دلگرم
امروز: شنبه, ۲۳ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۰۶ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۱۳ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
مقایسه بستنی معمولی با جلاتو؛ معرفی طعم‌های پرطرفدار بستنی جلاتو
0
زمان مطالعه: 9 دقیقه
بستنی معمولی و جلاتو دو دسر سرد و خامه‌ای حاوی شیر، خامه، شکر و طعم‌دهنده هستند. اگر دوست دارید تفاوت بستنی معمولی با جلاتو را بدانید و طعم‌های پرطرفدار جلاتو را بشناسید، تا انتهای این یادداشت همراه ما باشید.

خارجی‌ها مثال قشنگی دارند: گل رز را به هر اسمی صدا کنی، خوش‌بوست. بستنی را هم هرچه صدا کنی، لذیذ و خوش‌مزه است. جلاتو یکی از انواع پرطرفدارترین بستنی ها و دسرهای خنک تابستانه است که فقط چند تفاوت جزئی با بستنی معمولی دارد؛ اما همین چند مورد، طعم و بافتش را متفاوت می‌کنند. اگر دوست دارید تفاوت بستنی معمولی با جلاتو را بدانید و طعم‌های پرطرفدار جلاتو را بشناسید، تا انتهای این یادداشت همراه ما باشید.

جلاتو چیست؟

جلاتو در لغت از کلمه ایتالیایی «gelātus» به‌معنی «یخ‌زده» گرفته‌شده و با شیر، خامه، قند‌های مختلف و موادی مثل پوره میوه تازه و آجیل درست می‌شود. همان مواد اولیه بستنی‌های خوش‌مزه بازاری؛ فقط کمی سبک‌تر و با ۸ تا ۱۰ درصد چربی کمتر. بافتش هم به‌خاطر سرعت آرام همزن متراکم‌تر است و طعم غنی‌تری دارد. برای خرید بستنی جلاتو می‌توانید سری به فروشگاه‌های ابمیوه و بستنی یا بستنی‌فروش‌های کنار خیابان بزنید که رنگ‌به‌رنگ جلاتوهای لذیذ را آماده و سرو می‌کنند.

تفاوت بستنی معمولی و جلاتو

بستنی معمولی و جلاتو دو دسر سرد و خامه‌ای حاوی شیر، خامه، شکر و طعم‌دهنده هستند. اما نگذارید این شباهت‌ها فریب‌تان بدهد؛ بستنی همان جلاتو و جلاتو همان بستنی نیست! این دو از نظر بافت، مواد اولیه، میزان چربی و دمای سرو با هم متفاوت‌اند.

  • تفاوت بافت بستنی و جلاتو؛ بافت جلاتو از بستنی‌های معمولی بازاری غنی‌تر و منسجم‌تر است. از جهت کشسانی شبیه بستنی سنتی به نظر می‌رسد، اما آن‌قدر چرب و خامه‌ای نیست.
  • مواد اولیه بستنی و جلاتو؛ خامه، شیر و شکر در هر دو دسر وجود دارد؛ فقط نسبت آنها فرق می‌کند. دستور تهیه اصلی جلاتو شیر بیشتر و خامه کمتری دارد و تخم‌مرغ را به‌طور کلی کنار می‌گذارد. البته برخی افراد برای تهیه جلاتوی خانگی از تخم‌مرغ به‌عنوان امولسیفایر طبیعی استفاده می‌کنند.
  • میزان چربی و طعم دو دسر؛ بستنی باید حداقل ۱۰ درصد چربی کره داشته باشد. این عدد در برخی برندها به ۱۴ تا ۲۵ درصد هم می‌رسد؛ در حالی که جلاتوی اصیل ایتالیایی نهایتا بین ۸ تا ۱۰ درصد چربی دارد و کام دهان را با یک لایه چربی آزاردهنده نمی‌پوشاند. بافت متراکم و خامه‌ای این دسر لذیذ هم به‌خاطر وجود هوای کمتر است.
  • دمای متعادل بستنی و جلاتو؛ دمای سرو یکی از عوامل تقویت طعم دسر است. جلاتوی ایتالیایی در دمای منفی ۱۲ تا منفی ۶ درجه سانتی‌گراد سرو می‌شود چراکه خوردنش در این دما راحت‌تر و طعم لذیذش کاملا مشخص است.

طعم‌های پرطرفدار بستنی جلاتو

دنبال انواع پرطرفدارترین بستنی های جلاتو می‌گردید؟ این شما و این ۹ نمونه از خوش‌مزه‌ترین طعم‌های این دسر لذیذ که می‌توانید امتحان کنید:

۱. جلاتو با طعم لیمو

جلاتو با طعم لیمو

دیده‌اید در روزهای گرم تابستان، بستنی تشنگی را نمی‌شکند هیچ، تشنه‌ترمان هم می‌کند؟ جلاتو لیمویی با طعم دل‌پذیر ترش‌و‌شیرین لیمو کمی فرق می‌کند. اگر عاشق آب‌نبات‌ها و میوه‌های ترش هستید، این جلاتو عجیب به دلتان می‌نشیند. کافی است در تابستان همراه با میوه‌های این فصل مثل انواع توت‌ها، در پاییز و زمستان با سیب، انار، پرتقال و در فصل بهار با گلابی‌های تازه نوش جان کنید. یک کاربرد جالب لیمو، پاکسازی کام بعد از خوردن غذاهای تند است. هر زمان فلفل غذایتان زیاد شد، خود را به این دسر لذیذ دعوت کنید.

۲. جلاتو پسته‌ای خوش‌مزه

شما هم پسته‌های آجیل را جدا می‌کنید و با عشق می‌خورید؟ جلاتو پسته‌ای برای خود شماست. یکی از طعم‌دهنده‌های کلاسیک و چهارفصل جلاتو که طرف‌داران پروپاقرص خودش را دارد. شیرینی متعادل و طعم بی‌نظیر مغز پسته به کنار، از رنگ سبز خیره‌کننده این دسر نمی‌توان گذشت. به‌خصوص اگر با شکلات چیپسی، انواع توت و آجیل‌های دیگر تزیین شود. خوردن جلاتو پسته‌ای تابستان و زمستان ندارد؛ همیشه و در هر فصلی لذت‌بخش است.

۳. جلاتو استراسیاتلا

اسم سخت این دسر خوش‌طعم را به اصالت ایتالیایی آن ببخشید! در برگامو، شهر شمالی ایتالیا، جلاتو استراسیاتلا را طوری درست می‌کنند که مزه‌اش تا مدت‌ها زیر زبان می‌ماند. یک بار که نوش جان کنید، می‌بینید طعم غالب این دسر وانیل است و تکه‌های شکلات بی‌هیچ نظمی در بافتش پراکنده‌اند. یعنی همان جلاتوی وانیل و تکه‌های شکلات است.

۴. جلاتو تیرامیسو

یک بار به‌جای نوشیدن قهوه، خوردن شیرکاکائو و شیرینی به‌عنوان دسر بعد از شام، جلاتو تیرامیسو را امتحان کنید که ترکیب متعادلی از این سه خوراکی لذیذ است. یک جلاتوی بی‌نظیر که طرف‌داران تیرامیسو، قهوه‌خورهای حرفه‌ای و کسانی که عاشق شکلات هستند، بعد از امتحان‌کردنش سراغ هیچ دسر دیگری نمی‌روند. این دسر چهارفصل در تمام ایام سال لذت‌بخش است، اما بهتر است در فصل‌های زمستان و بهار، در کنج دنج و راحت خانه نوش جان کنید.

۵. جلاتو کوکولاتو

برخلاف طعم‌هایی که تا اینجا معرفی کردیم، جلاتو کوکولاتو یک دسر مجلسی مناسب برای موقعیت‌های خاص است. چون طعم منحصربه‌فردش همه را انگشت‌به‌دهان می‌کند. در این دسر شکلاتی، پودر کاکائو خام و تکه‌های شکلات تلخ دست ‌به ‌دست هم طعم بی‌نظیری پدید می‌آورد که قند در دل طرف‌داران شکلات آب می‌کند. می‌توانید این دسر را بعد از وعده‌های غذایی روزهای گرم بهار و تابستان سرو کنید. البته در پاییز و زمستان همراه با نوشیدنی‌های گرم مثل شکلات داغ یا یک فنجان قهوه هم بسیار لذیذ است.

۶. جلاتوی فراگولا

فراگولا یا جلاتو با طعم توت‌فرنگی یکی از انواع کلاسیک بستنی جلاتو است و طعم‌های قوی مثل شکلات تلخ را متعادل می‌کند. شاید بپرسید فرق جلاتو فراگولا با بستنی توت‌فرنگی معمولی چیست؟ مهم‌ترین فرق این است که جلاتو با توت‌فرنگی تازه درست می‌شود و طعمش بیشتر و قوی‌تری دارد. برای همین یک جلاتوی تابستانه محسوب می‌شود. اگر بتوانید توت‌فرنگی‌های تازه را فریز کنید و انتظار طعم تازه و قوی این دسر در تابستان را نداشته باشید، می‌توانید در تمام ایام سال، هروقت هوس کردید، جلاتو فراگولا درست کنید.

۷. جلاتو شکلات تلخ

جلاتو شکلات تلخ

درمورد شکلات تلخ آدم‌ها را به دو دسته تقسیم می‌کنیم: عاشقش هستند یا از آن متنفرند؛ حد وسط هم نداریم. شکلات تلخ طعم قوی و درصد تلخی بالایی دارد و به مذاق هرکسی خوش نمی‌آید. اما اگر از طرف‌داران پروپاقرص آن هستید، این طعم ژلاتو را حتما امتحان کنید. می‌توانید کمی جلاتوی شیرین مثل توت‌فرنگی یا تمشک هم کنارش سرو کنید تا خوردنش برای کسانی که تلخ نمی‌پسندند، راحت‌تر باشد. شیرینی میوه تلخی شکلات را متعادل می‌کند.

۸. جلاتو نوکیولا

باز هم یک جلاتوی آجیلی خوش‌مزه که با فندق درست می‌شود و طعم غلیظ آجیل می‌دهد. از آنجا که طعم زیادی دارد، بعد از وعده‌های غذایی مقوی مثل استیک، کام را پاک می‌کند و طعمش کاملا به دل می‌نشیند. می‌توانید آن را با شکلات، قهوه و تکه‌های توت‌فرنگی سرو کنید یا کنارش یکی دو قاشق جلاتوی شکلات تلخ بریزید و نوش جان کنید.

۹. جلاتو فیور دی لاته

اصطلاح ایتالیایی فیور دی لاته «Fior di latte» به‌معنای گلِ شیر است. همان‌طور که از نامش پیداست، با شیر تازه گاو آماده می‌شود و طعم لطیف و سبکی دارد. اگر اهل دسرهای شیرین نیستید و فقط می‌خواهید مزه دهانتان را کمی عوض کنید، پیشنهاد ما به شما این جلاتوی اصیل و خوش‌مزه است. می‌توانید این دسر را با میوه‌های تابستانه مانند هلو و زغال اخته میل کنید یا مقداری جلاتوی میوه‌ای مثل فراگولا به آن اضافه کنید.

کلام آخر

دفعه بعد که در گرمای تابستان هوس یک دسر خنک و شیرین به سرتان زد، به نزدیک‌ترین مغازه بستنی‌فروشی بروید یا از فروشگاه‌های سفارش بستنی آنلاین، مقداری جلاتوی خوش‌طعم و تازه سفارش دهید. این دسر لذیذ حال‌و‌هوای قدم‌زدن در خیابان‌های ایتالیا، نشستن در کافه‌های شلوغ و نوشیدن یک فنجان اسپرسوی اصیل ایتالیایی را زنده می‌کند. می‌توانید طعم دل‌خواه خود را انتخاب کنید و یک جلاتوی سفارشی با تاپینگ موردعلاقه‌تان نوش جان کنید.

حالا شما برای ما بگویید. بستنی‌خور هستید یا طرف‌دار سفت‌و‌سخت جلاتو؟ طعم کدام‌یک بیشتر به دلتان می‌نشیند؟این مطلب چقدر مفید بود ؟
 

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits