دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۱۲ مهر ۱۴۰۲ برابر با ۱۸ ربيع الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۴ اکتبر ۲۰۲۳ میلادی
آیا هزینه‌ ی تحصیل فرزند واجب النفقه، بر عهده‌ی پدر است؟
3
زمان مطالعه: 2 دقیقه
باید توجه داشت که هزینه‌ی تحصیل فرزند، یکی از مهم‌ترین نیازهای او است. تأمین این هزینه، یکی از وظایف اصلی پدر است به خصوص اگر فرزند توانایی مالی نداشته باشد.

آیا هزینه تحصیل جزء نفقه است؟

از آنجا که یکی از ضروریات تربیت طفل، فرستادن او به مدرسه و فراهم کردن امکان تحصیل وی بوده، لذا، در مورد هزینه تحصیل فرزند در مدرسه، این مخارج جزء نفقه طفل محسوب می گردد و بنابراین، پاسخ به این سوال که آیا هزینه تحصیل جزء نفقه فرزند است یا خیر، در رابطه با مخارج مدرسه، مثبت می باشد. هزینه‌ی تحصیل فرزند واجب النفقه، بر عهده‌ی پدر است. این حکم بر اساس نظرات فقهای شیعه و همچنین قانون مدنی ایران پذیرفته شده است.

نظر فقهای شیعه در این باب

فقهای شیعه بر این باورند که هزینه‌ی تحصیل فرزند، از جمله نفقه او محسوب می‌شود. این حکم بر اساس موارد زیر است:

  • آموزش و پرورش، یکی از نیازهای اساسی انسان است.
  • پدر، مسئول تأمین نیازهای فرزند خود است.
  • تحصیل، یکی از نیازهای ضروری برای رشد و تعالی فرزند است.

بر اساس این موارد، فقهای شیعه بر این باورند که پدر، موظف است هزینه‌ی تحصیل فرزند خود را تأمین کند.

آیا هزینه تحصیل جزء نفقه است؟

قانون مدنی ایران

قانون مدنی ایران نیز در ماده 1196، نفقه را چنین تعریف می‌کند:

نفقه عبارت است از همه نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زن، از قبیل مسکن، البسه، غذا، اثاث منزل و هزینه‌های درمانی و بهداشتی و خادم در صورت عادت یا احتیاج به واسطه نقصان یا مرض.

با توجه به این ماده، نفقه شامل همه نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زن است. تحصیل، یکی از نیازهای اساسی انسان است و به ویژه برای زنان، که در بسیاری از جوامع با محدودیت‌های بیشتری روبرو هستند، اهمیت بیشتری دارد. بنابراین، هزینه‌ی تحصیل فرزند، از جمله نفقه او محسوب می‌شود.

استثنائات

البته، در برخی موارد، ممکن است هزینه‌ی تحصیل فرزند بر عهده‌ی شخص دیگری باشد. به عنوان مثال، اگر فرزند توانایی مالی داشته باشد، می‌تواند خود هزینه‌ی تحصیل خود را تأمین کند. همچنین، اگر پدر فوت کرده باشد، یا توانایی مالی پرداخت نفقه را نداشته باشد، هزینه‌ی تحصیل فرزند بر عهده‌ی مادر یا سایر خویشاوندان او است.این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.7 از 5 (3 رای)  


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !

hits