دلگرم
امروز: دوشنبه, ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۰ ذو الحجة ۱۴۴۵ قمری و ۱۷ ژوئن ۲۰۲۴ میلادی
منظور از برتری جانبی چیست ؟
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
منظور از برتری جانبی این است که اعضای برتر در یک سمت از بدن قرار گیرند. از آنجا که عمل برنامه‌ ریزی و کنترل هر نیمه از بدن به عهده یکی از نیمکره‌هاست، بدین‌ترتیب به میزان قابل‌ توجهی از بار مغز کاهش پیدا می‌کند و هماهنگی و دقت انجام کارها افزایش می...

برتری جانبی چیست؟

ترجیح در استفاده از سمت راست یا سمت چپ بدن، رشد برتری جانبی یا جهت یابی، کودکان را قادر می سازد تا از بدن خودآگاهی یابند که به نوبهٔ خود در فعالیت های هماهنگ مهم است.
کودکانی که به نظر می رسد در بدست آوردن مفهوم برتری جانبی کند هستند، ممکن است با دادن آموزش ویژه در این زمینه تقویت شوند.

طی تحقیقات انجام شده کودکانی که دارای اختلالات یادگیری هستند ممکن است در برتری جانبی خود دچار مشکل باشند.
یکی از این نمونه ها به نام برتری جانبی متقاطع است.
برتری جانبی متقاطع عبارت است از ترجیح استفاده از طرف های مختلف بدن برای کارهای متفاوت.

برای مثال فرد چپ دستی که چشم راست او در دیدن برتر است و نظیر آن.
بعضی از محققان معتقدند که این عامل در بروز مشکلات یادگیری کودکان به ویژه مشکلات خواندن مؤثر است.

بررسی مفهوم برتری جانبی

بطور کلی بهتر است کودکان دارای برتری جانبی خاصی باشند به این معنا که بهتر است کودکان راست دست بتوانند همان طور که از دست راست خود برای نوشتن، غذاخوردن و… استفاده می کنند از چشم راست، گوش راست و پای راست خود استفاده کنند.

به طور مثال ،گوشی تلفن را روی گوش راست خود قرار دهد و یا با پای راست خود به توپ ضربه بزنند.

یکی از تکنیک هایی که برای افرادی که دچار برتری جانبی متقاطع چشم هستند انجام می شود این است که چشم غالب را با چشم بندهای مخصوص بسته و کودک را تشویق می کنند که با چشم مغلوب خود به امور روزمره بپردازد و این تکنیک بسیار مؤثر است.

برتری جانبی در کودکان، یعنی چه؟

در مورد برتری گوش با استفاده از گوشی های پخش موسیقی به صورت تکی استفاده می شود و از هدفون هایی استفاده می شود که هر گوشی آن قابلیت تنظیم صدا را برای هر گوش دارد و بسیار مؤثر است.
با بازی های مختلف می توان بر روی تقویت پای مغلوب تاثیر گذاشت.

بنابراین تمام فعالیت ها به یک طرف سوق داده می شود و بعد از مدت زمانی کودک برتری جانبی بدست می آورد که بسیاری از مشکلات یادگیری وی بر طرف خواهد شد.

منبع : مهارت های روانیاین مطلب چقدر مفید بود ؟
 
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits