امروز: دوشنبه, ۰۴ ارديبهشت ۱۳۹۶ برابر با ۲۶ رجب ۱۴۳۸ قمری و ۲۴ آوریل ۲۰۱۷ میلادی , مصادف است با : تأسيس و آغاز به كار راديو (1319ش)    بیشتر ...
یورو: ۴,۰۹۳ تومان
دلار: ۳,۷۵۴ تومان
سکه تمام بهار : ۱,۲۲۷,۰۰۰ تومان
یک گرم طلای 18 عیار : ۱۱۸,۲۴۰ تومان
قیمت روزانه ارز و طلا :

تبلیغات

قیمت روز طلا (تومان)

یک گرم طلای 18 عیار
۱۱۸,۲۴۰
یک گرم طلای 19 عیار
۱۲۴,۸۰۰
یک گرم طلای 20 عیار
۱۳۱,۳۷۰
یک گرم طلای 22 عیار
۱۴۴,۵۲۰
یک گرم طلای 24 عیار
۱۵۷,۶۶۰
هر مثقال طلا آبشده (مظنه)
۵۱۲,۲۰۰

نرخ روزانه ارز - قیمت به ریال

دلار
۳,۷۵۴
یورو
۴,۰۹۳
پوند
۴,۸۰۸
درهم
۱,۰۳۳
دلار کانادا
۲,۸۹۵
دلار استرالیا
۲,۸۹۰
ریال سعودی
۱,۰۰۵
لير ترکيه
۱,۰۵۲
کرون سوئد
۴۱۹
رینگیت مالزی
۸۸۱
بات تایلند
۱۱۴
یوان چین
۵۷۷
فرانک سوییس
۳,۸۲۵

قیمت روز سکه (تومان)

سکه طرح قدیم
۱,۱۸۸,۰۰۰
سکه تمام - امامی
۱,۲۲۷,۰۰۰
نیم سکه
۶۹۲,۰۰۰
ربع سکه
۳۸۲,۰۰۰
سکه گرمی
۲۵۳,۰۰۰

قیمت روز خودرو (ريال)

هایما S7 اتوماتیک
۸۵,۰۰۰,۰۰۰
وانت دیزلی فوتون
۷۹,۰۰۰,۰۰۰
پژو پارس سال کلاس 28316
۳۸,۵۰۰,۰۰۰
پژو پارس سال کلاس 28232
۳۶,۳۰۰,۰۰۰
چانگان CS35
۶۶,۰۰۰,۰۰۰
چانگان ایدو
۶۴,۰۰۰,۰۰۰
برلیانس H320 اتوماتیک
۵۵,۵۰۰,۰۰۰
رنو ساندرو
۵۲,۴۰۰,۰۰۰
برلیانس H320 دنده ای
۴۸,۷۰۰,۰۰۰

پر بازدیدهای گالری تصاویر

کد خبر 32493
تاریخ انتشار: سه شنبه, ۱۹ آذر ۱۳۹۲ ۱۳:۱۳

قوانین و نکات بازی تخته نرد

قوانین و نکات بازی تخته نرد

یک بازی دو نفره که روی تخته ای که شامل 24 ردیف است انجام میشود .

اگر مانند شکل زیر خانه ها را شماره گذاری کنیم مهره های هر بازیکن که 15 عدد میباشد همانند شکل معادل عدد 2535 چیده میشود .

قوانین و نکات بازی تخته نرد

بدین ترتیب که برای بازیکن با مهره مثلا سفید ربع شروع از 19 تا 24 شماره گذاری شده است دو مهره در خانه 24 و 5 مهره خانه 13 و 3 مهره خانه 8 و 5 مهره خانه 6 قرار میگیرد برای بازیکن دیگر برعکس میباشد بدین ترتیب که خانه 1 خانه 24 بازیکن مقابل میباشد و خانه 12 برای بازیکن دیگر خانه 13 و بهمین ترتیب بازیکن سفید باید مهره های خود را در جهت فلش نمایان در شکل به سمت خانه 1 حرکت دهد و بعد از اینکه تمام مهره ها را در ربع شماره 1 تا 6 جمع کرد شروع به بیرون انداختن آنها از بازی نماید برنده کسی است که زودتر مهره هایش را از بازی بیرون ببرد .

 

حرکت مهرها :

برای شروع بازی هر بازیکن یک تاس را پرتاب میکند چنانچه شماره ها یکسان باشد باید مجدد این کار تکرار شود تا شماره ها با هم تفاوت داشته باشند بازیکنی که شماره بیشتری آورده باشد شروع کننده بازی است وبر اساس شماره ایکه روی تاسها نمایان است اولین حرکت را انجام میدهد پس از شروع بازیکنها هر دو تاس را باهم به تناوب باید بیندازند و بر اساس شماره آنها حرکت کنند .

 

یک مهره ممکن است به خانه ای حرکت داده شود که توسط دو یا بیشتر از دو عدد از مهره های حریف اشغال نشده باشد .

 

شماره های روی تاسها حرکات مجزا را تشکیل میدهند . بعنوان مثال اگر بازیکنی 3 و 5 آورده باشد ممکن است یک مهره را 5 خانه به جلو در خانه مجاز حرکت دهد و مهره دیگر را 3 خانه حرکت دهد یا ممکن است یک مهره را به اندازه مجموع دو تاس به یک خانه مجاز حرکت دهد .(شمارش از خانه بعدی مهره ایکه باید حرکت کند شروع میشود مثلا اگر قرار باشد یکی از مهره های خانه 13 به اندازه 5 جابجا شود در خانه 8 قرار میگیرد ) .

 

و این حرکات به شرطی است که خانه های هدف مهره ها بوسیله دو یا بیشتر از دو مهره حریف اشغال نشده باشد و مجاز باشد .

 

بازیکنی که جفت آورده باشد یعنی اعداد روی تاسها مانند هم باشد آنرا دو بار بازی میکند مثلا بازیکنی که 6 و 6 آورده باشد میتواند 4 بار با 6 حرکت کند یعنی دو تا دوتایی که گاها بسیار مفید واقع میشود .

 

بازیکن باید از هر دو شماره تاس استفاده کند و هر دو حرکت را انجام دهد مگر اینکه نتواند آن شماره را بازی کند زمانیکه فقط یک شماره قابلیت بازی را دارد بازیکن باید همان را بازی کند زمانیکه هر دو شماره قابلیت بازی را داشته باشد اما نه هر دو یعنی حرکت یک مهره محدودیت حرکت دیگر را ایجاد کند در شرایط یکسان بهتر است شماره بیشتر بازی شود هنگامیکه هیچکدام از شماره ها را نتواند بازی کند بازیکن این تاس را از دست داده است . در موارد جفت هنگامیکه بازیکن نمیتواند از همه چهار حرکت خود را استفاده کند باید بیشترین تعدادی را که میتواند حرکت دهد .

 

زدن و وارد کردن :

نقطه ایکه بوسیله یک مهره اشغال میشود یک نقص در بازی میباشد اگر یک مهره مقابل در خانه تک مهره ای شما بنشیند میتواند آن مهره را بزند و آن مهره از بازی خارج میگردد و همانند شکل روی تخته گذاشته میشود هر زمان یک بازیکن یک یا چند مهره را بیرون داشته باشد اولین التزام برای وی وارد کردن آنها به بازی است که در ربع اول و خانه شروع باید قرار دهد.

 

یعنی از ابتدا یک مهره وارد بازی میشود به شرطی که شماره متناظر روی یکی از تاسها آن را به خانه مجاز که در آن دو یا بیشتر از دو مهره حریف وجود ندارد رهنمون سازد بعنوان مثال مانند شکل روبرو اگر بازیکنی 4 یا 6 بیاورد و بخواهد مهره خود را وارد بازی کند تنها در خانه 4 میتواند بنشیند چراکه خانه 5 و 6 توسط مهره های حریف پر شده است او برای ورود مهره باید اعداد 1 تا 4 بیاورد و تا زمانیکه مهره اش وارد بازی نشده نمیتواند مهرهای دیگر را حرکت دهد.

 

یعنی مادامی که 5 و 6 بیاورد هیچ حرکتی نمیتواند انجام دهد و باید نظاره گر بازی باشد . اگر حریف تمام خانه های 1 تا 6 نشان داده شده در شکل را پر کرده باشد تا زمانیکه یکی از خانه ها را خالی نکرده باید نظاره گر باشد و لازم نیست تاس بیندازد و اگر چند مهره بیرون داشته باشد باید تمام آنها را وارد بازی کند و بعد حرکت کند حال شاید با هر پرتاب یک یا هیچ یا دو مهره وارد بازی کند بسته به شرایط است .

 

خارج کردن :

زمانیکه یک بازیکن همه 15 مهره خود را در ربع آخر جمع کرده باشد مجاز آغاز خارج کردن آنها و بیرون انداختنشان از بازی میباشد .

بازیکن با توجه به اعداد تاس باید شروع به بیرون انداختن مهره ها نماید مثلا اگر 6 و 4 بیاورد باید یک مهره از 6 و یک مهره از 4 بخورد اگر مهره ای در خانه شماره 6 یا 4 وجود نداشته باشد باید عدد مربوطه را بازی کند مثلا تاس 3 آورده در خانه 3 مهره ندارد ولی در 4 و 5 و یا 6 مهره دارد مجبور است یکی از مهره ها را 3 خانه جلو ببرد اما امکان دارد که حتی بازی هم نداشته باشد در این موقع باید از بالاترین خانه ایکه از عدد تاس بیشتر نیست.

 

یکی را بخورد مثال : عدد تاس 4 است در خانه 4 مهره ای ندارد در خانه 5 و 6 هم مهره ای ندارد که بازی کند اگر در خانه 3 مهره داشته باشد باید از آنرا از خانه 3 بیرون بیندازد اگر در 3 نداشت از 2 و اگر در 2 نداشت از یک و بهمین ترتیب ادامه دهد اگر در همین حین خانه ای تک مهره ای داشته باشد که توسط حریف زیرکی مورد تهاجم قرار بگیرد و مهره آن را بیرون بیندازد باید از ابتدا شروع کند یعنی بیرون انداختن را متوقف کند و پس از آوردن تاس مناسب و وارد کردن مهره بیرون رفته آنرا وارد بازی نماید و پس از طی سه ربع و قرار گرفتن در ربع نهایی ادامه به خروج مهره ها از بازی دهد و مادامی که مهره اش بیرون باشد حق بیرون انداختن را نخواهد داشت .

 

مارس :

اگر یک بازیکن برتری محسوسی نسبت به دیگری داشته باشد ممکن است قبل از اینکه حریفش حتی یک مهره را بیرون بیندازد آخرین مهره خود را از بازی بیرون ببرد در اینصورت آن دست از بازی برای برنده دو دست برد محسوب خواهد شد .

 

نکته :

اگر در زمان پرتاب یک یا هر دو تاس خارج از صفحه بازی بیفتد باید تکرار شود . اگر تاسی بصورت آینه قرار بگیرد و دو عدد را نشان دهد پرتاب باید تکرار شود .

 

 

نویسنده :امیر پاک مهر+ 151
مخالفم - 37

تعداد نظرات: 23
منتشر نشده: 3
 
ir
+0
unlike
-0
امین ۹۵/۰۸/۱۶ - ۱۷:۱۹
پاسخ
comments سلام.دقت کنید که قوانین بازی در بریتانیا با بقیه دنیا فرق داره.و ما مثل بقیه کشورها بازی می کنیم
پاسخ ها:
 • سعید ۹۵/۰۸/۲۳ - ۰۰:۴۸
  commentsبا سلام دوست عزیز
  باید بگیم بقیه کشور ها مثل ما بازی می کنن و ابداع و مهد این بازی بدست ایرانی ها بوده همانند بقیه موارد همچون اولین چشم مصنوعی و اولین انیمشن و اولین فاضلاب شهری که در شهر سوخته با قدمت 7000 ساله کشف شده و در دنیاهمه در عجب این موضوع هستند ما که جزء برترین اقوام و متمدن ترین ها هستیم ولی متاسفانه جدیداَ باب شده که ما باید از بقیه کشورها تقلید کنیم و دچار یک خود کوچک بینی که تآثیرات رسانه های بیگانه ست قرار گرفته ایم .
 
 
ru
+0
unlike
-0
م ۹۵/۰۵/۲۸ - ۱۷:۳۷
پاسخ
comments چرا این بازی رو تبلیغ می کنید؟
 
 
ir
+0
unlike
-0
محسن ۹۴/۰۳/۲۲ - ۱۸:۴۱
پاسخ
comments تخته اشکال شرعی ندارد؟
 
 
ir
+0
unlike
-0
مری ۹۴/۰۳/۰۳ - ۱۶:۴۰
پاسخ
comments در جواب سمیرا خانم که آقا رضا گفتن بله می تونید: فقط تو ایرانه که این کار رو می کنن
یعنی در واقع طبق قوانین اصلی این بازی شما مجاز به این کار نیستید.
 
 
ir
+0
unlike
-0
مری ۹۴/۰۳/۰۳ - ۱۶:۳۷
پاسخ
comments سلام
در جواب خیلی از دوستان که در مورد زدن یک مهره و دوباره حرکت دادن همان مهره پرسیدن:
در تخته یک قانون هست به نام قانون مارشال که میگه اگر با یک مهره مهره ی حریف رو بزنید و دوباره با همون مهره روی یک مهره ی دیگه بشینید یا با یک مهره ی دیگه اون مهره رو جفت کنید در هر دو صورت خطاست.
در ضمن یک قانون دیگه هم هست که با مهرتون فقط میتونید یک مهره رو بزنید و دو مهره رو به صورت متوالی نمی تونید بزنید.
امیدورام تونسته باشم کمکی کنم.
 
 
ir
+0
unlike
-0
داریوش ۹۴/۰۲/۰۳ - ۱۶:۴۱
پاسخ
comments سلام.من یه سوال داشتم لگر جواب بدین ممنون میشم .با دوستی بازی میکردم .همه مهره هایم رو برده بودم الا یک مهره که در خانه 12 بود .نوبت من بود که جفت 6 اوردم .مجبور به حرکت بودم و تک مهره آزاد ایشون رو که توی خانه 6 بود را زدم .بعدش سه حرکت دیگر داشتم که 3 مهره منجمله مهره مهاجم رو هم انداختم بیرون .خواستم ببینم طبق قانون درسته یا خیر ..و در خارج قانون این قضیه چیه؟ ممنونم از توجهتون
 
 
ir
+0
unlike
-0
علی ۹۳/۰۷/۲۴ - ۰۳:۱۴
پاسخ
comments با سلام در هنگام خارج کردن مهره ها یک مهره از حریف زدم و بعد هم که تاس ریختم تاس شش و دو را آ آوردم حال سوال اینه که من در خانه 6 یک مهره دارم و در خانه های 4 و 3 و 2 و 1 یک جفت مهره دارم و با تاس شش و دو اول از خانه شش که یک مهره دارم تاس دو را بازی کرده و سپس همان مهره را با تاس شش می خورم تا گشاد ندهم می خواستم ببینم درسته یا نه ؟
 
 
ir
+0
unlike
-0
رضا ۹۳/۰۶/۱۶ - ۰۰:۵۷
پاسخ
comments پاسخ به سمیرا:
سلام.خواهش میکنم جوابشو هر کی میدونه واسم ایمیل کنه.اینکه تو زمین خودم اگه مهره ی حریفو زدم میتونم باز با همون مهره/مهره ی حریفو بزنم.ممنون

بله میتونید.
 
 
ir
+0
unlike
-0
سمیرا ۹۳/۰۶/۰۸ - ۱۲:۰۱
پاسخ
comments سلام.خواهش میکنم جوابشو هر کی میدونه واسم ایمیل کنه.اینکه تو زمین خودم اگه مهره ی حریفو زدم میتونم باز با همون مهره/مهره ی حریفو بزنم.ممنون
پاسخ ها:
 • مهرسام ۹۵/۰۶/۱۵ - ۲۱:۴۰
  commentsتو كامپيوتر ازاده ولي تو بازي رو در رو براي سخت كردن بازي ممنوع كردن
 
 
ir
+0
unlike
-0
مهدی ۹۳/۰۳/۲۲ - ۰۰:۳۸
پاسخ
comments سلام اگردرخانه حریف مهره تکی داریم بزند میتواندبلندشودم ثلا درخانه21حریف مهره تکی دارم ودر24جفت کند بامهره خودش
 
 
ir
+0
unlike
-0
خدایار ۹۳/۰۲/۲۹ - ۰۲:۳۲
پاسخ
comments از تلاش شما برای اموزش تخته تشکر می کنم عالی بود
 
 
ir
+0
unlike
-0
حسن ۹۳/۰۲/۲۶ - ۰۰:۱۶
پاسخ
comments واقعا بازی قشنگی من خئدم از 10سالگی بازی میکنم و عاشق این بازیم.
 
 
ir
+0
unlike
-0
هادی ۹۳/۰۲/۲۰ - ۲۰:۱۰
پاسخ
comments عاشق این بازی هستم .. از بچگی بازی میکردم
 
 
ir
+0
unlike
-0
mohammad nematnia ۹۳/۰۲/۱۸ - ۱۶:۱۶
پاسخ
comments ما که هنوزبازی نکردیم
 
 
ir
+0
unlike
-0
ابراهیم ۹۲/۱۲/۲۶ - ۲۲:۰۲
پاسخ
comments با سلامبرای شماوارزوی توفیق. ببخشیدسئوالی داشتم ؟تامین اعتبار یادادوستد پول بازی چطورانجاممیشود. باتشر
 
 
ir
+0
unlike
-0
شاپور ۹۲/۱۲/۱۷ - ۱۳:۴۷
پاسخ
comments با سلام لطفا" قوانین و طرفندهای لازی تخته نرد را برای من ارسال کنید با تشکر
 
 
ir
+0
unlike
-0
هادی ۹۲/۱۲/۱۰ - ۱۷:۳۴
پاسخ
comments با سلام- اگر شخصی مهره حریف را در خانه خوذش بزنذ مثلا ذر خانه 6 خودمهره حریف را میزند و حالا حرکت بعذی عذذ 5 است و تمام مهره هایش در داخل خانههستند واگر بخواهد 5 حرکت دهد باید همان یک مهره را حرکت دهد- ایا میتواند این کار را بکن یا نه؟
پاسخ ها:
 • Ali ۹۳/۰۹/۲۸ - ۲۱:۳۲
  commentsطبق قوانین مرسوم در ایران نمی شود ولی در خارج از ایران مشکلی ندارد.ضمنا در بریتانیا در هر خانه بیش از 5 مهره نمیتوان قرار داد که این قانون در ایران و در دیگر نقاط جهان وجود ندارد.
 

کد امنیتی
کد جدید

  

دانلود نوار ابزار مجله اینترنتی دلگرم

تبلیغات

گالری تصاویر , چهره ها , پوشاک

عکس کاردستی و خلاقیت های زیبا در ساخت اشیاء

عکس کاردستی و خلاقیت های زیبا در ساخت اشیاء

کاردستی – کودک سیتی، سرگرمی و آموزش کودک و خانواده برای مشاهده ی هنرهای دستی زیبا با این بخش از دلگرم همراه باشید. کاردستی، آموزش درست کردن کاردستی، کاردستی برای کودکان، خلاقیت مدل های کاردستی با…

دانستنیهای زناشویی , ازدواج ,بارداری +18

از دست دادن وزن اضافی قبل از بارداری

از دست دادن وزن اضافی قبل از بارداری

قبل از باردار شدن وزن خود را کاهش دهید. برای کاهش وزن و داشتن اندامی زیبا قبل از بارداری با این بخش از دلگرم همراه باشید. اضافه وزن پیش از بارداری چنانچه خانمی دچار اضافه وزن است، بهتر است 3 ماه قبل…