دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۰۳ مرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۷ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۲۴ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
بیوگرافی تقی عسگری پدر شیرجه ایران/ افتخارات و تصاویر
2
زمان مطالعه: 3 دقیقه
تقی عسگری شیرجه زن مشهور ایرانی ملقب به پدر شیرجه ایران که اکنون در آستانه 100 سالگی است.

تقی عسگری شیرجه زن جهانی کیست ؟

تقی عسگری (زادهٔ بهمن ۱۳۰۳ در تجریش) ورزشکار و عضو پیشین تیم شیرجه ایران است. از وی به عنوان پدر شیرجهٔ ایران یاد می‌کنند.

او دارای 9 قهرمانی در ایران است مهمترین افتخارات او مربوط به بازی‌های آسیایی ۱۹۵۱ در دهلی نو میباشد که موفق شد دو مدال نقره و برنز را کسب کند.

تقی عسگری

از استخر منظریه تا دعوت فدراسیون جهانی

پدر شیرجه ایران از همان ابتدا به شنا علاقه داشت و تابستان با بچه‌های محل به استخر منظریه می‌رفت. در آن استخر یک تخته‌ی چوب یک متری و دو سکوی 2٫5 متر و 4 متر وجود داشت. در همان روزهای ابتدایی مسئول استخر مرحوم امیر علایی متوجه حرکات عسگری شد و با تشویق اعلایی او هر روز به استخر می‌رفت و آموزش می دید.

وی می‌گوید: پس از چند هفته مسابقه‌ای برگزار شد. مربی‌ام از من خواست در آن مسابقه شرکت کنم. با وجود شرکت چند شیرجه‌روی تهرانی در آن رقابت‌ها از سکوی 4 متر توانستم قهرمان شوم. برای این مقام کاپی به من اهدا شد از خوشحالی در پوست خود نمی‌گنجیدم همان کاپ انگیزه‌ام را را برای ادامه شیرجه چند برابر کرد.

بیوگرافی تقی عسگری

عسگری ادامه داد: بعد از آن با تشویق و راهنمایی مربی‌ام به امجدیه رفتم. مربی این استخر مرحوم دکتر بنایی بود. چند هفته زیر نظر ایشان تمرین کردم با اصرار او در مسابقات قهرمانی کشور سال 1323 شرکت کردم و در عین ناباوری نفر دوم شدم.

آخرین بار در مسابقات

آخرین حضورم در مسابقات کشوری را در سن 41 سالگی و با مقام قهرمانی به پایان رساندم.

داور بین المللی شیرجه

تقی عسگری: مدتی در عرصه مربیگری مشغول شدم. مدرک داوری بین‌المللی در شیرجه را کسب کردم و دو بار با دعوت فدراسیون جهانی، دو مسابقه بین المللی را قضاوت کردم؛ البته به دلیل مشغله به کاری، خیلی زود مربیگری را کنار گذاشتم.

بیوگرافی تقی عسگری پدر شیرجه ایران/ افتخارات و تصاویر

ریاست کمیته شیرجه

تقی عسگری از ۱۳۶۵ تا ۱۳۶۷ نیز رئیس کمیتهٔ شیرجهٔ فدراسیون شنای ایران بوده‌است.

شغل فعلی

تقی عسگری در حال حاضر به عنوان مسئول کمیتهٔ عمران فدراسیون شنا، شیرجه و واترپلوی ایران فعالیت می‌کند.

تقی عسگری شیرجه

مسابقات دوحه

تقی عسگری، پیشکسوت شیرجه ایران در سن ۹۹ سالگی ۲۰ بهمن در دوحه پایتخت قطر در مسابقات جهانی ورزش‌های آبی در «مرکز آبی حمدان» قبل فینال ۳ متر زنان شیرجه زد.

حسین المسلم رئیس فدراسیون ورزش‌های آبی جهان از تقی عسگری اسطوره تمام نشدنی شیرجه ایران در حاشیه رقابت‌های قهرمانی جهان قطر تقدیر کرد و وی را بعنوان سفیر فدراسیون جهانی از رشته شیرجه انتخاب کرد.

بیوگرافی تقی عسگری پدر شیرجه ایران/ افتخارات و تصاویر

سایت رسمی فدراسیون شنا،شیرجه و واترپلو نوشته است: اسطوره شیرجه ایران که ۹۹ سال سن دارد در حضور حسن المسلم رئیس فدراسیون ورزش‌های آبی جهان بصورت افتخاری به آب شیرجه زد و مدال طلا کسب کرد.

پس از تقدیر از عسگری، وی بعنوان سفیر ورزشی فدراسیون ورزش‌های آبی جهان از رشته شیرجه انتخاب شد.

separator line

بیشتر بخوانید

بیوگرافی دکتر منوچهر فرهنگ پدر علم اقتصاد ایران

بیوگرافی کارو لوکاس پدر روباتیک ایران از اصفهان تا دانشگاه ...این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.5 از 5 (2 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits