دلگرم
امروز: سه شنبه, ۲۶ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۰۹ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۱۶ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
تاثیر مصرف آدامس بعد از عمل سزارین
1
زمان مطالعه: 3 دقیقه
برای رفع ایلئوس پس از عمل جراحی سزارین راهکارهای متعددی را به بیمار پیشنهاد می کنند که جویدن آدامس یکی از آنهاست. جویدن آدامس باعث می شود، بزاق در دهان تولید شود و سیگنال هایی به روده فرستاده شود تا حرکت خود را مجدد شروع کند.

ایلئوس یکی از مشکلات اساسی بعد از عمل جراحی می باشد که با افزایش مدت بستری در بیمارستان، درد، اتساع شکمی، عدم توانایی در شروع تغذیه و در نهایت سبب تاخیر در بهبودی می شود. جویدن آدامس بعلت تحریک معده و ترشح شیره های معدی و گوارشی باعث ضعف فرد شده، وی را تحریک به خوردن کرده و در نتیجه حرکات پریستالیسم روده را افزایش می دهد، که ممکن است باعث تسریع بهبود ایلئوس شود.

جویدن آدامس بعد از عمل سزارین

این کند شدن حرکت روده ها می تواند به بروز علائمی همچون حالت تهوع، درد شکمی و نفخ منجر شود. همچنین به طور طبیعی این وضعیت سه یا چهار روز پس از عمل جراحی از بین می رود اما در صورت تداوم، مشکل ساز می شود.پزشکان برای رفع ایلئوس پس از عمل جراحی راهکارهای متعددی را به بیمار پیشنهاد می کنند که جویدن آدامس یکی از آنهاست. جویدن آدامس باعث می شود، بزاق در دهان تولید شود و سیگنال هایی به روده فرستاده شود تا حرکت خود را مجدد شروع کند.

اثرات جویدن آدامس

در یک بررسی بوسیله پژوهشگران مصری بر روی گروهی از زنان که تحت عمل سزارین قرار گرفته بودند، نشان داده شد که جویدن آدامس پس از سزارین به این زنان کمک می کند تا حرکات طبیعی روده را بازیابند و زمان بستری آنها در بیمارستان کاهش یابد.عمل سزارین مانند هر عمل جراحی شکمی دیگری باعث می شود که کارکرد روده دچار وقفه شود و فرد به تجمع گاز و یبوست دچار شود.

حتماً بخوانید:
مضرات مصرف بیش از حد آدامس

مضرات مصرف بیش از حد آدامس

زیاد آدامس جویدن چه مضراتی دارد؟ مردم سراسر دنیا همیشه از جویدن آدامس و طعم آن استقبال کرده‌اند و امروزه آمار نشان می‌دهد که در مصرف آدامس، ایران با…

به گفته این پژوهشگران، اثر مفید جویدن آدامس ممکن است به این علت باشد که باعث ایجاد واکنش هایی در دستگاه عصبی و آزادسازی هورمون های گوارشی می شود که فعالیت روده را تحریک می کند.کاهش زمان بستری شدن در بیمارستان، امتیاز مهمی به خصوص در کشورهای در حال توسعه محسوب می شود که منابع بهداشتی محدودی دارند.

اثر جویدن آدامس در پیشگیری از ایلئوس پس از سزارین

این بررسی بر روی 200 زن که با بیهوشی عمومی تحت عمل سزارین قرار گرفته بودند، انجام شد:
نیمی از این زنان به طور اتفاقی پس از به هوش آمدن آدامس می جویدند (یک تکه آدامس را برای 15 دقیقه هر دو ساعت می جویدند)
نیمی دیگر تنها مراقبت های معمول را دریافت می کردند، از جمله واداشتن بیمار به بیرون رفتن از بستر و راه رفتن تا روده ها زودتر به کار بیفتند.

در نهایت پژوهشگران دریافتند زنانی که آدامس می جویدند، سریع تر فعالیت روده خود را به دست آوردند. به طور میانگین این زنان 21 ساعت بعد از عمل، حرکات روده شان را بازیافتند، در حالی که در گروه کنترل (نجویدن آدامس) این زمان 30 ساعت بود.زنانی که آدامس می جویدند، همچنین بیمارستان را زودتر ترک کردند که در حدود 41 ساعت زودتر در مقایسه با 50 ساعت در گروه کنترل بود.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits