alexametrics
دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۰۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ برابر با ۰۸ رمضان ۱۴۴۲ قمری و ۲۱ آوریل ۲۰۲۱ میلادی
تفاوت واکسن مدرنا و فایزر با واکسن جانسون Johnson
1
زمان مطالعه: 7 دقیقه
واکسن کرونا جانسون تک دوز می باشد که جز مزیت آن است. در حالی که هر دو واکسن مدرنا و فایزر به دو مرحله تزریق نیاز دارند. این یکی از تفاوت های واکسن کووید 19 است.

تفاوت واکنس مدرنا و فایزر با واکسن Johnson

آیا دریافت یک دوز واکسن COVID-19 در حال حاضر و یک دوز دیگر در آینده ایمن است؟ اگرچه این امر به واکسیناسیون سریعتر جمعیت کمک می کند اما این نگرانی وجود دارد که واکسن این شرکت به اندازه واکسن های فایزر (Pfizer) و مدرنا (Moderna) موثر نباشد. کارشناسان می گویند ممکن است انتخاب چندانی برای واکسن تا زمانی که تولید واکسن با نیازهای جمعیت مطابقت پیدا کند، وجود نداشته باشد. بدون شک واکسن های موثرتر در آینده در دسترس همگان قرار می گیرند.

کارشناسان تأکید می کنند که هر سه واکسن ایمن هستند و به کنترل همه گیری بیماری گیر کمک می کنند. Johnson & Johnson در 4 فوریه اعلام کرد که برای مجوز استفاده اضطراری (EUA) واکسن تک دوز COVID-19 خود از سازمان غذا و دارو (FDA) درخواست مجوز کرده است. این شرکت گفته است که می تواند واکسن را بلافاصله پس از تأیید FDA به دولت ایالات متحده آمریکا تحویل بدهد.

همچنین انتظار می رود این شرکت بتواند 100 میلیون دوز از این واکسن را در نیمه اول سال 2021 تولید و تأمین کند.با این حال، یک اشکال احتمالی در مورد واکسن جدید این است که ممکن است از دو واکسن دیگر یعنی Moderna و Pfizer که دارای مجوز EUA هستند، اثربخشی کمتری داشته باشد.

اگرچه واکسن های بیشتر باعث می شود که واکسیناسیون سریع افراد به راحتی انجام شود، اما در مورد اینکه آیا گیرندگان واکسن Johnson & Johnson بعداً می توانند واکسن موثرتری نیز دریافت کنند، جای سوال وجود دارد.

تفاوت واکنس مدرنا و فایزر با واکسن Johnson

تفاوت واکنس مدرنا و فایزر با واکسن Johnson & Johnson

دکتر اچ. دیرک سوستمن، رئیس انستیتوی دانشگاهی در Houston Methodist می گوید: واکسن Johnson & Johnson همانند واکسن های مدرنا (Moderna) و فایزر (Pfizer) کار می کند و باعث می شود سلولها پروتئین "خوشه" ویروس کرونا را تولید کنند. اما این واکسن این کار را کمی متفاوت انجام می دهد.

سوستمن توضیح می دهد که به جای استفاده از پیام رسان اسید ریبونوکلئیک (RNA) برای ارائه دستورالعمل ها، از ساختار DNA که RNA را در سلولهای افراد تولید می کند، استفاده می شود. همچنین، به جای استفاده از نانوذرات چربی مصنوعی به عنوان حامل مانند واکسن های مدرنا و فایزر، از یک آدنوویروس به عنوان حامل استفاده می شود.

دکتر نیراج پاتل، رئیس کالج آلرژی، آسم و ایمنی شناسی و عضو تیم تولید واکسن COVID-19 توضیح می دهد: اگرچه آدنوویروس ها از علل شایع بیماری ها هستند (مانند سرماخوردگی) اما آنها در این واکسن غیرفعال شده و نمی توانند باعث بیماری شوند. بنابراین، در حالی که واکسن Johnson & Johnson در نحوه تحویل محموله خود کمی پیچیده تر است اما همان هدف را محقق می کند: فعال سازی ایمن یک پاسخ ایمنی به پروتئین خوشه SARS-CoV-2.

واکسن های مدرنا و فایزر و واکسن جانسون چگونه از لحاظ اثربخشی مقایسه می شوند؟

پاتل خاطرنشان کرد: در آزمایش فاز 3 واکسن Johnson & Johnson که شامل 40000 شرکت کننده بود، این واکسن 66 درصد در جلوگیری از بیماری COVID-19 متوسط تا شدید موثر بود. علاوه براین، این واکسن تا حدود 85 درصد از جلوگیری از بروز وضعیت شدید بیماری موثر بوده است.

پاتل می گوید: "اگرچه این ممکن است در مقایسه با فایزر و مدرنا که حدود 95 درصد در جلوگیری از بروز بیماری متوسط تا شدید موفق بوده اند، ناامید کننده به نظر برسد اما میزان عملکرد واکسن سالانه آنفلوانزا به طور متوسط حدود 60 درصد بوده و به مقدار قابل توجهی از بروز بیماری و بستری شدن افراد در بیمارستان جلوگیری می کند."

وی می افزاید:
"هر واکسنی که باعث کاهش بیماری شدید ناشی از COVID-19 شود (مانند واکسن Johnson & Johnson)، به مبارزه با همه گیری بیماری کمک خواهد کرد.

" همچنین واکسن Johnson & Johnson این مزیت را دارد که تک دوز می باشد. هر دو واکسن Pfizer و Moderna به دو مرحله تزریق نیاز دارند.

آیا ما انتخاب خواهیم کرد که کدام واکسن را مصرف کنیم؟

پاتل می گوید که اگرچه ممکن است افراد براساس داده های کارآیی، درخواست تزریق واکسن خاصی را داشته باشند اما بعید به نظر می رسد که انتخاب واقعی برای دریافت واکسن وجود داشته باشد. وی می گوید: "در حال حاضر، انتظار می رود که واکسن های موجود به میزان محدود در دسترس باشد تا زمانی که تولید بتواند تقاضای کلی را برآورده کند." به همین دلیل، در حال حاضر افراد احتمالاً هر واکسنی را که در دسترس باشد، دریافت خواهند کرد.

در آینده، متغیرهایی از جمله دشواری دریافت دوز دوم برای فرد، نیاز به درجه حرارت خاص برای ذخیره سازی واکسن و ... ممکن است در واکسنی که فرد تزریق می کند، موثر باشند.

تفاوت واکنس مدرنا و فایزر با واکسن Johnson

اگر واکسن Johnson & Johnson را دریافت کنیم، آیا بعداً می توانیم واکسن موثرتری بگیریم؟

سوستمن می گوید: بله، بعداً می توان نوع دیگری از واکسن را دریافت کرد. وی می گوید: "دریافت یک نوع واکسن COVID-19 دریافت نوع دیگر واکسن را ناایمن یا بی اثر نمی سازد." با این حال، در صورت دریافت واکسن فایزر یا مدرنا برای دو تزریق اول، افراد باید از همان واکسن ها استفاده کنند. مشخص نیست که آیا اثربخشی در صورت استفاده از واکسن های مختلف یکسان باشد.

وی می گوید: "در خصوص تقویت کننده های آتی، از آنجا که به روزرسانی واکسن بر اساس واکسن های فعلی انجام می شود، تداوم استفاده از واکسن تزریقی در مراحل قبلی منطقی به نظر می رسد، اما احتمالاً این امر چندان حیاتی نخواهد بود." سوستمن می گوید: اینکه تقویت کننده های آتی چگونه خواهند بود، کماکان مشخص نیست اما ممکن است لازم باشد واکسیناسیون (مشابه واکسن آنفلوانزا) به صورت سالانه به روز شود.

عوارض جانبی واکسن کرونا

آنها می گویند هیچ مشکل جدی دیگری مربوط به واکسن ها مشاهده نشده است. شایعترین عوارض جانبی واکسیناسیون شامل واکنش های موضعی مانند درد در بازو، تورم، خستگی و سردرد می باشد. این عوارض جانبی معمولاً یک تا دو روز طول کشیده و با مصرف داروهای بدون نسخه مانند استامینوفن (تایلنول) یا ایبوپروفن (موترین) قابل کنترل است.

سوستمن توضیح می دهد: در مقایسه با خطرات اصلی مرتبط با COVID-19، این خطرات بسیار ناچیز است. خطر بستری شدن در بیمارستان بر اثر ابتلا به COVID-19 حدود 10 درصد است. همچنین، اگر در بیمارستان بستری شوید، 10 درصد خطر مرگ وجود دارد.

همچنین، خطر بالایی برای ایجاد عوارض طولانی مدت مانند خستگی مزمن، "مه مغزی" یا مشکلات قلبی وجود دارد. وی می افزاید: "به خاطر داشته باشید که بیش از 440،000 نفر در آمریکا به دلیل COVID-19 جان خود را از دست داده اند. سعی کنید به این عدد تلخ اضافه ننمایید. هرچه زودتر واکسینه شوید."

سخن پایانی

هر دو متخصص تأکید کردند که واکسن ها بی خطر بوده و علیرغم آنچه اغلب در رسانه ها نشان داده می شود، واکنش های شدید آلرژیک در آنها نادر است. ممکن است از هر 5 میلیون نفر یک نفر دچار واکنش آلرژیک شدید شود. افرادی که سابقه واکنش های آلرژیک شدید دارند، باید به تامین کنندگان واکسن خود در این خصوص اطلاع رسانی نموده و قبل از دریافت واکسن با یک متخصص در این خصوص مشورت نمایند.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits