دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۰۴ مرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۸ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۲۵ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
آیا برگزاری مراسم عقد در مسجد جایز است ؟
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
آیا می شود در مسجد مراسم ازدواج برگزار کرد ؟ میخواستم حکم عقد نکاح رو در مسجد بدونم. آیا این کار سنت و درست است؟

برگزاری مراسم عقد در مساجد، جایز است؟

امام جماعت مسجد صاحب الزمان (عج) برگزاری مراسم عقد در «مسجد» را بلا اشکال خواند و گفت: البته برگزاری چنین مراسمی نباید قداست مساجد را خدشه‌دار کند.

می توان گفت که «مسجد» مهم‌ترین و بنیادی‌ترین پایگاه عبادی و اجتماعی اسلام و محل مراجعه مردم برای طرح مسایل شرعی و فراگیری کلام خدا و آموزه‌های اهل بیت (ع) است. این پایگاه برای حفظ ارتباط خود با مردم، ناگزیر از هماهنگی با رویدادهای تازه، فناوری‌های نو و تحولات اجتماعی و فرهنگی جامعه است. البته شاید جمع میان این سازگاری و همراهی با دستورات دین دشوار باشد.

مراسم عقد در مساجد

گاهی برخی اقدامات و فعالیت های مرتبط با مسجد، زمینه ساز بروز بدعت های نادرست و برخلاف روح و دستور شرع می شود. از سوی دیگر این موضوع مطرح است که اگر مساجد به روز و نوآور نباشند، چگونه در جذب نسل های تازه و حفظ نسل های قدیم نمازگزاران و مومنین موفق خواهند بود؟! امروزه موضوعاتی مانند برگزاری مراسم عقد در مسجد، ساخت مساجد با رنگ و شکل تازه و جذاب و حضور و فعالیت حداکثری بانوان در این پایگاه دینی، بسیار مطرح است.

آیت‌الله میرسجادی برگزاری مراسم عقد در «مسجد» را بلا اشکال خواند و گفت: چنین مراسمی اولا نباید قداست مسجد را خدشه‌دار کند. ثانیا زحمتی برای نمازگزاران نداشته باشد. ثالثا همراه با کف زدن و شادی غیر متعارف نباشد.
«مسجد» محل عبادت است بنابراین انجام هر عملی در آن باید منطبق با احکام دین و شانیت آن ـ معبد ـ باشد.

اصل برگزاری مراسم عقد در مساجد، جایز است؛ همچنان که در حرم حضرات معصومین (ع) هم برگزار می‌شود. البته این موضوع نباید برخلاف شانیت و قداست مسجد باشد. ضمن اینکه نیاز به دستور مستقیم و صریح دین یا شارع مقدس در این باره وجود ندارد..این مطلب چقدر مفید بود ؟
 

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits