دلگرم
امروز: یکشنبه, ۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۳ برابر با ۱۱ ذو القعدة ۱۴۴۵ قمری و ۱۹ مه ۲۰۲۴ میلادی
میزان spf مناسب در کرم های ضد آفتاب چقدر است ؟
2
زمان مطالعه: 9 دقیقه
یک کرم ضد آفتاب با 15 SPF تا 93 درصد اشعه UBV را دفع می‌کند. یک کرم ضد آفتاب با SPF 30 تا 97 درصد اشعه UBV را دفع می‌کند. یک کرم ضد آفتاب با SPF 50 تا 98 درصد اشعه UBV را دفع می‌کند.

حیاتی ترین مرحله برای حفاظت از پوست استفاده از کرم ضد آفتاب با SPF های مناسب می باشد. عدم استفاده از کرم های ضد آفتاب عواقب خطرناکی را را برای پوست دارند . این معایب عدم استفاده از ضد آفتاب از آفتاب سوختگی آغاز و حتی به سرطان پوست نیز منجر می گردد .

اگر شما به مدت 20 دقیقه و یا کمتر در معرض نور مستقیم خورشید قرار بگیرید دچار آفتاب سوختگی می شوید و پوست شما قرمز و ملتهب می گردد به دنبال ان منافذ پوست شما باز شده و چربی بیشتری را ترشح می کنند در نتیجه پوست شما از لحاظ ظاهری نیز تغییر چشمگیری خواهد کرد.

فرق اشعه فرا بنفش UVA و UVB

خورشید دارای 3 نوع اشعه بنام UVA UVB و UVC می باشد که نوع A و B بیشتر به سطح زمین برخورد و تاثیر مضری بر پوست دارد در نتیجه کرم های ضد آفتابی که بتوانند از پوست در برابر این اشعه ها از پوست محافظت نماید به بازارها عرضه شد.

مشخصات اشعه UVA مشخصات اشعه UVB

  • سطح انرژی کم
  • باعث پیری زودرس و سرطان پوست
  • طول موج متوسط
  • سطح انرژی بالاتر از UVA
  • تاثیر بر خارجی ترین لایه پوست
  • تاثیر مستقیم بر DNA

SPF در کرم های ضد آفتاب

مفهوم SPF در کرم های ضد آفتاب چیست؟

اهمیت میزان spf کرم ضد آفتاب + Spf بالا خوبه یا پایین ؟

عددی است که نشان‌دهنده قدرت محافظتی کرم ضد آفتاب در برابر اشعه فرابنفش خورشیدی است. شما باید با توجه به رنگ و نوع پوست خود این میزان را انتخاب کنید؛ اما به طور کلی مقداری بین ۱۵ تا ۵۰ درصد پیشنهاد می‌شود؛ چون کرم‌هایی با Spf زیر ۱۵ درصد تأثیر چندانی ندارند و کرم‌های بالای ۵۰ درصد هم مضر و خطرآفرین هستند.

کلمه SPF در کرم های ضد آفتاب مخفف Sun protection factor است و میزان محافظت پوست در برابر اشعه UVB خورشید را مشخص می کند. میزان SPF بیان می کند کهپوست شما چند دقیقه در برابر آفتاب سوختگی محافظت می شود.
اگر به طور طبیعی پوست شما پس از گذشت 10 دقیقه در زیر نورخورشید دچار آفتاب سوختگی می شود، استفاده از کرم ضد آفتاب با SPF15 ، می تواند از پوست شما به مدت 150 دقیقه (15 برابر) در مقابل این مساله محافظت کند.

میزان SPF و مقدار عملکرد آن

این زمان به طور تقریبی بیان می شود و به عوامل دیگری مانند: نوع پوست، میزان شدت تابش نور خورشید و میزان استفاده از کرم بستگی دارد.
به منظور محافظت و عملکرد بیشتر توصیه می شود که میزان مناسبی از کرم بر روی پوست اعمال شود. به طور تقریبی 2 میلی گرم در هر سانتی متر مکعب و یا حدود 1 اونس. نیاز است این مقدار کرم ضد آفتاب هر دو ساعت یکبار تمدید شود.
اکثر افراد تنها نیم و یا کمتر از نیمی از این مقدار توصیه شده را مصرف می کنند. این مساله سبب کاهش تاثیر کرم می شود.

میزان SPF و مقدار عملکرد آن

  • اشعه UVB SPF
  • 93% SPF 15
  • 97% SPF 30
  • 98% SPF 50

SPF 30 بهتر است یا SPF 15 ؟
SPF 30 تا 50 دقیقه از آفتاب سوختگی جلوگیری می کند این مراقبت شامل کسانی که پوستشان به نور خورشید حساس است و سریعا قرمز و ملتهب می شوند نیز مناسب است.
SPF 15 اگر بصورت منظم و روزانه می تواند خطر ابتلا به سرطان سلول سنگفرشی را تا حدود 40% و خطر لکهای ناشی از تابش خورشید را تا 50% کاهش می دهد و از پیری زودرس و ایجاد چین و چروک جلوگیری می کند. پس اگر پوست حساسی دارید از کرم ضد آفتاب بدن بالای SPF 30 استفاده کنید.

ضد آفتاب طیف گسترده چیست؟

یکی دیگر از نوشته هایی که روی بطری کرم ضد آفتاب نوشته می شود عبارت "طیف گسترده" است. ضد آفتاب طیف گسترده از فرمولاسیونی درست شده که در برابر اشعه UVA و UVB مقاومت میکند. دقت کنید که حتما روی ضد آفتاب، این عبارت نوشته شده باشد.

SPF در کرم های ضد آفتاب چیست؟

نکات قابل توجه در کرم های ضد آفتاب

کرم SPF30 تنها به میزان 4% بیشتر از SPF 15 قدرت محافظت بیشتر دارد و نه بیشتر.
هیچ کرم ضد آفتابی نمی تواند پوست را 100% در برابر اشعه UVA UVB مراقبت کند.
ضدآفتاب ها را باید 15 تا 30 دقیقه قبل از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید استفاده کرد و هر 2-3 ساعت تمدید کرد.

5 نکته کلیدی در رابطه با کرم های ضدآفتاب با SPF بالای 50 وجود دارد:
1) محافظت بهتر در برابر آفتاب سوختگی:

برخی افراد فکر می کنند کرم ضد آفتاب با SPF100 دوبرابر از SPF50 می تواند از پوست آن ها محافظت کند. در واقع این میزان محفاظت بیشتر، بسیار کم است. کرم ضد آفتاب با SPF50 می تواند 98% از تابش UVB مسدود کند در حالی که کرم ضد آفتاب با SPF100 می تواند 99% اثر حفاظتی داشته باشد. کرم هایی با SPF بین 30 تا 50 می توانند حفاظت مناسبی را برای افراد حساس به آفتاب سوختگی فراهم کنند.

2) تعادل ضعیف تر:
موادی که SPF محصول را تشکیل می دهند با هدف مسدود کردن اشعه فرابنفش به کار برده می شوند. اشعه فرابنفش علت اصلی آفتاب سوختگی و سرطان پوست ملانوما است، این اشعه می تواند به لایه های درونی پوست نفوذ کند و به سختی توسط مواد سازنده ی ضد آفتاب مسدود می شود.

قرار گرفتن طولانی مدت در معرض در برابر اشعه UVA باعث سرکوب شدن سیستم ایمنی، ایجاد رادیکال های آزاد مضر در پوست و افزایش خطر ابتلا به ملانوما می شود. کرمهای ضدآفتاب با هر دامنه ای از SPF توانایی کمی در برابر محافظت پوست در برابر اشعه UVA را دارند. این موضوع سبب محدودیت کرم های ضد آفتاب با SPF بالا توسط سازمان FDA شد.

از آنجای که محافظت در برابر اشعه های UVB و UVA با یکدیگر هماهنگ نیستند، محصولاتی با SPF بالاتر سبب محافظت بیشتر در برابر آفتای سوختگی نسبت به مخصولات دیگر می شوند.

3) محصولاتی با SPF بالا ممکن است در واقعیت SPF بالایی نداشته باشند:
بررسی کرم هایی با SPF 100 این واقعیت را آشکار کرد که در حقیقت آن ها رنجی بین 37 تا 75 دارند. تفاوت بسیار کمی در شرایط آزمایش می تواند تاثیر قابل توجهی بر میزان SPF محاسبه شده داشته باشد. به عنوان مثال تغییر 1.7 از عبور نوری می تواند میزان اندازه گیری SPF را از 37 به 100 جابه جا کند. به دلیل این موارد، خطاهایی در محصولات با SPF به چشم می خورد.

اس پی اف چیست ؟

4) سواستفاده مصرف کنندگان از کرم ضد آفتاب با SPF بالا:
محصولاتی با SPF بالا مردم را به سمت قرار گرفتن طولانی مدت در برابر آقتاب سوق می دهند به این ترتیب بیشتر در معرض اشعات UVB و UBA قرار می گیرند و به اشتباه احساس امنیت می کنند.
در مقابل از محصولاتی با SPF کمتر را در خانه مصرف می کنند. در واقع آن ها در برابر آفتاب سوختگی ناشی از اشعه UVB محافظت می شوند اما همچنان در معرض خطرات UBA قرار دارند.

در نتیجه آزمایش هایی که در زمینه محصولات ضد آفتاب با SPF بالا صورت گرفته است این مساله مطرح شده است که محصولاتی با SPF بالاتر به علت داشتن مواد شیمیایی بیشتر خطر ابتلا به ملانوما را در برخی افراد افزایش می دهد.

5)محصولاتی با SPF بالاتر ممکن است سلامت انسان را به خطر بیندازند:
کرم هایی با SPF بالاتر از غلظت بالایی از مواد شیمیایی نیز برخوردارند. برخی از مواد می توانند با نفوذ به لایه های پوستی بیماری هایی مانند آسیب های بافتی و اختلالات هورمونی را به دنبال داشته باشند. بنابراین سعی کنید کرم هایی با غلظت مواد شیمیایی کمتر را انتخاب کنید. به عنوان مثال انتخاب کرم ضد آفتاب با SPF30 در مقایسه با SPF70 مناسب تر است.

میزان استفاده از کرم بر روی پوست نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. کرم های ضد آفتاب جهت تاثیر بهتر باید با ضخامت مناسب بر روی پوست قرار بگیرند.

چگونه از پوست خود در برابر آفتاب و اشعه های مضر آن محافظت کنیم؟

ضد آفتاب هایی با SPF 15 استفاده کنیم.
در صورت تعریق ، شنا و یا ورزش هر 2 ساعت یکبار ضد آفتاب خود را تمدید کنیم.
تا حد امکان در سایه حرکت کنیم و زیاد در معرض مستقیم نور خورشید نباشیم.
از کلاه های لبه دار برای محافظت از سر و صورت استفاده کنیم.
از عینک برای جلوگیری از آسیب اشعه ها به چشم و پوست دور چشم استفاده کنیم.
برای تامین ویتامین D بجای قرار گرفتن در معرض نور خورشید از قرص های مکمل ویتامین D استفاده کنیم.

جلویری از اشعه آفتاب

عوامل موثر بر میزان قدرت اشعه های بنفش

عوامل محیطی مختلفی می توانند بر شدت تاثیر اشعه های فرابنفش دخیل باشند.مانند زمان ، فصل ، عرض جغرافیایی ، ارتفاع ، لایه اوزون ، ابر ، بازتاب می باشد.

زمان : بین ساعات 10 صبح تا 4 بعد از ظهر اشعه خورشید فاصله کمتری با زمین دارد پس قوی تر است.

فصل : در فصل بهار و تابستان خورشید از زاویه بیشتری برخوردار است و این بر شدن اثر اشعه ها تاثیر می گذارد.

عرض جغرافیایی : مناطقی که نزدیک خط استوا هستند بیشتر در معرض اشعه های فرابنفش قرار می گیرند.

ارتفاع : در ارتفاعات بالا مثل بالای کوه ، شدت تاثیرات بیشتر می گردد.

لایه اوزون: این لایه از اشعه فرا بنفش محافظت می کند اما گازهای گلخانه ای و آلاینده ها باعث نازک شدن این لایه و شدت UV می گردند.

ابر: ابرها نیز می توانند جلوی رسیدن اشعه ها به زمین را بگیرند. البته ابرهای تیره و پر آب بیشتر از ابرهای نازک میتوانند اشعه ها را جذب و مانع از رسیدن آنها به زمین شوند.

بازتاب: سطوحی مانند برف ، آب ، شن ، اشعه ها را جذب نمی کنند و دوباره بازتاب داده و به محیط برمی گردانند پس میزان این اشعه ها را بالا می برند.

منبع : مجله مهتاباین مطلب چقدر مفید بود ؟
3.0 از 5 (2 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits