دلگرم
امروز: دوشنبه, ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ برابر با ۲۲ شعبان ۱۴۴۵ قمری و ۰۴ مارس ۲۰۲۴ میلادی
آیا وجه التزام و جریمه دیرکرد حرام است؟
1
زمان مطالعه: 3 دقیقه
در ایران، وجه التزام در برخی از قراردادها مانند قراردادهای مشارکت مدنی، قراردادهای اجاره و قراردادهای خرید و فروش، رایج است. در مقابل، جریمه دیرکرد در قراردادهای بانکی، به ویژه قراردادهای تسهیلات بانکی، کاربرد بیشتری دارد.

تفاوت وجه التزام با جریمه دیرکرد چیست؟

حکم شرعی وجه التزام (جریمه تاخیر) در بانکها : پاسخ به این سوال به دیدگاه شرعی بستگی دارد. در دین اسلام، ربا حرام است و وجه التزام و جریمه دیرکرد نیز می توانند ماهیت ربوی داشته باشند.

وجه التزام و جریمه دیرکرد دو اصطلاح حقوقی هستند که اغلب با یکدیگر اشتباه گرفته می شوند. در واقع، وجه التزام نوعی شرط ضمن عقد است که به موجب آن، متعهد در صورت تخلف از تعهد خود، ملزم به پرداخت مبلغی به عنوان وجه التزام به متعهدله می شود. جریمه دیرکرد نیز نوعی خسارت است که در صورت تأخیر در انجام تعهد، به متعهدله تعلق می گیرد.

وجه التزام

وجه التزام در صورت تخلف از هرگونه تعهد قابل مطالبه است. این امر می تواند شامل عدم پرداخت مبلغ، عدم انجام کار و یا عدم تحویل کالا یا خدمات باشد. در صورتی که وجه التزام به عنوان جبران خسارت ناشی از عدم انجام تعهد باشد، اشکالی ندارد. اما اگر وجه التزام به عنوان سود یا نفعی برای متعهدله در نظر گرفته شود، ماهیت ربوی دارد و حرام است.

جریمه دیرکرد

جریمه دیرکرد

جریمه دیرکرد در صورت تأخیر در انجام تعهد قابل مطالبه است. این امر معمولاً در قراردادهای بانکی، به ویژه قراردادهای تسهیلات بانکی، کاربرد دارد. در صورتی که جریمه دیرکرد به عنوان جبران خسارت ناشی از تأخیر در انجام تعهد باشد، اشکالی ندارد. اما اگر جریمه دیرکرد به عنوان سود یا نفعی برای متعهدله در نظر گرفته شود، ماهیت ربوی دارد و حرام است.

نظر مراجع تقلید

مراجع تقلید شیعه در مورد وجه التزام و جریمه دیرکرد نظرات متفاوتی دارند. برخی از مراجع معتقدند که وجه التزام و جریمه دیرکرد در صورتی که به عنوان جبران خسارت ناشی از عدم انجام تعهد یا تأخیر در انجام تعهد باشد، اشکالی ندارد. اما برخی دیگر از مراجع معتقدند که وجه التزام و جریمه دیرکرد در هر صورت حرام است.

نظر قانون

قانون عملیات بانکی بدون ربا مصوب سال ۱۳۶۲ نیز در مورد وجه التزام و جریمه دیرکرد مقرراتی دارد. این قانون مقرر می کند که وجه التزام و جریمه دیرکرد باید به گونه ای تعیین شود که ماهیت ربوی نداشته باشد.

نتیجه

در نهایت، تشخیص اینکه وجه التزام و جریمه دیرکرد حرام است یا خیر، بر عهده مراجع تقلید است. اما با توجه به مقررات قانون عملیات بانکی بدون ربا، وجه التزام و جریمه دیرکرد باید به گونه ای تعیین شود که ماهیت ربوی نداشته باشد.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits