دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۰۴ مرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۸ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۲۵ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
بررسی علت اصلی آب شدن برفک یخچال
1
زمان مطالعه: 9 دقیقه
علت آب شدن برفک یخچال : ما در این مقاله قصد داریم به بررسی علت آب شدن برفک در فریزر بپردازیم. آگاهی نسبت به دلایل این اتفاق باعث شده تا شما بتوانید دلیل اصلی را تشخیص داده و برای تعمیر یخچال فریزر اقدام کنید.

علت آب شدن برفک یخچال + راه‌هایی سریع برای حل مشکل

این روزها با آمدن یخچال‌های جدید شاید صحبت‌کردن در مورد کشف علت آب شدن برفک یخچال برایتان عجیب باشد. برای کسانی که هنوز هم از یخچال‌های قدیمی استفاده می‌کنند و با برفک یخچال سروکله می‌زنند، این که بدانند دلیل آب شدن برفک یخچال چیست اهمیت زیادی دارد.

یخچال قلب تپنده هر آشپزخانه است و بدون داشتن این وسیله تقریبا می‌توان گفت روند زندگی طبیعی هر خانه‌ای فلج می‌شود. یخچال‌ها یکی از بادوام‌ترین لوازم ‌خانگی هستند و می‌توانند سال‌ها برای شما کار کنند. به همین دلیل است که وجود مشکلاتی مانند جمع‌ شدن آب در یخچال می‌تواند شما را برای درست‌کردن مشکل به تکاپو بیندازد.

برای پیداکردن علت آب شدن برفک یخچال و راه‌حل‌هایی که برای رفع این مشکل پیش رویتان دارید، خوب است که از یک راهنمای جامع کمک بگیرید.

دلایل اصلی آب دادن یخچال

اگر با بازکردن در یخچال با قفسه‌هایی پر از آب یا آبی که از دیوارهای یخچال می‌ریزد و در کشوهای پایینی یخچال جمع می‌شود روبه‌رو می‌شوید، لازم نیست وحشت کنید؛ فقط کافی‌ست به دنبال علت آب شدن برفک یخچال بگردید. در نهایت می‌توانید با تعمیرکار تماس بگیرید. جمع‌ شدن آب در یخچال می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. آشنایی با این دلایل و راه‌حل‌هایی برای رفع آن می‌تواند در گرفتن درست‌ترین تصمیم به شما کمک کند.

گرفتگی لوله تخلیه

یک علت آب شدن برفک یخچال و دیدن گودال‌های آب در ته یخچال، گرفتگی لوله تخلیه است. در شرایط عادی، سیستم یخ‌زدایی در فریزر شما چندین بار در روز یک بخاری روشن و یخ‌هایی را که روی کویل‌های اواپراتور جمع می‌شود، ذوب می‌کند.

آب شدن برفک یخچال

با ذوب‌شدن یخ‌های یخچال، آب به داخل یک لوله تخلیه هدایت می‌شود. این لوله به یک ظرف تخلیه در کف یخچال می‌رسد. در آن‌جا آب از گرما تبخیر می‌شود؛ اما اگر مجرای فاضلاب فریزر مسدود شود، آب به‌سادگی سرازیر می‌شود و به داخل یخچال می‌چکد.
در نهایت راه خود را به سمت پایین باز می‌کند.
شما باید زهکشی مسدودشده را پاک کنید. به ‌احتمال زیاد فقط یخ‌زده است. ریختن کمی آب داغ در زهکش، آن را پاک و مشکل را حل می‌کند.

جمع‌ شدن آب در یخچال به علت تعریق

اگر می‌خواهید بدانید دلیل آب شدن برفک یخچال چیست، پیشنهاد می‌کنیم واشر درِ یخچال را چک کنید. تعریق بیش از حد در داخل محفظه‌های مواد غذایی تازه می‌تواند باعث تجمع آب در داخل یخچال شود. اگر متوجه خیس‌شدن دیواره‌های یخچال شدید، ممکن است میوه‌ها و سبزیجات خیس را درون این محفظه‌های مواد غذایی قرار داده باشید. همچنین ممکن است مشکلی در واشر در وجود داشته باشد.

واشرهای لاستیکی اطراف دهانه در از ورود هوای بیرون به داخل یخچال هنگام بسته‌شدن در جلوگیری می‌کنند. اگر هوای گرم‌تر از بیرون به‌طور مداوم وارد یخچال خنک شود، رطوبت به‌وجودآمده در داخل یخچال می‌تواند باعث جمع‌شدن آب در دیوارها شود. این رطوبت در نهایت با تبدیل‌شدن به قطرات آب، از دیوارها پایین می‌رود و در پایین یخچال جمع می‌شود. تعویض واشرهای فرسوده تنها راه‌ حل این مشکل است.

نشت آب‌سردکن

اگر لوله‌های انتقال آب یخچال شما داخل درِ یخچال باشد، ممکن است انباشته‌شدن آب به دلیل نشت در سیستم این لوله‌ها باشد. این مسئله ممکن است منجر به نشت شدید آب و نیاز به برداشتن پنل‌های یخچال برای پیداکردن مکان نشتی باشد.
اگر خودتان نمی‌توانید این مشکل را برطرف کنید، بهتر است با یک تعمیرکار تماس بگیرید.

در بالا به‌طورکلی این سوال جواب دادیم که دلیل آب شدن برفک یخچال چیست.
در بازار، یخچال‌هایی با برندهای مختلف وجود دارد که علت آب شدن برفک در این برندها می‌تواند دلیل مخصوص به خود را داشته باشد. در ادامه دلیل جمع‌ شدن آب در یخچال‌های مختلف را بررسی می‌کنیم.

علت جمع شدن آب در کف یخچال

علت جمع شدن آب در کف یخچال سامسونگ چیست؟

سامسونگ یکی از شرکت‌های الکترونیکی‌ست که به‌طور وسیعی در سراسر جهان گسترش ‌یافته است. تقریبا در هر خانه‌ای می‌توان لوازم آشپز‌خانه و لباسشویی آن را پیدا کرد. یخچال‌های سامسونگ هم مستثنی نیستند. اگرچه کیفیت آن‌ها به‌اندازه کافی بالاست، اما ممکن است مشکلاتی برای آن‌ها رخ دهد.

زمانی که یخچال سامسونگ شما نشتی آب دارد، ابتدا باید دلیل و محل نشتی و علت آب شدن برفک یخچال را کشف کنید. تعیین منبع نشت آسان نیست؛ اما نشت به ‌خودی ‌خود می‌تواند آسیب‌هایی جدی با خود به همراه بیاورد. رایج‌ترین علت آب شدن برفک یخچال و جمع‌شدن آن در کف یخچال، موارد زیر هستند:

  • مشکل فیلتر آب
  • جمع‌شدن رطوبت در یخچال
  • مشکل مخزن آب یخچال

علت جمع شدن آب در کف یخچال اسنوا چیست؟

اگر یک روز با بازکردن در یخچال اسنوا با صحنه جمع‌شدن آب زیر جامیوه‌ای روبه‌رو شدید و مشکل به‌خاطر ریختن ظرف آب داخل یخچال نبود، حتما دستگاه شما دچار نقص فنی شده است. علت آب شدن برفک یخچال اسنوا بیشتر مربوط به مسدودشدن لوله تخلیه آب فریزر است. اگر این مشکل را برطرف نکنید، پس از مدتی دستگاه شما دچار پوسیدگی می‌شود.

علت آب دادن یخچال ال جی

اگر یخچال ال جی شما از قسمت فریزر آب به کف پس می‌دهد، دلایل مختلفی می‌تواند برای این امر وجود داشته باشد. با فرض این‌که یخچال شما برق خود را از دست نداده است و آب از ذوب مواد موجود در فریزر نیست، پس دلیل آب شدن برفک یخچال چیست؟

  • مشکل یخ‌ساز و موقعیت محفظه آن
  • مشکلات فشار آب
  • نقص فیلتر آب
  • گرفتن لوله تخلیه آب

سوراخ تخلیه آب یخچال اسنوا کجاست؟

اگر صاحب یخچال اسنوا هستید، خوب است بدانید که سوراخ تخلیه آب یخچال کجاست و به چه دردی می‌خورد. سوراخی که در پشت یخچال و فریزر اسنوا وجود دارد برای هدایت‌کردن رطوبت به بیرون است و همین سوراخ کوچک باعث می‌شود که از شر برفک یخچال خلاص شوید.

چگونه برفک یخچال را آب کنیم؟

گرفتگی این سوراخ کوچک می‌تواند آغاز تمام مشکلات شما باشد. گرفتگی این سوراخ باعث می‌شود که برفک ذوب‌شده یخچال وارد سینی آن نشود و آبی که در فرایند برفک‌زدایی تولید می‌شود، در کف یخچال جمع شود.
حتی بر اثر دمای یخچال می‌تواند در آن قسمت یخ بزند.

راه‌ حل سریع آب کردن یخ های یخچال

بعد از کشف علت آب شدن برفک یخچال و رفع مشکل، صحنه پیش رویتان از یخچال تصویری درهم و برهم از آب ریخته در کف یخچال و بخشی از یخ باقی‌مانده است. با دیدن این صحنه شاید کاسه چه‌کنم چه‌کنم دست بگیرید؛ اما نگران نباشید، راه‌های مختلفی برای آب‌کردن سریع یخ باقی‌مانده وجود دارد.

فرقی نمی‌کند که چه نوع فریزری دارید؛ توصیه می‌شود که آن را تقریبا سالی یک‌بار یا زمانی که ضخامت لایه‌های یخ بیش از یک‌چهارم اینچ شده است، یخ‌زدایی کنید.
لطفا فراموش نکنید که قبل از شروع یخ‌زدایی، فریزر خود را از برق بکشید. مهم نیست از چه روشی در این لیست استفاده می‌کنید، این یک اقدام احتیاطی مهم است که نباید نادیده گرفته شود.

حتماً بخوانید:
علت برفک زدن داخل یخچال چیست؟

علت برفک زدن داخل یخچال چیست؟

یخچال با برندهای متفاوت و در مدل‌های متنوع در بازار وجود دارد. ولی همه به دو دسته تقسیم می‌شوند یخچال‌های سیستم قدیمی با برفک و یخچال‌های سیستم جدید…

صبر کنید تا یخ ذوب شود

ساده‌ترین روش برای ذوب‌کردن یخ فریزر این است که ابتدا دستگاه را از برق بکشید، در را باز کنید و منتظر بمانید تا یخ آب شود. این روش یخ‌زدایی، ساده‌ترین روش است و در عین ‌حال زمان زیادی هم نیاز دارد. اگر آدم خیلی صبوری نیستید، شاید بهتر باشد از روش‌های دیگری برای آب‌کردن یخ فریزر استفاده کنید.

از سشوار استفاده کنید

استفاده از سشوار قابل‌ حمل برای یخ‌زدایی فریزر کاملا بی‌خطر است؛ البته تا زمانی که از اقدامات احتیاطی اولیه استفاده کنید. مطمئن شوید که با آب جاری‌شده از یخچال در تماس نیستید. سیم سشوار را دور از آب نگه دارید و هر بار روی یک قسمت تمرکز کنید تا مطمئن شوید که سشوار شما بیش از حد گرم نمی‌شود.

کاسه آب داغ داخل طبقه‌های فریزر بگذارید

یک روش سنتی برای سرعت‌بخشیدن به فرایند یخ‌زدایی فریزر این است که ظرف‌های آب جوش را روی قفسه‌ها قرار دهید و در را ببندید. از آن‌جایی‌ که فریزرها به‌خوبی آب‌بندی می‌شوند، بخار آب داغ به شل‌شدن یخ کمک می‌کند تا به‌طور طبیعی از دیواره‌ها آب شود. پس از حدود ۳۰ دقیقه می‌توانید یخ‌ها را با دست و با استفاده از یک کاردک بردارید.

راه‌هایی سریع برای حل مشکل

از فن استفاده کنید

یک فن می‌تواند به گردش هوای گرم در فریزر شما کمک کند. با این ‌حال، این روش زمانی بهترین عملکرد را دارد که هوای خانه شما به‌اندازه کافی گرم باشد تا تفاوت واقعی ایجاد کند.

عاقبت جمع‌ شدن آب در یخچال

راهنمای بالا به شما علت آب شدن برفک یخچال و راه‌های رفع مشکل را نشان داد. اگر نسبت به درست‌کردن یخچال توسط خودتان تردید دارید، بهتر است در سریع‌ترین زمان ممکن با یک متخصص تماس بگیرید تا بتواند به‌آسانی مشکل آب‌شدن برفک یخچال را حل کند.

منبع : اسنپ مارکتاین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits