دلگرم
امروز: سه شنبه, ۱۱ مهر ۱۴۰۲ برابر با ۱۷ ربيع الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۳ اکتبر ۲۰۲۳ میلادی
آموزش و درک مفهوم حجم به کودکان
1
زمان مطالعه: 4 دقیقه
برای آموزش مقیاس حجم، ظروفی با اندازه و شکل متفاوت تهیه می‌کنند و با در اختیار گذاردن فرصت کافی از کودکان می‌خواهند ظرف ها را پر کنند و محتوای هر یک را در دیگری بریزند. تهیه ظرف هایی با حجم مساوی اما با شکل متفاوت برای کلاس مفید به نظر می‌رسد.

آموزش مفهوم حجم به کودکان

آموزش مفاهیم ریاضی مثل مفهوم حجم به بچه های پیش دبستانی و کوچک، کار آسانی نیست. چون بچه ها در این سن نیاز به این دارند که همه مفاهیم را با چشمانشان ببینند و با دستانشان لمس کنند.
بنابراین بهترین راه برای آموزش این مفاهیم به کودکان این است که بتوانیم مفاهیم این گونه را به کمک بازی و شعر بتوانیم به طور کامل به آنها مفهوم حجم را یاد بدهیم.
بنابراین چنانچه به دنبال راه کاری هستید تا مفهوم مشکلی مانند حجم را به فرزندتان یاد دهید، با دلگرم همراه باشید.

حجم چیست؟

حجم به مقدار فضایی گفته می‌شود که یک شی اشغال می‌کند.اغلب مفهوم حجم با مفهوم گنجایش و ظرفیت اشتباه گرفته می‌شود و بچه ها خیلی سخت این دو مسئله را از یکدیگر تفکیک می کنند.گنجایش در واقع همان ظرفیتی است که یک شی برای جا دادن اشیای دیگر در خودش دارد.مثلا یک پارچ آب امکان دارد 4 لیوان ظرفیت یا گنجایش داشه باشد ولی 4 لیوان حجم پارچ نیست.
بنابراین شمایی که در حال خواندن این مقاله هستید، باید نخست تفاوت میان این دو مفهوم مهم را متوجه شوید تا آنگاه بتوانید این مفاهیم را به آسانی به فرزندتان انتقال دهید.

آموزش مفهوم حجم

راه‌ آموزش مفهوم حجم به کودکان

روش های بسیاری برای آموزش مفهوم حجم به فرزندان وجود دارد. راه‌هایی که هم اکنون در بهترین مهدکودک‌ها و مدارس کشورهای پیشرفته دارند از آن‌ها استفاده می‌کنند. در این مقاله شما را با یک روش ساده آشنا می کنیم.

آموزش مفهوم حجم به وسیله پر کردن ظرف

تعدادی لیوان اندازه گیری مندرج تهیه کنید و آن‌ها را در مقابل فرزندتان بگذارید تا بتواند با آن‌ها بازی کند و آب بخورد.
بازی کردن و آب خوردن در لیوان‌های مندرج باعث می شود که به تدریج چشمشان با مفهوم اعداد و اندازه‌ی حجم لیوان‌ها آشنا شود و بدانند که هر بار که آب می‌خورند، آب تا کدام عدد بالا آمده است.

یک روش دیگر نیز وجود دارد:

شما برای این کار به 4 فنجان پلاستیکی شفاف در اندازه یکسان، یک فنجان اندازه گیری پلاستیک شفاف و 3 فنجان آب احتیاج دارید. از ماسه یا برنج خشک نیز می‌توانید استفاده کنید!
فنجان‌ها را بردارید و به مقداری که در ادامه آمده در آن‌ها آب بریزید:

حجم چیست

1/3 فنجان ، 1/2 فنجان ، 3/4 فنجان و 1 فنجان.
از بچه ها سوال کنید که آیا مقدار موجود در هر لیوان با لیوان های دیگر مساوی است یا فرق دارد است. سوال کنید کدام لیوان آب بیشتری دارد و کدام یک آب کمتری؟
به یک لیوان آب بیفزایید تا با لیوانی که 3/4 آن پر است؛ برابر شود. لیوان‌ها را مرتب کنید تا لیوان‌های برابر نزدیک هم نباشند. اکنون از کودکتان سوال کنید کدام یک از چهار لیوان به همان مقدار آب دارد؟
وقتی که کودک شما توانست به این مفهوم جواب صحیح بدهد؛ می‌توانید تعداد لیوان‌ها را بیشتر کنید و سوال‌هایتان را دشوارتر!
اکنون از ظروف شفاف در اندازه های گوناگون که حجم‌های یکسانی دارند، استفاده کنید.
از کودکتانتان سوال کنید کدام ظرف بزرگترین و کدام ظرف کوچکترین است. یک ظرف را با آب پر کنید. آب را در ظرف بعدی بریزید و به فرزندتان نشان دهید که مقدار آب هر ظرف می تواند برابر باشد.
در ادامه نیز می‌توانید بقیه‌ی ظرف‌ها را نشان بدهید و به کودک بگویید که یک ظرف امکان دارد فرم های گوناگونی داشته باشد ولی به مقدار معینی حجم داشته باشد و حجم چند ظرف غیر هم شکل امکان دارد یکی باشند!این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !

hits