دلگرم
امروز: سه شنبه, ۰۱ خرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۳ ذو القعدة ۱۴۴۵ قمری و ۲۱ مه ۲۰۲۴ میلادی
دندان شیری کی می‌ افتد؟ + ترتیب افتادن دندان شیری کودکان
1
زمان مطالعه: 7 دقیقه
زمانی که دندان‌ های شیری توسط دندان‌ های زیر خود تحت فشار قرار بگیرند، آماده افتادن می‌شوند ، اما ترتیب افتادن دندان شیری کودکان به چه صورت است ؟

ترتیب افتادن و درآمدن دندان های شیری

سؤال بسیاری از مادران این است که ترتیب افتادن دندان شیری کودکشان به چه صورت است؟ جوانه دندان های شیری حتی قبل از تولد کودک نیز در زیر لثه های او در حال رشد است.
این دندان ها به مرور زمان شروع به افتادن می کنند تا راه را برای دندان های دائمی باز کنند.هنگام تولد نوزاد معمولا ۲۰ دندان شیری دارد که ۱۰ تای آن در فک بالا و ۱۰ تای آن در فک پایین است.

این دندان ها در استخوان فک و زیر لثه پنهان هستند.جدای ترتیب افتادن دندان های شیری افتادن به موقع آن ها اهمیت دارد.به همین خاطر است که گاهی اوقات دندانپزشک کودک برای از بین نرفتن و نیفتادن دندان کودک زودتر از موعد عصب کشی دندان کودک یا ترمیم دندان شیری را توصیه می کند.

قبل از هرچیز لازم است بدانید زمان هایی که برای افتادن دندان های کودک اعلام می شود تنها یک چارچوب کلی است و نمی توان با قطعیت در مورد همه کودکان یک نظر داد.
رشد اولین دندان شیری چه در سه ماهگی و چه بعد از یک سالگی هر دو طبیعی است.اگر دندان کودکتان به ترتیبی که در این مقاله یا جاهای دیگر گفته می شود نیفتاد اصلا نگران نشوید.

در حالت کلی می توان گفت درآمدن و افتادن دندان های فک پایین و بالا در اغلب کودکان به شکل زیر است:

 افتادن دندان شیری

دندان های شیری فک پایین

دندان های پیش میانی کودک معمولا در ۴ الی ۷ ماهگی رشد کرده و در ۶ الی ۷ سالگی می افتد.
دندان پیش جانبی کودک در ۱۰ الی ۱۶ ماهگی رشد کرده و در ۷ الی ۸ سالگی می افتد.
دندان نیش در ۱۷ الی ۲۳ ماهگی رشد کرده و در ۹ الی ۱۲ سالگی رشد می کند.
دندان آسیاب اول فک پایین در ۱۴ الی ۱۸ ماهگی رشد کرده و در ۹ الی ۱۱ سالگی می افتد.
دندان آسیاب دوم فک پایین در ۲۳ الی ۳۱ ماهگی رشد کرده و در ۱۰ الی ۱۲ سالگی می افتد.

دندان های شیری فک بالا

دندان پیش میانی در ۸ الی ۱۲ ماهگی کودک رشد می کند و در ۶ الی ۷ سالگی می افتد.
دندان پیش جانبی در ۹ الی ۱۳ ماهگی کودک رشد می کند و در ۷ الی ۸ سالگی می افتد.
دندان نیش فک بالا در ۱۶ الی ۲۲ ماهگی رشد کرده و در ۱۰ الی ۱۲ سالگی می افتد.
دندان آسیاب اول فک بالا در ۱۳ الی ۱۹ ماهگی رشد کرده و در ۹ الی ۱۱ سالگی می افتد.
دندان آسیاب دوم فک بالا در ۲۵ الی ۳۳ ماهگی رشد کرده و در ۱۰ الی ۱۲ سالگی می افتد.

دندان های شیری پیش میانی فک پایین

اولین دندان های شیری کودک که شروع به رشد می کند دو دندان وسط فک پایین است.این دندان ها معمولا از چهار تا هفت ماهگی شروع به درآمدن می کنند.البته در برخی موارد ممکن است زودتر از این موعد مثلا در سه ماهگی یا زودتر هم در بیاید.اگر چه بیشتر کودکان اولین دندان شیری شان در بین چهارتا هفت ماهگی در می آید اما این زمان می تواند به بعد از ۱۳ ماهگی نیز باشد.دختر ها معمولا زودتر از پسرها دندان در می آورند.

ترتیب افتادن دندان

لثه های کودک ممکن است در محل رشد دندان های شیری متورم و قرمز شود.معمولا اولین دندان هایی که ظاهر می شوند دو دندان میانی در فک پایین یا اینسیزور سنترال تحتانی (Central incisor) هستند.این دو دندان اغلب تقریبا هم زمان در می آیند.

دندن های پیش میانی فک بالا

این دندان ها از هشت تا ۱۲ ماهگی شروع به درآمدن می کنند.دندان های کودکان معمولا دارای لبه های موج دار یا دندانه دندانه است که بر اثر سایش در اثر جویدن صاف می شود.

دندان های پیش جانبی فک بالا

دندان های پیش جانبی درست کنار دندان های پیش میانی ظاهر می شود و به کودک یک ردیف چهارتایی دندان کوچک می دهد.این دندان های شیری معمولا به صورت جفتی یکی در سمت راست و دیگری در سمت چپ در می آیند.

دندان های پیش جانبی فک پایین

دندان های پیش جانبی فک پایین بین ۱۰ تا ۱۶ ماهگی ظاهر می شوند.در این زمان کودک می تواند خنده ای نسبتا پر دندان را به نمایش بگذارد.دندان های شیری فضا را برای دندان های دائمی که در زیر لثه ها در حال رشد هستند نگه می دارد.

 افتادن دندان در کودکان

دندان های آسیاب اول فک بالا

دندان های آسیاب اول فک بالا بین ۱۳ تا ۱۹ ماهگی رشد می کنند.دندان های آسیاب اول فک بالا دندان های پهنی هستند که در قسمت نیمه پشتی دهان و فک بالا بیرون می زنند.تا زمانی که دندان های آسیاب فک پایین بیرون نیاید این دندان ها نمی توانند کار چندانی انجام دهند.

دندان های آسیاب اول فک پایین

دندان های آسیاب اول فک پایین بین ۱۴ تا ۱۸ ماهگی در می آیند.با در آمدن این دندان ها کودک می تواند به طور جدی خوراکی ها را بجود.گاهی اوقات دندان های آسیاب اول در فک بالا و پایین ابتدا در یک سمت دهان و سپس در سمت دیگر در می آیند.

دندان های نیش فک بالا

در ماه های ۱۶ تا ۲۲ در می آیند.دندان های نیش فوقانی جای خالی بین دندان های پیش و دندان های آسیاب اول را پر می کند.

دندان های نیش فک پایین

دندان های نیش فک پایین بین ۱۷ تا ۲۳ ماهگی در می آید و در فک پایین کودک ظاهر می شود.

ترتیب افتادن و درآمدن دندان های شیری

دندان های آسیاب دوم فک پایین

دندان های آسیاب دوم فک پایین در ۲۳ تا ۳۱ ماهگی درمی آید و در فک پایین ظاهر می شود.

دندان های آسیاب دوم فک بالا

این دندان های کودک در ۲۵ تا ۳۳ ماهگی در می آیند و آخرین دندان های شیری هستند.تا سه سالگی اکثر بچه ها یک سری کامل ۲۰ تایی دندان شیری دارند و می توانند کامل لبخند بزنند.

حتماً بخوانید:
آیا دندان شیری عصب دارد؟ درمان درد دندان شیری

آیا دندان شیری عصب دارد؟ درمان درد دندان شیری

دندان‌های شیری نیز همچون دندان‌های دائمی از تمامی اجزای تشکیل دهنده یک دندان شامل تاج، عصب، ریشه و رگ‎های خونی برخودار می‏باشند و تفاوت این دو در…

رشد استخوان فک و صورت

رشد استخوان فک و صورت کودک چهار تا شش سالگی است.در این بازه زمانی استخوان های صورت و فک کودک رشد می کند و فضایی بین دندان های شیری ایجاد می کند تا جا برای رشد دندان های دائمی که بزرگ تر است باز شود.

افتادن دندان های شیری

دندان های شیری کودک در بازه زمانی شش تا ۱۲ سالگی می افتد.دراین بازه سنی دندان های کودک هم شامل دندان های شیری می شود هم دندان های دائمی زیرا یک نوع دندان شروع به جایگزینی نوع دیگر می کند.

دندان های کودک به هر ترتیبی ممکن است بیفتد.این امکان وجود دارد که این دندان ها به همان ترتیبی که در می آیند نیز از دست بروند.چنان چه کودک شما دیرتر از هم سن های خود دندان درآورد این امکان وجود دارد که دندان های شیری خود را نیز دیرتر از دست بدهد.

اولین دندان هایی که معمولا در سنین شش تا هفت سالگی می افتند دندان های میانی هستند.پس از دندان های میانی دندان های جانبی در هفت تا هشت سالگی می افتند.پس از آن دندان های آسیاب در هر سنی ممکن است بیفتند اما معمولا این اتفاق در سنین ۹ تا ۱۲ سالگی می افتد.دندان‌های نیش فک پایین احتمالاً بین ۹ تا ۱۲ سالگی و دندان‌های نیش بالا بین ۱۰ تا ۱۲ سالگی می‌افتند.

تا سن ۱۳ سالگی معمولا کودک تمام ۲۸ دندان دائمی بزرگسالی خود را دارد.چهار دندان عقل معمولا در سنین ۱۷ تا ۲۱ سالگی در می آیند.

منبع : نجمه اخلاقیاین مطلب چقدر مفید بود ؟
1.0 از 5 (1 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits