دلگرم
امروز: یکشنبه, ۰۳ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۱۶ ذو الحجة ۱۴۴۵ قمری و ۲۳ ژوئن ۲۰۲۴ میلادی
تعویض و نصب شیر ظرفشویی اهرمی و شلنگ دار
2
زمان مطالعه: 8 دقیقه
شیرآلات ظرفشویی بسته به نوع کیفیت و آلیاژی که دارند، ممکن است بعد از گذشت حدودا 10 سال شروع به فرسوده شدن، کدر شدن، از بین رفتن آبکاری، گرفتگی یا نشست آب کنند که در این زمان شما نیاز به تعویض شیر ظرفشویی دارید.

آموزش قدم به قدم باز کردن و تعویض شیر ظرفشویی

گاهی اوقات هم هست که به دلیل تمایل شما برای تغییر دکوراسیون منزل و یا استفاده از شیرآلات ظرفشویی لوکس که کمک به صرفه جویی در آب می‌کنند، نیاز به نصب شیر سینک جدید دارید. اما نکته‌ای که جود دارد این است که نصب شیر ظرفشویی با توجه به نوع مدل آن، جدید یا قدیمی بودن شیرآلات متفاوت است. برای مثال، نحوه نصب شیر ظرفشویی شلنگدار با انواع غیر شلنگدار متفاوت است.

به همین دلیل پیشنهاد ما به شما این است که، برای نصب انواع شیرآلات ظرفشویی از جمله، نصب شیر اهرمی ظرفشویی، تعمیر شیر اهرمی، تعمیر شیر ظرفشویی شلنگدار و نصب شیر ظرفشویی شلنگدار از متخصصین این حرفه، که کاملا با نحوه نصب و تعویض این شیرآلات آشنایی دارند کمک بگیرید.

آموزش قدم به قدم باز کردن و تعویض شیر ظرفشویی

اما اگر کمی فنی باشید هم می توانید این کار را خودتان انجام دهید، به همین خاطر ما در این مقاله به بررسی نحوه تعویض و نصب انواع شیرآلات، از جمله شیرآلات ظرفشویی می‌پردازیم. علاوه بر نحوه بستن شیر ظرفشویی، تعمیر شیر ظرفشویی شلنگدار نیز می‌تواند برای شما عزیزان جالب توجه باشد.

نکاتی که باید قبل از تعویض و نصب شیر سینک به آنها توجه کرد:

  • چگونگی تعویض شیر ظرفشویی
  • نحوه نصب شیر اهرمی ظرفشویی
  • نحوه نصب شیر ظرفشویی شلنگدار

راهنمایی برای تعویض و نصب شیر ظرفشویی

قبل از خرید شیرآلات برای نصب شیر سینک باید حتما به نحوه نصب شیر ظرفشویی توجه کنید که حتما قابلیت نصب آسان را داشته باشد، به خصوص برای کسانی که می‌خواهند خودشان در منزل اقدام به نصب شیرآلات ظرفشویی کنند؛ در غیر این صورت ممکن است با تعداد زیادی پیچ و مهره روبرو شوید اما اگر شیر انتخابی دارای نصب آسان باشد، تعداد این پیچ و مهره‌ها کاهش می‌یابد. پس پیش از خرید، نحوه بستن شیر ظرفشویی را یاد بگیرید.

البته در کنار تحوه نصب، باید نحوه باز کردن شیر ظرفشویی قدیمی را بلد باشید. همچنین قبل از خرید شیر برای تعویض و نصب شیر سینک، علاوه بر زیبایی باید به نکاتی از جمله نشان استاندارد، سایز و ارتفاع مناسب با سینک، مقدار فشار آب خروجی و راحتی باز و بسته شدن شیر آب گرم و سرد، نیز توجه کرد. اما کارهایی که قبل از تعویض شیر ظرفشویی باید انجام داد، شامل موارد زیر است:

راهنمایی برای تعویض و نصب شیر ظرفشویی

قبل از اینکه شروع به تعویض و نصب شیر ظرفشویی کنید، باید تمامی رسوبات موجود در لوله‌کشی را تخلیه کنید تا بعد از نصب شیر موجب فشار کم در جریان آب نشود. برای این کار کافی است که، ابتدا شیر فلکه اصلی آب منزل را ببندید و بعد شیرهای آب سرد و گرم را باز کنید تا تمامی رسوبات و آب اضافی درون لوله‌ها خارج شود.

از اتصال شیر ظرفشویی به شلنگ ها و پیسوار (وسیله تنظیم کننده سیالات است) عکس بگیرید تا در صورت نیاز بعدا به آن مراجعه کنید.
از آنجایی که ممکن است هنگام جدا کردن اتصالات لوله، مقداری آب از آنها خارج شود، بهتر است که یک سطل زیر محل اتصالات بگذارید.

به طوری کلی برای دانستن طریقه نصب شیر ظرفشویی قهرمان، راسان و دیگر برندها باید به نوع آنها توجه کرد. امروزه دیگر از انواع شیرآلات قدیمی که دارای دو شیر برای آب سرد و گرم است ، کمتر استفاده می‌شود و بیشتر توجه مردم روی انواع جدید آن که شامل شیر ظرفشویی اهرمی و شلنگدار است، جلب شده که در زیر به بررسی نحوه نصب آنها می‌پردازیم.

ممکن است که شما از قبل شیرآلات ظرفشویی را نصب کرده باشید و حالا به دلیل خرابی و یا فرسودگی نیاز به تعویض شیر ظرفشویی داشته باشید، کافی است مراحل زیر را انجام دهید تا شیر قدیمی را از سینک جدا کنید.

بعد از بستن شیر فلکه اصلی آب و عکس گرفتن از نحوه اتصال شلنگها، باید به وسیله ی آچار فرانسه، هر دو شلنگ (شلنگ پیسوار) ورودی آب را که از یک طرف به شیرآلات و از طرف دیگر به دریچه‌های تأمین آب وصل هستند را از شیر ظرفشویی جدا کنید. برای باز کردن شلنگ پیسوار باید مهره‌های مربوط به این قطعه را در سمت راست بچرخانید تا باز شود.

سپس سر شلنگ را درون سطلی که از قبل زیر محل اتصالات قرار داده‌اید بگذارید تا آب درون شلنگ تخلیه شود. در این مرحله شما باید مهره‌هایی که به وسیله آنها شیر به سینک ظرفشویی متصل شده است را باز کنید ( که بسته به نوع شیر می‌تواند یک مهره یا دو مهره باشد) و شیر قدیمی را کنار بگذارید.

اگر زیر پایه‌های شیر قدیمی دچار زنگ زدگی شده و یا جرم گرفته، قبل اتصال شیر جدید، حتما با یک دستمال آن محل را تمیز کنید.

نحوه نصب شیر اهرمی ظرفشویی

نحوه نصب شیر اهرمی ظرفشویی

بعد از انجام دادن تمامی مراحل بالا در صورت نیاز، حالا باید مراحل زیر را برای نصب شیر ظرفشویی جدید انجام دهید. نحوه بستن شیر ظرفشویی از قرار زیر است:

در نصب شیر اهرمی ظرفشویی، واشر یا صفحه‌ای برای وصل و آب‌بندی بین سینک و شیرآلات ظرفشویی وجود دارد که بوسیله مهره و پیچ به سینک محکم می‌شوند اما برای آنکه شیر بهتر و زیباتر به نظر بیاید بهتر است که محل نصب به خوبی مهر و موم شود؛
برای این کار می‌توانید از موم سیلیکون، که به راحتی در مغازه‌های لوله‌کشی پیدا می‌شود، استفاده کنید. کمی از این موم سیلیکون را در اطراف سوراخ‌های موجود بریزید تا زمانی که شیر جدید را نصب می‌کنید، هنگام باز و بسته کردن دچار مشکل نشوید.

واشر آ‌ببندی مخصوص را روی هیدرولیک قرار دهید و لوله‌ها را از درون سوراخ‌های آن عبور دهید، این واشر مابین سینک و شیر برای آب‌بندی قرار خواهد گرفت و موم سیلیکون نیز به آن خواهد چسبید. این مرحله از نحوه بستن شیر ظرفشویی، از اهمیت بالایی برخوردار است.

سپس لوله‌های شیر را از سوراخ‌های موجود روی سینک عبور دهید و به مدت یک دقیقه با فشار کم، شیر را به سینک فشار دهید تا به درستی سر جای خود قرار بگیرد و کاملا بوسله موم سیلیکون فیکس شود.

مهره زیربند را بعد از قرار دادن واشر و متعلقات مربوطه با دست یا آچار مخصوص مهره زیربند، تا حدی محکم کنید که شیر در جای خود ثابت شود. توجه کنید بستن قطعه پلاستیکی مثلثی برای تثبیت بهتر شیر ظرفشویی بر روی سینک لازم است.

در این مرحله باید مهره‌های درون جعبه را روی لوله‌های شیرآلات ظرفشویی نصب کنید. مطمئن شوید که گیره ی نگهدارنده شیلنگ که معمولا به صورت گیره ی پلاستیکی می باشد، در طرف خروجی شیرآلات ظرفشویی متصل باشد. بعد از اطمینان، زیر سینک وزنه را به دور شیلنگ شیر آب وصل کنید.

نحوه نصب شیر ظرفشویی شلنگدار

سپس باید شلنگ پیسوار شیرها را از هر دو طرف به لوله‌های آب وصل کنید. بهتر است ابتدا با دست آنها را وصل و بعد با آچار فرانسه مهره‌ها را محکم کنید. فقط دقت کنید که شیر آب سرد و گرم را به درستی به لوله مخصوص به خود وصل کرده باشید.
و در آخر خطوط آب سرد و گرمی را که بسته بودید باز کنید و از درستی نصب شیر ظرفشویی مطمئن شوید. در صورت مشاهده هر گونه اشکال می‌توانید با نحوه باز کردن شیر ظرفشویی آشنا شوید.

نحوه نصب شیر ظرفشویی شلنگدار

شیر ظرفشویی شلنگدار نوعی دیگر از شیرآلات ظرفشویی است که دارای شلنگ است و برای تمیز کردن سینک و یا در آرایشگاه‌ها برای شستن سر مشتریان استفاده می‌شود. به همین دلیل فقط برای مصارف این چنینی طراحی شده است، روش و نحوه نصب شیر ظرفشویی شلنگدار هم مانند نصب شیر اهرمی ظرفشویی که در بالا بررسی کردیم می باشد.

حتماً بخوانید:
۸ ترفند طلایی برای تمیز و براق کردن شیر آلات منزل

۸ ترفند طلایی برای تمیز و براق کردن شیر آلات منزل

تمیز کردن شیرآلات سرویس بهداشتی و ظرفشویی کار بسیار سختی نیست. شما به راحتی می توانید با چند ترفند خانگی شیرآلات منزل تان را مانند روز اول برق…

در مورد نحوه نصب شیر ظرفشویی شلنگدار، باید به این نکته توجه کنید که به طور کلی طریقه نصب شیرآلات ظرفشویی قهرمان، راسان و سایر برندهای دیگر، با توجه به تنوع و تفاوتی که در مدل‌های جدید و عمومی آنها وجود دارد، روش نصب متفاوتی نیز خواهند داشت. در واقع شیرآلات اهرمی و شلنگدار، نوع معمولیشان با انواع فانتزی و کلاسیک آنها متفاوت بوده که هر یک نیز باعث ایجاد تفاوت در نحوه نصب خواهد شد. که در این مقاله سعی شد نحوه نصب مدل معمول آن بیان شود.این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.0 از 5 (2 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits