alexametrics
دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۰۶ اسفند ۱۳۹۹ برابر با ۱۲ رجب ۱۴۴۲ قمری و ۲۴ فوریه ۲۰۲۱ میلادی
ازدواج موقت مرد متاهل چه احکام و عواقبی دارد ؟
0
زمان مطالعه: 5 دقیقه
ازدواج موقت یا به عبارت دیگر صیغه برای یک مرد متاهل منع قانونی و شرعی ندارد . اما شرایط و همچنین عواقبی دارد که در این مطلب با آنها آشنا خواهید شد .

صیغه یا عقد موقت که در جامعه ما تقریبا به مسئله ای عادی تبدیل شده است . شرایط و احکام خاص خودش را دارد . عقد موقت همانطور که از نامش مشخص است عقد نکاحی است که برخلاف عقد دائم، مدت زمان مشخصی دارد.

عقد موقت یا همان صیغه در قانون اسلامی دو شرط مهم دارد :

 • مهریه معین
 • مدت معین

اگر این شرایط در صیغه موجود نباشد ، عقد موقت صحیح نیست .

صیغه مرد متاهل

ازدواج موقت برای مرد متاهل

ازدواج موقت برای مردان متاهل طبق مقررات شرعی ایرادی ندارد و مرد می توان با وجود تاهل، ازدواج موقت نماید.

اما در واقع فلسفه صیغه بر این امر تاکید دارد که اگر فردی به سن ازدواج رسیده باشد و به هر دلیل ازدواج نکرده ست، از طریق ازدواج موقت بتواند نیازهای خود را برطرف نماید.

اما متاسفانه مردانی هستند که از این قانون اسلامی سوء استفاده کرده و حق همسر دائمی را رعایت نمی کنند.

ازدواج موقت مرد متاهل

هرچند روشن است که تضییع حقوق همسر اول، به جهتِ نفس این نکاح منقطع نیست، بلکه عملکرد منفیِ مرد باعثِ نارضایتی همسر اول می شود.

اگر این حکم اسلامی (متعه) با شرایط خاص خود، به طور صحیح انجام بگیرد، و مرد متعهد و مسئولیت شناس باشد، حقوق همسر دائمی تضییع نخواهد شد.

مقایسه کنید بین کسانی که با عدم توانایی ازدواج دائم به آثار شومِ بی بند و باری گرفتار می شوند و بین کسانی که با ازدواج موقّت، نیاز جنسی خود را به طور مشروع برطرف می کنند.

با این مقایسه به ارزش و عظمت این قانون پی خواهید برد.

طبق قانون نیز ازدواج موقت برای مردان متاهل جرم محسوب نمی شود و مشکلی ایجاد نمی کند. اما در بحث عرفی این امر اتفاق ناپسندی است و شایان ذکر این که ماده ۱۶ قانون حمایت از خانواده مصوب بهمن ۱۳۵۳، اجرای عدالت را برای جایز شمردن تعدد زوجات کافی ندانست.

صیغه مرد متاهل

شرایط صیغه کردن مرد متاهل

مرد نمی تواند با داشتن زن، همسر دوم اختیار کند، مگر در موارد زیر:

 • رضایت همسر اول.
 • عدم قدرت همسر اول به ایفای وظایف زناشویی.
 • عدم تمکین زن از شوهر.
 • ابتلاء زن به جنون یا امراض صعب‌العلاج موضوع بندهای ۵ و ۶ ماده ۸.
 • محکومیت زن وفق بند ۸ ماده ۸.
 • ابتلاء زن به هر گونه اعتیاد مضر برابر بند ۹ ماده ۸.
 • ترک زندگی خانوادگی از طرف زن.
 • عقیم بودن زن.
 • غایب مفقودالاثر شدن زن

احکام صیغه مرد متاهل

همچنین بر اساس ماده ۵۶ قانون حمایت خانواده مصوب سال ۱۳۹۱:

«هر سردفتر رسمی که بدون اخذ گواهی موضوع مواد (۲۳) و (۳۱) این قانون یا بدون اخذ اجازه نامه مذکور در ماده (۱۰۶۰) قانون مدنی یا حکم صادرشده در مورد تجویز ازدواج مجدد یا برخلاف مقررات ماده (۱۰۴۱) قانون مدنی به ثبت ازدواج اقدام کند یا بدون حکم دادگاه یا گواهی عدم امکان سازش یا گواهی موضوع ماده (۴۰) این قانون یا حکم تنفیذ راجع به احکام خارجی به ثبت هریک از موجبات انحلال نکاح یا اعلام بطلان نکاح یا طلاق مبادرت کند، به محرومیت درجه چهار موضوع قانون مجازات اسلامی از اشتغال به سردفتری محکوم می‌شود.»

اما با تمام این اوصاف به نظر می رسد قانون حمایت از خانواده ناظر به ازدواج دائم و منصرف از نکاح موقت است و بدین دلیل قانون احراز توانایی مالی مرد را برای اداره زندگی دو زن و پرداخت نفقه به زنان متعدد،شرط دانسته است.

این در حالی است که پرداخت نفقه در عقد موقت منتفی است مگر اینکه ضمن عقد شرط شده باشد.

پس ازدواج منقطع مشمول مواد ۱۶ و ۱۷ قانون خانواده نبوده و نیازی به تحصیل اجازه از دادگاه ندارد.

صیغه مرد متاهل

نتیجه گیری قانونی و شرعی :

صیغه در قوانین شرعی برای جلوگیری از عمل حرام و بیشتر برای افرادی است که به هر دلیل شرایط ازدواج دائم را ندارند بوجود آمده تا بتوانند نیاز های خود را رفع نمایند. در نهایت باید این موارد و نکات مهم را در نظر گرفت :

 1. صیغه کردن مرد متاهل در فرهنگ کشور ایران امری تقبیح شده است و اصولا ناپسند شناخته می شود.
 2. قانون حمایت از خانواده ناظر به ازدواج دائم و منصرف از نکاح موقت است و بدین دلیل قانون احراز توانایی مالی مرد را برای اداره زندگی دو زن و پرداخت نفقه به زنان متعدد، شرط دانسته است.
 3. پرداخت نفقه در عقد موقت منتفی است مگر اینکه ضمن عقد شرط شده باشد.
 4. فرزند حاصل از ازدواج موقت ارث خواهد برد .

عواقب ازدواج موقت مرد متاهل

هر تصمیمی که در زندگی ما گرفته شود هم عواقب مثبت و خوشایندی برای ما دارد و هم می تواند عواقب منفی و ناخوشایندی نیز داشته باشد . آنچه که مهم است اینکه مسئولیت تصمیمات خود را بپذیریم و همانگونه که از مزایای این تصمیم ها استفاده می بریم پذیرای معایب آنها هم باشیم.

اکثر ازدواج های موقت در کشور ما بدون اذن همسر اول صورت می گیرد و اگر همسر اول متوجه شود به احتمال قوی از زندگی آن مرد خواهد رفت و این یکی از بدترین عواقب صیغه کردن مردان متاهل است ،خصوصا اگر در زندگی اول فرزندی داشته باشد و یا حاصل صیغه هم باز فرزندی باشد . آنوقت دو زندگی و این فرزند دچار مشکلات و عواقب جبران ناپذیری خواهند شد.این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
 • منبع
 • vakiltop.com
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits