دلگرم
امروز: دوشنبه, ۲۰ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۲۶ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۱۱ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی
دلایل اصلی بسته نشدن درب آسانسور چیست و مشکل از کجاست؟
0
زمان مطالعه: 7 دقیقه
بسته نشدن درب آسانسور یکی از مشکلاتی است که ممکن است در ساختمان شما نیز اتفاق افتاده باشد. درب آسانسور انواع مختلفی دارد که با توجه به دلایل متفاوت خرابی آن، تعمیر درب آسانسور‌ انجام می‌گیرد.

علت بسته نشدن درب آسانسور + روش رفع آن

به گزارش دلگرم : علت بسته نشدن درب آسانسور یکی از رایج‌­ترین سوالات در حوزه تعمیر و عیب یابی آسانسور است. علت بسته نشدن درب آسانسور در مدل­‌های مختلف می­‌تواند دلایل مختلفی داشته باشید. برای مثال، علت بسته نشدن درب کشویی آسانسور ممکن است با دلیل بسته نشدن بهترین درب اتوماتیک آسانسور یکسان نباشد.
در ادامه این مطلب از دلگرم، ابتدا به علت بسته نشدن درب آسانسور در حالت مختلف پرداخته، و در ادامه نیز به سوالات رایجی پیرامون این موضوع از جمله علت قطع شدن برق آسانسور پاسخ خواهیم داد.
درب­‌های آسانسور از 2 جنبه ایمنی و تزئینی حائز اهمیت هستند. نصب دقیق درب آسانسور (از فنر درب لولایی آسانسور گرفته تا بهترین درب اتوماتیک آسانسور) موجب جلوگیری از سقوط افراد و بار می­شود. درب­‌های آسانسور در 2 نوع درب طبقه (که با توجه به تعداد توقف‌­های آسانسور و در محل ورودی کابین به طبقات نصب می­‌شود) و درب کابین (که روی کابین نصب می­‌شود) ساخته می­‌شوند که معمولا لولایی و یا اتوماتیک هستند.

دلایل کلی بسته نشدن در آسانسور

رفتار نامناسب با درب­‌های آسانسور آنها را سریعا فرسوده کرده و عمر مفید آنها را کاهش می‌­دهد. در این صورت، دستگاه به تعمیر و شاید تعویض نیاز پیدا کند.در حالت کلی، علت بسته نشدن درب آسانسور و به طور کلی خرابی در آسانسور می‌­تواند یکی از موارد زیر باشد:

1. وارد کردن ضربه به درب کابین و طبقه

2. تکیه دادن به درب کابین هنگام حرکت آسانسور

3. بستن درب­‌های اتوماتیک آسانسور به صورت دستی

4. استفاده از قطعات ارزان و بی­‌کیفیت در نصب درب‌­ها

5. وارد کردن فشار وارد به درب­‌ها هنگام بسته یا باز شدن

6. دعوت از سرویسکاران غیرمتخصص برای رفع مشکلات و خرابی آسانسور

7. نفوذ آب و مواد شوینده به داخل چاه و کابین و مکانیزم درب کابین آسانسور

8. عدم تعویض قطعات فرسوده و تعمیرات بدون نتیجه آنها به خاطر کم شدن هزینه

9. جلوگیری دستی از بسته شدن درب­‌های اتوماتیک آسانسور به علت نبود فتوسل (چشمی)

در مواردی نیز برخی افراد با شیطنت و استفاده‌­های نامربوط از آسانسور باعث ایجاد مشکل و علت بسته نشدن درب آسانسور شده و جلوی عملکرد صحیح دستگاه را می­‌گیرند. با توجه به نقش آسانسور در حفاظت از مسافرین و بار، نباید در کار آنها اختلال ایجاد کرد.

بسته نشدن درب آسانسور چه علتی دارد ؟

علت بسته نشدن درب آسانسور و رفع آن

1. علت بسته نشدن درب آسانسور مدل لولایی

اگر از درب لولایی استفاده می­‌کنید، علت بسته نشدن در آسانسور را در موارد زیر جستجو کنید:

1. لولای درب شکسته شده است.

2. لته درب آسانسور تابیده است.

3. مانعی در مسیر درب وجود دارد.

4. دیکتاتور سفت است، که با تنظیم دیکتاتور درب آسانسور رفع می‌­شود.

5. فنر درب لولایی آسانسور شکسته یا بر اثر استهلاک خاصیت فنری خود را از دست داده است.

جالب است بدانید که مشکلات لته درب آسانسور، بهم خوردن تنظیم دیکتاتور درب آسانسور، و خراب بودن تنظیم دیکتاتور درب آسانسور (یعنی موارد 2، 4 و 5) معمولا بیشترین نقش را در علت بسته نشدن درب آسانسور مدل لولایی دارند.

2. بسته نشدن در آسانسور مدل اتوماتیک

1. دلایل مکانیکی بسته نشدن در آسانسور

2. قرقره لنگی شکسته باشد.

3. تسمه سر درب شل و یا پاره شده است.

4. کفشک شکسته یا از جای خود خارج شده است.

5. لته درب آسانسور (یا لته‌­های آن) دفرمه شده است.

6. سیم بکسل اتصال لته­‌ها به هم معیوب و یا پاره شده باشد.

7. مانعی وجود داشته باشد، مانند وجود مانع داخل سیل یا درگیری با سیم فتوسل.

8. درب از تنظیم خارج شده و درب حالت شاقول خود را از دست داده است.

3. دلایل الکتریکی بسته نشدن در آسانسور

1. بورد یا موتور الکتریکی سر درب دارای ایراد باشد.

2. ایرادی در فتوسل یا چشم الکترونیکی دستگاه وجود داشته باشد.

3. سنسور وجود مانع در مکانیزم درب فعال شده و علت بسته نشدن در آسانسور باشد.

4. توجه داشته باشید که موارد ذکر شده برای علت بسته نشدن درب آسانسور رایج‌­ترین دلایل آن هستند. ممکن است علت بسته نشدن در آسانسور موارد خاص‌­تر دیگری باشد.

حتماً بخوانید:
مهمترین دلایل ترس از آسانسور و بهترین راه غلبه بر آن

مهمترین دلایل ترس از آسانسور و بهترین راه غلبه بر آن

امروزه استفاده از آسانسورها بسیار رایج است. تعداد زیادی از افراد هنگامی که به استفاده از آسانسور در مسیرهای طولانی می‌اندیشند، ترسی هرچند ناچیز را…

رفع علت بسته نشدن درب آسانسور

مسلما بسیاری از مشکلات درب آسانسور با توجه به فرهنگ استفاده از این دستگاه و سرویس منظم آن به وجود نخواهند آمد. همچنین، استفاده از قطعات ارزان و بی­‌‌کیفیت در نصب درب نیز باعث می‌­شود تا درب آسانسور زودتر دچار خرابی و فرسودگی شود. در ادامه رفع علت بسته نشدن در آسانسور در برخی موارد ذکر شده را بررسی می‌­کنیم:

تنظیم دیکتاتور درب آسانسور

برای تنظیم دیکتاتور درب آسانسور، روی آن یک پیچ تنظیمی وجود دارد که می‌­تواند سرعت باز یا بسته شدن چرخ غلتان (قرقره) آرام­‌بند درب آسانسور را تنظیم کند. معمولا پیچ تنظیم دیکتاتور درب آسانسور پیچ آلن خور یا پیچ دوسو است. بنابراین برای تنظیم آن به یک پیچ گوشتی دو سو یا یک آچار آلن نیاز دارید.

پیچ تنظیم دیکتاتور درب آسانسور در انتهای میله پیستون قرار گرفته و در واقع سوزن تنظیم خروجی روغن است. برای آرام بسته شدن درب آسانسور باید پیچ دیکتاتور را در جهت عقربه­‌های ساعت بچرخانید. برای سریع­تر بسته شدن درب آسانسور باید پیچ را در جهت خلاف عقربه های ساعت بچرخانید.

رفع علت قطع شدن برق آسانسور

علت بسته نشدن درب آسانسور می­تواند قطع شدن برق آن نیز باشد. اما علت قطع شدن برق آسانسور چیست و چگونه می‌­توان آن را رفع کرد؟ علت قطع شدن برق آسانسور می­‌تواند یکی از موارد قطع شدن برق ساختمان، استفاده نادرست مسافر از آسانسور، و ایراد مکانیکی و الکتریکی باشد. اگر در کابین بودید و آسانسور خاموش شد، زنگ اخطار را فشار دهید و یا با تلفن همراه دیگران را خبر کنید تا به شما کمک کنند (کابین سقوط نخواهد کرد).

اگر خارج از آسانسور هستید، مراحل زیر را دنبال کنید:

1. به موتورخانه بروید و کلید جعبه برق سه فاز را قطع کنید.سپس، به سمت موتور رفته و اهرم دنده مانند را به سمت خود بکشید.

2. در این حالت فلای ویل موتور آزاد شده و می‌توانید طبق دستورالعمل فلکه را به سمت بالا یا پایین بچرخانید تا کابین روی یکی از طبقات متوقف شود. برای این که بدانید کابین به طبقات رسیده است یا نه، به رنگ روی کابل‌ها و منطبق شدن آن با نشانگر دقت کنید.

3. پس از اینکه کابین را روی یکی از طبقات نگه داشتید، با استفاده از کلید سه‌گوش درب را باز کنید.

4. اگر مهارت لازم برای انجام این مراحل را ندارید، مدیر ساختمان یا یک سرویس‌کار آسانسور را خبردار کنید.این مطلب چقدر مفید بود ؟
 

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits