دلگرم
امروز: دوشنبه, ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ برابر با ۲۲ شعبان ۱۴۴۵ قمری و ۰۴ مارس ۲۰۲۴ میلادی
اولین فوتبالیست ایرانی را می شناسید؟ کریم زندی که بود ؟
0
زمان مطالعه: 5 دقیقه
کریم زندی اولین فوتبالیست ایرانی است که در یک بازی رسمی حضور داشته است.

کریم زندی اولین فوتبالیست ایرانی

نخستین ایرانی که در یک تیم فوتبال بطور رسمی بازی کرد،شخصی به نام کریم زندی بود که در سالهای ۱۲۸۷ تا ۱۲۹۷ هجری خورشیدی در بین انگلیسی ‌ها و در تیم‌هایی که آنها در ایران ترتیب داده بودند بازی کرد."شایان ذکر است سال 1287(1908میلادی)همان سالی است که چاه شماره یک نفت خاورمیانه و ایران در مسجدسلیمان به بهره بردای رسید.

 اولین فوتبالیست ایرانی

کریم زندی بازیکن فوتبال اهل ایران بود که برای کلوپ ایران بازی می‌کرد. از وی به‌عنوان اولین ایرانی یاد می‌شود که به‌طور رسمی در یک باشگاه فوتبال بازی کرده‌است.

اولین بازی فوتبال در ایران

اولین بازی فوتبال در ایران

برای اولین بار در ایران،فوتبال در شهر مسجد سلیمان در استان خوزستان آغاز شد و اولین استادیوم فوتبال در این شهر به دست مهندسین انگلیسی به بهره برداری رسیده و اولین مسابقه فوتبال در آنجا بین مردم بومی مسجدسلیمان و انگلیسیها برگزار شد.نخستین ایرانی که در یک تیم فوتبال بطور رسمی بازی کرد،شخصی به نام کریم زندی بود که در سالهای 1287 تا 1297 هجری خورشیدی در بین انگلیسی ‌ها و در تیم‌هایی که آنها در ایران ترتیب داده بودند بازی کرد.

بین سالهای 1291 تا 1293 مسابقات دوره ای انگلیسی ها همچنان در کشور ادامه داشت و البته مسابقات دانش آموزان مدرسه البرز هم برقرار بود. با شروع جنگ جهانی اول در سال 1293، مسابقات فوتبال در ایران هم متوقف شد و همه چیز تحت تاثیر جنگ قرار گرفت.

تعلیم فوتبال بین سالهای 1294 تا 1296 فراگیر شد و افسران پلیس جنوب، این ورزش را به سربازهای ایرانی یاد دادند تا فوتبال کم کم در همه جای ایران شناخته شود.در سال 1297 جنگ جهانی تمام شد و پس از پایان دوران قحطی که باعث مرگ تعداد بیشماری از مردم شده بود، دوباره فوتبال به کشور برگشت.در این سال بود که یک تیم فوتبال کاملا ایرانی تشکیل شد و به مرور فوتبال بین ایرانی ها رواج پیدا کرد و در سال 1298 جیمز مک موری به همراه نلیگان پزشک سفارت و با همراهی علاقمندان ایرانی، اقدام به تاسیس مجمع فوتبال ایران کردند که این اتفاق مهم در ورزش، مقدمه ای برای تشکیل باشگاه ها گردید.

ایرانیها نیز برای تقدیر و تشکر از تلاشهای برادران سردار که تحصیل کرده سوئیس بودند، نخستین تیم فوتبال باشگاهی در ایران را تاسیس کردند و اسم تیم نیز کلوپ ایران نامگذاری شد.

اولین فوتبالیست ایرانی را می شناسید؟ کریم زندی که بود ؟

برادران امیر اصلانی، برادران مفتاح، پان اسدالله، رضا والی کلانتری،هراند گالوستیان، گالیک هاراتونیان و کریم زندی به همراه برادران سردار( خان خانان و حسینعلی خان و احمدعلی خان که دوقلو بودند)، بازیکنان اولین تیم باشگاهی ایران بودند.اتفاق بسیار مهم در اسفند ماه این سال اما حضور حسینعلی خان سردار در دیدار دوستانه سوئیس-فرانسه به عنوان یار جانشین در ترکیب تیم ملی سوئیس بود،که هرچند در آن روزها چندان به چشم نیامد اما امروزه و با گذشت یک قرن، افتخاری بزرگ برای فوتبال ایرانی به حساب میاد.

فوتبال به مرور در شهرهای مختلف و حتی حاشیه شهرها نیز گسترش یافت.در سال 1299 تورنمنت قهرمانی باشگاههای تهران، با قهرمانی تیم انگلیسی های مقیم ایران به پایان رسید.با شروع قرن جدید در سال 1300 ایرانی ها تصمیم گرفتند زمام امور فوتبال در کشور را در دست خود بگیرند و مجمع فوتبال ایران را به اسم انجمن ترقی و ترویج فوتبال تغییر نام دادند.

این انجمن توسط افراد زبده ای چون سید محمد تدین، ابوالفضل صدری و میرباقر عظیمی اداره می شد.حسینعلی خان سردار علی رغم داشتن قرارداد با تیم سروت به ایران بازگشت و مقرر شد تا هر از گاهی طبق قرارداد به این کشور بازگردد و دو سال پایانی قراردادش را به همین منوال سپری کند.تیم فوتبال اسپرت ارامنه تهران و طوفان در سال 1301 تشکیل شدند تا به تدریج فوتبال تهران صاحب تیم فوتبال شود. در همین سال که یکی از افسران ارتش به نام غلامحسین افخمی، مسابقه ای بین تیم فوتبال کلوپ ایران و کارکنان انگلیسی شرکت نفت برگزار کرد که در این دیدار تیم ایران شکست خورد.

سال 1302 اما شروع شکوفایی فوتبال بین ایرانی ها بود. در این سال تیم کلوپ ایران در یک دیدار مهیج موفق شد انگلیسی ها را شکست دهد و مقام قهرمانی را به دست آورد. این اولین بار بود که یک تیم تمام ایرانی قهرمان تهران گردید.تیمهای کلوپ ایران- شعاع و اجتماعیون از جمله تیمهای مطرح سال 1303 بودند که در نهایت برای دومین سال پیاپی این تیم کلوپ ایران بود که با بازیکنان مطرح خودش موفق به کسب عنوان قهرمانی گردید.در سال 1304 تیم فوتبال کلوپ تهران تشکیل شد و تمامی بازیکنان تیم کلوپ ایران دسته جمعی به این تیم تازه تاسیس پیوستند و مطابق انتظار، با توجه به حضور بازیکنان مطرح تیم قهرمان سال قبل، این تیم کلوپ تهران بود که عنوان قهرمانی را به دست آورد تا انگلیسی ها پای خود را از فوتبال تهران بیرون بکشند.

در همین سال بود که حسین صدقیانی به ایران بازگشت و به تیم کلوپ فردوسی مشهد پیوست. او اولین فوتبالیست حرفه ای آن زمان ایران بود که با کفش ورزشی به بازی فوتبال می پرداخت. در اواخر همین سال سید محمد تدین در مجلس شورای ملی نارضایتی اش از امکانات فوتبال در ایران را اعلام کرد که همین عامل شکل گیری اتفاقات مهمی برای فوتبال در کشور شد.

separator line

بیشتر بخوانید

بیوگرافی صفر ایرانپاک سلطان گل دربی ایران+ تصاویر و آمار جالب

بیوگرافی و زندگی شخصی حسین کلانیاین مطلب چقدر مفید بود ؟
 

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits