دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۰۳ خرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۵ ذو القعدة ۱۴۴۵ قمری و ۲۳ مه ۲۰۲۴ میلادی
تلقین کردن چه تاثیری بر روی افراد و نحوه زندگی دارد؟
2
زمان مطالعه: 7 دقیقه
می بایست بررسی کنیم که تلقین کردن بر روی ذهنمان چه تاثیری می گذارد ، البته که دنیای تلقین کردن دنبال خاصی است و یک سری آداب دارد و در صورتی که آداب آن رعایت نشود اثر بخش نیست! پس تکرار و ممارست اولین گام اثربخش خواهد بود.

تلقین یک عملکرد روانشناختی است که در پی آن فرد افکار، احساسات، رفتار و نگرش خود یا افراد دیگر را تحت تاثیر قرار می‌دهد. تلقین تاثیرات بسیار زیادی بر زندگی افراد می‌گذارد که می‌توان آن را در جهت مثبت و رسیدن به هدف به کار گرفت. جالب است بدانید که تلقین اصول و انواع مختلفی نیز دارد که ما قصد داریم به بررسی آن بپردازیم. اگر شما نیز علاقه‌مند به این موضوع هستید تا انتهای مطلب با دلگرم همراه باشید.

تلقین چیست؟

تلقین یک عملکرد روانشناختی است که در پی آن فرد افکار، احساسات، رفتار و نگرش خود یا افراد دیگر را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در این حالت پاسخی به یک محرک به صورت غیرانتقادی داده می‌شود. فرد ممکن است از یک محرک نتیجه نگیرد یا نتیجه‌ای که می‌خواهد را نگیرد اما در صورتی که چیزی که می‌گوید یا می‌شنود را باور داشته باشد و قبول کند، پاسخ به آن محرک داده می‌شود. هیچ تلقینی را نمی‌توان بدون خواسته ذهن خودآگاه در ذهن ناخودآگاه وارد کرد.

دکتر امیل کوئه روان‌شناس و داروساز فرانسوی کسی بود که تلقین را کشف کرد. او در داروخانه مشغول کار بود که یکی از بیمارانش با شکایت از این که داروهایش اثری نداشته و باعث بهبودی بیماری‌اش نشده است وارد شد. در آن لحظه به ذهن دکتر کوئه رسید که قرص‌های قبلی را بگیرد و همان قرص را با رنگ و کپسول جدید به بیمار بدهد. در زمان ارائه به او گفت که این قرص تازه به دست او رسیده و بیماران زیادی را بهبود بخشیده و مطمئن باش که برای تو هم موثر است.

معنی تلقین کردن

بعد از چند روز شخص به سراغ دکتر کوئه آمد و از او بابت دارو تشکر کرد که توانسته است حال او را خوب کند. دکتر کوئه از این قضیه که با همان داروی قبلی که تاثیری نداشته بهبود یافته متعجب شد و برای اطمینان هر دو دارو را آزمایش کرد. در این وضعیت او کشف کرد که حرف‌های او توانسته به شخص القا کند که این بهترین داروی موجود است که تاثیر زیادی دارد. در نتیجه چیزی به نام تلقین را کشف کرد.

قانون توجه تمرکز یافته

اگر کسی تفکری را به شما القا کند یا این که خودتان آن را ایجاد کنید، با مرور و تکرار و بها دادن به آن به بخشی از شخصیت‌تان تبدیل می‌شود. پس اگر کسی فکر کند که می‌تواند کاری را انجام دهد و توجه خودش را روی آن بگذارد می‌تواند به نتیجه‌ای که در نظر داشته است برسد. با توجه به چیزی که در ذهنش وجود داشته است می‌تواند که آن را عملی کند.

قانون اثر متضاد

در این قانون اگر فردی در ذهنش باور نداشته باشد که توانایی انجام کاری را دارد و ذهن خودآگاهش از آن تفکر جلوگیری کند، هرچقدر بیشتر برای رسیدن به آن کار تلاش کند کمتر نتیجه می‌گیرد.

قانون اثر عاطفی و هیجانی

عاطفه و هیجان فرد با تلقین او قدرت بیشتری می‌گیرد و می‌تواند به فرد کمک کند که با شدت بیشتری کاری که می‌خواهد را انجام دهد.

تلقین کلامی

در این نوع تلقین فرد با خودش با صدای بلند صحبت می‌کند و چیزی را که به آن باور دارد را به صورت کلامی ادا می‌کند یا این که به طور مداوم در مکالمات روزانه‌اش خود را نشان می‌دهد.

قدرت باورنکردنی تلقین

تلقین فکری

تلقین فکری به طوری است که فرد چیزی را که می‌خواهد در ذهنش نگه می‌دارد و به آن توجه می‌کند. در این حالت قدرت ذهنی او همراه تلقینش می‌شود و آن را به واقعیت تبدیل می‌کند.

تلقین شنیداری

تلقین شنیداری نوعی است که با شنیدن حرف دیگران اتفاق می‌افتد. در این تلقین وقتی کسی حرفی را می‌زند سمت و سوی انگیزه فرد را جهت می‌دهد و آن را تبدیل به محرک می‌کند.

تلقین دیداری

در این‌جا شخص با چیزهایی که می‌بیند به خود یا دیگری تلقین می‌کند که او هم می‌تواند آن کار را انجام دهد یا این که نمی‌تواند انجام دهد.

تلقین نوشتاری

در تلقین نوشتاری فرد چیزی را که می‌خواهد به خودش یا دیگران تلقین کند را روی یک کاغذ می‌نویسد و این ‌کار را بارها انجام می‌دهد تا انگیزش او با تلقینش همسو شود.

تاثیر تلقین مثبت

اگر تلقین‌های فرد مثبت باشد می‌تواند که انرژی و انگیزه را افزایش بدهد. درصورتی که فرد تلقین مثبت را انجام دهد متوجه می‌شود کاری که قبل از این فکر می‌کرده توانایی انجام آن را ندارد به خوبی انجام می‌دهد. افراد مثبت به خوبی می‌توانند این نوع تلقین را به شما بدهند. استفاده از کلمات مثبت و باور به خود یکی از چیزهایی است که می‌تواند به شما کمک کند.

تاثیر تلقین

تاثیر تلقین منفی

با تلقین منفی شما از انرژی ذهنی و جسمی خود کاسته‌اید و برای انجام کاری که می‌خواهید انجامش دهید ناخودآگاه چند قدم به عقب برمی‌گردید. با این کار تمام انرژی و انگیزه‌تان را از دست می‌دهید و نمی‌توانید به طور کامل از توانایی‌هایتان استفاده کنید و آن کار را انجام دهید.

گاهی اوقات تلقین منفی افراد دیگر، توانایی و انگیزه ما را کاهش می‌دهد.
تلقین‌های افرادی که با آن‌ها ارتباط داریم مخصوصا کسانی که بسیار به شما نزدیک‌ هستند تاثیر زیادی بر زندگی‌‌تان دارد و می‌تواند کارهایتان را تحت تاثیر قرار بدهد. اگر این تلقین از سمت افراد دیگر منفی باشد به شدت می‌تواند انگیزه شما را از بین ببرد.
شما می‌توانید از این تلقینات استفاده کنید که به خواسته خودتان برسید و انگیزه و توانایی خود را بیشتر کنید.

تلقین ترفندی است که اگر بتوانید آن را به صورت مثبت انجام دهید و قسمت منفی آن‌را از بین ببرید بهترین عملکرد را در شما ایجاد می‌کند.
برای این کار سعی کنید افراد منفی را از زندگی خودتان حذف کنید، از کلمات مثبت برای فکر کردن و صبحت با خود و دیگران استفاده کنید، این کلمات را به صورت منظم به ذهن خودتان وارد کنید، در خودآگاهتان آن تلقین را باور کنید که وارد ناخودآگاهتان شود، در آرامش تلقین را انجام دهید و در نهایت سعی کنید که آن را تکرار کنید.

هر چه تکرار بیشتر باشد تاثیر بیشتری دارد.
در آخر تلاش کنید که آن را بنویسید و جلوی چشمتان قرار دهید. دریافت کمک از یک روانشناس باعث می شود تا سلامت روانی خود را به بالاترین سطح با برترین روش های درمانی در کمترین زمان برسانید.

آیا تلقین واقعا تو زندگی تاثیر داره؟

تلقین را اگر شخص باور کند و بر تاثیر آن معتقد باشد می‌تواند بر ناخودآگاهش تاثیر بگذارد و زندگی‌اش را تحت تاثیر قرار دهد.این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.0 از 5 (2 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits