دلگرم
امروز: دوشنبه, ۰۷ اسفند ۱۴۰۲ برابر با ۱۵ شعبان ۱۴۴۵ قمری و ۲۶ فوریه ۲۰۲۴ میلادی
روش های عالی برای تمیز کردن باربیکیو با مواد طبیعی پاک کننده
2
زمان مطالعه: 7 دقیقه
ما ایرانی‌ها عاشق غذاهای کبابی هستیم و کباب‌پز هم یکی از اجزای جدا نشدنی هر خانه ایرانی است. اما برای اینکه کیفیت غذاهای مصرفی بالا برود، تمیز بودن کباب پز (باربیکیو) از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

لوازم مورد نیاز برای تمیز کردن باربیکیو و کباب پز

برس سیمی: برای پاک کردن و ساییدن میله‌های فلزی گریل، بهتر است از یک برس سیمی استفاده کنید. در صورتی که برس سیمی هم در اختیار ندارید می‌توانید از سیم ظرفشویی یا یک تکه فویل آلومینیومی مچاله شده کمک بگیرید.
اسفنج زبر: برای قسمت‌های حساس‌تر کباب‌پز بهتر است از یک اسفنج زبر استفاده کنید تا علاوه بر اینکه چربی‌ها را پاک می‌کنید، مطمئن شوید که آسیبی هم به دستگاه کباب پز شما نمی‌رسد.
کاردک: چربی‌هایی که به کف دستگاه گریل شما می‌چسبند، فقط با کاردک پاک می‌شوند. به همراه برخی کباب‌پزها یک کاردک مخصوص نیز عرضه می‌شود اما اگر چنین کاردکی در کنار کباب‌پز شما وجود نداشت هم می‌توانید از کاردک مخصوص نقاشی کمک بگیرید.
مایع ظرفشویی: کمی مایع ظرفشویی مخلوط در آب، باعث خواهد شد که خیلی راحت‌تر بتوانید بقایای چربی روی کباب‌پز را از بین ببرید.

روش شستشوی کباب پز

نحوه تمیز کردن باربیکیو و کباب پز

پیدا کردن لوازم موردنیاز برای تمیز کردن باربیکیو و کباب پز کار سختی نیست و خیلی از این لوازم را می‌توانید در هر خانه‌ای پیدا کنید. پس از اینکه لوازم مورد نیاز را پیدا کردید، با استفاده از یکی از روش‌های زیر نسبت به تمیز کردن باربیکیو و کباب پز اقدام کنید.

۱. استفاده از بخار

بهترین روش برای نظافت بخارپز این است که بلافاصله پس از استفاده آن را تمیز کنید. در این روش پس از خاموش کردن کباب پز، تعدادی روزنامه آغشته به آب روی آن قرار دهید و درب کباب پز را ببندید. ۳۰ دقیقه به روزنامه‌های خیس اجازه دهید تا کار خودشان را انجام دهند و سپس با کمک یک دستمال، بقایای چربی باقی مانده روی کباب‌پز را بردارید.

۲. ماشین ظرفشویی

سینی کباب‌پز را می‌توانید داخل ماشین ظرفشویی هم بشویید. در صورتی که سینی کباب پز شما خیلی بزرگ نیست آن را داخل ماشین ظرفشویی قرار داده و درجه دستگاه را بر روی شستشوی تابه و قابلمه تنظیم کنید. پس از اتمام کار دستگاه سینی کباب پز مثل روز اول خودش تمیز شده است.

چربی زدایی از باربیکو

۳. استفاده از سرکه

مقداری سرکه سفید و آب را به نسبت مساوی مخلوط کنید و داخل یک ظرف اسپری بریزید. سپس محلول را بر روی کباب‌پز اسپری کنید و ۱۰ دقیقه به آن زمان بدهید. پس از گذشت ۱۰ دقیقه یکبار هم سرکه خالی روی دستگاه اسپری کنید و با استفاده از اسکاچ، قسمت‌های مختلف آن را مالش دهید تا تمام سطح گریل تمیز شود. در انتهای کار نیز می‌توانید برای برداشتن چربی‌های اضافه، از یک دستمال نم دار استفاده کنید.

حتماً بخوانید:
طرز تهیه کباب شیشلیک مرحله به مرحله

طرز تهیه کباب شیشلیک مرحله به مرحله

شیشلیک نوعی کباب است که از شش تکه گوشت، از راسته گوسفند تهیه می شود. مهم ترین بخش تهیه کباب شیشلیک پختن آن است که با پخت کباب های دیگر متفاوت است.

۴. جوش شیرین

جوش شیرین نیز یکی دیگر از مواد طبیعی است که برای تمیز کردن باربیکیو و کباب پز کاربرد دارد. کمی جوش شیرین روی دستگاه بپاشید و با استفاده از اسپری آب، آن را مرطوب کنید تا یک مایع خمیری شکل به دست بیاید. پس از چند دقیقه با استفاده از اسکاج ظرفشویی و کاردک نیز تمامی قسمت‌های دستگاه را تمیز کنید. علاوه بر موردی که در بالا ذکر شد جوش شیرین کاربردهای بسیاری نیز در نظافت خانه دارد.

۵. محلول مایع ظرفشویی و آب جوش

در صورتی که هنوز هم احساس می‌کنید روی کباب پز شما چربی وجود دارد یک محلول آب جوش و مایع ظرفشویی ایجاد کنید و با استفاده از اسکاج آن را به تمام سطح دستگاه بمالید. می‌توانید از یک فویل آلومینیومی مچاله شده و سیم ظرفشویی هم برای تمیزی هرچه بیشتر کباب‌پز استفاده کنید. در نهایت نیز با یک پارچه مرطوب، بقایای هرگونه چربی را از روی دستگاه پاک کنید.

در صورتی که در منزل دستگاه گریل گازی دارید، برای تمیز کردن آن باید قبل از هرچیزی جریان گاز را قطع کنید تا از ایمنی خودتان مطمئن شوید. سپس تمامی قطعات متحرک را از دستگاه جدا کرده و به صورت جداگانه تمیز کنید. بدنه باربیکیو را هم بشویید و اجازه دهید خشک شود. در نهایت هم گریل را مجددا سرهم کنید.

مراحل تمیز کردن گریل گازی به شرح زیر است:

جدا کردن شلنگ گاز: قبل از هرکاری باید ابتدا شلنگ گاز دستگاه را قطع کنید تا از سلامت خودتان مطمئن شوید.

تهیه آب و صابون: مقداری مایع ظرفشویی را در یک سطل آب گرم حل کنید. نیازی نیست از مواد شیمیایی استفاده کنید و همان مایع ظرفشویی معمولی کفایت می‌کند.

جدا کردن قطعات: تمامی قطعات جداشونده دستگاه مثل میله‌ها، سینی فلزی و… را جدا کنید. برای ایمنی بیشتر حتما دستکش کار بپوشید.

از بین بردن چربی‌های اضافی: پس از جدا کردن قطعات با کمک سیم ظرفشویی و کاردک هرگونه چربی روی قطعات را بتراشید.

استفاده از محلول آب و مایع ظرفشویی: تمامی قطعات جداشونده گریل را در سطل آب و مایع ظرفشویی که از قبل آماده کرده‌اید قرار دهید و پس از چند دقیقه با کمک اسفنج زبر آن‌ها را تمیز کنید.

شستشوی بدنه گریل: با استفاده از محلول آب و صابون تهیه شده، بدنه گریل را هم تمیز کنید.

خشک کردن قطعات: با کمک یک دستمال خشک تمامی قطعات شسته شده را به خوبی خشک کنید. همچنین می‌توانید قطعات را برای مدتی در مجاورت هوا قرار دهید تا به خوبی خشک شوند.

سرهم کردن کباب پز: قطعات را به دقت سرجای خودشان نصب کنید و جریان گاز را هم وصل کنید.

روشن کردن کباب‌پز: پس از تمیز کردن باربیکیو و کباب پز، آن را مجددا روشن کنید و حدودا ۱۵ دقیقه به آن زمان بدهید تا بقایای هرگونه چربی باقیمانده به صورت کامل سوزانده شود.

آموزش شستشوی باربیکیو

چطور باربیکیو زغالی را تمیز کنیم؟

تا اینجای کار در مورد نحوه تمیز کردن باربیکیو و کباب پز گازی صحبت کردیم اما پاک کردن کباب پز زغالی کمی متفاوت‌تر است. مراحل این کار نیز به شرح زیر است:

پیدا کردن مکان مناسب: تمیز کردن باربیکیو و کباب پز زغالی گرد و خاک زیادی به همراه دارد و به همین خاطر توصیه می‌شود که این کار را حتما بیرون از منزل انجام دهید. یک مکان مناسب پیدا کنید و سپس نسبت به تمیز کردن باربیکیو و کباب پز اقدام کنید.

جدا کردن میله‌های گریل: در صورت امکان تمامی میله‌های گریل را جدا کنید تا بتوانید به راحتی آن‌ها را تمیز کنید.

تمیز کردن میله‌ها: با کمک برس سیمی، میله‌های گریل را به خوبی تمیز کنید. در صورتی هم که برس سیمی ندارید، می‌توانید این کار را با استفاده از سیم ظرفشویی یا فویل آلومینیومی انجام دهید.

استفاده از روغن نباتی: برای اینکه دفعه بعدی غذا به میله‌های کباب پز نچسبد، می‌توانید با کمک حوله کاغذی یا پارچه، کمی روغن نباتی به میله‌های باربیکیو خودتان بمالید. همچنین این کار از زنگ زدگی میله‌ها نیز جلوگیری خواهد کرد.

پاک کردن خاکستر اضافی کف کباب پز: در صورتی که خاکستر زیادی در کف گریل وجود داشته باشد، باعث خوردگی و سوراخ شدن آن خواهد شد. این موضوع کنترل حرارت در زمان پخت را هم مشکل خواهد کرد.

پاک کردن داخل کباب پز: پس از اینکه تمام خاکستر کف دستگاه را برداشتید، با کمک مایع ظرفشویی و برس یا سیم ظرفشویی، داخل آن را تمیز کنید. ممکن است داخل دستگاه، تکه‌های بزرگی از مواد سیاه رنگ را مشاهده کنید، این مواد در واقع رسوبات چربی و دوده است که با استفاده از برس سیمی یا سیم ظرفشویی از بین می‌رود.

شستن باربیکیو

تمیز کردن بدنه کباب پز: در آخرین مرحله باید بیرون منقل و درب آن را تمیز کنید. این کار با کمک محلول آب و صابون یا اسپری تمیز کننده قابل انجام است.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (2 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits