مجله دلگرم
امروز: شنبه, ۰۵ فروردين ۱۴۰۲ برابر با ۰۲ رمضان ۱۴۴۴ قمری و ۲۵ مارس ۲۰۲۳ میلادی
کمک باتری ماشین : باتری کمکی خودرو چگونه کار می کند؟
2
زمان مطالعه: 3 دقیقه
جهت روشن کردن ماشینی که باطری آن خالی شده و یا ضعیف شده است و توان روشن کردن موتور خودرو را ندارد میتوانید از روش باطری کمکی استفاده کنید.

کمک باطری خودرو چیست و چگونه کار می کند؟

به گزارش دلگرم به نقل از ساعد نیوز: حتما برای شما هم اتفاق افتاده که در محلی دورافتاده یا در یک جاده با کابل باتری به باتری یا بدون آن منتظر کمک ایستاده باشید و کسی به داد شما نرسیده باشد.
با باطری کمکی ماشین دیگر احتیاجی به کمک ندارید. باتری کمکی یا باطری اضطراری ماشین عملا دستگاه باطری به باطری ماشین است که قابل حمل بوده و به شما خروجی برق 12 ولت می‌دهد (ولتاژ ثابت باتری‌های ماشین‌های سبک) و بدون نیاز به صرف زمان خاصی برای شارژ کردن باتری، ماشین شما را روشن می کند.

کارکردن با دستگاه باطری به باطری ماشین (jump starter) بسیار راحت است. در ابتدا شما توسط آداپتور دستگاه خود را شارژ کنید، سپس هنگامی که به آن نیاز داشتید کابل های دستگاه کمک باطری خودرو را به باطری وصل می‌کنید و دستگاه را روشن می‌کنید، پس از چند ثانیه با تک استارت ماشین شما روشن می‌شود.

با گذشت زمان و استفاده معمولی، باتری خراب می‌شود. عمر بیشتر آن‌ها حدود پنج تا هفت سال است، اما این فقط یک تخمین است. هنگامی که باتری کمکی از کار بیفتد، به بقیه سیستم شما فشار وارد می‌کند و ممکن است برخی از لوازم جانبی به درستی یا اصلاً کار نکنند.

کمک باتری خودرو

در حالی که خرابی باتری کمکی مانع از رانندگی وسیله نقلیه نمی‌شود، می‌تواند عوارض مهمی از جمله خرابی یا عدم کارکرد لوازم جانبی مهم را ایجاد کند. همچنین می‌تواند فشار بیشتری را بر بقیه اجزای سیستم شارژ شما وارد کند. در اسرع وقت باتری کمکی را تعویض کنید.

نکات مهم در خرید باتری کمکی ماشین

ظرفیت دستگاه باطری به باطری (Jump Starter Battery Capacity):واحد ظرفیت برای باطری اضطراری ماشین همانند دیگر باتری‌ها آمپر ساعت است که نشان‌دهنده جریان آمپری است که در ساعت می‌توان از دستگاه باطری به باطری گرفت.

حتماً بخوانید:
6 دلیل که باتری خودرو مدام شارژ خالی می کند

6 دلیل که باتری خودرو مدام شارژ خالی می کند

چرا باتری خودرو خالی می‌شود؟ گاهی اوقات باتری خودروی شما به‌طور مداوم دچار ایراد می‌شود. در این حالت می‌توان گفت که به احتمال زیاد باتری خراب شده است…

جریان حداکثر (Peak Current) :هنگام استارت زدن از باتری بیشترین جریان گرفته می‌شود که همان شدت جریانی است که برای روشن شدن ماشین لازم است. این عدد بسته به تعداد سیلندر ماشین و سرمای هوا متغیر است.

امکانات جانبی باطری کمکی ماشین

از امکانات دیگری که بسته به مدل و قیمت باطری کمکی ماشین دارد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

کاربرد کمک باتری خودرو

  • پورت USB برای شارژ لب تاپ و موبایل در بعضی از مدل ها Type-C
  • نورافکن یا چراغ هشدار
  • نمایشگر عددی میزان شارژ
  • خروجی 12 ولت فندکی
  • هشدار هنگام جایجا وصل کردن کابل‌ها به قطب‌های مثبت و منفی
  • تست ولتاژ باتری
  • ولتاژ 24 ولتی برای ماشین‌های سنگین

نکته پایانی

قبل از خرید خرید باطری اضطراری ماشین این عدد را کنترل کنید که با ماشین شما سازگاری داشته باشد. هر چند ماکزیمم جریان زمان استارت یک ماشین معمولی حدود 200 آمپر است و اکثر دستگاه‌های باطری به باطری این عدد را ساپورت می‌کنند اما با توجه به اینکه شما ممکن است چندبار استارت بزنید تا موتور روشن شود، این عمل باعث کاهش ولتاژ و افزایش آمپر می‌شود هرچقدر جریان حداکثر شما بیشتر باشد دستگاه کمک باطری خودرو شما قوی‌تر است.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (2 رای)  
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است