دلگرم
امروز: دوشنبه, ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۰ ذو الحجة ۱۴۴۵ قمری و ۱۷ ژوئن ۲۰۲۴ میلادی
آیا طلاب و روحانیون به سربازی می روند؟
1
زمان مطالعه: 2 دقیقه
شرایط این افراد مانند دانشجویان مشغول به تحصیل است. در نتیجه طلاب به راحتی از معافیت تحصیلی برخوردار می شوند تا مادامی که به نحصیل مشغول هستند و مجوز تحصیل ایشان مربوط به ارائه معافیت تحصیلی توسط سازمان نظام وظیفه است.

معافیت سربازی طلاب ( روحانیون )

افرادی که در حوزه مشغول به تحصیل هستند را اصطلاحا طلبه می نامند.
تحصیلات حوزوی دارای سطوح مختلف است که البته قابل معادل سازی با تحصیلات دانشگاهی میباشد.حتی طلاب هم باید به خدمت سربازی بروند البته مدل و نحوه خدمت سربازی آن ها متفاوت است.

معمولا بدین صورت است که طلبه بعد از پایان تحصیل در حوزه و اعلام آمادگی برای ورود به خدمت سربازی در یکی از ارگان های زیر نظر حوزه همچون مدرسه های حوزوی یا مساجد یا مناطق محرومی که نیاز به روحانی دارند حاضر میشوند و خدمت سربازی را سپری میکنند.

طلاب هم باید به دوره آموزشی بروند البته در دوره آموزشی همه دارای مدرک تحصیلی حوزوی هستند و طلبه محسوب میشوند و بعد از آن بدون حضور در مکان نظامی و بدون داشتن الزام برای پوشیدن لباس نظامی در جبهه ای دیگر مشغول بکار میشوند.

معافیت سربازی طلاب

طلاب با توجه سختی و محرومیت منطقه ای که در آن مشغول به خدمت هستند زمان خدمت متفاوت خواهد بود همانطور که برای سربازان مناطق عملیاتی و غیر بومی ۶ ماه کسری خدمت در نظر گرفته میشود.

طلاب برای اقدام کافیست به همراه گواهی تحصیلی حوزوی برای تشکیل پرونده به پلیس+۱۰ مراجعه کنند و در صورت نامه پذیرش از ارگان مشخص به عنوان سپاه نامه را ارائه دهند و بعد از گذراندن دوره آموزشی وارد یگان شوند و دوره سربازی را سپری کنند.

فراموش نکنید که برای طلاب همچون دانشجویان قوانین معافیت های تحصیلی مشخص وجود دارد و در صورتی که رعایت نشود فرد وارد غیبت میشود و طبق قانون با او رفتار میشود.

حتماً بخوانید:
معافیت سه برادری سربازی چیست و شامل چه کسانی میشود ؟

معافیت سه برادری سربازی چیست و شامل چه کسانی میشود ؟

قوانین نظام وظیفه دارای پیچیدگی های بسیاری است. هر ساله قوانین اعزام به خدمت سربازی و شرایط اخذ انواع معافیت ها با توجه به مقتضیات زمان و نیاز به…

مراحل انجام معافیت سربازی طلاب

مراحل دریافت معافیت طلاب از خدمت سربازی برای تمام طلاب یکسان می باشد. طی کردن مراحل معافیت آنها را تا زمانی که مشغول به تحصیل هستند را از سربازی معاف می کند. این داوطلبان باید ۲ ماه قبل از زمان معافیت اقدام به طی کردن مراحل معافیت سربازی کنند.

منبع : سرباز مشاوراین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits