دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۰۹ اسفند ۱۴۰۲ برابر با ۱۷ شعبان ۱۴۴۵ قمری و ۲۸ فوریه ۲۰۲۴ میلادی
بمب های متحرک در پاکستان/گاز به قیمت جان!
9
بعد از گران شدن گاز در پاکستان و البته کمبودش، حالا در شهر کرک پاکستان برخی مردم به این طریق گاز را برای خونه هاشون تامین میکنند!

چگونه کیسه های گاز پلاستیکی جان انسان ها را به خطر می اندازد! پاکستانی ها به طور فزاینده ای از کیسه های پلاستیکی برای ذخیره سازی گاز استفاده می کنند، اما این بسیار خطرناک است و خطراتی برای جان و مال دارد.

پاکستان/گاز به قیمت جان

معصومه بی‌بی، یک خانه‌دار میانسال، در محله‌ای فقیرنشین در منطقه چارسدا در استان خیبر پختونخوا در شمال غربی پاکستان زندگی می‌کند.
تا دو سال پیش، او با هیزم آشپزی می‌کرد، هیزمی که سطوح ناسالم گازهای مضر و ذراتی که بر مسیر تنفسی تأثیر می‌گذارد منتشر می‌کند.
اما اکنون او به گازی متکی است که در کیسه های پلاستیکی بزرگ و بداهه ذخیره شده است.
کیسه‌ها با نازل‌ها و دریچه‌هایی که محکم ثابت شده‌اند، در مغازه‌هایی که به شبکه خط لوله گاز کشور متصل هستند، با گاز طبیعی پر می‌شوند. سپس به افرادی فروخته می شود که پس از آن با کمک یک پمپ مکش الکتریکی کوچک از گاز استفاده می کنند.یک کمپرسور برای پر کردن کیسه پلاستیکی و تامین گاز از کیسه به آشپزخانه نیاز است. به گفته یک کاربر، کیسه را می توان در یک ساعت پر کرد.در حالی که استفاده از چنین کیسه هایی برای ذخیره سازی گاز در حال افزایش است، همچنین بسیار خطرناک است و خطرات جانی و مالی را به همراه دارد.وی افزود: هشدارهایی درباره این کیسه‌های پلاستیکی وجود دارد که باعث انفجار گاز می‌شود، اما اولاً من چنین اتفاق ناگواری را نشنیده‌ام و ثانیاً حتی اگر این ترس‌ها درست باشد، ما مردم فقیر به دلیل گرانی سیلندرها چاره دیگری نداریم.

پاکستان/گاز به قیمت جان

گاز طبیعی یکی از ارزان ترین منابع سوخت در پاکستان است و به طور گسترده برای پخت غذا و گرمایش استفاده می شود.اما کاهش ذخایر گاز، مقامات را مجبور کرده است تا عرضه خانه‌ها، پمپ بنزین‌ها و واحدهای صنعتی را کاهش دهند. با این حال، مقامات اخیراً استفاده از کیسه های پلاستیکی برای ذخیره گاز را ممنوع کرده اند.خدمات عمومی این عمل را غیرقانونی اعلام کرده و آن را یک تهدید ایمنی اعلام کرده است.
دکتر قراتولین، یک افسر پزشکی مستقر در اسلام آباد در مرکز مراقبت سوختگی انستیتوی علوم پزشکی پاکستان، گفت که مرکز او روزانه حدود هشت بیمار را در اثر حوادث ناشی از گاز دریافت می کند و یک یا دو نفر از آنها به شدت مجروح می شوند.
او گفت: «بیشتر زنان در اثر انفجار اجاق‌های پخت و پز مجروح می‌شوند، در حالی که نشت گاز داخل خانه بر اثر اصابت کبریت یا جرقه‌های برق نیز باعث سوختگی افراد می‌شود».
مقامات در شهر پیشاور 16 مغازه دار را در این ماه به دلیل فروش این کیسه ها دستگیر کردند.

پاکستان/گاز به قیمت جان

پس از سرکوب، کسب و کار به زیرزمینی منتقل شد و مغازه داران دیگر از ترس جریمه و دستگیری کیسه ها را آشکارا نمی فروشند.
در عوض، آنها فقط به درخواست‌های مشتریانی پاسخ می‌دهند که معتقدند آنها را به پلیس گزارش نمی‌دهند.در اینجا کلیپی از این کیسه های خطرناک را می توانید ببینید.
این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.8 از 5 (9 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits