دلگرم
امروز: جمعه, ۰۱ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۱۴ ذو الحجة ۱۴۴۵ قمری و ۲۱ ژوئن ۲۰۲۴ میلادی
آیا غسل جنابت کار حرام ، کفایت از وضو می کند ؟
7
زمان مطالعه: 2 دقیقه
غسل جنابت، واجبی است که در اثر خروج منی یا نزدیکی جنسی به وجود می آید. این غسل، علاوه بر پاک کردن حدث اصغر و اکبر، موجب پاک شدن از گناه نیز می شود. از این رو، غسل جنابت از حرام، نیز کفایت از وضو می کند.

نماز با غسل جنابت از حرام صحیح است ؟

در این زمینه، روایات متعددی وجود دارد که حاکی از کفایت غسل جنابت از حرام از وضو است. از جمله، امام صادق (ع) در روایتی می فرمایند: «هر کس غسل جنابت کند، وضو لازم نیست.»

البته، احتیاط مستحب آن است که در غیر غسل جنابت، وضو گرفته شود.

سوال: کسی که نعوذ بالله از راه حرام جنب شود ( مثل خود اراضایی ) آیا برای نماز همین غسل کفایت می کند یا باید بعد از غسل وضو بگیرد؟

پاسخ: آیت الله خامنه ای : کفایت می کند.

آیت الله سیستانی:‌ بله کفایت میکند البته اگر لواط بدون انزال منی باشد بنابر احتیاط واجب وضو هم بگیرد.

حتماً بخوانید:
احکام استمناء(خود ارضایی)

احكام استمناء(خود ارضايي)

آیت الله بهجت: سوال: اگر استمناء نكردن كسى كه شهوت او را گرفته است، باعث شود كه او فعل حرامى ـ مانند زنا و يا لواط كه حدّ هم دارند ـ مرتكب شود، در…

آیت الله مکارم شیرازی : تمام غسلهاى واجب و همچنین غسلهاى مستحبّى که با دلیل معتبر ثابت شده (مثل غسل جمعه، غسل احرام، غسل شبهاى قدر و مانند آن) کفایت از وضو مى کند.

آیت الله وحید خراسانی :‌ اگر در اثر خودارضایی (نعوذ بالله) منی خارج شود غسل جنابت برای نماز کافی است و در لواط (نعوذ بالله) هم چنانچه منی خارج شود غسل جنابت برای نماز کافی است ولی اگر منی بیرون نیامده بنابراحتیاط واجب جمع کند بین وضو و غسل در صورتی که قبلا وضو نداشته و اگر وضو داشته غسل کفایت می کند.

منبع : کانال احکام دینیاین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.3 از 5 (7 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits