دلگرم
امروز: یکشنبه, ۰۲ ارديبهشت ۱۴۰۳ برابر با ۱۲ شوّال ۱۴۴۵ قمری و ۲۱ آوریل ۲۰۲۴ میلادی
آیا جای بخیه عمل بینی باقی می‌ماند؟
0
زمان مطالعه: 7 دقیقه
اگر کاندید عمل بینی هستید اما از ماندن جای بخیه‌ها بعد از عمل می‌ترسید پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

اگر کاندید عمل بینی هستید اما از ماندن جای بخیه‌ها بعد از عمل می‌ترسید پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید. همانطور که می‌دانید در جریان جراحی زیبایی بینی پزشک می‌بایست برای اتصال مجدد بافت داخلی و خارجی بینی از بخیه استفاده کند. برای اتصال بخش‌های داخلی بینی از بخیه جذبی و برای اتصال بخش‌های بیرونی از بخیه‌های غیر جذبی استفاده می‌شود. در این مطلب قرار است به سوالاتی از قبیل اینکه آیا بعد از عمل زیبایی بینی رد و نشانی از بخیه‌ها باقی می‌ماند یا خیر؟ چقدر طول می‌کشد تا اسکار بخیه خوب شوند؟ اگر جای بخیه‌ها بعد عمل باقی ماند درمان می‌شود یا خیر؟ بعد عمل چه نکاتی را رعایت کنیم تا هیچ رد و نشانی از جای زخم جراحی بینی نماند؟ پاسخ دهیم، پس تا انتها با ما باشید.

آیا جای بخیه عمل بینی از بین می رود؟

پاسخ این سوال به نحوه مراقبت شما در دوران نقاهت بعد از جراحی بینی ارتباط مستقیم دارد. هرچقدر بیشتر به نکات خود مراقبتی تجویزی از سمت پزشک از قبیل عدم دستکاری بینی، خشک نگه داشتن جای زخم، کنترل شدت سرفه یا عطسه، پیشگیری از مصرف دخانیات و .. دقت کنید احتمال باقی ماندن جای بخیه کمتر می‌شود. طبیعی است که هیچ کس دوست ندارد تا زیبایی بینی خود را بعد از عمل با باقی ماندن اسکار بخیه تحت تاثیر قرار دهد. بنابراین علاوه بر نکات خود مراقبتی استفاده کردن از پمادهای حاوی ویتامین D و A یا زینک اکساید می‌تواند در درمان قطعی جای بخیه‌‌ها موثر باشد. پس در نهایت در پاسخ به این سوال که آیا جای بخیه‌ها بعد از جراحی زیبایی بینی از بین می‌رود یا خیر باید بگوییم بله اما اگر خوب از زخم مراقبت کنید.

بخیه عمل بینی چقدر طول میکشد تا بهبود یابد؟

بخیه‌های جذبی داخل بینی به مرور زمان در بافت داخلی بینی حل شده و مشکلی ایجاد نمی‌کنند اما مدت زمان بهبود بخیه‌های بیرونی بینی از 10 روز الی 1 ماه متغیر است. این بازه زمانی می‌تواند با میزان و دقت بیمار در مراقبت‌های بعد از عمل کوتاه‌تر و با انجام کارهایی که موجب بروز عفونت در جای زخم گردد طولانی‌تر شود. کارهایی از قبیل دستکاری بینی، مرطوب نگه داشتن محل زخم، باز کردن زودهنگام آتل بینی و عدم استفاده از پمادهای ترمیم کننده می‌تواند خوب شدن جای اِسکار عمل بینی را به تاخیر بیندازد.

آیا جای بخیه عمل بینی باقی می‌ماند؟

چگونه عمل بینی را بدون جای بخیه انجام می‌دهند؟

اگر از باقی ماندن جای بخیه‌ها پس از جراحی بینی نگران هستید می‌توانید درباره جراحی بسته بینی تحقیق کنید. در روش جراحی بسته جراح بدون پارگی بینی و از طریق برش‌های باریک از مسیر لوله‌ها جراحی را انجام می‌دهد. این روش به علت کاهش میزان دید جراح محدودیت‌هایی دارد، اما در مجموع اگر شرایط انجام عمل بسته را داشته باشید می‌توانید از عدم باقی ماندن بخیه عمل بینی اطمینان داشته باشید، چرا که در روش بسته، کلیه برش‌ها در بافت‌های داخلی انجام شده و برای اتصال مجدد آنها از بخیه جذبی استفاده می‌شود. بخیه‌های جذبی هم به مرور زمان در داخل بافت بینی حل شده و هیچ رد و نشانی از آنها باقی نمی‌ماند.

بعد از چه مدتی بخیه عمل بینی کشیده میشود؟

5 روز پس از عمل بینی بیمار باید به پزشک مراجعه کند. پزشک پس از بررسی شرایط بیمار و میزان بهبود زخم، زمان دقیق کشیدن بخیه‌های غیر جذبی را مشخص می‌کند. اگر شرایط بیمار خوب باشد ممکن است در همان روز 5 ام هم پزشک بخیه‌ها را بکشد. در مجموع زمان کشیدن بخیه‌های غیر جذبی بین 5 تا 10 روز پس از عمل متغیر است.

پیشگیری از ایجاد اسکار (جای زخم) بعد از جراحی بینی

برای پیشگیری از ایجاد اسکار بعد از جراحی زیبایی بینی بهتر است که:

· مو به مو به دستورات پزشک خود پس از جراحی عمل کنید.

· از دست زدن به بینی پرهیز کنید.

· سر خود باندهای بینی یا آتل را باز نکنید.

· از پمادهای ترمیم‌کننده تجویزی پزشک استفاده کنید.

· در دوران نقاهت از مصرف مشروبات الکلی و همچنین استعمال دخانیات پرهیز داشته باشید.

· زخم خود را خشک نگه دارید.

با عمل به نکات فوق می‌توانید مطمئن باشید که اِسکار عمل بینی باقی نخواهد ماند.

درمان جای بخیه عمل بینی یا اسکار بخیه

اگر تمام نکات مراقبتی پس از عمل زیبایی بینی را انجام دادیم اما باز هم اسکار بخیه پس از عمل باقی ماند چه کنیم؟ آیا درمانی برای آن هست؟ بله. اگر بنا به هر دلیلی در بازه زمانی ذکر شده به طور کامل جای بخیه عمل بینی خوب نشد می‌توانید از پماد تتراسایکلین، زینک اکساید و پمادهای ترمیم کننده حاوی ویتامین A و D استفاده کنید. این پمادها در درمان جای بخیه بسیار موثر و کارآمد هستند.

چگونه می‌توانیم از تشکیل جای زخم جلوگیری کنیم؟

بهترین راه برای جلوگیری از ماندن جای زخم این است که:

خیلی زخم را دستکاری نکرده و بگذارید روند ترمیم خود را پیش بگیرد. دستکاری محل بخیه، خاراندن و کندن لایه‌های ترمیم شونده روی زخم می‌تواند در ماندن جای آن بسیار تاثیرگذار باشد. از طرفی دیگر عفونت هم می‌تواند اسکار بخیه را روی پوست همیشگی کند. تمیز نگه نداشتن یا مرطوب نگه داشتن زخم می‌تواند موجب عفونت شده و در نهایت رد آن را روی پوست بر جای بگذارد. پس با عدم دستکاری و پیشگیری از عفونت می‌توانید از تشکیل رد بخیه جلوگیری کنید.

آیا جای بخیه عمل بینی باقی می‌ماند؟

نحوه مراقبت از بخیه‌ها بعد از عمل بینی

برای باقی نماندن جای بخیه‌ها بهتر است به نکات مراقبتی زیر توجه کنید:

1- برای کاهش ورم، سه روز اول پس از جراحی بینی در نواحی چشم‌ها و گونه کمپرس سرد بگذارید.

2- برای بهبود جای کبودی از روز چهارم تا ششم می‌توانید در بخش‌های کبود شده کمپرس گرم قرار دهید.

3- بدون اجازه پزشک به هیچ وجه به آتل یا باندهای بینی خود دست نزنید.

4- تا دو هفته پس از عمل سر خود را پایین نیندازید.

5- از ورزش سنگین تا سه هفته جدا خودداری کنید.

6- تا کشیدن بخیه‌ها زخم را خشک نگه دارید.

7- تا سه ماه پس از عمل بینی از قرار گرفتن در معرض آفتاب شدید بدون کرم ضد آفتاب خودداری کنید.

8- از پمادهای ترمیم کننده استفاده کنید.

9- از مصرف مشروبات الکلی و دخانیات، قرار گرفتن در معرض بویی که شما را وادار به عطسه یا سرفه می‌کند پیشگیری کنید.

10- از مصرف غذاهای حساسیت‌زا که موجب آبریزش بینی یا عطسه می‌شود خودداری کنید.

در این مطلب درباره جای زخم عمل بینی مطالبی را ارائه کردیم. افرادی که قصد دارند عمل زیبایی بینی را برای دستیابی به شکل ظاهری بینی ایده آل خود انجام دهند عمدتا نگران ماندن اِسکار عمل بینی هستند. در این مطلب به کلیه نکات مراقبتی برای پیشگیری از این رخداد اشاره شد، همچنین به مهم‌ترین سوالات شما پیرامون ماندن جای بخیه پس از عمل پاسخ دادیم. امیدواریم این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد.



این مطلب چقدر مفید بود ؟
 

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits