دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۰۵ ارديبهشت ۱۴۰۳ برابر با ۱۵ شوّال ۱۴۴۵ قمری و ۲۴ آوریل ۲۰۲۴ میلادی
معرفی بهترین کود برای درشتی سیب زمینی + افزایش تناژ
0
زمان مطالعه: 6 دقیقه
بهترین کود برای درشت شدن سیب زمینی : کود برای درشت شدن سیب زمینی و افزایش محصول آن بسیار مهم است، کودها می‌توانند مواد غذایی اساسی را در اختیار این گیاه قرار دهند و باعث افزایش رشد و غده‌زایی بیشتر سیب زمینی شوند.

کود مناسب برای سیب زمینی

بهترین کودهای سیب زمینی بعد از انتخاب خاک مناسب برای کاشت.
سیب زمینی کوددهی آن بسیار اهمیت دارد. برای کمک به رشد گیاه، باید خاک را با مقدار مناسبی از مواد مغذی آماده کرد تا سیب زمینی برای مدت طولانی تری در زمین خواهد ماند و از این رو به کود دهی بسیار بیشتری نیاز دارد. برای اینکه اطمینان پیدا کنید خاک شما به چه مقدار کود نیاز دارد تا محصول با کیفیتی تحویل شما دهد بهترین راهکار آزمون خاک و شناسایی عناصر مورد نیاز است. علاوه بر آن شناخت عناصر و مقدار مورد نیاز برای گیاه سیب زمینی باید مد نظر قرار گیرد مثلا سیب زمینی به مقادیر زیادی نیتروژن نیاز ندارد.

آیا در گذشته سیب زمینی پرورش داده اید و بسیار کوچک بوده است؟ اگر پاسخ مثبت است، احتمالاً چند دلیل وجود دارد که این اتفاق افتاده است. یکی از مهمترین سوالات این است که چه مقدار کود مصرف شده است. ما در این مطلب می خواهیم بهترین کودهای سیب زمینی را به شما معرفی کنیم.

انواع سیب زمینی

ارقام سیب زمینی

ارقام سیب زمینی به سه گروه تقسیم می شوند:

  1. زودرس یا بهاره: مدت زمان لازم تا زمان برداشت آنها ۷۰ تا ۹۰ روز
  2. میان رس یا تابستانه: مدت زمان لازم تا زمان برداشت ۱۰۰ تا ۱۲۰ روز
  3. دیررس یا پاییزه: برای تولید غده به ۱۳۰ تا ۱۵۰ روز زمان نیاز دارند

برنامه غذایی سیب زمینی بر اساس بافت خاک، آزمون خاک و زودرس یا دیررس بودن رقم متفاوت است.

برای افزایش تولید سیب‌زمینی، استفاده از کودهای حاوی نیتروژن، فسفر و پتاسیم (N-P-K) به نسبت متعادل می‌تواند موثر باشد. کودهایی که به عنوان کود کامل شناخته می‌شوند همچون کود 10X شوک و یا کود فول مکس بمب از جمله کودهای موثر رشد بهتر و افزایش تناژ سیب‌زمینی است.

عناصر مهم در کوددهی سیب زمینی سه عنصر اصلی نیتروژن، فسفر و پتاسیم است که نسبت آن ها نیز حایز اهمیت می باشد. بهترین کود برای رشد سیب زمینی کودی است که دارای نیتروژن (N) نسبتاً کم و حداقل دو برابر کمتر از فسفر (P) و پتاس (K) باشد. فسفر و پتاسیم بالاتر برای رشد و سلامت غده های سیب زمینی ضروری است.

کود مناسب سیب زمینی

نیتروژن

مقدار مصرف نیتروژن در کشت های زودرس سیب زمینی به مراتب کمتر از کشت های دیررس است. گیاه سیب زمینی به نیتروژن کمتری نسبت به فسفر و پتاسیم نیاز دارد. در هر تن کود دامی گاوی و گوسفندی که استفاده می کنید، مقدار ۱.۵ تا ۲.۵ کیلوگرم از کود نیتروژن که قرار بود به خاک اضافه شود کم می‌شود. توجه داشته باشید که مقدار نیتروژن کود مرغی ۲ برابر کودهای گاوی و گوسفندی است.

گیاه سیب زمینی در اوایل دوره رشدی به نیتروژن بیشتری نیاز دارد و بهترین کودهای سیب زمینی مصرف بیشتر نیتروژن در اواخر رشد باعث کاهش کیفیت غده و کوچکتر شدن آن ها می شود. در هر صورت سیب زمینی به نیتروژن کمی نیاز دارد و استفاده بیش از حد از کودهای نیتروژنه تشکیل غده را به تاخیر می‌اندازد و همچنین کیفیت غده را کاهش می‌دهد. همچنین حساسیت گیاه نسبت به بیماری ها بیشتر می شود.

بهتر است تمام یا اکثر کودهای نیتروزن توصیه شده. در قبل یا هنگام کاشت سیب زمینی، مانند کودهای اوره و آمونیوم حاوی نیتروژن باشد. بقیه کودهای نیتروژن دار که در طول رشد به گیاه داده می شود بهتر است همراه با کودهای فسفردار مانند سولفات آمونیوم یا آمونیوم فسفات یا کود کامل با درصد نیتروژن پایین تر مانند کودهای ۳۶-۱۲-۱۲ یا ۱۰-۵۲-۱۰ باشد.

فسفر

در مرحله اولیه تشکیل ریشه و غده و اندام های هوایی گیاه به فسفر بیشتری نیاز دارد. همچنین چون فسفر در افزایش تعداد غده های سیب زمینی و پر شدن آن ها موثر است. باید در مرحله ی سوم و چهارم رشد فسفر به اندازه ای کافی در اختیار گیاه قرار گیرد. در خاک های آهکی که قلیایی هستند خاک به فسفر بیشتری نیاز دارد.

در شروع فصل قبل از کشت می توان از کودهای سوپر فسفات تریپل و بعد از آن از کودهای مونو فسفات آمونیوم، پلی فسفات و حتی اسید فسفریک استفاده نمود.

کود برای سیب زمینی

پتاسیم

پتاسیم یک عنصر مهم برای گیاه سیب زمینی است که نقش اصلی را در کیفیت غده سیب زمینی دارد. گیاهانی که کمبود پتاسیم دارند. به راحتی غده های آن ها کبود می شوند. و بیماری لکه سیاه، آسیب دیدگی و کاهش کیفیت انبارداری از جمله عوارض کمبود این عنصر مهم است.

کودهای پتاسیم دار همانند کودهای فسفر دار می تواند قبل و بعد از کشت استفاده شوند. که قبل از کشت اصولا به صورت نواری و یا پخش سطحی مصرف می گردد. از جمله کودهای پتاسیم دار می توان به کود سولفات پتاسیم اشاره کرد.

کود پتاس بالا 60 درصد شوک

کود پتاس بالا مایع شوک یک کود وارداتی است که با خلوص بالا 60 درصد و براساس تکنولوژی نانو ذرات تولید شده تا به سرعت جذب گیاه شود، این کود حاوی 60 درصد پتاسیم، فاقد نمک و کلراید است.

بهترین کود برای افزایش تناژ سیب زمینی

تاثیرات: مصرف این کود باعث رشد بهتر و غده‌زایی بیش‌تر محصول سیب زمینی خواهد شد، زیرا کود پتاس بالا 60 درصد شوک غلظت پتاسیم را در خاک افزایش می‌دهد و این موضوع به‌طور مستقیم روی افزایش تناژ محصول تاثیر مثبت دارد.
مقدار پتاسیم بالای موجود در این کود باعث افزایش تقسیم سلولی، بهبود مقاومت گیاه در برابر شرایط محیطی و افزایش حجم و وزن محصول سیب زمینی می‌شود.

حتماً بخوانید:
شرایط کاشت سیب زمینی شیرین

شرایط کاشت سیب زمینی شیرین

روش کاشت و خواص سیب زمینی شیرین سیب ‌زمینی شیرین با نام علمی L Ipomoea batatas متعلق به تیره‌ی پیچک یا Convolvulaceae است. این گیاه بومی آمریکای…

کود پتاس بالا 80 درصد بمب

کود پتاس بالا 80 درصد بمب یک کود مایع است که با تکنولوژی نانو تولید شده و یکی از بهترین کودهای موجود در بازار برای تقویت غده‌زایی و افزایش رشد محصول سیب زمینی است. این کود با خلوص بالایی که دارد حاوی 80 درصد پتاسیم، فاقد نمک و کلراید است.

تاثیرات: مایع بودن این کود باعث جذب سریع تر و بهتر مواد مغذی توسط گیاه می‌شود، افزایش مقاومت گیاه در برابر شرایط نامساعد محیطی و افزایش تناژ محصول سیب زمینی از دیگر مزیت‌ها و تاثیرات مثبت استفاده از کود پتاس بالا 80 درصد بمب است.این مطلب چقدر مفید بود ؟
 

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits