دلگرم
امروز: دوشنبه, ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ برابر با ۲۲ شعبان ۱۴۴۵ قمری و ۰۴ مارس ۲۰۲۴ میلادی
تفاوت اقامت دائم و شهروندی ترکیه در چیست ؟
2
زمان مطالعه: 4 دقیقه
تفاوت اقامت با شهروندی در ترکیه چیست؟ در این مقاله سعی بر آن شده است که تا به این سوال پاسخ داده شود و مزایا و معایب هر کدام را بررسی کنیم با ما همراه باشید.

فرق اقامت با شهروندی در ترکیه چیست؟

چنانچه قصد مهاجرت به ترکیه را دارید. خوب است بدانید که اقامت و شهروندی ترکیه دو مقوله جداگانه اند. تفاوت بین اقامت و شهروندی ترکیه برای بسیاری از افراد هنوز روشن و واضح نیست. از این رو مطابق با بیشترین سوالات پرسیده شده، تمام تلاش خود را به کار بسته ایم که در این مقاله به سوالات شما در مورد مانند فرق اقامت با شهروندی در ترکیه، اقامت بهتر است یا شهروندی، اقامت دائم و شهروندی ترکیه چه مزایا و معایبی دارند؟ اشاره خواهیم کرد.

اقامت دائم ترکیه

نخست باید معنی واژگان را بدانیم. اقامت به معنی سکونت کردن و ماندن در جایی است. شخصی که اقامت ترکیه را دارد، قصد دارد مدتی را در ترکیه بماند. اقامت ها شامل اقامت دائم یا موقت می شود.

شهروندی در ترکیه

ممکن است فرد با اجاره ملک، اقامت یکساله دریافت کرده باشد. یا به قصد تحصیل، اقامت موقت را دریافت کرده باشد. با خرید ملک به ارزش 60 هزار دلار آمریکا نیز می توان اقامت 3 ساله توریستی ترکیه را دریافت کرد.

در مواردی، می توان اقامت دائم ترکیه را نیز دریافت کرد. مثل زمانی که فرد با یک پیشنهاد شغلی خوب، در ترکیه مشغول به کار باشد.

مزایای اقامت دائم

  • الزامی برای صحبت به زبان ترکی نیست.
  • از خدمت سربازی معافید.
  • نیاز به تمدید مجوز اقامت نیست.
  • از پرداخت مالیات برای دریافت و تمدید مجوز اقامت معافید.

معایب اقامت دائم

  • حق رای نخواهید داشت.
  • حقوق و مزایای بازنشستگی به شما تعلق نخواهد گرفت.
  • حق خروج از ترکیه برای زمان بیش از 1 سال را نخواهید داشت.

تابعیت و شهروندی ترکیه

زمانی که شما تابعیت ترکیه را دریافت می کنید، یعنی از تبعه آن کشور محسوب می شوید. به عبارتی دیگر مثل یک شهروند ترک با شما برخورد می شود.
این مهمترین فرق اقامت با شهروندی در ترکیه است. شما از راه های خرید ملک در ترکیه ، سرمایه گذاری، یا ازدواج می توانید حق شهروندی ترکیه را دریافت کنید. وقتی که شما شهروندی را اخذ کنید، پاسپورت ترکیه برای شما صادر می شود. به این ترتیب می توانید به بیش از 130 کشور دنیا با ویزای فرودگاهی یا بدون ویزا سفر کنید.

اقامت ترکیه

مزایای شهروندی ترکیه

با شهروندان ترکیه برابر خواهید بود.
حق رأی خواهید داشت.
بدون نیاز به دریافت مجوز کار، می توانید کار کنید.
برای شما شناسنامه، پاسپورت و کارت ملی ترکیه صادر می شود.
به تسهیلات بانکی به سهولت دسترسی خواهید داشت.
از حقوق و مزایای بازنشستگی برخوردار خواهید شد.
حق مالکیت سیم‌کارت دائم را خواهید داشت.
می توانید از تخفیف ورود به اماکن دیدنی استفاده کنید.

حتماً بخوانید:
آیا اقامت ترکیه با خرید خانه امکان پذیر است؟

آیا اقامت ترکیه با خرید خانه امکان پذیر است؟

اقامت در ترکیه با خرید خانه به چه صورت انجام می‌پذیرد؟ ایرانیانی که در حال حاضر به ترکیه سفر می‌کنند، تنها برای ۹۰ روز می‌توانند با پاسپورت ایرانی در…

معایب شهروندی ترکیه

داشتن توانایی صحبت به زبان ترکی الزامی است.
اگر در کشور خودتان سربازی نرفته باشید و بین 21 تا 35 سال سن داشته باشید، باید سربازی را بگذرانید.

شهروندان کشور ترکیه در صورتی که تابعیت و پاسپورت کشوری دیگر را دریافت کنند، باید تمامی مدارک مربوطه را اداره ثبت ترکیه ارائه دهند.
اگر اولین تابعیت تایید شود، دومین تابعیت نیز می تواند به این صورت می باشد که شخصی در یک کشور خارجی متولد شود و سپس به کشور خود باز گردد. یعنی همان کشور ترکیه. در این صورت می تواند برای گرفتن تابعیت کشوری که در آنجا متولد شده است اقدام کند.

فرق اقامت با شهروندی

بر اساس قوانین شهروندی و تابعیت کشور ترکیه، اتباع کشور ترکیه می توانند به راحتی تابعیت کشور دیگر را اخذ نمایند بدون این که به تابعیت کشور ترکیه بودن آنها زیر سوال رود.
افرادی که شهروند کشور ترکیه هستند و خواهان اخذ تابعیت کشور دیگر هستند می بایستی حتما درخواست کتبی خود را به یکی از سازمان ها و ارگان های مربوطه به مانند، دادگستری، وزارت امور خارجه و یا وزارت امور داخله و یا کنسولگری ارایه دهید.
تمام مدارک هویتی فردی که داوطلب اخذ تابعیت کشور دیگر است، باید به صورت ترجمه رسمی و با تایید نوتر به سازمان مربوطه اعلام شود.

منبع : استانبول همراهاین مطلب چقدر مفید بود ؟
3.5 از 5 (2 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits