دلگرم
امروز: یکشنبه, ۰۳ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۱۶ ذو الحجة ۱۴۴۵ قمری و ۲۳ ژوئن ۲۰۲۴ میلادی
بررسی شرایط زندگی در آلمان برای مهاجران؛ قوانین و هزینه‌ها
1
زمان مطالعه: 7 دقیقه
در ادامه قصد داریم مهم‌ترین قوانین و شرایط زندگی در آلمان برای مهاجران را معرفی کنیم. با مطالعه مطلب پیش‌رو مثل یک حرفه‌ای زندگی خود را به‌عنوان مهاجر در آلمان شروع کنید.

بررسی هزینه‌ها و شرایط زندگی در آلمان برای مهاجران

مهاجرت به آلمان به معنی پیدا کردن فرصت زندگی در یکی از سازمان‌یافته‌ترین و مترقی‌ترین کشورهای جهان است؛ جایی که می‌توانید از استانداردهای بالای زندگی برخوردار شوید. بااین‌حال زندگی در کشور آلمان مانند همه کشورهای دیگر مشمول برخی شرایط و قوانین مخصوص به خود می‌شود؛ شرایطی که اگر به‌درستی رعایت نشوند، زندگی در آلمان برای مهاجران را سخت می‌کند. در ادامه قصد داریم مهم‌ترین قوانین و شرایط زندگی در آلمان برای مهاجران را معرفی کنیم. با مطالعه مطلب پیش‌رو مثل یک حرفه‌ای زندگی خود را به‌عنوان مهاجر در آلمان شروع کنید.

شرایط دریافت اقامت در آلمان برای مهاجران چیست؟

مهاجران برای اینکه بتوانند در آلمان زندگی کنند، در وهله اول علاوه‌بر ویزا، به دریافت مجوز اقامت نیز نیاز دارند. به‌طورکلی دو نوع اقامت موقت و دائم برای زندگی در کشور آلمان وجود دارد. افرادی که قصد دریافت اقامت دائم را دارند باید حداقل ۵ سال از مدت‌زمان اقامت موقت آن‌ها در آلمان گذشته باشد. همچنین برای دریافت اقامت موقت باید به سفارت آلمان در کشور خود مراجعه کرده و مدارک زیر را ارائه کنید:

 • پاسپورت معتبر
 • پر کردن فرم درخواست اقامت
 • عکس بیومتریک برای احراز هویت
 • اثبات تمکن مالی
 • ارائه مدرک داشتن بیمه سلامت در آلمان
 • ارائه مدرک اجاره مسکن و آدرس محل سکونت
 • مدارک مربوط به ازدواج و فرزندها
 • معرفی نامه از سمت کارفرما یا دانشگاه برای اثبات کار کردن یا درس خواندن در آلمان

این موارد، مدارک کلی و اصلی هستند که معمولا برای دریافت اقامت باید ارائه دهید. بااین‌حال بسته به نوع ویزا و اقامت شما ممکن است این مدارک تغییر کند. به‌عنوان مثال شرایط ویزای کاری آلمان باتوجه‌به نوع ویزای کاری (جاب سیکر، جاب آفر و آوسبیلدونگ) فرق می‌کند؛ بنابراین حتما قبل از درخواست مجوز، اطلاعات کامل نسبت به شرایط مخصوص به خود را به دست آورید. همچنین اگر مدت‌زمان اقامت موقت شما به پایان برسد باید برای تمدید اقامت یا دریافت یک نوع اقامت دیگر اقدام کنید.

بررسی شرایط زندگی در آلمان برای مهاجران؛ قوانین و هزینه‌ها

دریافت مجوز اقامت؛ اولین اقدام برای مهاجرت به آلمان

بررسی قوانین و شرایط زندگی در آلمان برای مهاجران

مردم کشور آلمان افرادی بسیار قانون‌مدار و مقید به پیروی از قوانین کشورشان هستند. حتی اگر از چراغ‌قرمز عابر پیاده عبور کنید، حتماً از سوی افراد حاضر سرزنش خواهید شد. ازاین‌رو افراد مهاجر برای اینکه برای زندگی در این کشور سازمان‌یافته به مشکل نخورند باید قوانین ابتدایی زندگی در کشور آلمان را بدانند. در ادامه تعدادی از قوانین مهم را بیان می‌کنیم:

 • به همراه داشتن مجوز اقامت و مدارک هویتی در همه مکان‌ها
 • پرداخت انواع مالیات کشور آلمان متناسب با شرایط فرد (مالیات بر درآمد، مالیات وسیله نقلیه، مالیات املاک، مالیات بر فروش و…)
 • لزوم داشتن کارت بیمه (دریافت خدمات درمانی فقط با داشتن بیمه سلامت آلمان امکان پذیر است)
 • اهمیت جداسازی زباله‌های قابل‌بازیافت و غیرقابل‌بازیافت (وجود روزهای مشخص برای جمع‌آوری زباله‌های قابل‌بازیافت و سطل‌های جداگانه برای انواع زباله)

لازم به ذکر است اگر در آلمان به شکل استخدامی مشغول به کار باشید مالیات بر درآمد شما تحت عنوان مالیات بر حقوق به شکل خودکار توسط کارفرما از حقوق کسر و به اداره مالیات پرداخت می‌شود. یکی از راه‌های استخدام در شرکت‌های آلمانی، ثبت نام ویزای جاب سیکر المان است. شما با استفاده از این ویزا می‌توانید به مدت حداکثر ۶ ماه در آلمان اقامت داشته و در این مدت به جستجوی کار در شرکت‌ها بپردازید. برای دریافت این ویزا، تجربه کاری بالا و مدرک معتبری دانشگاهی الزامی است.

هزینه‌های ابتدایی برای زندگی در آلمان؛ از اجاره مسکن تا تفریح

فاکتورهای بسیاری مانند شهر محل زندگی افراد وجود دارند که بر میزان هزینه زندگی در آلمان برای مهاجران تاثیر می‌گذارد. اما حداقل هزینه‌هایی که هر فرد باید برای زندگی معمولی در هر ماه در سال 2024 در نظر داشته باشد به طور تقریبی به این صورت است:

هزینه اجاره مسکن

از 300 تا 700 یورو (متفاوت نسبت به امکانات خانه)

امکانات رفاهی (اینترنت، شبکه تلویزیونی و..)

240 یورو

مسافرت

تا 100 یورو

نوشیدنی و غذا

150 تا 200 یورو

بیمه سلامت

120 یورو (میانگین)

بیرون رفتن و تفریح

50 تا 150 یورو (نسبت‌به سبک زندگی فرد، استفاده از حمل‌ونقل عمومی)

جمع هزینه‌ها

850 تا 1500 یورو

حال اگر یک زوج بخواهند در آلمان زندگی کنند باید تقریبا دو برابر این هزینه را در نظر داشته باشند. البته توجه داشته باشید که وقتی تازه به آلمان مهاجرت کرده‌اید، باید هزینه‌ای فراتر از هزینه ماهانه را پرداخت کنید. به‌عنوان مثال وقتی خانه‌ای را اجاره می‌کنید، علاوه‌بر اجاره ماهانه، باید پرداخت مبلغی به‌عنوان رهن به صاحب خانه نیز را در نظر داشته باشید. این مبلغ جدای از هزینه‌های مربوط خرید وسایل خانه و پرداخت قبض است.

بررسی شرایط زندگی در آلمان برای مهاجران؛ قوانین و هزینه‌ها

هزینه حمل و نقل عمومی و بیرون رفتن؛ یکی از هزینه‌های اصلی زندگی در آلمان برای مهاجران

کدام شهرهای آلمان برای زندگی مهاجران مناسب است؟

آلمان کشور بزرگ و پیشرفته ای است و هر منطقه و ایالت کشور آلمان فرصت های متمایز و متنوعی را در اختیار مهاجران قرار میدهد. در ادامه تعدادی از شهرهای آلمان را از لحاظ فرصت شغلی و هزینه زندگی بررسی میکنیم. افرادی که قصد مهاجرت به آلمان را دارند باید بسته به شرایط و خواسته خود، مناسب ترین شهر را برای زندگی انتخاب کنند.

شهرهای برتر آلمان از لحاظ موقعیت شغلی و بازار کار برای مهاجران

شهرهای لیست شده در این قسمت بازار کار بسیار خوبی برای افراد متخصص دارند. بسیاری از شرکت‌های برتر آلمان و جهان در این شهرها واقع شده‌اند؛ بنابراین اگر از مهارت بالایی در رشته تخصصی خود برخوردار هستید، شهرهای زیر انتخاب جذابی برای شما هستند:

 • مونیخ
 • دوسلدورف
 • فرانکفورت
 • برلین
 • هامبورگ
 • اشتوتگارت
 • نورنبرگ

مونیخ برای متخصصان مهندسی، مالی، فناوری اطلاعات و اتوماسیون صنعتی که تمایل کار در شرکت‌های بزرگی همچون BMW، Siemens، PWC و Microsoft دارند، انتخاب بسیار مناسبی است. البته زندگی در چنین شهرهای بزرگ و پیشرفته‌ای، هزینه بالایی را نیز در بر دارد. اگر برای شروع زندگی در آلمان توان مالی بالایی ندارید، انتخاب این شهرها گزینه مناسبی نخواهد بود.

ارزان ترین شهرهای آلمان از لحاظ هزینه زندگی برای افرادی که مهاجرت کرده‌اند

شهرهایی مانند مونیخ، هامبورگ و برلین، شهرهای گرانی هستند. اگر بودجه بالایی ندارید، این شهرهای بزرگ و پرهزینه را برای شروع زندگی در آلمان انتخاب نکنید. حتی شهرهای کوچک‌تر آلمان نیز از لحاظ بازار کار مناسب هستند؛ بنابراین با انتخاب شهرهای کم‌هزینه زیر، دغدغه‌ای برای پیدا کردن شغل نخواهید داشت و همچنین هزینه معقول‌تری برای گذران زندگی در ابتدای مهاجرت پرداخت خواهید کرد:

 • لایپزیگ
 • بوخوم
 • کیل
 • سیگن
 • ینا
 • اسنابروک
 • برمن

در صورت نداشتن بودجه بالا بهتر است به یکی از شهرهای کم‌هزینه‌تر در آلمان مهاجرت کنید. پس از گذشت چند مدت از شروع مهاجرت و کسب درآمد مناسب برای نقل‌مکان به شهرهای بزرگ‌تر اقدام کنید.

پیش از اقدام برای مهاجرت به آلمان از قوانین و شرایط زندگی در این کشور مطلع شوید

در این مقاله شرایط و قوانین مهم کشور آلمان برای مهاجران را بیان کردیم. داشتن ویزا، مجوز اقامت، بیمه سلامت آلمان از مدارک لازم برای زندگی مهاجران در این کشور است. قبل از مهاجرت به آلمان باید از هزینه‌های موردنیاز برای زندگی در این کشور اطلاع پیدا کنید. هزینه‌هایی مانند اجاره مسکن، پرداخت مالیات، بیمه و امکانات رفاهی، حداقل هزینه‌هایی هستند که باید آن‌ها را در نظر بگیرید. با کسب اطلاعات از شرایط و آمادگی کامل، تجربه رضایت‌بخشی از مهاجرت خواهید داشت.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits