دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۰۴ مرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۸ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۲۵ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
چگونه می توان از بی اختیاری ادرار رهایی یافت؟
2
زمان مطالعه: 5 دقیقه
بی اختیاری ادرار می تواند ناخوشایند و حتی خجالت آور باشد زیرا نگه داشتن مثانه تان دشوار است. خوشبختانه گزینه های درمانی زیادی در دسترس است.

تجربه نشت مثانه امری رایج است و می تواند بر کیفیت زندگی تأثیر منفی بگذارد. خوشبختانه گزینه های درمانی زیادی در دسترس است.

بی اختیاری ادرار ، از دست دادن غیر ارادی کنترل ادرار است. تقریباً از هر سه زن در یک مرحله از زندگی یکی از آنها را درگیر می کند و با افزایش سن احتمال بروز آن بیشتر می شود. سه نوع اصلی بی اختیاری ادرار برای زنان عبارتند از:

  • بی اختیاری فوری (مثانه بیش فعال): هنگامی که با یک میل شدید ناگهانی به دفع ادرار مواجه شدید ، ادرار را از دست می دهید.
  • بی اختیاری استرس: هنگام انجام فعالیت هایی که فشار را در شکم شما افزایش می دهد مانند خندیدن ، عطسه یا ورزش ، دچار از دست دادن ادرار می شوید.
  • بی‌اختیاری مخلوط: نشتی ای که شامل نشانه‌هایی از بی‌اختیاری فوری و استرس است.

روش کنترلی بی اختیاری ادرار

پوشک بزرگسال ایزی لایف

هیچ کس نمی تواند زندگی خود را با ماندن در خانه تمام وقت بگذراند. اگر بخاطر نشتی مثانه یا مشکل بی اختیاری ادرار مجبور شوید در خانه بمانید ، زندگی برایتان ناخوشایند تلقی می شود.

زمان مدرن بسیاری از موارد ابتکاری را به ما هدیه داده است تا زندگی ما را راحت کند و پوشک بزرگسال مطمئناً یکی از آنها است. پوشک بزرگسالان را بدون درک مزایای آن رد نکنید. پوشیدن پوشک بزرگسال می تواند کیفیت زندگی شما را کاملاً تغییر دهد.

درمان های بی اختیاری ادرار

درمان های خط اول

درمان خط اول برای انواع بی اختیاری ادرار معمولاً شامل موارد زیر است:

  • فیزیوتراپی. تمرینات خاصی باعث تقویت عضلات کف لگن و اطراف آن می شود که می تواند از نشت جلوگیری کرده و میل شما به استفاده از دستشویی را آرام کند.
  • پرهیز از مصرف برخی غذاها و نوشیدنی ها. نوشیدنی های سرشار از کافئین ، مانند قهوه و نوشیدنی های انرژی زا ، و همچنین غذاهای اسیدی و ادویه دار ، شناخته شده است که مثانه را تحریک می کند و به بی اختیاری ادرار کمک می کند.
  • با استفاده از پساری. بعضی اوقات می توانید با استفاده از پساری ، دستگاه پشتیبانی واژن ساخته شده از سیلیکون ، از نشت جلوگیری کنید.

اگر به هر یک از این روشهای درمانی خط اول علاقه دارید ، حتماً با پزشک خود صحبت کنید. برای استفاده از پساری ، باید برای نصب، به دکتر خود مراجعه کنید و یاد بگیرید که چگونه آن را وارد کنید ، بردارید و تمیز کنید. پزشک می تواند تمرینات فیزیوتراپی را به شما آموزش دهد یا شما را به یک متخصص فیزیوتراپی ارجاع دهد.

داروها

داروهای روزانه غالباً یک گزینه درمانی عالی برای بیماران ما هستند ، خصوصاً آنهایی که بی اختیاری زیاد دارند. برخی از رایج ترین داروها عبارتند از:

  • آنتی کولینرژیک ها(Anticholinergics). این موارد به شل شدن مثانه و کاهش نشت و تمایل به استفاده از دستشویی کمک می کند.
  • میرابگرون (میرببتریک). این به شل شدن مثانه شما کمک می کند ، میزان ادراری که مثانه شما در آن نگه دارد را افزایش می دهد و میزان ادراری را که می توانید در یک دفعه ادرار کنید را افزایش می دهد.

روشهای مطب و جراحی

روشهای جراحی و غیر جراحی از جمله روش های رایج بی اختیاری ادرار است ، خصوصاً برای زنانی که مایل به مصرف دارو نیستند. آنها همچنین گزینه های بعدی برای زنانی هستند که نتایج مورد نظر خود را با دارو درمانی ندیده اند.

رویه های مطب

درمان های غیر جراحی متداول که برای افرادی که دچار بی اختیاری شدید هستند انجام می دهیم شامل تزریق بوتاکس مثانه و تحریک عصب است. تزریق بوتاکس مثانه توانایی برخی از اعصاب برای ارتباط با مثانه را مسدود کرده و نشت شما را کاهش می دهد. تحریک عصب شبیه طب سوزنی است.این به پزشک شما بستگی دارد که سوزن های نازکی را به پوست وارد می کند تا نقاط خاصی از بدن را تحریک کند تا بی اختیاری شما کاهش یابد.

روش های جراحی

جراحی های پشتیبانی از مجرای ادرار درمان های قطعی تری برای بی اختیاری ادرار هستند. به عنوان مثال جراحی اسلنج مجرای ادرار در درمان بی اختیاری استرس بسیار موثر است. زنجیر برای حمایت از آن به عنوان یک بانوج در زیر مجرای ادرار عمل می کند و می تواند از بافت بدن یا مواد مصنوعی ساخته شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد جراحی هایی که ممکن است بی اختیاری ادرار شما را درمان کند ، حتماً با پزشک خود صحبت کنید.

ایزی لایف برای افرادی که از بی‌اختیاری ادرار رنج می‌برند، دریچه‌های تازه‌ای برای زندگی فعال‌تر، آسوده‌تر و مستقل‌تر می‌گشاید. دغدغه‌ی ایزی لایف یافتن راهکارهای تازه و بهبود مداوم کیفیت پوشینه‌ی بزرگسال است تا افراد با وجود مشکل بی‌اختیاری ادرار، جایگاه شایسته‌ی خود را در زندگی فردی و اجتماعی حفظ کنند.این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.0 از 5 (2 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits