دلگرم
امروز: شنبه, ۰۸ مهر ۱۴۰۲ برابر با ۱۴ ربيع الأول ۱۴۴۵ قمری و ۳۰ سپتامبر ۲۰۲۳ میلادی
آیا کرم ضد آفتاب باعث کمبود و مانع جذب ویتامین دی در بدن می شود؟
1
زمان مطالعه: 6 دقیقه
استفاده از کرم ضد آفتاب هم بسیار حیاتی است و می تواند از سرطان پوست پیشگیری کند، اما نگرانی هایی وجود دارد که ممکن است خطر کمبود ویتامین D را افزایش دهد. با ما همراه باشید تا این مسئله را از منظر دیگری بررسی کنیم.

ویتامین دی برای عملکرد صحیح بدن مهم است. ویتامین D به ساخت استخوان ها و دندان های قوی کمک می کند، می تواند خلق و خوی شما را تنظیم کند و با افسردگی مبارزه کند و حتی می تواند از کاهش وزن حمایت کند. بهترین راه برای دریافت ویتامین د ، قرار گرفتن منظم در معرض نور خورشید است. شما باید چند بار در هفته حدود 15 دقیقه در معرض آفتاب قرار بگیرید تا به طور موثر از مزایای آن بهره مند شوید.

از طرفی استفاده از کرم ضد آفتاب هم بسیار حیاتی است و می تواند از سرطان پوست پیشگیری کند، اما نگرانی هایی وجود دارد که ممکن است خطر کمبود ویتامین D را افزایش دهد. با ما همراه باشید تا این مسئله را از منظر دیگری بررسی کنیم.

ویتامین د چیست؟

ویتامین D گروهی از سکوستروئیدهای محلول در چربی است که مسئول افزایش جذب روده ای کلسیم، منیزیم و فسفات و بسیاری از اثرات بیولوژیکی دیگر است.
در انسان مهمترین ترکیبات این گروه ویتامین D3 و ویتامین D2 است. این ماده مغذی که بدن به مقدار کم برای عملکرد و سالم ماندن به آن نیاز دارد، کمک می کند تا از کلسیم و فسفر برای ساختن استخوان ها و دندان های قوی استفاده شود. در ماهی های چرب، زرده تخم مرغ و محصولات لبنی یافت می شود.

ویتامین D

آیا ضد آفتاب ویتامین D را مسدود می کند؟

خیر، کرم ضد آفتاب دریافت ویتامین D را مسدود نمی‌کند. از نظر فنی، کرم ضد افتاب اشعه UVB را مسدود می‌کند، اما هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد ضدآفتاب چه از نوع فیزیکی و مینرال چه از نوع شیمیایی، توانایی بدن برای تولید ویتامین د کافی را مختل می‌کند و منجر به کمبود آن در بدن میشود. وقتی از این محصول مراقبتی استفاده نمی‌کنید، خود را بیشتر مستعد آسیب UVB می‌کنید که می‌تواند باعث آفتاب‌سوختگی و حتی سرطان پوست شود.

مزایای استفاده از ضد آفتاب بسیار بیشتر از هر باوری است که درباره عملکرد آن گفته میشود. مطالعات در واقع نشان داده‌اند که افرادی که به طور مداوم از ضدآفتاب استفاده می‌کنند سطح ویتامین D را سالم نگه می‌دارند. در حالی که هنوز محافظت کافی در برابر آفتاب دریافت می کنید.

استفاده نکردن از کرم ضد آفتاب خطر ابتلا به سرطان پوست و آفتاب سوختگی را افزایش می‌دهد، باعث تغییر رنگ پوست، مانند پرپیگمانتاسیون و لکه‌های خورشیدی می‌شود، منجر به چین و چروک و سایر علائم پیری می‌شود و می‌تواند به دلیل عدم خاصیت ارتجاعی، پوست شما را چرمی نشان دهد. بنابراین اگر ممکن است وسوسه شوید که ضد آفتاب را به عنوان راهی برای دریافت ویتامین دی بیشتر حذف کنید، باید بگوییم که اینکار اشتباه است و برای اینکه پوست شما سالم بماند سعی کنید همیشه قبل از خروج از خانه از آن استفاده کنید.

شناخت سطوح مختلف ویتامین D

یک فرد می تواند سطوح مختلفی از ویتامین د را در بدن خود داشته باشد. با توجه به بنیاد سرطان پوست، سطح ویتامین D شما به چه معناست:

انواع ویتامین D

زیر 30: اگر سطح شما زیر 30 است، تقریباً ویتامین د کافی دریافت نمی کنید و باید مصرف مکمل ها را طبق نظر پزشک خود شروع کنید.
30 تا 50: اگر سطح شما بین 30 تا 50 باشد، به طور کلی مقدار کافی ویتامین د برای استخوان ها و سلامت کلی خود دریافت می کنید.
50 و بالاتر: اگر سطح شما بالای 50 باشد، مقدار کافی ویتامین د دریافت می کنید اما باید از دریافت بیشتر خودداری کنید.
125 و بالاتر: اگر سطح شما بالاتر از 125 باشد، ویتامین د بیش از حد دریافت می کنید و می تواند عوارض جانبی ایجاد کند.

حتماً بخوانید:
خطرات جدی کمبود ویتامین D در بدن چیست؟

خطرات جدی کمبود ویتامین D در بدن چیست؟

ویتامین دی (Vitamin D) ویتامین D در بدن بسیار ضروری است و کمبود آن باعث بروز بسیاری از بیماری ها میشود. در این بخش از دلگرم شما را با ویتامین D و…

چه عواملی بر سطح ویتامین D تأثیر می گذارند؟

  • محل زندگی

منطقه ای که در آن زندگی میکنید می تواند نقش زیادی در سطح این ویتامین در بدن شما داشته باشد. اگر در جایی زندگی می‌کنید که معمولاً سرد است و دورتر از خط استوا است، احتمال کمتری دارد که در زمستان مقادیر کافی ویتامین D دریافت کنید و ممکن است مجبور به مصرف مکمل‌ ها شوید.

  • کیفیت هوا

ذرات کربن موجود در هوا به دلیل سوخت های فسیلی و سوختن چوب می تواند تولید ویتامین D را کاهش دهد.

  • استفاده از ضد آفتاب

کرم ضد آفتاب با مسدود کردن نور UVB از آفتاب سوختگی جلوگیری می کند. از نظر تئوری، این بدان معناست که استفاده از کرم ضد آفتاب سطح ویتامین D را کاهش می دهد. اما به عنوان یک موضوع عملی، افراد بسیار کمی از ضد آفتاب به اندازه کافی استفاده می کنند تا تمام نور UVB را مسدود کند، یا به طور نامنظم از ضد آفتاب استفاده می کنند، بنابراین اثرات ضد آفتاب روی ویتامین D ممکن است چندان مهم نباشد.

  • تناژ پوستی

رنگ پوست شما نیز نقش دارد. افرادی که پوست روشن‌تر دارند معمولاً برای تولید ویتامین د به قرار گرفتن در معرض UVB کمتری نسبت به افراد با پوست تیره‌تر نیاز دارند، زیرا ملانین کمتری در پوست خود دارند.

آیا کرم ضد آفتاب مانع جذب ویتامین دی می شود؟

  • ویژگی های انسانی

وزن و سن نیز می تواند بر سطح ویتامین D شما تأثیر بگذارد. برخی از مطالعات نشان داده اند که اضافه وزن تولید ویتامین دی را دشوارتر می کند. افراد مسن نیز نسبت به افراد جوان بیشتر مستعد کمبود ویتامین D هستند.

آیا در تابستان به مکمل های ویتامین D نیاز دارید؟

اگرچه کرم ضد آفتاب منجر به کاهش تولید ویتامین D در بدن نمیشود، اما برخی از متخصصان سلامت مصرف روزانه مولتی ویتامین یا مکمل ویتامین دی را در تمام طول سال توصیه می کنند فقط برای ایمن بودن. ماهی سالمون، قزل آلا و هالیبوت و محصولات غذایی مانند شیر و غلات برخی از بهترین منابع غذایی ویتامین D هستند. کمبود این ماده در بدن ممکن است عملکرد ماهیچه ها را مختل کند.

منابغ غذایی ویتامین d : پس ... مصرف روزانه ضد آفتاب را قطع نکنید

بنابراین اکنون که دانستید ضد افتاب و SPF ویتامین D را مسدود نمیکنند، بیایید در مورد اینکه چرا باید هر روز از ضد آفتاب استفاده کنید، صحبت کنیم. استفاده روزانه از کرم ضد آفتاب فواید زیادی دارد، از جمله:

پیشگیری از سرطان
محافظت در برابر آفتاب سوختگی
کاهش آسیب خورشید
حفظ پوستی سالم و جوان

اما علاوه بر استفاده روزانه از ضد آفتاب، استفاده مجدد از ضد آفتاب نیز بسیار مهم است. ضد آفتاب خود را حداقل هر دو ساعت یکبار و اگر شنا می کنید یا عرق می کنید، هر 80 دقیقه یکبار تمدید کنید.

عوارض ضد آفتاب

جمع بندی: داشتن محافظت کافی در برابر آفتاب برای سلامت پوست و بدن بسیار مهم است. استفاده نکردن کافی از این محصول شما را مستعد آسیب های ناشی از نور خورشید می کند که می تواند منجر به علائم اولیه پیری و حتی سرطان پوست شود.

منبع : زیباموناین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !

hits