دلگرم
امروز: یکشنبه, ۰۲ ارديبهشت ۱۴۰۳ برابر با ۱۲ شوّال ۱۴۴۵ قمری و ۲۱ آوریل ۲۰۲۴ میلادی
11 مورد از چیزهایی که در اسلام نجس شمرده شده است
2
زمان مطالعه: 6 دقیقه
وظیفه‏ ى هر انسان مؤمن و خدا شناس آن است که هنگام اداى نماز بدن و لباس خود را پاک نماید ولى این نکته را نباید فراموش کرد که خداى مهربان احکام دین را بر شما ساده و آسان گرفته تا این امر به سهولت انجام گیرد.

احکام نجاست در اسلام

در اسلام یک سری از چیزها نجس شمرده شده است که در این مطلب بیان می شوند با ما همراه شوید. مواردی که در اسلام نجس شمرده شده است عبارتند از:

از نظر دین بیان کننده اسلام تمامی چیزها پاک هستند، غیر از یازده مورد و یا هر چه که با این 11مورد (با داشتن رطوبت) تماس داشته باشد؛ و آن 11مورد عبارتند از:

1 و 2. ادرار و مدفوع انسان و حیوانی که جزء یکی از گروه های زیر است:

الف. حیوان حرام گوشتی که خون جهنده دارد.

ب. حیوان نجاست خوار.

ج. حیوانی که انسان با آن نزدیکی نموده است .

د. گوسفندی که گوشت آن از خوردن شیر خوک محکم شده است.

3. منی انسان و حیوانی که خون جهنده دارد؛ خواه حرام گوشت باشد یا حلال گوشت.

احکام نجاست در اسلام

4. مردار انسان و حیوانی که خون جهنده دارد.

5. خون انسان و هر حیوانی که خون جهنده دارد؛ پس خون حیوانی مثل ماهی که خون جهنده ندارد پاک است.

6 و 7. سگ و خوک.

8. کافر و افردی که در حکم کافرند ؛ مثل غالیان و نواصب.

9. مایعات مست کننده ؛ مثل شراب و آب انگوری که خود بخود به جوش آید.

10. آب جو( فقّاع) ؛ یعنی مشروب الکلی که از جو گرفته میشود ، امّا آب جویى (ماء الشعیر ) که باعث هیچگونه مستى نیست، پاک و حلال مى باشد.

11. عرق حیوان نجاست خوار.

احکام نجاست در اسلام

چیزی که نجس شده، ولی نمی دانستیم و بعد از مدت ها متوجه آن نجاست در خانه شدیم، حکمش چیست؟ و چه کاری باید انجام بدهیم؟

تا زمانی که از نجاست اطلاعی نداشتید، حکمی مبنی بر نجاست ندارد، اما وقتی بر نجاست یقین پیدا کردید، باید آن را برطرف کرده و آن محل را آب بکشید. مواردی که یقین دارید با نجاست برخورد داشته، نیز متنجس است.

دستشویی که نجاست (ادرار و مدفوع) به آن پاشیده شده، وقتی پا را می شوییم دمپایی هم خیس می شود، اگر از روی آن نجاسات رد شویم، آیا پا نجس می شود؟

اگر با دمپایی از نجاست رد شده باشید این دمپایی است که نجس می شود و پا نجس نشده، هرچند که پا خیس باشد، ولی اگر با دمپایی نباشید و پا برهنه باشد، پا هم نجس می شود.

حتماً بخوانید:
حکم شرعی پختن یا سرخ کردن کشمش

حکم شرعی پختن یا سرخ کردن کشمش

آیا خرما و کشمش با جوشانیدن در غذا نجس می شوند و نمی توان غذا را مصرف کرد؟ مثل جوشانیدن غذا در کشمش پلو و یا خرما و کشمش در بعضی خورشت ها.

راه پله سنگی داخل خانه که ۲۵ سال پیش نجس شده و تا کنون حدود ۱۵ بار با دستمال مرطوب تمیز شده، آیا پاک شده است؟

دستمال مرطوب نجاست را برطرف نمی کند، اگر بخواهید آن راه پله را با آب کُر پاک کنید، یک بار کافی است و اگر با پارچ یا با ظرفی دیگر باشد تا دو بار کفایت می کند.

احکام نجاست در اسلام

دستمال خیس نه مرطوب؛ اختلاف در برداشت از رساله است (نه اختلاف مراجع)، برخی از آقایان قائل هستند دستمال خیس پاک می کند، اما پاکی با آب قلیل یک بار کفایت می کند، هرچند که احتیاط در دوبار است.

اگر فرش، لباس و ظرف و... به نجاست آلوده شده باشند و در هنگام شست و شو ورفع نجاست آن ها، آب آن روی لباس هایمان بریزد، آن لباس هم نجس شده است؟ واینکه شئ و یا محیطی که در آن شست و شو انجام می شود هم نجس خواهد بود؟ (مثل تشت) اگر نجس هست، چگونه آن ها را پاک کنیم؟

اگر آبی که جاری است به آب کر وصل باشد، آن ترشح (آب) نجس نیست، همچنین اگر آب در تشت یا هر محیطی دیگر جاری باشد و عین نجاست در آن وجود نداشته باشد، آن شیء یا محیط نجس نیست.

در واقع تا وقتی عین نجاست وجود دارد نجس است، اما وقتی آب جاری باشد، نجس نخواهد بود.

اگر شخصی از خواب بیدار شد و متوجه خیسی در لباس خود شد و مطمئن نبود که محتلم شده یا نه و حکم منی دارد یا اینکه ادرار از او خارج شده، حکم آن چیست؟ آیا باید غسل بگیرد یا طهارت کافی است؟

اگر فرد در رطوبت، مردد بین ترشحات پاک و منی و ادرار، استبراء کرده باشد نجس نیست و غسل ندارد، فرد در رطوبت مردد بین ادرار و منی باید احتیاط کند و غسل کند و وضو بگیرد (هرچند در رجوع به علائم و نشانه ها معمولا تردید از بین می رود.)

الکل که به عنوان نجاست مطرح است در زمان کوتاهی تبخیر می شود و اثر آن از بین می رود در این زمینه هم توضیح دهید.

الکلی که علم داریم از شراب گرفته شده نجس و الکل صنعتی با قید مست کننده نجس است.

آیا کسانی که با سگ زندگی می کنند،برحسب احتیاط، نجس هستند؟

صاحب سگ پاک است، مادامی که علم به نجاست لباس و بدن او نداریم.

بخشی از ناخن پا بر اثر فشار دچار خونمردگی می شود. بعد از یک هفته که این قسمت از ناخن به مرور بلند می شود و بالا می آید، آیا خون با این قسمتِ بلندشده، ظاهر می شود یا خون در باطن از بین می رود و فقط رنگ خون را با خود دارد؟

فرض سوال نمایان شدن خون مردگی است که پاسخ نجاست است مگر آنکه خون زیر ناخن بر اثر مرور زمان استحاله شود.

احکام نجاست در اسلام

آیا آبی که در روز های برف و بارانی از خیابان روی شلوار می ریزد، نجس است؟

نه. مادامی که بر وجود عین نجاست مطمئن نیستید، نجس نیست و آن را پاک در نظر می گیریم. آب برف یا باران در خیابان شاید آلوده باشد، اما نجس نیست.

من پالتو یا لباس سنگینی را اگر نجس میشد، در تشت در حالی که شیرآب باز بود، به جای فشار دادن، تکان می دادم و بعد از همانجا آب می کشیدم. آیا اینطور پاک شده است؟

اگر آب شیر متصل به کرّ به همه جاى لباس متنجّس برسد و پس از زوال عین نجاست، از آن بریزد و از آن عبور کند و خارج شود، لباس پاک است و احتیاج به فشار دادن ندارد و چنانچه پس از خصوصیات ذکر شده لباس را فشار دهند، آبى که از آن مى ریزد، پاک است.

اگر لباسی نجس باشد و نجاست لباس خشک شده باشد و لباس را در ماشین لباسشویی بندازیم لباس از نجاست پاک می شود؟ آیا بقیه لباس ها هم نجس می شوند؟

در پاکی ماشین لباسشویی تشخیص آن به عهده خود مکلف است اگر شرایط تطهیر را دارد پاک میکند و الا پاک نمی کند.

در فرض ماندن عین نجاست بر روی لباس، نجاست سایر لباس ها در صورتی است که ماشین لباسشویی، هنگام تخلیه آب، شیر آب را قطع کرده باشد.

شنیدم طبق فتوای آیت الله سیستانی لباس نجس را با آب کر باید دوبار شست. آیا درست است؟

آیت الله سیستانی فقط در باره بدن و لباس متنجس به خصوص ادرار، چنین فتوایی دارند.

راه رفتن روی زمین گلی که سگ ها از آنجا عبور کرده و همچنین زمین که پوشیده از برف است و سگ ها از آنجا عبور کردند، کفش را نجس می کند؟

فقط قسمت های مرطوبی که یقین دارد که بدن حیوان با آن برخورد کرده یا آب قلیل به آن قسمت سرایت کرده، نجس است.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (2 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits