دلگرم
امروز: جمعه, ۲۹ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۱۲ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۱۹ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
چرا کپسول اکسیژن به طور ناگهانی منفجر می شود؟
6
زمان مطالعه: 4 دقیقه
علت انفجار کپسول اکسیژن و نکات ایمنی استفاده از کپسول ها : علت انفجار کپسول اکسیژن بسیار زیاد می باد و خطراتی که در حین استفاده از آن وجود دارد را برای شما بیان می کنیم و اطلاعاتی بسیار خوب در این زمینه ها به شما می دهیم.

کپسول اکسیژن نیز یکی از دستگاه هایی می باشد که امروزه کاربرد بسیار زیادی در پزشکی دارد و برای یک سری از بیماران خاص باید از آن ها استفاده شود. در ادامه شما را با علت انفجار کپسول اکسیژن آشنا خواهیم کرد و اطلاعاتی بسیار خوب در این زمینه به شما خواهیم داد.

علت انفجار کپسول اکسیژن و عوامل خطر برای آن

اکسیژن یکی از گازهای زندگی بخش می باشد و در عین حال نسبت به یک سری از مواد بسیار حساس می باشد و می تواند خطراتی را برای فرد به همراه داشته باشد. در صورتی که این دستگاه با هر نوع روغن و گریسی تماس داشته باشد می تواند انفجاری بزرگ را ایجاد کند.

جالب است بدانید که این کپسول ها در برابر گرما و سرما بسیار مقاوم می باشند و حتی گاها در اثر ضربه های وارد شده با بدنه هیچ مشکلی برای آن ها ایجاد نمی شود ولی به محض این که با روغن تماس پیدا کند منفجر خواهد شد و می تواند مشکلات جبران نا پذیری را با خود به همراه داشته باشد.

انفجار کپسول اکسیژن

اکسیداسیون با روغن ها

اکسیژن از عناصر بسیار واکنش پذیر می باشد و مانند هر نوع گاز دیگری بسیار سریع با مواد ترکیب خواهد شد و حالت انفجاری ایجاد می نماید. بیشتر اکسیژنی که در جو وجود دارد به صورت دو مولکولی می باشد و به راحتی می تواند با هیدروژن موجود در روغن ها ترکیب شده و پیوندهایی قوی ایجاد خواهد کرد و سریع اکسید می شوند و حالت انفجاری پیدا خواهند کرد.

اکسیداسیون با سرعت بالا

در نظر داشته باشید که اگر اکسیداسیون به صورت طبیعی و با سرعت بسیار کم رخ دهد دیگر حرارتی برای تولید آتش ایجاد نمی شود و معمولا بسیار کم است و همین مورد حتی به تنهایی نیز نمی تواند درجه حرارت هوا را تحت تاثیر قرار دهد با این حال اگر روغن دائما افزایش پیدا نماید و گردش هوا کاهش پیدا کند به دلیل وجود فشار بسیار زیاد در سیلندر اکسیژن منجر به انفجار و آتش سوزی خواهد شد.

علت انفجار کپسول اکسیژن

نکات ایمنی استفاده از این کپسول ها

یک سری از نکات هستند که برای استفاده از این کپسول ها باید آن ها را رعایت کنید تا مشکلی برای شما ایجاد نشود و بتوانید از این کپسول ها به خوبی و راحتی استفاده نمایید و این نکات را در ادامه برای شما عزیزان بررسی خواهیم کرد.

در حین استفاده از این کپسول ها باید از تمیز بودن دست های خود و چرب نبودن و روغنی نبودنشان اطمینان پیدا کنید در غیر این صورت چرب بودن دست های شما می تواند یکی از علت انفجار کپسول اکسیژن باشد.
سعی کنید این کپسول ها را در محلی دور از رفت و آمد و دستکاری کودکان قرار دهید.
باید تمامی افرادی که در خانه حضور دارند دستور کار با این دستگاه را آموزش ببیند تا در صورت بروز مشکل بتوانند از آن پیشگیری نمایند.
سعی کنید دستگاه را در جایی قرار دهید که از ضربه وارد شدن به آن پیشگیری نمایید.

خطر انفجار کپسول اکسیژن

خطرات و انفجار این دستگاه

یک سری از خطرات موجود هستند که می توانند بر روی علت انفجار کپسول اکسیژن تاثیرات بسیار زیادی داشته باشند. این تاثیرات را در ادامه بررسی می کنیم و اطلاعاتی در مورد این مشکلات به شما خواهیم داد.

نشتی دادن گاز اکسیژن می تواند منجر به انفجار آن شود.
هر نوع روغن که با این کپسول آغشته شود می تواند منجر به ایجاد حریق شود.
استعمال سیگار در اطراف این کپسول ها می تواند منجر به شعله ور شدن و انفجارشان گردد.
ذخیره سازی اشتباه در سیلندر هایی که مخصوص این گاز نمی باشد می تواند منجر به انفجار آن شود.
نداشتن شیر های مرغوب و تخلیه ناگهانی این گاز ها می تواند منجر به اشتعالشان گردد.
نصب کردن جا به جا در شیر های ورودی و خروجی می تواند از عوامل خطر باشد.
محل اتصالات اگر چک نشود و محکم بسته نشوند امکان منفجر شدن دارند.
هر ضربه ای به این کپسول ها می تواند احتمال منفجر شدنشان را افزایش دهد.این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.0 از 5 (6 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits