دلگرم
امروز: سه شنبه, ۰۸ خرداد ۱۴۰۳ برابر با ۲۰ ذو القعدة ۱۴۴۵ قمری و ۲۸ مه ۲۰۲۴ میلادی
ترفندهای لازم برای تمیز کردن اجاق گاز لعابی مرحله به مرحله
1
زمان مطالعه: 5 دقیقه
ذرات غذا، چربی، روغن و حتی دوده شعله گاز، باعث ایجاد لکه و سیاهی اجاق گاز می‌شود. در واقع بهداشت اجاق گاز اهمیت بسیاری دارد، چرا که در ارتباط مستقیم با غذا و سلامت انسان است.

نحوه تمیز کردن اجاق گاز لعابی با مواد طبیعی

نحوه تمیز کردن اجاق گاز و از بین بردن لکه ها و چربی های که به راحتی از بین نمی‌روند، دغدغه بیشتر افرادی است که آشپزی می‌کنند. در این نوشته امروز با بهترین روش های تمیز کردن اجاق گاز و طرز تمیز کردن اجاق گاز لعابی، طرز تمیز کردن اجاق گاز شیشه ای، طرز تمیز کردن چدن روی گاز و تمیز کردن شعله های گاز آشنا می‌شویم.
انجام مراحل زیر در آشنایی با نحوه تمیز کردن اجاق گاز شیشه ای و نحوه تمیز کردن اجاق گاز لعابی می‌تواند بسیار کمک کننده باشد:

مرحله اول: پاک کردن چربی از روی چدن گاز

ابتدا باید با طرز تمیز کردن چدن روی گاز آشنا شوید. برای شروع آشغال ها و باقی مانده های مواد غذایی را جمع کنید و بعد پایه های شعله، شعله و شیر های اجاق گاز را جدا کنید و برای پاک کردن چربی از روی چدن گاز تمام قطعات چدنی را با استفاده از آب ولرم و مایع ظرفشویی بشویید.

پاک کردن چربی از روی چدن گاز

مرحله دوم: تمیز کردن شعله های گاز

برای بهتر تمیز کردن شعله های گاز، درون یک ظرف بزرگ آب گرم مقداری جوش شیرین بریزید. هنگامی که محلول غلیظی از آب و جوش شیرین تهیه کردید تمام قطعات چدنی را به مدت 20 دقیقه درون محلول قرار دهید و یا می‌توانید روش تمیز کردن چدن گاز با سرکه را هم امتحان کنید. در نهایت با استفاده از یک اسفنج نرم چربی ها را پاک کنید و با آب ولرم شست و شو دهید. به این صورت تمام چربی‌ها و میکروب‌هایی روی قطعات چدنی اجاق گاز زدوده می‌شود.

مرحله سوم: تمیز کردن سطح اجاق گاز

مرحله بعد برای تمیز کردن اجاق گاز لعابی و تمیز کردن گاز استیل سوخته، تمیز کردن سطح اجاق گاز است. بعد از جمع کردن آشغال های روی سطح اجاق گاز، یک پیمانه جوش شیرین را با مقداری آب داغ مخلوط کنید تا به شکل خمیری در بیاید و بعد روی سطح گاز را کمی آب داغ بریزید و با یک دستمال، مخلوط خمیری را روی سطح اجاق گاز بکشید و تمام قسمت های گاز را بشویید.

تمام نکاتی که برای تمیز کردن اجاق گاز باید بدانید!

مرحله چهارم: برق انداختن سطح اجاق گاز

همچنین می‌توانید برای نتیجه بهتر کمی سرکه روی سطح اجاق گاز اسپری کنید و در آخر با یک تکه تمیز تمام سطح اجاق گاز را برق بیاندازید و از زیبایی و تمیزی اجاق گاز خود لذت ببرید.

تمام نکاتی که برای تمیز کردن اجاق گاز باید بدانید!

مرحله پنجم : تمیز کردن اجاق گاز با شوینده های شیمیایی

روش گفته شده در بالا حتما برای تمیز کردن اجاق گاز لعابی و تمیز کردن گاز استیل سوخته جواب می‌دهد؛ اما اگر موفق به پاک کردن لکه های خیلی سخت نشدید، می‌توانید از شوینده های شیمیایی نیز برای تمیز کردن اجاق گاز لعابی خود نیز استفاده کنید.

تمیز کردن اجاق گاز شیشه ای

نحوه تمیز کردن اجاق گاز شیشه ای کمی با نحوه تمیز کردن اجاق گاز لعابی متفاوت است و باید با دقت بیشتری اجاق گازی های شیشه ای را تمیز کنید تا به سطح شیشه ای آنها آسیبی وارد نشود.

مرحله اول: تمیز کردن سطح روی اجاق گاز شیشه ای

مهمترین نکته برای تمیز کردن اجاق گاز شیشه ای این است که بعد از هر بار استفاده از اجاق گاز بلافاصله لکه ها و کثیفی ها را تمیز کنید؛ زیرا زمانی که لکه ها و باقی مانده غذا ها روی اجاق گاز بماند تمیز کردن اجاق گاز دشوار می‌شود.

تمیز کردن اجاق گاز با شوینده های شیمیایی

مرحله دوم: تمیز کردن شعله های گاز شیشه ای

به هر حال برای تمیز کردن اجاق گاز شیشه ای و تمیز کردن شعله های گاز باید ابتدا با یک دستمال خرده های مواد و چربی های روی اجاق گاز را تمیز کنید. اگر گاز شیشه ای شما شعله دار می‌باشد، برای تمیز کردن شعله های گاز مطابق روشی که در پاک کردن چربی از روی چدن گاز توضیح داده شد آنها را تمیز کنید.

مرحله سوم: تمیز کردن اجاق گاز شیشه ای با جوش شیرین

در تمیز کردن اجاق گاز شیشه ای استفاده از جوش شیرین می‌تواند بسیار کارساز باشد. به این صورت که روی تمام سطح گاز شیشه ای خود جوش شیرین بریزید و سپس یک ظرف آب داغ و مقداری مایع شوینده را با هم ترکیب کنید و با یک دستمال تمیز روی سطح اجاق گاز بکشید و کاملا اجاق گاز را بشویید تا اثری از لکه های چربی و خوراکی رو اجاق گاز باقی نماند.

حتماً بخوانید:
6 ترفند جادویی برای تمیز کردن اجاق گاز با تأثیر باور نکردنی

6 ترفند جادویی برای تمیز کردن اجاق گاز با تأثیر باور نکردنی

معمولا اجاق گاز منبع چربی های ناخوشایند است که بسیاری از خانم ها به دنبال راه هایی برای خلاص شدن از شر این چربی ها هستند. با ما همراه باشید تا راه حل…

مرحله چهارم: تمیز کردن اجاق گاز شیشه ای با کاردک

تا این مرحله تمام لکه ها و چربی های روی اجاق گاز تمیز شده اند؛ اما ممکن است هنوز مواد سفت شده روی سطح اجاق گاز وجود داشته باشد و به سطح اجاق گاز چسبیده باشند؛ کافیست با استفاده از یک کاردک پلاستیکی به تمیز کردن اجاق گاز شیشه ای خود بپردازید.

تمیز کردن اجاق گاز شیشه ای با کاردک

حتما به این نکته توجه داشته باشید که برای تمیز کردن اجاق گاز به هیچ وجه از اجسام تیز و سخت مانند چاقو، چنگال و سیم ظرف‌شویی استفاده نکنید زیرا به سطح اجاق گاز شیشه ای شما آسیب می‌رساند و در نهایت هم می‌توانید برای بهتر تمیز کردن اجاق گاز شیشه ای خود با یک تکه دستمال نخی روی سطح اجاق گاز را تمیز کنید.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits