دلگرم
امروز: دوشنبه, ۲۵ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۰۸ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۱۵ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
تست توانایی های شناختی چگونه انجام میشود ؟
1
زمان مطالعه: 4 دقیقه
فعالیت­ های روزانه نیازمند توانایی­ های شناختی است و نقص این توانایی­ها با بررسی این فعالیت­ها قابل شناسایی است.

تست توانایی های شناختی

آزمون توانایی های شناختی از اواخر قرن 19 به عنوان روشی برای اندازه گیری «توانایی های ذهنی عمومی» توسعه پیدا کرد. در سال 1904، روانشناسی به نام چارلز اسپرمن تشخیص داد افرادی که توانایی شناسایی الگو ها را دارند، در سایر کار ها مانند حل مسئله های حساب نیز به خوبی عمل می کنند. اسپرمن تئوری “توانایی ذهنی عمومی” شبیه به هوش را مطرح کرد.

در نتیجه، تست هایی برای ارزیابی توانایی های شناختی طراحی شدند. در سال 1912 روانشناسی به نام ویلیام استرن اصطلاح بهره هوشی را به عنوان روشی برای یافتن تفاوت بین سن ذهنی کودک و سن زمانی آن ها معرفی کرد.

از زمان شروع فعالیت روانشناسانی مانند اسپرمن و استرن، تست توانایی های شناختی به روشی برای استخدام نیرو در صنایع و شرکت های مختلف از ارتش گرفته تا فروش استفاده می شود. فارق از هر گونه توانایی های فردی، همه ما ممکن است دچار اختلالات روانی افسردگی، اضطراب و وسواس شویم، به همین خاطر سریعا برای درمان آن اقدام کنید.

چگونه تست توانایی شناختی کار می کند ؟

این تست از روش های زیر استفاده می کند:

 • سوالات استدلال عددی:

توانایی شما را در درک، تجزیه، تحلیل و استفاده از داده های عددی و آماری را در شما می آزماید. شما باید درصد ها را محاسبه کنید، داده های عددی خالی را پر کنید یا عدد ها را در یک سری پیدا کنید.

 • سوالات استدلال کلامی:

توانایی شما را در درک اطلاعات نوشتاری و تحلیل های انتقادی می آزماید. از شما خواسته می شود که یک متن را بخوانید و سپس عباراتی در رابطه با متن به شما داده می شود و باید بگویید که این عبارات با توجه به متن «درست»، «اشتباه» و «نمی توان گفت» است.

 • سوالات استدلال انتزاعی:

توانایی شما را در کار با ایده ها و مفاهیم انتزاعی می آزماید. این سوالات اغلب شامل نمودار های بصری هستند که شما باید از آن ها برای شناسایی جای خالی یا تکمیل یک دنباله استفاده کنید.

 • سولات آگاهی مکانی:

توانایی شما را در کار با الگو ها و اشکال را می آزماید. سوالات متداول این بخش شامل شکل های بازتنظیم شده ذهنی می شود که از آن برای ایجاد شکل های جدید یا تجسم الگو ها و تصاویر هنگام چرخش استفاده می شود.

 • سوالات استدلال مکانیکی:

توانایی شما را در استفاده از اصول اولیه مکانیک مانند کار با قلاب، اهرم، چشمه و قرقره می آزماید.

بیشتر تست ها از سوالات چند گزینه با درجه سختی متفاوت تشکیل می شوند. نتیجه های دقیق مشخصات توانایی های فکری شما را نشان می دهد. به طور معمول، آزمون توانایی شناختی محدودیت زمانی برای انجام دارند. ممکن است از شما خواسته شود که به تمام سوالات پاسخ دهید یا اینکه در زمان تعیین شده بیشترین سوال را در حد امکان پاسخ دهید.

تست توانایی شناختی

انواع تست های توانایی های شناختی چیست ؟

 1. تست واندرلیک (Wonderlic Test) : تست واندرلیک، استعداد های نامزد های شغلی را به گونه ای ترکیبی از منطق و شناخت پازل، تشخیص واقعیت، مشکلات کلمه و سوالات استدلال کلامی را ارزیابی می کند. دو نوع تست واندرلیک وجود دارد:
 2. تست شخصیتی واندرلیک: 50 سوال چندگزینه ای با محدودیت زمانی 12 دقیقه ای
 3. تست سرعتی شخصیتی واندرلیک: 30 سوال چندگزینه ای با محدودیت زمانی 8 دقیقه ای.
 4. تست شاخص پیش بینی : در این تست مهارت های پیش بینی کننده شما مانند استدلال کلامی، عددی و تشخیص الگو ها ارزیابی می شود. این آزمون 50 سوال دارد که در مدت 12 دقیقه باید به آن ها پاسخ داده شود.
 5. تست SHL :تست SHL که از ارائه دهنگان برتر آزمون های استعداد اشتغال است که برای ارزیابی یک شایستگی خاص طراحی شده است. این تست دو مرحله دارد به این صورت که در مرحله اول آزمون آنلاین برگزار می شود. سپس از شما دعوت می شود که نسخه کوتاه دیگری از آزمون را انجام دهید که برای تایید نتیجه مرحله اول است.
 6. تست هوش تصویری ریون : ریولیان ویژگی های مختلف شناختی شما را شناسایی کرده و تست های استعداد در زمینه های توانایی شناختی، استدلال کلامی، استدلال عددی و استدلال انتزاعی را طراحی کرده است.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits