alexametrics
دلگرم
امروز: شنبه, ۱۵ آذر ۱۳۹۹ برابر با ۲۰ ربيع الآخر ۱۴۴۲ قمری و ۰۵ دسامبر ۲۰۲۰ میلادی
تاثیر نوسانات ارز بر روی قیمت تجهیزات آشپزخانه صنعتی
4
زمان مطالعه: 7 دقیقه
نوسانات سریع و گسترده ارز با تاثیر مستقیم بر روی قیمت استیل باعث افزایش قیمت تجهیزات رستوران و فست فود شده است .

نوسانات ارز بدون شک تاثیرگذارترین عامل بر فرآیند تولید و هزینه های تمام شده در تمامی اصناف و صنایع تولیدی کشور است . بسیاری از واحد های صنعتی برای تولید محصولات خود نیازمند وارد کردن مواد اولیه هستند به همین دلیل تغییرات نرخ ارز به سرعت بر روی هزینه ی تمام شده محصول تاثیر می گذارد . در خصوص تجهیزات آشپزخانه صنعتی نیز ماده اولیه و اصلی در تولید تجهیزات ، ورق استیل است . با توجه به اینکه این ورق از کشورهایی مانند چین ، تایوان ، هند و .... وارد می شود به دنبال نوسانات ارز قیمتشان تغییر می کند و نهایتا منجر به افزایش قیمت این تجهیزات می شود .

تجهیزات آشپزخانه صنعتی طیف وسیعی از محصولات را شامل می شود . اغلب تجهیزاتی که در بخش های آماده سازی غذا ، پخت ، نگهداری و شستشو در آشپزخانه ی رستوران ها و تالار ها استفاده می شوند تولید داخل کشور هستند اما برخی از این تجهیزات مانند ماشین ظرفشویی صنعتی از کشورهایی مانند آلمان و ایتالیا وارد می شود که در هر دو صورت نرخ ارز بر روی قیمت آن ها تاثیر می گذارد . به دلیل سرعت زیاد نوسانات ارز گاها قیمت یک محصول بارها محاسبه شده و پس از هر بار محاسبه هزینه تمام شده به مقدار زیادی افزایش می یابد .

افزایش نرخ ارز تولیدکنندگان تجهیزات آشپزخانه صنعتی را مانند سایر صنایع تولیدی داخلی خیلی تحت فشار قرار می دهد . تولید کننده مجبور است مواد اولیه و سایر ملزومات کار خود را با نرخ بالای ارز وارد کند ، رقابت خود را در بازار حفظ کند ، چنانچه پایبند به اصول اخلاقی و وجدان کاری باشد از کیفیت کار خود نکاهد و نهایتا توان مالی خریدار را در نظر بگیرد به همین دلیل نمی تواند قیمت خود را افزایش دهد و با کمترین حاشیه سود ، محصول خود را تولید کند .

اثر نوسانات ارز بر روی قیمت تجهیزات آشپزخانه صنعتی

نوسانات سریع و گسترده ارز با تاثیر مستقیم بر روی قیمت استیل باعث افزایش قیمت تجهیزات رستوران و فست فود شده است . افرادی که قصد راه اندازی آشپزخانه صنعتی ، راه اندازی فست فود و یا راه اندازی رستوران داشته اند تحت تاثیر نوسانات نرخ ارز یا از تصمیم خود منصرف شده اند و یا تا زمان به ثبات رسیدن نرخ ارز ، تصمیم خود را به تعویق انداخته اند . تجهیزات رستوران و تجهیزات فست فود به دلیل تاثیری که برروی غذا و سلامتی افراد دارند باید از ورق های استیل ضد زنگ ساخته شوند به گونه ای که در استفاده های مکرر ، آلودگی ناشی از زنگ زدن را وارد غذا نکنند به همین دلیل قیمت تمام شده ی این تجهیزات مدام در حال افزایش است .

افزایش های مکرر نرخ ارز برای تولید کنندگان تجهیزات آشپزخانه صنعتی و البته همه ی واحد های صنعتی چالش های زیادی ایجاد می کند .تولید کنندگان برای آینده نمی توانند برنامه ریزی کنند و در قیمت گذاری کالاها دچار سردرگمی می شوند . در چنین شرایطی که ارز بعنوان یک سرمایه در حال رشد محسوب می شود برخی از تولیدکنندگان سرمایه خود را به صورت ارز نگهداری می کنند همین امر باعث کاهش سرمایه ی در گردش بانک ها می شود و تاثیر منفی مجدد بر تولید و اشتغال خواهد داشت .

لازم بذکر است تجهیزات آشپزخانه صنعتی اغلب به صورت سفارشی تولید می شود . ابعاد استاندارد و از قبل تعریف شده در تعداد کمی از تجهیزات صدق می کند و ابعاد بیشتر تجهیزات متناسب با فضایی است که برای آشپزخانه در نظر گرفته شده و همین موضوع مانع از تولید تجهیزات و نگهداری آن ها در انبارها در شرایط مساعد بازار است . ضمنا تولید تجهیزات آشپزخانه صنعتی زمان بر است به خصوص وقتی که صحبت از راه اندازی صفر تا صد آشپزخانه یک رستوران ، فست فود یا تالار باشد . به دلیل تنوع و تعدد در تجهیزات بخش های مختلف آشپزخانه از زمانی که ثبت سفارش انجام می شود تا زمانی که تجهیزات آماده نصب و راه اندازی می شوند رسما قیمت اعلام شده فاقد اعتبار است و شاید در برخی از موارد قیمت تمام شده بیشتر از قیمت پیشنهاد شده به مشتری باشد . در چنین شرایطی متاسفانه تولید کننده متضرر خواهد شد .

قیمت تجهیزات آشپزخانه صنعتی

به طور کلی عدم تثبیت نرخ ارز و عدم تعدیل آن با تورم داخلی کار را برای تولید کنندگان تجهیزات آشپزخانه صنعتی دشوار کرده است . تغییرات مکرر قیمت و آن هم در مبالغ قابل توجه ، باعث بی ثباتی ، عدم اطمینان و ناپایداری بازار می شود . خرید مواد اولیه و تجهیزات وارداتی باید متناسب با تقاضای بازار باشد که این موضوع بسیار تحت تاثیر نرخ ارز قرار گرفته است . تولید کننده در چنین شرایطی نه می تواند ریسک کند و مواد اولیه را با قیمت بالا خریداری کند چرا که ممکن است متقاضی نداشته باشد و سرمایه اش تا مدت ها بدون گردش باقی بماند و چنانچه منتظر تقاضای بازار و سفارش مشتری باشد ممکن است با گذشت یک زمان بسیار کوتاه مجبور به خرید و تامین مواد اولیه با قیمت بسیار بالاتر شود . عدم شفافیت بازار مانع از برنامه ریزی صحیح برای تامین مواد اولیه می شود . همین موارد به صورت زنجیروار باعث تغییرات ناگهانی قیمت تجهیزات آشپزخانه صنعتی می شود .

مطالعات مختلف نشان می دهد چنانچه مدیریت صحیحی بر روی نرخ ارز که به عنوان یک شاخصه کلیدی بر روی اقتصاد کشور است انجام نشود مشکلات زیادی را به همراه خواهد داشت و واحدهای صنعتی و تولیدی در سطوح مختلف با رشد منفی اقتصادی رو به رو خواهند شد . در چنین شرایطی تولید کنندگان صنایع غذایی ، بهداشتی ، ساختمانی ، لوازم خانگی ، ماشین آلات و تجهیزات صنعتی و ... هیچ راه گریزی از تغییرات نرخ ارز ندارند و باید فشار ناشی از این تغییرات را متحمل شوند تا بتوانند تجهیزاتی با حداکثر کیفیت و با حداقل سود تولید کنند و چرخ صنعت خود را به گردش در بیاورند .

نوسانات قیمت تجهیزات آشپزخانه صنعتی

در چند سال اخیر موضوعی که بسیار شنیده می شود حمایت دولت از تولید کنندگان داخلی است . در این راستا اصلی ترین و مهم ترین اقدام دولت می توانست کاهش ریسک در فضای کسب و کار باشد . به گونه ای که مثلا یک تولید کننده تجهیزات آشپزخانه صنعتی بتواند برای اهداف کوتاه مدت خود برنامه ریزی کند ، پیش بینی درستی از قیمت محصولات در آینده داشته باشد ، برای برنده شدن دربازار رقابتی تلاش کند و نهایتا بتواند برای چند سال آینده که در چه جایگاه و رتبه تولیدی قرار می گیرد برنامه ریزی و سرمایه گذاری کند اما متاسفانه نوسانات ارزی مانع از این موضوع شده است و حتی مانع از عملیاتی کردن برنامه تولیدی سالانه یک تولید کننده شده است و در حال حاضر فقط وقت زیادی صرف محاسبه قیمت تمام شده ی یک محصول گذاشته می شود در حالیکه به سختی میتوان اعتبار قیمت را به مدت 48 ساعت برای مشتری حفظ کرد .

به طور خلاصه ، آشفتگی در بازار ارز منجر به عدم ثبات قیمت تجهیزات آشپزخانه صنعتی می شود . در حال حاضر هیچ چیزی مهمتر از ثبات قیمت ارز نیست حتی مهم تر از نرخ ارز است . هر زمانی که نرخ ارز با هر قیمتی پایدار شود ، قدرت پیش بینی بازار به تولید کنندگان بر می گردد ، مواد اولیه و ماشین آلات مورد نیاز با قیمت مشخص و ثابت خریداری می شود و در چنین شرایطی می توان به آرامش و ثبات قیمت تجهیزات در بازار امیدوار بود .این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.8 از 5 (4 رای)  
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits