دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۰۴ مرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۸ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۲۵ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
روش شستشو و تمیز کردن شیشه و قاب پنجره دوجداره
2
زمان مطالعه: 8 دقیقه
پنجره‌های دوجداره علاوه بر دارا بودن توان بالا در صرفه‌جویی در مصرف انرژی، در مقایسه با پنجره‌های آلومینیومی تک جداره، تا ۳۰ درصد به کاهش اتلاف حرارت نیز کمک می‌کنند. محبوبیت این پنجره‌ها به هیچ عنوان بی‌دلیل نیست.

روش شستشو و تمیز کردن پنجره دوجداره

پنجره‌های دوجداره علاوه بر بازده حرارتی عالی، به کاهش صدا، میعانات و آلودگی نیز کمک می‌کنند. قیمت پنجره‌های دوجداره نسبتا بیشتر از یک پنجره معمولی است، به همین دلیل است که اگر صاحب پنجره دوجداره هستید، بهتر است به خوبی از آن‌ها مراقبت کرده و عمر مفید و کارکرد آن‌ها را بهبود ببخشید.

سوال اصلی این است: آیا تمیز کردن پنجره دوجداره در مقایسه با شیشه تک جداره به رسیدگی یا مراقبت خاصی نیاز دارد؟ پاسخ این پرسش می‌تواند به شرایط پنجره‌ها و نوع مشکل شما بستگی داشته باشد.

پنجره‌های دوجداره با استفاده دو قطعه شیشه ساخته می‌شوند که با فاصله حداقل ۱۲ میلی‌متر از یکدیگر قرار گرفته‌اند و فضای بین آن‌ها با هوا پر شده است. این شکاف مهر و موم شده و به عنوان جدا کننده شیشه داخلی و شیشه خارجی عمل می‌کند.

بهترین روش های تمیز کردن پنجره دوجداره

اگر پنجره دوجداره شما همانطور که باید کار کند، هیچ علامت یا آلودگی در فضای داخلی بین دو شیشه مشاهده نخواهید کرد. مهر و موم محکم است و هیچ گرد و غبار، خاک یا رطوبتی نمی‌تواند راه خود را به فضای بین دو شیشه باز کند. در این حالت، تمیز کردن پنجره دوجداره آسان است. شبیه روش تمیز کردن هر پنجره دیگر:

به آرامی دور قاب پنجره را جارو برقی کشیده و یا از یک پارچه مرطوب برای پاک کردن هرگونه آلودگی و گرد و غبار از روی قاب پنجره استفاده کنید.
از محلول چهار قسمت آب گرم و یک قسمت سرکه سفید استفاده کنید (بعضی از افراد دوست دارند از مایع ظرفشویی نیز استفاده کنند) و شیشه را با استفاده از یک پارچه نرم بشویید.
برای دسترسی به گوشه‌ها از یک مسواک نرم یا چیزی مشابه آن استفاده کنید.
برای پاک کردن رگه‌ها، پنجره با روزنامه پاک کنید یا از یک اسکوییجی دارای نوار پاک کننده پنجره استفاده کنید.

مقابله با چگالش بین پنجره‌های دوجداره

اگر مهر و موم بین دو شیشه پنجره دوجداره شکسته شود، یا حتی کمی ترک بردارد، در آن صورت به زودی متوجه کثیف شدن پنجره‌ها می‌شوید. گرد و غبار، خاک، رطوبت، حتی عنکبوت‌ها و تارهای آن‌ها می‌تواند شیشه‌های دوجداره زیبای شما را کمی بهم ریخته و نابسامان کنند.

متاسفانه تمیز کردن قسمت داخلی هر یک از شیشه‌ها با پارچه تقریبا غیرممکن است، مگر اینکه پنجره‌ها را از هم جدا کنید، که نه ایده‌آل است و نه توصیه می‌شود. بنابراین چه کاری می‌توان انجام داد؟

به عنوان اولین قدم برای تمیز کردن پنجره دوجداره، باید با لعاب‌کار خود تماس بگیرید تا نظر آن‌ها را در مورد مشکل بشنوید. آن‌ها ممکن است بتوانند برای رفع مشکل یا تعویض پنجره به شما پیشنهاد خوبی بدهند.

پس از تماس با متخصص، گزینه‌های خانگی مناسبی برای تمیز کردن پنجره دوجداره وجود دارند که هرچند بر یکپارچگی پنجره تاثیر می‌گذارند، اما می‌توانید آن‌ها را نیز به عنوان راه‌حل‌های موقت امتحان کنید:

سوراخ‌کردن شیشه برای قرار دادن ماده خشک‌کننده‌ای همچون ژل سیلیکا که رطوبت فضای بین دو شیشه را جذب می‌کند (جاذب‌های رطوبت را می‌توانید از فروشگاه‌های محلی خود تهیه کنید).
نخ کشی با استفاده از چیزی همچون جوراب شلواری و تمیز کردن محل
حفر چند سوراخ و دمیدن پنکه روی پنجره
اگر هر یک از این مسیرها را امتحان کنید، باید بپذیرید که در نهایت قرار است شیشه را تعویض کنید. چرا که با وجود سوراخ‌در شیشه، مزایای حرارتی دوجداره بودن پنجره را از دست خواهید داد.

روش براق کردن قاب پنجره‌های دوجداره

روش براق کردن قاب پنجره‌های دوجداره

پس از تمیز کردن شیشه‌ها، باید به سراغ قاب‌های پلاستیکی دور شیشه بروید. تمیز کردن قاب پنجره‌های دوجداره بسیار ساده‌تر از آن چیزی است که فکر می‌کنید. پنجره را باز کنید و از اتصال قلم مو بر روی جاروبرقی استفاده کنید تا گرد و غبار و بقایای آلودگی احتمالی در گوشه‌ها و شکاف‌ها را تمیز کنید.

پس از آن، قاب را با استفاده از اسفنج و آب گرم و صابون پاک کنید. از استفاده از قسمت خشن اسفنج خودداری کنید، زیرا باعث ایجاد خراش بر روی پلاستیک می‌شود. با استفاده از یک پارچه نرم، رول آشپزخانه یا حوله ریزالیاف به خشک کردن قاب ادامه دهید.

صابون در مقابل شوینده‌های تجاری

در حالی که آب و صابون می‌تواند قاب پنجره دوجداره شما را تمیز کند، اما گاهی اوقات نمی‌تواند قاب پنجره دوجداره شما را آنقدر تمیز کند که مانند روز اول به نظر برسد. در این صورت، می‌توانید از محصولات پاک کننده ‌اختصاصی که برای تمیز کردن UPVC طراحی شده اند استفاده کنید. به هیچ عنوان از پدهای تمیز کننده حاوی مواد سفید کننده، حلال یا ساینده برای تمیز کردن پنجره دوجداره استفاده نکنید.

تمیز کردن و برق انداختن پنجره دوجداره با سرکه و آب

چرا به جای خرید محصولات پاک کننده گران قیمتی که موجب ساییدگی شیشه نیز می‌شوند، تمیز کننده خانگی خود را ایجاد نکنید؟ یک محلول ساده یک قسمت سرکه سفید و چهار قسمت آب، بدون آسیب رساندن به شیشه و قاب‌ها، پنجره دوجداره شما را تمیز می‌کند. خاصیت اسیدی سرکه سفید تمام لکه‌های آب را حل کرده و آب آلودگی‌های پنجره را ازبین می‌برد.

این محلول، یک شیشه پاک کن ساده، موثر، کم هزینه و دوست‌دار محیط زیست برای تمیز کردن پنجره دوجداره است که ارزش امتحان کردن را دارد.

 تمیز کردن و برق انداختن پنجره دوجداره با سرکه و آب

حوله‌های میکروفایبر بهترین دوست شما هستند

هنگام تمیز کردن پنجره‌ها با محلول سرکه سفید و آب، تنها از یک حوله میکروفایبر تمیز استفاده کنید. هر نوع پارچه دیگر یا یک حوله میکروفایبر کثیف می‌تواند باعث ایجاد خراش روی شیشه و قاب شود. برای جلوگیری از تشکیل رگه‌ها، حتما شیشه را با حرکات دایره‌ای پاک کنید.

تمیز کردن گوشه‌ها و شکاف‌ها

دسترسی به گوشه و کنارها و شکاف‌پنجره‌ها، فارغ از نوع پنجره، همیشه دشوار است. در مورد پنجره‌های دوجداره نیز اوضاع از همین قرار است. برای رسیدن به این مناطق بدون ایجاد خراش یا آسیب، یک گلوله پنبه را در محلول سرکه و آب فرو برده و از آن برای تمیز کردن گوشه‌ها و شکاف‌ها استفاده کنید.

در روزهای ابری پنجره را بشویید

هرچند ممکن است اشتباه به نظر برسد، اما بهترین زمان برای شستن پنجره‌های دوجداره در روزهای ابری است. شستن آن‌ها در هنگام آفتاب و گرما باعث خشک شدن سریع آب و در نتیجه ایجاد رگه‌های ناخوشایند و رسوبات آب بر روی شیشه پنجره می‌شود.

شستن پنجره‌ها در یک روز ابری و خنک، به شما زمان کافی می‌دهد تا علاوه بر شستشو، به مکان‌های صعب العبور دسترسی پیدا کرده و بتوانید با خیال راحت پنجره را بشویید.

حتماً بخوانید:
بهترین روش برای پاک کردن سیمان از روی سطوح شیشه‌ای

بهترین روش برای پاک کردن سیمان از روی سطوح شیشه‌ای

در حین ساخت و ساز، اگر کارگران به اندازه کافی احتیاط نکنند، ممکن است در اثر پاشیده شدن سیمان، شیشه‌های پنجره خانه یا دفتر شما آسیب ببینند. حالت‌های…

استفاده از روزنامه برای براق کردن

امروزه یافتن روزنامه‌های چاپ شده ممکن است دشوار باشد، اما ارزش آن را دارد که به طور خاص فقط برای محافظت از پنجره‌ها ‌استفاده شود. نوع کاغذی که برای روزنامه استفاده می‌شود، به طرز جالبی برای خشک کردن و مراقبت از پنجره‌ها مناسب است، زیرا هیچ رگه و باقیمانده‌ای از خود به جای نمی‌گذارد. چند روزنامه از فروشگاه محلی تهیه کرده و برای روزهای تمیز کردن پنجره نگهداری کنید.

از پد‌های سفید کننده و ساینده استفاده نکنید

قدرت سفید کننده، پد تمیز کننده و زور بازو را نمی‌توان انکار کرد، اما هرگز نباید از آن‌ها روی پنجره دوجداره استفاده کنید. چنین موادی بهتر است برای سینک آشپزخانه یا کف حمام استفاده شوند، چرا که می‌توانند آسیب زیادی به پنجره‌دوجداره شما وارد کنند.این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.0 از 5 (2 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits