دلگرم
امروز: دوشنبه, ۲۵ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۰۸ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۱۵ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
آیا می توانیم بعد از ازدواج رفتار و اخلاق همسرمان را تغییر بدهیم؟
3
زمان مطالعه: 6 دقیقه
تغییر دادن همسر در دنیای پر از تفاوت امروزه کار سختی است. یکی از توصیه های مهم پیش از ازدواج انتخاب همسر این است که مطابق معیارهای شما باشد و یا اینکه شما پیش از ازدواج به این تفاوت ها پی ببرید و آن را پذیرفته باشید.

یکی از مهم ترین توصیه هایی که در زمان ازدواج به افراد می شود، انتخاب همسری است که مطابق با معیارهای ما باشد. برخی بر این باورند که بعد از ازدواج امکان تغییر دادن همسر را دارند در صورتی که این امر عملا امکان پذیر نبوده و در افراد با سن بالاتر نیز غیر ممکن است.

راه های تغییر دادن همسر

امید به تغییر دادن شریک زندگی یک کار بیهوده است. همانطور که می دانید، افراد دارای افکار، احساسات و رفتارهای ویژه ای هستند که تحت شرایط اجتماعی، خانوادگی و تربیتی آن ها قرار دارد. فردی که چندین سال را با رفتارها و افکارهای ویژه خود زندگی کرده است، چگونه می توانید تغییر دهید؟

در برخی از موارد شما پیش از ازدواج با شرکت در جلسات مشاوره می توانید به تفاوت های فکری و روحی یکدیگر پی ببرید. در صورتی که از همان ابتدا با این تفاوت ها کنار آمده باشید در آینده مشکلی پیش روی زندگی مشترک شما نیست. در صورتی که امید تغییر یافتن شریک زندگی خود دارید، باید سختی های بیشتری را در طی مسیر تحمل کنید. در برخی از موارد ممکن است درخواست شما برای تغییر او غیر منطقی باشد.

تغییر دادن همسر

چرا تغییر یافتن شریک زندگی ساده نیست؟

همانطور که اشاره شد، یکی از مهم ترین این علت ها شکل گیری شخصیت فرد بر همین اساس است. اما باید بدانید که برخی از رفتارها که در فرد نهادینه نشده اند یا اهمیت کمتری دارند، قابل تغییر خواهند بود. به عنوان مثال شما دیدگاه یک فرد نسبت به زندگی که زاده چندین سال زندگی و تجربه او است را نمی توانید، تغییر دهید اما امکان تغییر برخی رفتارهای نادرست مانند دیر حاضر شدن را دارید.

مهم ترین عامل دیگری که مانع این موضوع می شود، عدم تمایل فرد مقابل نسبت به تغییر است. تا زمانی که فرد خود خواهان تغییر دادن بعدی از رفتارش نباشد، شما غیر ممکن است که او را تغییر دهید.

اغلب رفتارها ریشه در کودکی و نوع تربیت فرد دارند برای این کار شما باید کودکی و حتی تربیت فرد را نیز زیر سوال ببرید. که امکان پذیر نخواهد بود. همچنین برخی از افراد به راحتی قابل تغییر نخواهند بود. این دسته از افراد به اندازه کافی شخصیتی انعطاف پذیر ندارند. مجموعه ای از این دلایل موجب شده تا فرد به سختی تغییر کند و تغییر دادن همسر دشوار شود.

روش تغییر دادن همسر

علت های ایجاد کننده تفاوت ها

سوال اساسی این است که چه چیزهایی موجب ایجاد تفاوت میان همسران می شود؟ عوامل فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی، تحصیلی و … در این زمینه تاثیرگذار خواهند بود. بخش مهمی از این علت ها ریشه در پیشینه خانوادگی فرد دارد.

تفاوت های محلی و محل تولد فرد
تربیت والدین و پیشینه خانوادگی
تله های شخصیتی
ویژگی های شخصیتی و خصوصیات فردی
تروما و بیماری های روانی

کدام رفتارها قابل تغییر هستند؟

نکته امیدوارکننده این است که شما با ایجاد تمایل و انگیزه در فرد مقابل می توانید تا حدی امکان تغییر او را داشته باشید. حتما می دانید که منطقی نیست، همسر شما دقیقا مطابق میل شما رفتار کند! پس شما باید در حد معقولی به دنبال تغییر شریک زندگی خود باشید. در مواردی که این تغییرها موجب بهبود و پیشرفت زندگی شما می شود، می توانید با همدلی همسرتان آن را انجام دهید.

تغییر دادن رفتار فرد مقابل و همسر زمانی عقلانی بوده که ادامه رفتارها موجب ایجاد اختلاف می شود. این رفتارهای آزار دهنده نقش مهمی در فروپاشی زندگی مشترک خواهند داشت. در جوامع امروزی رایج ترین این رفتارها شامل موارد زیر هستند:

آیا می شود رفتارهای همسر را تغییر داد

رفیق بازی
ولخرجی
زندگی بی هدف
تغییر مداوم موقعیت های شغلی و تحصیلی
بی مسئولیتی
خیانت
اعتیاد
مشورت نکردن
بی اهمیت دانستن خانواده
فحاشی، بدبینی، رفتارهای زشت و پرخاشگرانه

چگونه همسرم را تغییر دهم؟

برای اینکه بتوانید، تغییرات مثبت و سازنده ای در همسر خود ایجاد کنید، باید ابتدا به علت ها رفتارهای بد در او پی ببرید. گاهی با رفع این علت ها می توانید، مشکلات زیادی را حل کنید. سعی کنید در این زمینه با همسرتان صحبت کرده و او را نسبت به رفتارهای آزاردهنده اش آگاه کنید.

نحوه تغییر کردن همسر بعد ازدواج

1- جستجوی علت رفتارهای بد:

تحلیل کردن شرایط اولین گام موثر در زمینه تغییر دادن همسر است. چرا همسر شما اعتیاد دارد؟ چرا فحاشی می کند، چرا عصبانی می شود؟ پی بردن به این موارد می تواند، شما در مسیر درستی قرار دهد.

تغییر دادن همسر بعد از ازدواج

2- مطرح کردن دلایل:

دلایلی که برای رد این رفتارهای ناپسند دارید را عنوان کنید. گفت و گوی شما در این زمینه باید دوستانه باشد تا تاثیرات مناسب را دریافت کنید. در بحث های خود حفظ احترام، دوری از طعنه زدن و … را مورد توجه داشته باشید.

حتماً بخوانید:
سیاست های زنانه در زندگی (آداب همسرداری)

سیاست های زنانه در زندگی (آداب همسرداری)

به‌عبارتی می‌توان گفت:مردها دوبار تربیت می‌شوند؛ یک‌بار توسط والدینشان، بطور‌ی که بتوانند فرزند خوبی برای آنها باشند و بار دوم توسط همسرشان به‌نحوی…

3- تغییر استراتژی رفتاری:

برای تغییر همسرتان باید کمی رفتارهای هوشمندانه داشته باشید. اگر تاکنون رفتارهای تکراری داشتید، رفتارهای خود را تغییر دهید. در مناسبت ها تغییر ایجاد کنید و فردی مطابق با میل همسرتان شوید. این تغییرات به او نشان می دهد که تغییر کردن چندان سخت نیست.

4- صبور بودن:

سعی کنید، حساسیت های بی مورد در این زمینه را کاهش دهید. تا حد امکان در مقابل این رفتارها صبوری کنید. دنیای امروزه پر از تفاوت ها بوده و شما باید نسبت به آن ها با آگاهی بیشتری عمل کنید.

تغییر دادن همسر (زن و شوهر) بعد از ازدواج

5- القاب خوب:

برای اینکه ترغیبی ایجاد کرده و همسرتان را همراه نمایید باید از القاب بهتری استفاده کنید. برچسب زدن به همسر موجب تنش های بیشتری شده و او را برای انجام کارهای ناخوشایند لجوج تر می کند.

6- الگوی مناسب:

رفتار شما نقش تعیین کننده ای در این مسیر دارد. رفتار شما باید دور از نصیحت کردن باشد. سعی کنید به جای نصیحت کردن یک الگوی مناسب در این زمینه باشید تا همسرتان برای حفظ شما تلاش بیشتری کند. گاهی رفتارهای خوب نسبت به کوتاهی های همسر موجب شرمساری او می شود.این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.7 از 5 (3 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

۱ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید

اذرگون | ۱۰ ماه پیش
تغییر دادن همسر ، بعضی ها می خوان به زور همسرشون رو تغییر بدن که راه اشتباهی هست ، ایا همسران تغییر می کنند ویا نه ، بله عده زیادی ازهمسران تغییر می کنند ممکن ۱۰۰درصد نباشه اما ۲۰تا ۳۰درصد تغییر می کنند ، نیروری عشق ، همدلی ومحبت وغیره ادمها رو تغییرمیده
0
0

hits