دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۱۱ خرداد ۱۴۰۲ برابر با ۱۱ ذو القعدة ۱۴۴۴ قمری و ۰۱ ژوئن ۲۰۲۳ میلادی
چک برگشتی تا چند وقت اعتبار دارد؟
1
زمان مطالعه: 5 دقیقه
به طور کلی چک های صادرشده تا سالیان سال دارای ارزش و اعتبار هستند بنابراین این مدت اعتبار چک بعد از اینکه برگشت خورد محدود به زمان خاصی میشود .

چک یک سند تجاری است. به این معنا که داشتن یک برگه چک علاوه بر اینکه یک وسیله برای انتقال پول به حساب می آید، سندی دال بر یک معامله و مطالبه مالی است. درواقع چک، یک وسیله برای پرداخت دین به روشی آسان است که قانون گذار، با حمایت های خود به وصول آن اعتبار بخشیده است.
به همین دلیل اگر صاحب چک پس از سپری شدن مدتی که برای پرداخت پول تعیین کرده اقدام به تأمین وجه ننماید، مطالبه گر می تواند با مراجعه به مراجع قانونی و دادگاهی نسبت به وصول مطالبه خود اقدام نماید. به همین دلیل در این مطلب قصد داریم در مورد مدت اعتبار چک برگشتی صحبت کنیم تا ببینیم چک برگشتی تا چند سال اعتبار دارد و با توجه به تغییرات قانون جدید، چک بعد از چند سال باطل می شود.

اگر چکی به تاریخ روز صادر شده باشد از تاریخ درج شده در چک شش ماه زمان و فرصت دارید چک را برگشت بزنید تا به دنبال آن بتوان طرح دعوی کیفری مطرح نمود، زیرا در مرور زمان اسناد تجاری طبق ماده ۳۱۸ قانون تجارت بعد از گذشت ۵ سال از تاریخ اعتراض نامه و در صورت عدم اعتراض از تاریخ انقضاء این مدت دعاوی مذکور دیگر قابلیت طرح در محاکم ندارند و این اعتراض مسموع نخواهد بود.
به بیان دیگر اگر تا شش ماه بعد از تاریخ گواهی عدم پرداخت که همان تاریخ برگشت چک است از شخص مورد نظر شکایت نشود دیگر نمیشود کاری انجام داد یعنی اختیار هیچ کاری را ندارید و در نهایت یک مال باخته محسوب میشوید.

اعتبار چک برگشتی

مدت اعتبار استعلام چک برگشتی

استعلام اعتبارسنجی چک برگشتی با توجه به اینکه توسط بانک مرکزی زیر ساخت های آن فراهم شده است میتوان قبل از دریافت چک از خریدار، از طریق سامانه بانک مرکزی اعتبار چک های برگشتی افراد را استعلام گرفت و اگر اعتبا شخص صاحب دسته چک پایین بود از دریافت چک ممانعت کرد.
به همین دلیل سامانه استعلام پیامکی صیاد به عنوان یک خدمت قابل بهره برداری است یعنی این امکان فراهم شده است تا هموطنان بتوانند با ارسال شناسه استعلام ۱۴ رقمی مندرج در چک های صیادی به سامانه استعلام پیامکی با سر شماره ۷۰۱۷۰۱، از وضعیت اعتباری صادر کننده چک از لحاظ تعداد چک و مبلغ چک های برگشتی ثبت شده نزد بانک مرکزی اطلاع پیدا کنند.

مدت اعتبار حکم جلب چک برگشتی

حکم صادر شده از سوی دادگاه معمولأ دارای تاریخ مشخصی است یعنی این حکم دارای تاریخ انقضاء بوده و بعد از اینکه این مدت سپری شد دیگر اعتبار خود را از دست خواهد داد. یعنی کسانی که موفق به بازداشت متهم پرونده نکرده اند آن هم تا زمان سر رسید حکم جلب بایستی قبل از تمام شدن تاریخ آن نسبت به تمدید حکم جلب متهم اقدام کنند زیرا در غیر این صورت فاقد اعتبار بوده و دیگر ضمانت اجرایی نخواهد داشت. ضمن اینکه مشورت و دریافت راهنمایی با یک وکیل پایه یک دادگستری در اینگونه مواقع میتواند کمک شایانی به افراد کند، زیرا وکیل با اطلاعات کامل و سواد حقوقی که دارد ودرکنار اینها با وجود تجربه های فراوان بهترین راهکار را در رسیدن به نتیجه ارائه خواهد داد.

قوانین جدید چک برگشتی‌

قوانین جدید چک برگشتی‌ و محدویت ها

در رابطه با چک برگشتی دلایل و موارد متنوعی وجود دارد که باعث برگشت خوردن چک میشود حال چه زمانی چک، برگشتی میخورد؟

زمانی که در حساب شخص صادر کننده چک، موجودی کافی نباشد.
در نوشتن و نگارش چک اشتباهی به وجود بیاید یعنی عدم تطابق امضاء و قلم خوردگی چک.
زمانی که چک از حساب مسدود صادر شده باشد.
زمانی که صادر کننده چک نسبت به درخواست صدور گواهی عدم پرداخت وجه مبادرت ورزد. به طور مثال چک سرقت شود یا شده باشد.
و در نهایت هنگامی که دارنده چک برای نقد کردن چک به بانک مراجعه کند و با عدم موجودی یا کمبود موجودی مواجه گردد و به اصطلاح آن زمان است که چک برگشتی میخورد.

حتماً بخوانید:
مراحل رفع سوء اثرِ چک برگشتی در قانون جدید + اینفوگرافیک

مراحل رفع سوء اثرِ چک برگشتی در قانون جدید + اینفوگرافیک

مجله دلگرم : طبق قانون جدید چک ، شرایط تازه‌ای برای رفع سوءاثر از چک برگشتی اعلام شده است. در هر یک از موارد زیر، بانک مکلف است مراتب را در سامانه…

از جمله محدودیت های چک برگشتی هم به موارد زیر میتوان اشاره کرد

جلوگیری از افتتاح هرگونه حساب و صدور کارت بانکی جدید
مسدود کردن وجوه کلیه حساب‌ها و کارت‌های بانکی و هر مبلغ متعلق به صادرکننده که تحت هر عنوان نزد بانک یا مؤسسه اعتباری دارد به میزان کسری مبلغ چک به ترتیب اعلامی از سوی بانک مرکزی
عدم پرداخت هرگونه تسهیلات بانکی یا صدور ضمانت نامه‌های ارزی یا ریالی
عدم گشایش اعتبار اسنادی ارزی یا ریالی
عدم صدور کارت هدیهاین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !