دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۰۹ خرداد ۱۴۰۳ برابر با ۲۱ ذو القعدة ۱۴۴۵ قمری و ۲۹ مه ۲۰۲۴ میلادی
انشا با موضوع نیمه شعبان و ولادت امام زمان

10 انشا نیمه شعبان و ولادت امام زمان مناسب پایه های سوم تا هشتم

انشا با موضوع نیمه شعبان و ولادت امام زمان
84
زمان مطالعه: 13 دقیقه
روز ۱۵ شعبان سالروز تولد امام زمان و یکی از بزرگ ترین جشن های شیعیان است . به همین بهانه چند نمونه انشا و متن درباره روز نیمه شعبان و ولادت امام زمان برای شما همراهان عزیز گردآوری کرده ایم .

انشا نیمه شعبان

در این روز، امام آخر و منجی ما حضرت مهدی (عج) به دنیا آمد، به همین خاطر ما این روز را جشن می گیرم، همه در کنار هم شربت و شیرینی پخش می کنیم و شادی خود را با دیگران تقسیم می کنیم.
حضرت مهدی (عج) همان کسی است که در کتاب ها و روایات مختلف مژده ی ظهورش را به ما شیعیان داده اند.
او نجات بخش تمام انسان ها است، دنیا را از تاریکی به روشنایی هدایت خواهد کرد و روزی که ظهور کند دنیا گلستان خواهد شد.
با ظهور او تمام زشتی ها و ظلم و ستم از بین می رود و عدالت در همه جای دنیا بر پا می شود. او یار و یاور مظلومین جهان و دشمن منافق و ستمکار است.
سرور و مولای ما سر چشمه ی تمام خوبی هاست و با آمدنش خوبی را به ما هدیه خواهد داد.
حضرت مهدی (عج) همان کسی است که در تمام سختی ها و مشکلات زندگی، نور امید را در دل ما روشن نگه می دارد، امیدی که به ما فردای بهتر را یاد آوری می کند، فردایی که زیبا و پر از شادی است.
هر لحظه منتظر او هستیم تا خبر آمدنش را با گوش خود بشنویم و سعادتمند شویم.
هر روز برای آمدنش دعا می کنیم و دل هایمان را از گناه پاک می کنیم تا زودتر ظهورش را جشن بگیریم.
روز ظهور روزی است که همه جا چراغانی است و همه شادی کنان به هم تبریک می گویند.
از خدا می خواهیم که این روز نزدیک باشد.

انشا نیمه شعبان / انشا در مورد ماه شعبان / انشا ولادت امام زمان

انشا درباره شب نیمۀ شعبان

شب بسیار مبارکی است، از امام صادق علیه‌السلام روایت شده: که از امام باقر علیه‌السلام از فضیلت شب نیمه شعبان سؤال شد، ایشان فرمود:

این شب پس از شب قدر برترین شبهاست. در این شب خدا فضل خود را بر بندگان سرازیر می‌کند و آنان را به بخشش و کرم خویش می‌آمرزد، پس در تقرّب جستن به‌‌سوی خدای تعالی در آن بکوشید که آن شبی است که خدا به ذات مقدّس خود سوگند یاد کرده که سائلی را از درگاه خویش با دست خالی بازنگرداند، مادام که انجام معصیتی را درخواست نکند.

شب نیمه شعبان شبی است که حق‌‌تعالی آن را برای ما قرار داد و در عوض شب قدر که آن را مخصوص پیامبر(ص) فرمود، پس در دعا و ثنا بر خدای تعالی کوشش کنید... .

از جمله برکات این شب مبارک، ولادت باسعادت حضرت سلطان عصر امام زمان (ارواحنا له الفداء) است که در سحر چنین شبی در سال 255 هجری قمری در سُرَّ‌من‌‌رأی [سامرّای کنونی] واقع شد و باعث فزونی شرافت این شب مبارک شد.

انشا نیمه شعبان / انشا در مورد ماه شعبان / انشا ولادت امام زمان

داستان کوتاه درباره نیمه شعبان و ولادت امام زمان

نیمه شعبان است روزی که مهدی موعود متولد شد و برای همیشه نور امیدی در دل مومنان روشن گردید. تا در تپش مدام زمین ونگاه زهرآلود زمان به امید طلب دست‌های پر مهرش روزگار بگذرانند و بدانند کسی هست که خواهد آمد و در ظلمت بی فردای این روزگار کس را از ناکس جداخواهد کرد و بر لب‌های خشک زمین خواهد بارید.

و همین امروز کاش که بیایی امروز که آدمیان صداقت را به زیر آوار فراموشی‌ها از یاد برده‌اند؛ حالا که خاک از خون سرخ عدالت گلگون است؛ زمین در حسرت یک مرد می‌سوزد و ما در میان تمامی ظلمت‌ها امروز شادیم و شیرینی و شربت است که دست به دست می‌شود و باد دانه های گرگرفته اسپند را از روی منقل فوت می‌کند. چرا که امروز نیمه شعبان است روز تولد توست، روز تولد امید.

زیارت امام حسین علیه السلام که افضل اعمال این شب است و باعث آمرزش گناهان است و هرکه میل دارد ارواح 124 هزار پیامبر با او دست آشنایی دهند، در این شب، امام حسین علیه السلام را زیارت کند.

کمترین حدّ زیارت آن حضرت آن است که بر بالای بامی برود و به جانب راست و چپ نظر کند، سپس سر به‌طرف آسمان برآورد و با این کلمات حضرت را زیارت کند:

«السَّلامُ عَلَیْکَ یَا أَباعَبْدِاللّه، السَّلامُ عَلَیْکَ وَرَحْمَةُ اللّه وَبَرَکاتُهُ.

انشا نیمه شعبان / انشا در مورد ماه شعبان / انشا ولادت امام زمان

انشا در مورد ماه شعبان

انشایم را با نام خدا آغاز می کنم، با نام خدایی که وعده داده است که در نهایت زمین به دست بندگان خوبش اداره خواهد شد و ما منتظران رسیدن کسی هستیم که خلیفه خدا بر زمین خواهد بود و بهار را به مردم هدیه خواهد کرد.

آری نیمه شعبان است روزی که مهدی موعود متولد شد و برای همیشه نور امیدی در دل مومنان روشن گردید. تا در تپش مدام زمین ونگاه زهرآلود زمان به امید طلب دست های پر مهرش روزگار بگذرانند و بدانند کسی هست که خواهد آمد و در ظلمت بی فردای این روزگار کس را از ناکس جداخواهد کرد و بر لب های خشک زمین خواهد بارید.

امروز که سپیدی ها همه در سیاهی دل های آدمیان رنگ باخته اند؛ دیدگان زمین در انتظار اندکی سپیده دم بارانی ست. راه درازیست از اینجا تا صداقت و زمین در انتظار است تا مردی بیاید از جنس آسمان تا با قدوم نازنینش جسورانه شقاوت را؛ خیانت را از هستی پاک کند. تا شب دریده شود و دیدگان آدمیان طلوعی از جنس عدالت را به نظاره بنشینند.

و همین امروز کاش که بیایی امروز که آدمیان صداقت را به زیر آوار فراموشی ها از یاد برده اند؛ حالا که خاک از خون سرخ عدالت گلگون است؛ زمین در حسرت یک مرد می سوزد و ما در میان تمامی ظلمت ها امروز شادیم و شیرینی و شربت است که دست به دست می شود و باد دانه های گرگرفته اسپند را از روی منقل فوت می کند. چرا که امروز نیمه شعبان است روز تولد توست، روز تولد امید.

انشا نیمه شعبان / انشا در مورد ماه شعبان / انشا ولادت امام زمان

خاطره ای از روز نیمه شعبان در پنج خط

نیمهٔ شعبان (۱۵ شعبان در گاهشماری هجری قمری) یکی از جشن‌های مسلمانان شیعه است که هم‌زمان با روز تولد امام دوازدهم شیعیان، حجت بن حسن است. دعاهای زیادی مانند دعای کمیل در این شب خوانده می‌شود.

اهل سنت شب نیمه شعبان را «شب برات» نامیده و در آن به شب زنده‌داری و دعا می‌پردازند .
شعبان هشتمین ماه در گاه‌شماری هجری قمری است. ماه‌های رجب، شعبان و رمضان در میان مسلمانان اهمیّت زیادی دارندپیامبر اسلام چنین نقل شده‌است که شعبان «ماه من» است .
در روایات و احادیث امامان شیعه شب نیمه شعبان از جمله پر فضیلت‌ترین شب‌ها برای احیا و شب زنده داری، دعا و عبادت است. همچنین، شیعیان معتقدند خدا در این شب به تعداد موها و پشم‌های چهارپایان بندگانش را از آتش جهنم آزاد می‌کند و زمان‌های مرگ را ثبت و روزی‌های یک سال را تقسیم می‌کند و همه آنچه را که در طول سال واقع می‌شود نازل می‌سازد .

انشا نیمه شعبان / انشا در مورد ماه شعبان / انشا ولادت امام زمان

مقدمه انشا درباره جشن نیمه شعبان ولادت امام زمان

جشن نیمه شعبان یکی از مهمترین مراسمی است که مورد توجه شیعیان قرار دارد و هرساله سعی می‌کنند این جشن را به بهترین نحو برگزار نمایند. همه ساله با فرار رسیدن نیمه شعبان؛ سالروز ولادت امام زمان (عج) مردم دسته دسته در جشن ها و میهمانی‌ها و مراسم‌های مختلفی که به این مناسبت در سطح کشور برگزار می‌شود شرکت می‌کنند. عده زیادی از مردم اقدام به برگزاری این جشن نموده و به نحوی سعی می‌کنند قدمی برای امام زمان (عج) بردارند.

انشا نیمه شعبان / انشا در مورد ماه شعبان / انشا ولادت امام زمان

انشا درباره من امام زمان را دوست دارم چون

مجلس داری برای اهل بیت (ع)، هم در مراسم شادی و چه در مراسم عزای ایشان باید با رعایت اصول دینی انجام شود. شکل اصلی هیات و جشن برای ائمه به خصوص امام زمان (عج) باید به سبکی باشد که اگر کسی از بیرون به این مجلس وارد شود، رنگ و بوی خدا را از مجلس دریافت کند.
بسیاری از مراسمی که در کشور ما برگزار می‌شود، به خاطر آنکه به دیگران احترام گذاشته نمی‌شود به جای آنکه باعث خیر و شادی و رحمت باشد، باعث ایجاد مزاحمت می‌شود. این مساله چه در برنامه‌های عزاداری و چه در برنامه‌های شادی دیده می‌شود. شاید بسیاری از مردم به دلیل بیماری نتوانند صدای کر کننده این مجالس را که تمام محله آن را می‌شنوند تحمل کنند. این کار حرام است. یعنی عده‌ای برای اینکه یک کار مستحب و ثواب انجام دهند، یک نفر را از خود ناراحت می کنند و عمل حرامی را انجام داده‌اند.
همه ما باید به آن توجه داشته باشیم. نزدیکی به خدا و رضایت امام زمان (عج) از همه چیز مهم‌تر است پس هر جشن یا مراسمی که به این اسم برگزار می‌شود اول باید ما به خدا و امام زمان (عج) نزدیک کند و هم اینکه حضرت را از ما راضی کند.

انشا نیمه شعبان / انشا در مورد ماه شعبان / انشا ولادت امام زمان

درباره روز تولد امام زمان نیمه شعبان یک بند زیبا بنویس

کسی است که شبیه هیچ کس دیگر نبوده و نیست، تمام خوبی هاست، پاک است، روشن، صادق و عدالت گستر است.
مهرش در دل های مان و نامش جاری بر لبان ماست، نامی که زیبا ترین نام جهان است او مهدی (عج)، و شایسته ترین سرور تمام عالمیان است.
گفته اند در طلوع جمعه روزی، متولد شده است و آن روز زمین به برکت وجودش نورانی شد.
و روزی از نظر ها پنهان شد تا دست هیچ دشمنی به او نرسد، از آن روز، مردمانی آمدند و رفتند، روزها گذشت، سال ها سپری شد اما او نیامد…
از آن دوران تا هنوز ما منتظریم، منتظر روزی که دیدارش نصیب ما شود، و برای همین هر روز این دعا را می خوانیم:
” خدایا، در این لحظه و در تمام لحظات، سرپرست و نگاه دار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان ولیت؛ حضرت حجّه بن الحسن که درود هاى تو بر او و بر پدرانش باد باش؛ تا او را به صورتى که خوشایند اوست [ و همه از او فرمانبرى مى ‏نمایند ] ساکن زمین گردانیده ، و مدّت زمان طولانى در آن بهره‏ مند سازى.”
در این دعا از خداوند می خواهیم نگاه دار مولای مان باشد و روزی آید که او ساکن زمین گشته، پناه بی پناهان شده و صلح و دوستی و آزادگی انسان را به او باز گرداند.
مژده آمدنش را بار ها و بار ها داده اند و ما امیدوارانه منتظر آن روز موعود هستیم آن روز که او بیاید و زیبایی بخش تمام جهان باشد، با دستان شفا بخشش حیاتی دوباره به عالمیان بخشد و لبخند بر لبان ما بنشاند.
روز ظهور روز رهایی انسان است، جاری شدن عشق و صمیمت است در جهان تاریک و پر از خشم و نفرت.
ما همان منتظرانیم که هر روز و هر لحظه آمدنش را از خداوند می خواهیم و هر کاری که می کنیم، هر سخنی که می گوییم راهی ست برای نزدیک تر شدن به او.

انشا نیمه شعبان / انشا در مورد ماه شعبان / انشا ولادت امام زمان

درباره ی روز تولد امام زمان نیمه ی شعبان یک بند زیبا بنویس

نیمه شعبان، روز ۱۵ شعبان و سالروز تولد امام دوازدهم شیعیان می‌باشد. در برخی روایات، شب نیمه شعبان پس از شب قدر برترین شب‎ها دانسته شده است. گروهی از شیعیان در این شب به شب زنده‌داری و اعمال مذهبی مشغول می‎شوند. برخی از اهل سنت و طریقت‎های تصوف نیز به فضیلت این شب معتقدند.

جشن نیمه شعبان از بزرگترین جشن‌های شیعیان است که به مناسبت میلاد امام مهدی(عج) در مناطق شیعه‌نشین جهان برگزار می‎شود. در ایران، مسجد جمکران و در عراق، کربلا محل تجمع شیعیان در این روز است. این روز در تقویم رسمی ایران تعطیل رسمی است و روز جهانی مستضعفان نام گرفته است.روایات نقل شده از پیامبر اکرم (ص) و امامان شیعه بر اهمیت شب‌زنده‌داری و عبادت در شب نیمه شعبان تأکید دارد؛ از جمله در روایتی آمده است: جبرئیل در شب نیمه شعبان پیامبر را از خواب بیدار کرد و ایشان را به برپایی نماز، قرائت قرآن، دعا و استغفار در این شب سفارش نمود.

در روایتی دیگر، یکی از همسران پیامبر از عبادت خاص و سجده‎های طولانی و متعدد پیامبر در شب نیمه شعبان خبر داده است.[۲] در احادیثی از امام علی(ع) و امام صادق(ع) نیز بر عبادت و انجام اعمال خاص شب نیمه شعبان تأکید شده است.

دسته‎ای دیگر از روایات، حاکی از اهمیت نیمه شعبان به سبب تولد امام مهدی (عج)، آخرین حجت خدا بر مردم است

در هر کوی و برزن محفل شادمانی برپاست . شیرینی و شربت است که دست به دست میشود و باد دانه های گرگرفته اسپند را از روی منقل فوت می کند . همه آمده اند ، بزرگ و کوچک ، پیر و جوان ، زن و مرد ، عالم در حال سرور است .

آسمانیان هم در شادمانی اند همه به هم تبریک می گویند و بر سر هم شکلات و نقل می ریزند اما عزیز دل زهرا ای نور چشمان پیامبر و علی تو را که مقصد و مقصود همه ی مایی در جشن نمیبینیم همه ی این جشن ها و پایکوبی ها به خاطر توست ، اما از تو نشانی نمیابیم ، البته شاید هم ببینیم و نشناسیم .شاید هم به همه ی محفل های جشن و شادی سر بزنی و با محبت والتفات از همه تشکر کنی اما کسی تو را نشناسد .

درد غریبی است . همه ی عالم برای آمدنت لحظه شماری میکنند همه ی جان های خسته تو را میخواند و دعای خیر عاشقان و منتظران تعجیل در ظهورتوست تویی که آسمانیان به تعظیمت نشسته اند و زمینیان از فراقت در سوز کز کرده اند همه تو را میخوانند تویی که تمنای عالمی . آقا جان نیمه شعبان را با همه ی وجود و با قلبی مملو از سرور جشن گرفته ایم تا اردات و عشق خود را به ساحت مقدست نشان دهیم بعد از هر نمازمان دعای فرج میخوانیم .

خدا میداند که زمزمه های اللهم کن لولیک ما رنگ و بوی دیگری گرفته با توجه تر شده ، از عمق قلب ما برمی خیزد احساس نیاز ما از لحن کلام ما پیداست اما گناه و معاصی ما هم زیاده شاید دعای ما به آسمان نرود البته ناامید هم نیستیم از تو که اسوه ی همه ی فضیلت ها و خوبی هایی ، تویی که سرچشمه ی همه ی پاکی ها و نجابت هایی ، تویی که امام روشنایی ها و شرافت هایی ، میخواهیم که برای تعجیل در امر فرجت دعا کنی ، که فرجت روز رهایی و عزت و سربلندی همه مستضعفان و مظلومان زمین خواهد بود و روز خواری مستکبران عالم . و روزی که چشمان کم فروغ ما به جمال دل آرایت روشن شود بهترین و خواستنی ترین ، روز خدا خواهد بود .

تو از خدای مهربان تعجیل در فرجت را بخواه ، ما هم بر سجاده ی عشق فقط همین را از خدا می خواهیم .این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.2 از 5 (84 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits