alexametrics
دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۰۷ آبان ۱۳۹۹ برابر با ۱۱ ربيع الأول ۱۴۴۲ قمری و ۲۸ اکتبر ۲۰۲۰ میلادی
تاریخ آغاز هفته وحدت در تقویم سال 1399 چه روزی است ؟
0
زمان مطالعه: 5 دقیقه
فاصله میان ۱۲ ربیع الأول که سالگرد ولادت پیامبر اکرم (ص) بنا بر روایات أهل سنت تا ۱۷ ربیع الأول که تاریخ ولادت رسول الله محمد (ص) بنا بر روایات موجود در شیعه است، هفته وحدت نامگذاری شده است.

تاریخ هفته وحدت در تقویم سال 99

تاریخ دقیق هفته وحدت در سال 99 مصادف است با پنج شنبه، ۸ آبان ۱۳۹۹

۱۳۹۹/۰۸/۰۸

تاریخ هفته وحدت در تقویم سال 99 / آغاز هفته وحدت

تاریخ آغاز هفته وحدت در سال 1399

آغاز هفته وحدت در سال 99 مصادف است با 8 آبان ماه ( 12 ربیع الاول ) تا 15 آبان ماه ( 17 ربیع الاول ) مصادف با هفته وحدت میباشد.

تاریخ هفته وحدت در تقویم سال 99 / آغاز هفته وحدت

تاریخ هفته وحدت سال 99 در تقویم قمری 1442

تاریخ دقیق هفته وحدت در تقویم قمری 1442 مصادف است با، الخمیس‬، ١٢ ربیع الاول ١٤٤٢

۱۴۴۲/۰۳/۱۲

تاریخ هفته وحدت 99 / تاریخ هفته وحدت در تقویم سال 99 / آغاز هفته وحدت

هفته وحدت چه روزیست ؟

هفته وحدت اسلامی یا هفته وحدت در ایران به فاصلهٔ میان ۱۲ ربیع‌الاول که سالگرد ولادت محمد، پیامبر اسلام بنا بر روایات اهل سنت است تا ۱۷ ربیع‌الاول که تاریخ ولادت او بنا بر روایات موجود در شیعه است، گفته می‌شود.

ایده شکل‌گیری هفته وحدت برای اولین بار پیش از انقلاب به پیشنهاد سید علی خامنه‌ای در سیستان و بلوچستان مطرح و اجرا شد.

پس از انقلاب نیز به پیشنهاد حسینعلی منتظری و موافقت و فرمان روح الله خمینی رهبر انقلاب اسلامی ایران، این بازه زمانی به عنوان هفته وحدت نامگذاری شد

تاریخ هفته وحدت 99 / تاریخ هفته وحدت در تقویم سال 99 / آغاز هفته وحدت

ایده شکل‌گیری هفته وحدت و جشن‌گرفتن

ایده شکل‌گیری هفته وحدت و جشن‌گرفتن مشترک شیعه و سنی در آن برای اولین بار پیش از انقلاب به پیشنهاد سید علی خامنه‌ای در دوران تبعیدش به شهر ایران‌شهر سیستان و بلوچستان مطرح و اجرا شد.

خامنه‌ای در خاطراتی که از دوران تبعید پیش از انقلابش به سیستان و بلوچستان بیان می‌کند، ماجرا را اینگونه بیان می‌کند:

من خودم در بلوچستان تبعید بودم... دستگاه‌ها نمی‌خواستند بگذارند تلاشی از سوی ما انجام بگیرد؛ اما در عین حال ما گفتیم بیایید کاری کنیم که یک نشانه‌ای از اتحاد شیعه و سنی را در این شهر نشان بدهیم؛ که این مسئلهٔ هفتهٔ وحدت - ولادت نبی اکرم در دوازدهم ربیع‌الاول به روایت اهل سنت، و در هفدهم ربیع‌الاول به روایت شیعه - آن روز به ذهن ما رسید و در ایرانشهر آن را عمل کردیم؛ یعنی از دوازدهم تا هفدهم جشن گرفتیم

تاریخ هفته وحدت 99 / تاریخ هفته وحدت در تقویم سال 99 / آغاز هفته وحدت

مناسبت های هفته وحدت

در اولین روز از هفته وحدت مسلمین و در ایام میلاد حضرت رسول اکرم (ص) شیعیان و اهل تسنن در سراسر ایران، جشنهای ویژه این روزهای فرخنده را آغاز کردند.

حضرت امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، از ۱۲ ربیع الاول هجری قمری (روز میلاد حضرت محمد (ص)به روایت اهل سنت) تا ۱۷ ربیع الاول (میلاد آن حضرت به روایت شیعیان) را به نام هفته وحدت نامگذاری کردند. هر ساله جشن های باشکوهی برای گرامیداشت این ایام برگزار می شود.

همسو با برگزاری مراسم های مختلف در سراسر ایران ، مساجد ولایت کردستان (غرب ایران) در این روزها مملو از جمعیتی می شود که میلاد مسعود ختمی مرتبت محمد مصطفی (ص) را به جشن و شادی می نشینند که نماد این آئینها برگزاری مراسم مولودی خوانی است.

از گذشته دور تا کنون برگزاری برنامه های مولودی خوانی همزمان با آغاز ماه ربیع الاول و میلاد حضرت محمد (ص) در ولایت کردستان سابقه داشته و هر سال این مراسم با شور و شکوه خاصی در تمامی نقاط ولایت و سایر مناطق اهل سنت نشین کشور برگزار می شود.

مراسم مولودی خوانی به شکلی است که اشعاری با نثر زیبا در وصف حضرت محمد (ص)همراه با نوای دف و طبل خوانده می شود و جمع حاضر نیز بعضی از مصراع ها را تکرار می کنند.

جمعیت ولایت کردستان همانند چند ولایت دیگر ایران، تلفیقی از مردمان شیعه و سنی است که همه ساله با شور و شوق فراوان به استقبال میلاد پیامبر بزرگ اسلام می روند.

جشن وحدت در ولایت های دیگر ایران همچون اردبیل (شمال غرب ایران)نیز با حضور اهالی شیعه و سنی برگزارمی شود. امروز و در آغاز جشنهای هفته وحدت، نماز جماعت وحدت بخش با حضور اهالی شیعه و سنی این ولایت اقامه شد و سخنرانان این مراسم برلزوم حفظ وحدت و همدلی برادران شیعه و سنی تاکید کردند.

شهرهای مختلف ولایت خراسان رضوی (شمال شرق ایران) نیزامروز شاهد برگزاری جشن های ویژه هفته وحدت باحضور برادران اهل سنت و شیعیان در کنار هم بود که این اقدام بار دیگر وحدت و یکپارچگی ایرانیان مسلمان را به تصویر کشید.

در این مراسم حضور مولوی های اهل سنت، امامان جمعه و جماعات شیعه و مسئولان در کنار گروههای مردمی چشمگیر بود و همه بر نقش مهم یکدلی و اتحاد در جامعه و هراس دشمن از این وحدت تاکید کردند.

ایران اسلامی در هفته ای که در پیش روست ، نوای دلنشین وحدت و همدلی ایرانیان از همه اقوام و مذاهب اسلامی را سرخواهد داد تا باردیگر " وحدت کلمه " ای را که رهبر کبیر انقلاب، امت اسلامی را به آن دعوت کرد و مقام معظم رهبری نیز همواره برآن تاکید داشته اند ، به تصویر بکشد .این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
اسنپ تریپ
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits