دلگرم
امروز: دوشنبه, ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۰ ذو الحجة ۱۴۴۵ قمری و ۱۷ ژوئن ۲۰۲۴ میلادی
بهترین کود یونجه برای رشد سریع
0
زمان مطالعه: 9 دقیقه
استفاده از کود ده ایکس و کود مینرال تکسا، یک گزینه بسیار کاربردی و حیاتی برای کشت یونجه است. کود مینرال تکسا نیز بهترین گزینه برای رشد یونجه است که باعث رشد سریع یونجه پس از برداشت آن می‌شود.

بهترین کود برای افزایش تناژ یونجه

یونجه یکی از مهمترین گیاهان علوفه ‌ای در دنیا است و در بسیاری از کشورها نقش مهمی در کشاورزی و دامپروری دارد. یونجه را در دو فصل بهار و پاییز کاشت می کنند. در پاییز قبل از شروع بارندگی خاک را تا عمق 25 تا 30 سانتی متر شخم می زنند، بعد از این در فصل بهار یکی دو هفته قبل از کشت در صورت نیاز یک بار دیگر زمین را شخم می زنند و این شخم باعث می شود که علوفه های باقی مانده خرد شوند و علف های هرز و بقایای گیاهی از بین می رود.

کشت این گیاه با توجه به پر مصرف بودن و سازگاری بهتر با معده نشخوار کنندگان، در صنعت کشاورزی روز به روز بر کاشت و تولید آن افزوده می گردد.

1- تولید علوفه : یونجه به دلیل ترکیب غنی از پروتئین، ویتامین‌ ها و مواد معدنی، یکی از بهترین علوفه ‌های دامی است. ارزش تغذیه ‌ای بالا و قابلیت هضم مناسب آن باعث شده است که برای تأمین نیازهای تغذیه ‌ای دام ‌ها بسیار مورد توجه قرار گیرد.

2- تنوع استفاده: یونجه به عنوان علوفه تازه، علوفه خشک، علوفه سیلویی و همچنین در ترکیبی با سایر علوفه‌ ها مانند ذرت علوفه ‌ای مورد استفاده قرار می ‌گیرد. این تنوع در استفاده باعث شده است که به راحتی در سیستم ‌های دامداری مختلف قابل استفاده باشد.

3- تقویت خاک و تثبیت نیتروژن: یونجه از خانواده گیاهان تثبیت ‌کننده نیتروژن است. این به معنای این است که با همکاری با باکتری ‌های خاص در ریشه‌ های خود، می ‌تواند نیتروژن موجود در هوا را به صورت آزاد در خاک تثبیت کرده و برای گیاهان دیگر قابل استفاده کند. این ویژگی باعث می ‌شود که یونجه بتواند در بهبود خاک و بهبود تولید علوفه در سال‌ های بعدی نقش مهمی داشته باشد.

4- استفاده پایدار و محیط ‌زیستی: یونجه می ‌تواند باعث کاهش وابستگی به کود های شیمیایی و کاهش آلودگی محیط زیست شود. با تثبیت نیتروژن و بهبود وضعیت خاک، میزان استفاده از کود های نیتروژنی شیمیایی کاهش می ‌یابد که منجر به کاهش آلودگی آب و خاک می ‌شود.

یونجه

گیاهشناسی یونجه

یونجه (Trifolium) یک گیاه علوفه ‌ای و گل دار از خانواده لگومینوز (Fabaceae) است. این گیاه بومی مناطق مختلف جهان است و در انواع خودرو و پرورشی یافت می ‌شود. در ادامه، برخی از ویژگی‌ های گیاهی یونجه را بررسی می ‌کنیم:

1- شکل و ساخت بدنه: یونجه گیاهی علفی و دوساله است که برگ های ترکیبی سه برگه (به همین دلیل به نام یونجه شهرت دارد) دارد. برگ های آن دندانه دار و متراکم هستند و در طول ساقه قرار گرفته ‌اند. ساقه‌ های یونجه معمولاً خزه ‌ای، براق و مستقیم هستند.

2- ساقه و ریشه: ساقه یونجه معمولاً نازک و پوشیده از موهای نرم است. ریشه ‌های آن نیز متعلق به سامانه ریشه‌ ای غده ‌ای است که باعث تثبیت نیتروژن در خاک می ‌شود. ریشه ی گیاهان خانواده لگومینوز دارای گره هایی هستند که در این گره ها تثبیت نیتروژن انجام می شود.

3- گل‌ ها و میوه: گل ‌های یونجه معمولاً در سراسر ساقه به شکل خوشه ‌های گل قرار دارند. این گل ‌ها معمولاً با رنگ ‌های سفید، قرمز، صورتی و بنفش درخشان هستند. میوه یونجه کپسولی است که شامل یک تخمه است.

4- تکثیر و پراکنش: یونجه به طور طبیعی توسط پرنده ‌ها، حشرات و باد پراکنده می ‌شود. علاوه بر این، می ‌توان آن را از طریق تقسیم جوانه ‌ها و بذر های آن را به طور اصطلاحی نیز تکثیر کرد.

انواع یونجه

یونجه انواع متنوعی دارد وجود دارد، از جمله یونجه قرمز (Trifolium pratense)، یونجه سفید (Trifolium repens) و یونجه کوره ‌ای (Trifolium incarnatum)
هر نوع با ویژگی ‌ها و کاربردهای خاص خود مشخص می ‌شود.
در کشاورزی، یونجه به عنوان علوفه دامی، زمینی بهتر کننده و تثبیت ‌کننده نیتروژن در خاک و همچنین در تولید علوفه مورد استفاده قرار می ‌گیرد.

کود برای ینجه

چه کود هایی بهترین باردهی را برای یونجه دارد؟

گیاه یونجه جزو محصولاتی است که درصورت استفاده از برنامه تغذیه ‌ای کامل می ‌توانید حداقل ۲ بار در سال برداشت محصول را انجام دهید. بنابراین برای افزایش تناژ و بازدهی چند برابر، توصیه می ‌شود پیروی از برنامه کودی یونجه را جدی بگیرید. ما در این مقاله بهترین برنامه کودی مخصوص یونجه را فراهم کردیم تا بتوانید با کمترین هزینه، بیشترین نتیجه را دریافت کنید.

بهترین کود برای افزایش تناژ یونجه قبل از کاشت

قبل از اتفاده از بهترین کود برای یونجه بهتر است میزان عناصر موجود در خاک را با انجام آزمایش اندازه گیری کنید و سپس اقدام به استفاده از کود کنید. در مرحله ابتدای رشد و شروع رویش یونجه، استفاده از کود های حاوی عناصر ضروری برای افزایش ریشه‌ زایی و بهبود جذب عناصر توسط ریشه بسیار مهم است. در این مرحله، استفاده از کود های حاوی فسفر از اهمیت ویژه برخوردار است. فسفر برای تقویت ریشه ‌ها و ایجاد ریشه‌ های قوی بسیار ضروری است.

یکی از منابع طبیعی کود حاوی فسفر برای یونجه، کود مرغی است. کود مرغی غنی از ویتامین‌ ها و عناصر غذایی مورد نیاز گیاهان از جمله کلسیم، فسفر، پتاسیم و نیتروژن است. با اضافه کردن کود مرغی به خاک، این مواد مغذی به گیاهان ارائه می‌ شود و رشد و توسعه یونجه را تقویت می ‌کند.
بنابراین، در مرحله ابتدایی رشد یونجه، استفاده از کود های حاوی فسفر مانند کود مرغی می‌ تواند بسیار مفید و کارآمد باشد. این کود ها علاوه بر فسفر، عناصر غذایی دیگری مانند نیتروژن، پتاسیم و کلسیم را نیز فراهم می‌ کنند که برای رشد سالم و متعادل گیاهان یونجه بسیار حائز اهمیت هستند.

بهترین کود برای افزایش تناژ یونجه در مراحل اولیه کاشت

بهترین کود برای افزایش تناژ یونجه در مراحل اولیه پس از کاشت ، کودی است که به رشد ریشه ی گیاه تمرکز داشته باشد. گیاه تازه جوانه زده به عناصر غذایی مختلفی برای رشد و برگدهی نیاز دارند. به کود ها و عناصر غذایی که در این مرحله نیاز است کود استارتر گفته می شود.

تاثیر کود فسفر بر یونجه

عنصر فسفر یکی از اصلی ترین عناصر موجود در کود های استارتر است. فسفر در رشد و توسعه ریشه گیاه نقش بسیار مهمی دارد. این عنصر برای فعالیت ‌های رشدی ریشه و جذب آب و مواد مغذی به عنوان جزء مهمی از ATP و نیز برای تأمین انرژی مورد نیاز در رشد ریشه مورد استفاده قرار می‌ گیرد.

افزایش بار ینجه

تاثیر کود نیتروژن بر یونجه

از دیگر عناصر موجود در کود های استارتر نیتروژن است. نیتروژن از دیگر عناصر مورد نیاز گیاهان در شروع فصل رشد است. گیاهان برای رشد رویشی و افزایش برگدهی به نیتروژن احتیاج دارند. گیاهان خانواده ی لگوم به دلیل تثبیت نیتروژن توسط باکتری های داخل خاک، در مقایسه با دیگر گیاهان علوفه ای و یا زراعی نیاز کمتری به نیتروژن دارند. این باکتری ها می توانند نیتروژن مورد نیاز برای مصرف یونجه را در اختیارش بگذارند.

بنابرین بهترین کود برای افزایش تناژ یونجه در مراحل اولیه کود هایی است که دارای فسفر باشند. همچنین گوگرد با ضدعفونی کردن خاک و از بین بردن آفات و کاهش شوری خاک به آماده سازی زمین کمک می ‌کند. بنابرین گوگرد هم می تواند از بهترین کود برای افزایش تناژ یونجه به حساب آید.

تأثیر کود آهن بر یونجه

یونجه یک گیاه است که نیاز ضروری به عنصر آهن دارد. کمبود این عنصر در یونجه باعث کاهش اندازه برگ ‌ها می شود و در برخی موارد ممکن است باعث سوختگی برگ ‌های آن شود. برای تأمین این نیاز، می ‌توان از کود آهن با استفاده از روش پاشش محلول استفاده کرد. با این حال، حتماً به یاد داشته باشید که کود آهن باید از ریشه و برگ ‌های درختان دور نگه داشته شود. بنابراین، باید از فاصله‌ ای مناسب استفاده کنید. استفاده از کود آهن می ‌تواند جوانه ‌هایی را روی ساقه ‌های درختان تشکیل دهد که ارزش این گیاه را چند برابر کند. در نتیجه، با اضافه کردن کود آهن به خاک، می ‌توانید بهره‌ وری و فروش بالاتری داشته باشید.

تاثیر کود هیومیک اسید بر یونجه

هیومیک اسید می ‌تواند عملکرد جذب عناصر غذایی را توسط گیاهان افزایش دهد. این کود می‌ تواند با افزایش قدرت جذب ریشه ‌ها، بهبود مواد غذایی مورد نیاز یونجه را فراهم کند.شاید بهترین کود برای یونجه همین کود هیومیک اسید باشد چرا که این کود خاک را اصلاح کرده و عملکرد یونجه را تسریع می کند. این کود می‌ تواند به یونجه کمک کند تا مواد غذایی بیشتری جذب کند و در نتیجه رشد و عملکرد بهتری داشته باشد.

تاثیر علف هرز در افزایش تناژ یونجه

یونجه با توجه به این که دارای بازده اقتصادی بسیار مناسبی بوده است از این رو باید در زمینی کاشت و برداشت شود که عاری از علف هرز باشد زیرا در صورتی که علف های هرز در زمین وجود داشته باشند موجب کاهش عملکرد و دوره پایداری گیاهان به صورت قابل مشاهده و چشم گیری می شود از همین رو نیز بهتر است تا قبل از کشت یونجه تمام علف های هرز را به صورت کامل از بین ببریم.

منبع : آرمان بذر سپاهاناین مطلب چقدر مفید بود ؟
 

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits