alexametrics
دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۰۷ آبان ۱۳۹۹ برابر با ۱۱ ربيع الأول ۱۴۴۲ قمری و ۲۸ اکتبر ۲۰۲۰ میلادی
اقتصاد دانش بنیان چیست و چه کاربردی دارد؟
1
زمان مطالعه: 4 دقیقه
اقتصاد دانش بنیان را می‌توان اقتصادی دانست که بر پایه تولید، توزیع و کاربرد دانش و اطلاعات تشکیل شده است .

اقتصاد دانش بنیان چیست ؟

اقتصاد دانش بنیان اقتصادی است که در آن اگر تولیدی انجام می‌پذیرد و ارزش افزوده‌ای خلق می‌کند به واسطخ به کار گیری دانش و علم است.

در این مدل اقتصادی محور اصلی یا بهتر است بگویم تنها محور موجود استفاده از دانش برای رشد اقتصاد است.

کارشناسان امور اقتصادی عامل رفتن به سمت این نوع اقتصاد را سه عامل تولید و توزیع و به کارگیری علم در تولیدات می‌دانند که به کمک می‌توان قله‌های اقتصادی هر کشوری را فتح کرد و بیشترین بازدهی و کارایی را به آن هدیه داد.

اقتصاد دانش بنیان

تعریفی ساده از اقتصاد مبتنی بر دانش

اگر بخواهیم با زبانی ساده و قابل فهم اقتصاد دانش بنیان را بیان کنیم باید بگوییم به شرکت‌ها یا سرمایه‌گذارانی که رویکرد نوآوارانه و پیدایش اختراعات نوین دارند گفته می‌شود که این پیدایش یا در قالب ارائه خدمات یا کالایی مدرن و کارآمد عرضه می‌شود.

اگر بخواهیم تعریف ساده دیگری از اقتصاد دانش بنیان داشته باشیم باید بگوییم این نوع اقتصاد از تمامی منابع و ظرفیت‌های موجود یک سازمان استفاده کرده و با به کار گیری علمی جدید و به روز شده به سمت تولید ملی چند برابری پیش برود. این در حالی است که کشور ما همیشه به اقتصاد دانش بنیان نیاز داشته و از ظرفیت‌های افراد پیشگام در این عرصه استقبال کرده است.

ویژگی‌های مهم اقتصاد دانش بنیان چیست ؟

در ادامه به بیان ویژگی‌های اصلی یک اقتصاد دانش بنیان خواهیم پرداخت که اگر این ویژگی‌ها در آنها ظهور نکند امکان اینکه جامعه به سمت علمی شدن و ظهور بازارهای گسترده جدید برود بسیار کم است.

اقتصاد دانش بنیان

سرمایه اصلی؛ سرمایه‌گذاری روی فکر و دانش به روز

اصلی‌ترین ویژگی که اقتصاد دانش بنیان دارد این است که به جای حفظ ظاهر امور و داشتن مجموعه‌ها و شرکت‌های عظیم با تعداد نیروی بالا و دفترهای آنچنانی به دنبال گسترش فکر و دست‌یابی به دانشی جدید است. پس سرمایه شرکت‌های دانش بنیان فکر و دانش آنها به حساب می‌آید. این نوع از شرکت‌ها اقتصادی بی وزن را تجربه می‌کنند که از مهم‌ترین فاکتورها و مولفه‌های آنهاست.

تکامل و به روز بودن اقتصاد دانش بنیان

مورد بعدی به روز بودن این اقتصاد است؛ یعنی به علت وابسته بودن این اقتصاد به دانش همیشه در حال به روز شدن و تکامل است و هیچ زمانی از پا نمی‌ایستد، در صورتی که اقتصادهای دیگر که وابسته به تفکر افراد به صورت انفرادی است همیشه رو به نزول و تمام شدن است. این در شرایطی است که تاثیر تفکر انفرادی رو به زوال روی عملکرد کلی سازمان هم تاثیر گذاشته و باعث نابودی مجموعه می‌شود.

اقتصاد دانش بنیان

رهبر فکری بازار هدف بودن

ویژگی مهم بعدی این است که اقتصاد دانش بنیان به دلیل پیشگام بودن در هر موضوعی رهبر فکری بازار است و تا زمانی که بتواند دانش خود را به روز نگه دارد می‌تواند تعیین قیمت کرده یا نوع خدمات ارائه شده از سوی همه شرکت‌های موجود در آن دسته را تعیین کند. پس شرکت مبتی بر دانش اقتصادی می‌تواند قیمت‌ها بالاتری را ارائه کرده و مجموعه‌های فارغ از این قاعده به ناچار قیمت‌های پایین‌تری را تجربه کنند.

محدود به زمان و مکان خاص نبودن اقتصاد دانش بنیان

ویژگی بعدی که بسیار مهم تلقی می‌شود این است که اقتصاد دانش بنیان محدود به زمان یا مکانی خاص نیست و در هر جایی یا هر زمانی می‌تواند برپا شود. حتی نیاز به محل فیزیکی برای راه اندازی فعالیتش نیست، تنها چیزی که در این نوع اقتصاد اهمیت دارد این است که سرعت عمل و دسترسی خوبی نسبت به دانش در جریان آن مجموعه بتوان داشت.

این در حالی است که اقتصاد عاری از دانش وابسته به مکان یا زمان است و باید حتما در زمانی خاص و مکانی خاص کالا یا خدماتی ارائه دهد تا بتواند در جایگاه فعلی خود باقی بماند.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
اسنپ تریپ
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits