مجله دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۱۲ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۰۹ رجب ۱۴۴۴ قمری و ۰۱ فوریه ۲۰۲۳ میلادی
هر کدام از بیمه های خودرو چه ویژگی هایی دارند ؟
1
زمان مطالعه: 7 دقیقه
بیمه اتومبیل جبران کننده خسارت‌های ناشی از حوادث رانندگی از جمله تصادف، آتش‌سوزی و سرقت به اتومبیل مورد بیمه، سرنشینان آن و اشخاص ثالث می‌باشد .

انواع بیمه خودرو

بیمه، چتری است که امنیت مالی را برای اشخاص حقیقی، حقوقی و اموال آن‌ها ایجاد می‌کند. خودرو نیز یکی از اموالی است که ممکن است در اثر حوادث گوناگون مانند تصادف، باعث ایجاد خسارت برای مالک یا اشخاص ثالث شود. به همین علت در تمام کشورهای دنیا، بیمه‌هایی با نام بیمه خودرو وجود دارند. وظیفه اصلی این بیمه‌ها، جبران خسارت‌های مالی ایجادشده به واسطه تصادف، زلزله و…. است.

بطور کلی گروه بیمه اتومبیل جبران کننده خسارت‌های ناشی از حوادث رانندگی از جمله تصادف، آتش‌سوزی و سرقت به اتومبیل مورد بیمه، سرنشینان آن و اشخاص ثالث می‌باشد. علاوه بر موارد فوق شکست شیشه اتومبیل، دفاع از حقوق بیمه‌گذار در مراجع دادگستری و مراجعه به مسئول خسارت، کاهش بهای اتومبیل در اثر تصادف، توقف اتومبیل خسارت دیده در مدت تعمیر نیز با دریافت حق‌بیمه اضافی قابل بیمه شدن می‌باشد.

قوانین بیمه خودرو هرکشور، با کشور دیگر متفاوت است؛ اما تمامی این بیمه‌نامه‌ها خسارات مربوط به حوادث خودروها را تا سقف مشخصی پوشش می‌دهند. حال این خسارات ممکن است جانی یا مالی باشند.

ویژگی های انواع بیمه خودرو

برای ارائه یک پاسخ جامع و صحیح به این سوال، ابتدا انواع بیمه خودرو در ایران را تفکیک می‌کنیم و سپس توضیحات مربوط به هرکدام را به ‌صورت مجزا بیان خواهیم کرد. طبق قوانین ایران، سه نوع بیمه‌نامه خودرو وجود دارد:

  1. بیمه شخص ثالث یا همان بیمه مسئولیت مدنی دارندگان وسایل نقلیه موتوری در برابر اشخاص ثالث
  2. بیمه حوادث راننده
  3. بیمه بدنه خودرو

بیمه شخص ثالث

شناخته‌شده‌ترین و البته مهم‌ترین نوع بیمه خودرو در ایران، بیمه شخص ثالث است. این بیمه تمامی خسارات حادثه را تا سقف تعیین‌شده و با شرایط مندرج‌ در قرارداد پوشش می‌دهد.

شخص ثالث کیست ؟

به‌طورکلی، تمام اشخاص حقیقی و حقوقی درگیر در صحنه تصادف به ‌جز راننده مقصر حادثه، شخص ثالث به‌ حساب می‌آیند. حال این شخص ممکن ‌است اصلا در صحنه تصادف حضور نداشته ‌باشد و فقط خودروی او خسارت دیده‌ باشد.

هم‌چنین ممکن‌است شخص ثالث در برخی حوادث یک شخص حقوقی یا شرکتی که اموالش آسیب دیده‌ است، باشد؛ بنابراین تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی زیان‌دیده از حادثه به ‌غیر از راننده مقصر، واجد شرایط دریافت غرامت تحت بیمه‌نامه شخص ثالث هستند.

انواع خسارت‌ها در بیمه شخص ثالث

در بیمه شخص ثالث، به‌طور کلی با دو نوع خسارت جانی و مالی مواجه ‌هستیم. هرگونه آسیب جسمی، از یک زخم و برخورد معمولی تا از کارافتادگی، نقص عضو، قطع عضو، هزینه‌های پزشکی ایجادشده در اثر حادثه و فوت، از جمله خسارات جانی تعریف‌شده در این بیمه‌نامه هستند. خسارات مالی نیز شامل تمامی خسارت‌های ایجادشده برای شخص ثالث و اموال منقول و غیرمنقول او هستند.

نکته مهمی که بیمه شخص ثالث را از سایر انواع بیمه خودرو متمایز می‌کند، اجباری‌بودن آن است. مطابق قانون، رانندگی بدون داشتن بیمه‌نامه شخص ثالث ممنوع است و می‌تواند عواقب خطرناکی داشته‌ باشد. حتی تاخیر در تمدید این نوع بیمه‌نامه نیز جریمه روزانه از زمان منقضی‌شدن بیمه‌نامه تا روز تمدید مجدد را به ‌همراه دارد.

خسارت‌های جانی و مالی تعریف‌شده در این بیمه، هرکدام بنا به عواملی مانند دیه در سال تصادف، مبلغ کارشناسی‌شده خسارات و عوامل مشابه، ممکن ‌است در سال‌های مختلف متفاوت باشد. مثلا دیه در 5 سال گذشته به‌دلیل کاهش ارزش پول و عوامل مشابه اقتصادی، گران‌تر شده‌است. در چنین‌ شرایطی که خسارات جانی و مالی افزایش پیدا می‌کند، نرخ بیمه شخص ثالث نیز به صورت سالیانه افزایش‌ می‌یابد.

همچنین در تغییراتی که به ‌نفع رانندگان کم‌حادثه در این بیمه‌نامه داده‌ شده ‌است، تخفیف‌هایی برای تشویق رانندگان به رعایت قوانین و احتیاط بیشتر لحاظ شده ‌است. هم‌چنان که تخفیف‌های قبلی مانند عدم استفاده از بیمه‌نامه در سنوات مشخص، تا بیش‌از 50 درصد نیز تخفیف تمدید بیمه‌نامه را به ‌همراه داشته ‌است.

 / انواع بیمه خودرو / بیمه شخص ثالث

بیمه حوادث راننده یا بیمه سرنشین

این نوع از بیمه‌های خودرو، مربوط به خسارت‌های واردشده به راننده مقصر است. به‌موجب تبصره 6 ماده اول قانون بیمه اجباری شخص ثالث، بیمه سرنشین همراه با بیمه شخص ثالث به صورت مکمل ارائه می‌شود؛ پس می‌توان این نوع بیمه را نیز اجباری دانست. سقف تعهدات بیمه یادشده، معمولا سالیانه افزایش می‌یابد.

انواع بیمه خودرو

بیمه بدنه خودرو، یک بیمه اختیاری اما مفید!

اگر در یک سانحه خودرو دچار خسارت شود و شما مقصر باشید، زیان واردشده به شما را چه کسی جبران می‌کند؟ اگر نتوانید به هر علت حتی در صورت مقصربودن افراد دیگر، خسارت خودرو خود را از آن‌ها دریافت کنید، چه خواهید‌کرد؟

بیمه بدنه یکی انواع بیمه‌های اختیاری است که می‌تواند خسارت‌های مالی راننده را در هر صورت جبران کند؛ یعنی در این بیمه‌نامه، شرکت بیمه حتی در صورت مقصربودن راننده، باید خسارت‌های مالی او را پوشش دهد. پرداخت خسارت بیمه بدنه حتی ممکن است مربوط به برخورد ساده خودرو با در پارکینگ یا هر چیز دیگری باشد.

علت اصلی این امر، افزایش شدید قیمت خودرو و به‌ دنبال آن، افزایش شدید قیمت قطعات، خدمات، سرویس و تعمیر خودروها است. بیمه بدنه می‌تواند تا سقفی مشخص و بسته به مدل، میزان سالم‌بودن، نوع خودرو و آپشن‌های اضافی، با دریافت مبلغی، تا حد زیادی خسارت‌های واردشده به خودرو را جبران کند.

لازم‌ به ‌ذکر است که خسارت‌های واردشده به خودروی شما، از جمله هزینه قطعات، صافکاری، نقاشی و… از سوی شرکت بیمه‌ ارزیابی و کارشناسی‌شده و به شما پرداخت می‌شود.

نکته مهمی که در مورد بیمه بدنه در ایران به‌چشم می‌آید، تغییرات ناگهانی و ماهیانه ارزش خودرو، قطعات و خدمات آن است. بنابراین شرکت‌های بیمه، بسته به میزان افزایش قیمت هرنوع خودرو، طی اطلاعیه‌ای الحاقیه‌های متناسب با بیمه بدنه خودروی شما را ارائه می‌کنند تا ضمن افزایش ارزش خودرو، شما نیز بتوانید سقف تعهدات را با پرداختی الحاقیه افزایش دهید.

انواع بیمه خودرو

حوادثی که بیمه بدنه خسارت‌های ناشی از آن‌ها را پوشش می‌دهد:

  • تصادف
  • سرقت
  • آتش‌سوزی
  • انفجار

تمامی هزینه‌های ایجادشده برای خودرو، از جمله دستمزد تعمیرات، هزینه تعمیر یا تعویض قطعات و… بر اساس قیمت میانگین هر قسمت محاسبه‌ و پرداخت می‌شود. بیمه بدنه قسمتی تحت عنوان آپشن‌های اضافی دارد که براساس آن، می‌توانید شکستگی شیشه، سرقت وسایل و قطعات و… را نیز تحت پوشش قراردهید.

نتیجه :

تحت تاثیر عوامل مختلفی مانند افزایش قیمت ارز، ممنوعیت واردات خودرو و کاهش عرضه نسبت به تقاضا، بازار خودروی ایران در سال‌های اخیر نوسان‌های فراوانی را تجربه کرده است. طبیعی است که بازار خدمات و قطعات خودرو نیز به‌تبعیت از خودرو، دچار التهاب و افزایش شدید قیمت شود. درچنین شرایطی، بهتر است علاوه‌ بر بیمه اجباری شخص ثالث و سرنشین، بیمه بدنه را نیز خریداری کنید تا هنگام ایجاد خسارت، کم‌ترین بار مالی را تحمل کنید.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
1.0 از 5 (1 رای)  
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است