امروز: جمعه, ۰۳ آذر ۱۳۹۶ برابر با ۰۵ ربيع الأول ۱۴۳۹ قمری و ۲۴ نوامبر ۲۰۱۷ میلادی , مصادف است با : آغاز انتشار روزنامه "مجلس" (1285 ش)/ كشف الكتريسيته(1831م)    بیشتر ...
یورو: ۴,۷۷۶ تومان
دلار: ۳,۹۲۰ تومان
سکه تمام بهار : ۱,۲۶۵,۰۰۰ تومان
یک گرم طلای 18 عیار : ۱۲۶,۰۴۰ تومان
قیمت روزانه ارز و طلا :

تبلیغات

قیمت روز طلا (تومان)

یک گرم طلای 18 عیار
۱۲۶,۳۹۰
یک گرم طلای 19 عیار
۱۳۳,۴۰۰
یک گرم طلای 20 عیار
۱۴۰,۴۳۰
یک گرم طلای 22 عیار
۱۵۴,۴۸۰
یک گرم طلای 24 عیار
۱۶۸,۵۲۰
هر مثقال طلا آبشده (مظنه)
۵۴۷,۵۰۰

نرخ روزانه ارز - قیمت به ریال

دلار
۳,۹۰۴
یورو
۴,۷۸۹
پوند
۵,۰۸۵
درهم
۱,۰۷۴
دلار کانادا
۳,۲۹۹
دلار استرالیا
۳,۱۶۴
ریال سعودی
۱,۰۴۰
لير ترکيه
۱,۲۰۹
کرون سوئد
۴۸۹
رینگیت مالزی
۹۴۴
بات تایلند
۱۲۳
یوان چین
۶۲۲
فرانک سوییس
۴,۱۴۸

قیمت روز سکه (تومان)

سکه طرح قدیم
۱,۲۴۰,۰۰۰
سکه تمام - امامی
۱,۲۷۰,۰۰۰
نیم سکه
۶۶۴,۰۰۰
ربع سکه
۳۷۵,۰۰۰
سکه گرمی
۲۵۱,۰۰۰

قیمت روز خودرو (ريال)

هایما S7 اتوماتیک
۸۵,۰۰۰,۰۰۰
وانت دیزلی فوتون
۷۹,۰۰۰,۰۰۰
پژو پارس سال کلاس 28316
۳۸,۵۰۰,۰۰۰
پژو پارس سال کلاس 28232
۳۶,۳۰۰,۰۰۰
چانگان CS35
۶۶,۰۰۰,۰۰۰
چانگان ایدو
۶۴,۰۰۰,۰۰۰
برلیانس H320 اتوماتیک
۵۵,۵۰۰,۰۰۰
رنو ساندرو
۵۲,۴۰۰,۰۰۰
برلیانس H320 دنده ای
۴۸,۷۰۰,۰۰۰

پر بازدیدهای گالری تصاویر

کد خبر 21467
تاریخ انتشار: پنج شنبه, ۲۱ شهریور ۱۳۹۲ ۱۲:۵۴

چگونه سگ خود را تعلیم دهیم؟ 9 روش برای تعلیم سگ

9 روش برای تعلیم سگ

 

 

9 روش برای تعلیم سگ

 

درس اول = بنشین

این درس خیلی مهم و درعین حال خیلی ساده و تعلیم آن آسان است. تعلیم نشستن باید در رگ و خون حیوان عجین شود. کلیه بنشین بایستی مانند کلمه سحرآمیزی حیوان را با کمال قدرت در هرحال که هست در جایش بنشاند. فراگرفتن این درس مخصوصا از جهت حفظ جان حیوان در خیابان و معابر و رفت و آمد اتومبیل ها بسیار مهم و ضروری است .

طریقه تعلیم

ابتدا سگ را در طرف چپ خود قرار می دهید و زنجیر گردنش را با دست راست میگیرید بطوریکه سگ بایستی در موقع تعلیم تمام دروس در طرف چپ مربی واقع گردد این یک سنت قدیمی است که مربیان اولیه مخصوصا پرورش دهندگان سگ های پلیس ضمن نشریه ای توصیه و ترویج نموده اند باین طریق که سگ پاسبان را همیشه طرف چپ و با دست چپ هدایت می کردند و دست راست را برای استعمال اسلحه آزاد می گذارند و از آن موقع طرف چپ طرفی است که بایستی سگ در آنطرف قرار گیرد.

و ما هم برای اینکه از این سنت پیروی کنیم طرف چپ را برای تعلیم سگ انتخاب می نمائیم . زنجیر قلاده را طوری نگاهدارید که در مواقع لزوم بتوانید با کشیدن آن حیوان را تنبیه نمائید سپس با دست چپ بطور ملایم به گرده حیوان اندکی بطرف پایین فشار بیاورید و در همان لحظه کاملا واضح و آشکار و با صدای آمرانه و بلند بگوئید بنشین و نام حیوان را بلافاصله ذکر کنید و به این شکل حیوان می فهمد که درس را صحیح انجام داده که مورد تشویق قرار گرفته است .

 

9 روش برای تعلیم سگ

 

اگر سگ بعوض اینکه روی پاهایش بنشیند خودش را روی زمین پهن کرد نباید دیگر با دست فشار داد بلکه بایستی با کمک انگشتان پنجه های حیوان را مانند چنگال روی زمین قراردهید و به این طریق نشستن روی پاها را به او بیاموزید. بعد از اینکه سگ با این درس تا حدی آشنا شد به تدریج تمام وسائل تعلیم این درس از قبیل کشیدن زنجیر و یا فشار با دست به گرده حیوان متروک می گردد و بعد از تمرین های مکرر ملاحظه می شود که حیوان بمحض شنیدن کلمه بنشین بدون استعانت مربی خود بخود در جایش می نشنید. بایستی از فحش دادن و خشونت و تنبیه کردن در موقع تعلیم کاملا بپرهیزید فقط با حوصله و بردباری و نوازش میتوان تعلیم را کاملا صحیح انجام داد.

 

sep7

 

درس دوم = همگام ? همقدم

بهترین موقع برای تعلیم این درس موقعی است که حیوان از یک گردش طولانی برمی گردد زیرا در این موقع بعلت راه پیمائی قدرت شیطنت و شلوغ کاری خود را از دست داده و به اصطلاح رام و آرام شده است . برای تعلیم این درس سگ را باید به طریق مذکور در طرف چپ قرار داد و تعلیم را شروع نمود.

محل تعلیم این درس باید در کنار دیوار و یا نرده باغ و امثال آن انتخاب گردد. زنجیر سگ را که قبلا زنجیر و قلاده شده است بایستی با دست راست محکم گرفت و با دست چپ سگ را به راه رفتن هدایت کرد. سگ باید در طرف چپ مربی و طرف راست دیوار و یا نرده قرار گیرد بطوریکه حیوان مابین مربی و دیوار با فاصله نسبتا کم واقع گردد ( دیوار و یا نرده باغ مانع از آن میشود که حیوان به طرف چپ منحرف گردد ) و در این حالت و موقعیت سگ باید طوری قرار گیرد که فقط سرو گردنش جلوتر از مربی واقع شود.

و اگر در موقع تعلیم راه رفتن و حتی توقف حیوان جلوتر و یا عقب تر از حالت مذکور واقع گردید می توان بوسیله کشیدن زنجیره قلاده حرکت و یا توقف حیوان را تنظیم نمود و چون موقعی این درس بطور صحیح انجام می شود که حیوان فقط سرو گردنش جلوتر از مربی واقع باشد لذا بایستی فوق العاده دقت نمود که جلو و عقبتر از حالت مذکور نرود. اکنون که سگ به این حالت قرارگرفت باید شروع به قدم برداشتن نمود و برای اینکه حیوان فرمان این درس را بخوبی درک نماید باید شروع حرکت همیشه با پای چپ و گفتن کلمه برویم یا قدم رو و امثال آن آغاز گردد.

 

9 روش برای تعلیم سگ

 

نکته ای که همیشه باید مورد توجه قرار گیرد آنست که بهیچوجه نباید از زنجیر قلاده برای تنبیه و ترسانیدن حیوان استفاده نمود و هر موقع که لازم شد بوسیله کشیدن زنجیر حالت قدم و یا توقف سگ را بطریق مذکور تنظیم کنید. بایستی خیلی با ملایمت و احتیاط زنجیر را بکشید و این کار را انجام دهید و از محکم کشیدن زنجیر بمنظور تنیبه حیوان بپرهیزید. هر موقع که زنجیر را به شرح مذکور برای تنظیم حالت و قدم سگ می کشید باید با صدای بلند بگوئید: قدم ? قدم این درس را حیوان باید بقدری تمرین کند که هر موقع مربی و یا صاحبش پای چپش را جلو بگذارد و بگوید قدم رو او هم بلادرنگ همگام با صاحبش به راه رفتن بطرز قدم مبادرت نماید و هر موقع که زنجیر را کشید و گفت بنشین و یا بایست فورا اطاعت نماید .

تمرین این درس باید بقدری ادامه یابد که سگ بفرمان قدم رو بدون درنگ شروع به رفتن نموده و بمحض شنیدن فرمان بایست از حرکت باز ایستد و چنانچه از عهده انجام این درس بخوبی بر آمد بایستی تمرین را مدتی در محل آزاد و بدون مانع ( دیواریانرده ) انجام داد و سپس به تدریج مدتی هم بدون زنجیر با او تمرین نمود.

نوازش بعد از انجام هر فرمان فراموش نشود. از تنبیه بی موقع و یا دشنام و آهنگ عصبانی و خشن در غیر موقع لزوم باید پرهیز نمود. بعد از هر فرمان فراموش نشود که نام سگ با صدای بلند ذکرشود

sep7

درس سوم = بیا

برای فرا گرفتن این درس از همان زمان تولگی و شیرخوارگی در سگان استعداد کافی موجود است و از همان زمان که سگ هر دفعه به میل خود بطرف شخص می آید باید گفت: بیا. بیا و وقتی که نزدیک آمد خیلی زیادتر از معمول و فزونتر از لازم او را باید نوازش نمود. و این بهترین و طبیعی ترین طریق تعلیم این درس و آمدن سگ نزد صاحبش می باشد و چنانچه از همان زمان شیرخوارگی و تولگی که هنوز موقع تربیت سگ نرسیده است به این ترتیب عمل شود سگ کاملا طبیعی به این کار عادت نموده است و علاوه بر اینکه از زحمات تعلیم این درس در آتیه کاسته می شود اصولا با این طریق اجرای فرمان بیا برای سگان عادت ثانوی و فراموش نشدنی و ذاتی خواهد گردید.

طریقه تعلیم :

ابتدا سگ را زنجیر قلاده نموده ( مخصوصا در این موقع بایستی از بند بلند 15 تا 20 متری که قبلا شرح آن داده شده است بجای زنجیر استفاده گردد ) . سپس باید سگ را تا فاصله ای درحدود طول بند مذکور ازمربی دور نمود و باید با صدای بلند گفت : بیا مثلا بیا فیدل ! و اگر در این موقع حیوان توجهی به فرمان ننمود بایستی اندکی بند قلاده را تکان داد و آهسته بطرف خود کشید.

 

اگر سگ فرمان را خوب اجرا نمود باید فورا او را نوازش کرد و اگردر اجرای فرمان تاخیر نمود بایستی بوسیله بند قلاده او را آهسته بطرف خود هدایت نمود ( ولی نباید حیوان را با زور کشید ) و در همین موقع بایست با دست راست اورا به آمدن اشاره و ترغیب نمود. فراموش نشود که در موقع ادای فرمان نام حیوان بلافاصله بعد از کلمه فرمان گفته شود مثلا : بیا فیدل ! در موقع تمرین این درس هیچوقت نباید مربی بطرف حیوان برود زیرا در این صورت سگ تصور می کند که تمرین تمام شده است و اکثرا نتیجه مطلوب حاصل نمیگردد. موقعی که این درس با کمک بند قلاده انجام شد و شاگرد باهوش تا حدی فرا گرفت مدتی هم تمرین باید بدون بند قلاده اجرا گردد و چنانچه در این موقع در انجام فرمان تاخیر و یا لجاجتی نمود بایستی زنجیر پرتاپ را بطرفی پرت نمود و به حالت قهر چند قدمی از او دورشد. مجددا با حوصله زیادتری تمرین را تکرار می کنیم تا اینکه این درس را بخوبی بیاموزد.

sep7

درس چهارم = جلوگیری از پریدن حیوان برای ابراز علاقه

سگها اغلب برای اظهار محبت عادت دارند که به سرو کول صاحب خود بپرند. مخصوصا موقعی که اگر چند دقیقه شخص را ندیده باشند در این موقع با این عمل خود در حقیقت می خواهند ابراز محبت بیشتری نموده باشند درست مانند آنستکه انسان وقتی رفیق خود را مدتی ندیده است چطور با دست به شانه اش می زند. این حیوان هم با پریدن به شانه ها و سرو کول صاحبش خوشحالی خود را از دیدن او ابراز میدارد غافل از اینکه با پنجه های آلوده و کثیفش لباس صاحب خود را کثیف و آلوده می نماید. برای جلوگیری از این عمل بایستی این عادت را از حیوان دور نمود.

طریقه تعلیم :

طریقه اول : موقعی که سگهای نسبتا بزرگ جثه کاملا دوستانه به سرو کول شخص می پرند و احیانا گونه انسان را می لیسند بایستی در یکجا ثابت ایستاد و با کمال دقت و احتیاط سگ را به روی دو پای عقبش برگرداند و بموازات این عمل باید با آهنگ محکم گفت : اه اه و با کمال احتیاط با کف دست او را از این کار منع نمود. حیوان تقصیری ندارد نمیداند که ناخن پنجه هایش تا چه حد انسان را ناراحت و لباسش را کثیف می کند. با تمرین این درس بتدریج احساس خواهد نمود که پرش او به سرو کول صاحبش مورد رضایت نیست و کم کم این عمل را ترک خواهد نمود.

طریقه دوم : موقعی که حیوان می خواهد بپرد در حالتی که زانوی پای راست را در مقابل او بمنظور مانع ازپرش خم نمائید با کف دست او را از این عمل بازدارید و با صدای محکم بگوئید : اه اه .

طریقه سوم: طریقه سوم را معمولا برای سگهای کوچک جثه بکار می برند و بایستی قبل از اینکه سگ مجال پرش را پیدا کند دست را بسوی او دراز نمود و او را نوازش داد باین طریق سگهای کوچک این عمل و عادت را به تدریج ترک خواهند نمود. فراموش نشود که در طریق تعلیم اول و دوم هر دفعه با عمل نوازش تمرین خاتمه می پذیرد

sep7

درس پنجم = بخواب

دراز کشیدن روی زمین و یا خوابیدن عمل تکمیلی درس اول نشستن است. عمل خوابیدن و یا دراز کشیدن روی زمین که با فرمان بخواب بوسیله حیوان اجرا و انجام میگردد اغلب بسیار سودمند واقع خواهد شد دانستن این هنر در خانه زیاد مورد استفاده نخواهد شد زیرا در منزل همان تعلیم نشستن برای او کافی خواهد بود که با عمل بخواب یا همانجا بمان تکمیل می شود. سگی که اطاعت از این فرمان را بخوبی بیاموزد اغلب اتفاق میافتد که اگر صاحبش او را از این حالت آزاد نکند ساعتها بدون حرکت به حالت دراز کش در جای خود میماند. اغلب اشخاصی که سگهای تربیت شده دارند و این هنر را بخوبی آموخته اند حکایاتی از این قبیل برای سگ خود تعریف می کنند و از انجام این هنر سگ خود احساس غرور می نمایند.

طریقه تعلیم :

چگونه یک سگ سرکش وکله شق را برای یادگرفتن این درس تعلیم میدهند ؟

ابتدا زنجیر قلاده را زیر پای خود قرار دهید بطوریکه بتوانید در موقع لزوم زنجیر را بالا و پایین بکشید سپس با یک دست زنجیر را آهسته بکشید و با کف دست دیگر حیوان را بطرف زمین ( حالت خوابیدن ) خم و هدایت نمائید و در این موقع کاملا واضح با آهنگی محکم بگوئید : بخواب 000 بخواب وقتی حیوان خوابید او را بهمین حالت نوازش کنید و اگر حیوان سرکشی می کند بایستی او را قدری آهسته بطرف زمین فشار دهید و پنجه های جلویش را بطرف خود دراز کنید و به همین قرار بایستی این تمرین را مکرر اجرا نمائید.

و اما عمل سرجابمان و یا همانجا بمان همان عمل تکمیلی بخواب است. در این درس اگر حراست و پاسبانی شیئی را که بوی صاحبش را بدهد به او واگذار کنید تعلیم را بهتر و زودتر فرا می گیرد زیرا ذوق و حس تملک و خوشحالی که از این کار باو دست میدهد و جزء غرایز ذاتی این حیوان میباشد تحریک گشته و به انجام این تمرین بنحو بهتری ترغیب می شود. مثلا هنگامی که برای خرید به فروشگاهی می روید و یا به بانک و پستخانه و امثال آن مراجعه می کنید و دراین موقعیت نمی توانید سگ خود را به داخل محوطه مزبور ببرید و او بایستی بیرون در منتظر بماند ابتدا یک دستکش کهنه و یا نظائر آنرا در مقابل حیوان قرار دهید و آهسته آهسته عقب عقب از او دور شوید و درهمین حالت فرمان بخواب یا از جایت تکان نخور و یا همانجا بمان را تکرار کنید.

 

9 روش برای تعلیم سگ

 

 

البته این تمرین را ابتدا با زنجیر قلاده و یا بند و قلاده اجرا نمائید اگر حیوان خواست همراه بیاید با گفتن کلمه اه و پرتاب او را متوجه عمل غیر مجازش نمائید. در این تمرین هیچوقت نباید او را از فاصله دور صدا کرد بلکه بایستی همیشه از هر کجا هستید نزد او مراجعت نموده و او را همراه ببرید. سگ نبایستی بهیجوجه جرات کند از مقابل شیئی که حراست آن باو واگذار شده است دور شود. تمرین این درس که بسیار مهم و قابل دقت است بایستی مرتب و در ابتدا با زنجیر و قلاده و فواصل کم انجام دهید تا اینکه به تدریج بتوانید با فواصل زیادتر و بدون زنجیر و بند قلاده و مدت بیشتر تمرین نمائید. فراموش نکنید بعد از انجام هر تمرین آن را نوازش کنید و بعد کلمه فرمان نام حیوان را ذکر نمائید.

sep7

درس ششم = ول کن یا بده

از همان روزهای اول بایستی سگ عادت کند به اینکه صاحبش همیشه حق دارد هر چیز ولو استخوان عزیزش را از مقابل او بردارد. اگر این حقیقت را از ابتدای تولگی درک نمود تعلیم این درس کار مشکلی نخواهد بود و آن بایستی فرمان بده و یا ول کن را بدون چون و چرا و قید و شرط اطاعت و اجرا نماید. همیشه اتفاق می افتد که شخص ناچار می شود ضرورتا شیئی را از مقابل سگ و حتی سگان بزرگ دور نماید و حتی از دهان آن خارج کند مثلا موقعی که حیوان طعمه و یا شیئی مشکوک و مسمومی را به دندان گرفته باشد .

طریقه عمل :

قبلا بگذارید حیوان شیئی را برای شما بیاورد آنوقت خود را خم کرده با دست راست برای گرفتن آن شیئی بطرف حیوان دراز کنید و با آهنگی محکم بگوئید : بده 000 بده یا ول کن و این فرمان را خشن تر و با کوبیدن پا بزمین ادا کنید و اگرحیوان در دادن شیئی مذکور سرسختی نمود فرمان را بطریق مذکور تکرار کنید و شیئی را از دهانش بگیرید. و اگر باز هم در دادن شیئی مزبور تمرد کرد آنوقت با دست چپ قلاده اش را بگیرید و با دست راست دهانش را باز کنید ( به این طریق که از بالا پوزه اش را بگیرید و با انگشت لبش را بطرف دندانهایش فشاردهید ) و شیئی را از دهان خارج نمائید. این تمرین را باید آنقدر ادامه دهید تا بخوبی و بدون تامل و وقفه انجام و اجراء نماید.

رsep7

درس هفتم = گرفتن طعمه ازدست دیگران ( نخور بخور )

اینکه سگ بایستی از خوردن طعمه از دست دیگران اجتناب نماید مهمترین تعلیم و تربیتی است که بایستی یک سگ مخصوصا سگ پاسبان و مستحفظ بیاموزد زیرا اغلب اتفاق می افتد اشخاصی که با مال و جان شخصی سوء قصد دارند قبلا سعی می کنند بوسائل ممکن کلیه موانع موجود را از سرراه خود بردارند و مهمترین آن موانع سگهای مستحفظ و پاسبان می باشند.

متاسفانه میل و ذوق بدون اراده برای بلعیدن و خوردن غذا همیشه و در هرحال در سگان زیاد می باشد مخصوصا زمانی که بوی مطبوعی شامه تیز این حیوان را نوازش دهد این میل طبیعی و ذوق ذاتی اغلب باعث مرگ سگان حتی سگهائی که خوب هم تربیت شده باشند گردیده است.

و چون خیلی نادر است که سگی از خوردن غذا و طعمه صرفنظر نماید لذا به این مناسبت بایستی حتی با زحمت و مشقت پشتکار زیاده از حد و خسته کننده سگ را علیرغم این میل باطنی بخوبی تربیت نموده و عادت داد که غیر از طرف خود و دست صاحبش به هر عنوان و تحت هر شرایطی طعمه ای نخورد. اگر سگان از موقع تولگی عادت کنند که از ظرف مخصوص و محل معین و خاصی که بوسیله شخصی معین غذا داده میشود غذای خود را بخورند تسلیم این درس تا حدی آسانتر می شود ولی بهر حال باید توجه داشت که اگر از صد طریقه که برای تعلیم این درس به کار می برید یکی فقط یکی از آن طرق موثر واقع شود باز هم موفقیت قابل توجهی خواهد بود.

اکنون به چه قسم باید این درس تعلیم داده شود؟

این درس باید بطرق مختلف قسمتی بوسائل عملی و قسمتی بوسیله بدمزه کردن طعمه انجام پذیرگردد.

طریقه عمل باین قسم انجام می شود که مثلا از آشنائی تقاضا کنند یک قطعه گوشت کباب شده را بوسیله چنگال به سگ عرضه نماید و درهمان لحظه ای که سگ طعمه را می قاپد با مواظبت کامل با نوک چنگال اندکی دهان و یا زبان حیوان را نیش بزند. دراینجا حیوان بعلت دردی که دراثرنوک چنگال حاصل می گردد متاثر گشته و در این حال موقعیت نامانوسی درک مینماید. این عمل را باید به فواصل کوتاه تکرار نمود و سپس با دست صاحبش همان لقمه را بدون اینکه آسیبی به باو برسد باو خورانید. در این موقع سگ حس می کند که بهترین و راحت ترین غذا و طعمه را همیشه می تواند از دست صاحبش بگیرد و از دست غریبه همیشه با درد همراه خواهد بود.

طریقه دیگر اینکه از آشنای مذکور تقاضا کنید در موقع لقمه دادن و در دهان لحظه قاپیدن بوسیله ای او را بترساند و بی خطرترین وسیله برای انجام این کار آب است. باین طریق که قطعه استخوانی را با دست چپ و سرنگ و یا آب دزدکی را که با آب پرشده باشد با دست راست بگیرد و در همان لحظه ای که سگ استخوان را قاپید با سرنگ مزبور آب را به صورت او بپاشد. این عمل برای سگ غیر مانوس و نامطبوع خواهد بود مشروط بر اینکه آب در گوش حیوان نرود ضرری نخواهد داشت. این عمل را چند مرتبه بطریق مذکور بوسیله شخص ناشناس باید تکرار نمود و سپس همان قطعه استخوان بوسیله صاحب سگ بدون استعمال آب دزدک به سگ داده شود.

 

9 روش برای تعلیم سگ

 

طریقه سوم از راه ذائقه حیوان است باین طریق که قطعه گوشتی را با برگ افسطنین و یا کمی گرد فلفل ( و یا سایر موادی که در نتیجه تجربه شخصی سگ از آن متنفراست و ازخوردن آن اجتناب می کند البته در صورتیکه برای سلامتی حیوان نامناسب نباشد ) آلوده نموده و در سر راه او قراردهید و یا بوسیله اشخاص ناشناسی باو داده شود. گوشتی که کمی کباب شده باشد برای این منظور انتخاب شود از همه بهتر است زیرا شامه سگ که بسیار حساس است در نتیجه بوی کباب تحریک می شود و بهتر به نتیجه خواهیم رسید. و نکته دیگری که باید مورد توجه قرار داد آنست که قطعه گوشت انتخاب شده نباید طوری کوچک باشد که حیوان دفعتا آنرا ببلعد و ذائقه او طعم غیرمطبوع طعمه را درک نکند- انتخاب طعمه در این مورد باید طوری باشد که حیوان مجبور به جویدن آن باشد.

 

چون اشخاص غریبه و یا افرادی که با قصد سوء طعمه به سگ می دهند عادتا با دو انگشت شصت و ابهام طعمه را به سگ عرضه مینمایند لذا باید صاحب سگ همیشه سعی و دقت کند که هیچ وقت و حتی یک مرتبه هم به این طریق طعمه ای به سگ ندهد و اگر احیانا و استثنائا لازم باشد که با دست به حیوان طعمه ای داده شود بایستی آنرا در داخل کف دست باو عرضه نماید زیرا باین طریق اشخاص غریبه هیچ وقت قادر نخواهند بود که طعمه ای به سگ بدهند و اما برای تمرین این درس باید طعمه با همان دو انگشت ارائه شود که اگر حیوان درصدد خوردن برآمد با گفتن کلمات اه اه و دنبال آن او را از خوردن منع نمائید و بلافاصله همان قطعه را در کف دست خود باو عرضه نمائید و در این صورت وقتی حیوان لقمه را خورد فورا باید او را نوازش نمود.

 

 

9 روش برای تعلیم سگ

 

این تمرین را باید روزهای متمادی تکرار نمود تا اینکه سگ بخوبی بیاموزد که به چه طریق مجاز است لقمه ای را غیر از ظرف غذایش از دست صاحبش بگیرد. اکنون که این درس را بخوبی تعلیم گرفت باید شخص ناشناسی یک قطعه استخوان و یا گوشت بوسیله انگشتانش به سگ عرضه نماید. دفعات اول در حضور صاحبش و دفعات بعدی در غیبت صاحبش در این موقع سگ بوسیله برگرداندن سرش می فهماند که رغبتی به خوردن لقمه ندارد. بهتراست این درس را همیشه با ادای کلماتی ازقبیل نگیر000 و یا نخور و امثال آن ادامه داد و در موقع لزوم تحسین و نوازش و یا توبیخ را فراموش نکنید.

sep7

درس هشتم : ایستادن– صبرکردن

برای تعلیم ایست یا توقف می بایست که حیوان را در حالی که قلاده بسته شده است در وضعیت نشسته قرار داد وسپس دستور ایست را داد و در این حال کف دست چپ را در جلوی پوزه قرارداده و قدم به قدم از وی دور شوید و دستور را تکرار نمائید . 10 الی 20 ثانیه حیوان باید دراین حال بماند و سپس آزادش سازید .

به تدریج این زمان و فاصله را افزایش دهید تا زمانی که با ارائه دستور ایست حداقل سه دقیقه صبرکند . بتدریج دامنه فاصله گرفتن را افزایش دهید تا حدود 5/4 متر از او فاصله داشته باشید . تشویق سگ در این زمان حائز اهمیت است. یک نکته ضروری که باید به آن توجه داشت این است که سگ با آنچه شما می گوئید یا آن را چطور می گوئید و آنچه خود در زمان گفتن آن انجام می دهید کاملا آشنا گردد . این دستور را باید با یک صدای رسا و شفاف ابراز نمود و حتی در این حال می توانید انگشت سبابه خود را بلند نموده و در حین اشاره کردن دستور ایست را به او بگوئید . پس از تکمیل این آموزش می توان حیوان را با آموزش های قبلی یعنی حرکت بنشین و ایست تمرین داد . در اجرای این دستورات باید مهربان و قاطع بود و به دور از خشم آموزش حیوان را کامل کرد .

sep7

درس نهم : هجوم و حمله

حمایت سگ از صاحبش یک غریزه حیوانی است منتها باید در این مورد با وهم تعلیم داده شود که در موقع خطر . خطر را حس کند و در مواقعی که غفلتا به صاحبش حمله و تجاوز می شود چگونه از او دفاع کند و او را یاری نماید و این آموزش جزء تعلیمات ضروری برای سگ خصوصا برای سگهای محافظ می باشد .


در شروع تعلیم باید ابتدا سگ را با پوزه بند مجهز نمود و سپس با یک دشمن ساختگی و فرضی که از اشخاص نا آشنا انتخاب شوند یک نزاع و کتک کاری ساختگی بوجود آورد - در این موقع سگ روی غریزه ذاتی اش حمله را آغاز می کند ولی مربی باید مواظب ناحیه گلو و سر هدف ( دشمن ساختگی ) باشد و با کلمات تحسین آمیز باید سگ را تشویق و یاری نمود .

حمله به قسمت سینه و گلوی دشمن ساختگی را از طرف سگ نباید منع نمود بلکه او را باید ترغیب نمود زیرا به این ترتیب او یاد می گیرد که در مقابل دشمن حقیقی و یا قاتل مستقیم به چاقو و اسلحه او حمله ننماید و خطر را دفع کند و بتواند گردن و یا سینه اش را بگیرد و محکم نگاه دارد .

 

9 روش برای تعلیم سگ

 

سگ همیشه به مواضعی حمله می کند که در موقع تعلیم یاد گرفته است و نتیجه اش از طرف صاحبش مورد رضایت واقع شده و تشویق گردیده است . یاد دادن این درس به طریق مذکور برای سگها خیلی آسان است لکن مشکل تعلیم اجرای دستور ترک حمله است که با شنیدن دستور" ول کن" از طرف صاحبش او باید بلافاصله و بدون تامل و درنگ دشمن را رها کند .

تمرین این درس را باید در اوائل با بند قلاده انجام داد که چنانچه با شنیدن کلمه "ول کن" دستور را انجام نداد بتوان با کشیدن بند قلاده او را به این کار تفهیم نمود . این تمرین باید قدری ادامه یابد که بمحض شنیدن کلمه " ول کن" سگ بدون معطلی دستور را انجام دهد و در حقیقت کلمه " ول کن" در او اثر سحرآمیزی داشته باشد که بدون اراده انجام دهد . قبل از اینکه به تعلیمات دیگری بپردازید باید کاملا مطمئن باشید که این درس و عمل "ول کن" را در موقع حمله قطعا و فورا انجام میدهد و بلافاصله می آید نزد صاحبش می نشیند و یا میخوابد .+ 601
مخالفم - 81
منبع: http://dog-info.blogfa.com/


تعداد نظرات: 60
منتشر نشده: 0
 
ir
+0
unlike
-0
محمد ۹۶/۰۸/۱۳ - ۱۴:۴۵
پاسخ
comments سلام من یه سگ ژرمن داشتم به شدت رو غریبه حساس بود اگه غریبه میدید گازش میگرفت یا به طرفش پارس میکرد هیچی هم یاد نمیگرفت آخرش فرار کرد خیلی نمک نشناس بود حتی به منم حمله میکرد
 
 
nl
+0
unlike
-0
علی ۹۶/۰۷/۲۳ - ۱۹:۱۰
پاسخ
comments سلام من یک شیتزو نر دارم هر وقت میریم گردش اگر سگ ببینه کاملا غیر قابل کنترل میشه و اصلا به حرف گوش نمیده بخصوص اگه ازاد باشه جه راه کاری پیشنهاد میدهید؟
 
 
ir
+0
unlike
-0
نشمیل ۹۶/۰۶/۱۵ - ۱۸:۵۶
پاسخ
comments سلام . خوبی شما . من یه سگ شیتزو تریر دارم 2ماه و نیمشه . هر کاریش میکنم نمیره روی پدش دستشویی کنه هر جا که دوس داره دستشویشو انجام میده . چیکارش کنم
 
 
ir
+0
unlike
-0
masoud ۹۶/۰۶/۰۸ - ۱۲:۳۹
پاسخ
comments مطالب عالی. من امتحان کردم نتیجه مطلوبه...
 
 
ir
+0
unlike
-0
ملیکا ۹۶/۰۳/۲۴ - ۱۳:۱۲
پاسخ
comments سلام خسته نباشید ممنون از مطالب مفیدتون،من یک سگ تریر دارم هرجایی دستشویی میکنه چیکار باید بکنم؟میشه راهنماییم کنین لطفاً
 
 
ir
+0
unlike
-0
حجت الله مظاهری ۹۶/۰۳/۱۰ - ۱۰:۴۳
پاسخ
comments سلام .با تشکر از مطالب و راهنمایی های خوبتان .سوالی داشتم سگی دارم دو رگه ژرمن و رسمی .برای غریبه ها خیلی هاری می کنه و چند نفری رو هم گرفته .ولی با خودم خیلی رامه آیا میشه تربیتش کنم ؟
پاسخ ها:
 • fara ۹۶/۰۷/۱۹ - ۲۰:۱۵
  commentsاره عزیزم اول باید یاد بگیره که وقتی کسی میاد پارس نکنه دوم باید برای هر کار بدی که با طرف مقابل مکنه تنبه کردش یا توی جاش بزاری درشو ببندی یا بهش بگی سگ بد یا اسمشو صدا بزنی بعد بگی بد بد این کارو داعما تکرار کنی حتما جواب میده
 
 
gb
+0
unlike
-0
ماکان ۹۶/۰۳/۰۴ - ۱۴:۴۴
پاسخ
comments بنظر شما سگ گریت دین بهتره یا دوبرمن (از نظر محافظت از شخص)
 
 
ir
+0
unlike
-0
الیاس ۹۶/۰۲/۰۵ - ۲۲:۳۸
پاسخ
comments سلام من یک سگ پاپی دارم که سه ماهشه دلم میخواد سگم دیوانه و ادم گیر باشه اگیر سگم رو تو خانه تاریک با زنجیر یک سشال ببندم ادم گیر میشهد یا نه
 
 
ir
+0
unlike
-0
مهدی ۹۶/۰۱/۲۱ - ۱۲:۱۶
پاسخ
comments سگ من 8 ماهس
ولی از ادم به شدت می ترسه
و کلا سگ ترسوییه
چیکارش کنم ک عادت ترس ازش بیفته ؟
پاسخ ها:
 • امیر ۹۶/۰۸/۱۰ - ۱۳:۲۴
  commentsمشکل روانی داری؟
 
 
ir
+0
unlike
-0
محمد ۹۶/۰۱/۱۰ - ۱۱:۵۷
پاسخ
comments من میخواهم سگ بخرم از کجا بخرم
پاسخ ها:
 • ازاده ۹۶/۰۱/۲۳ - ۱۵:۲۴
  commentsکلینیک
 • م ۹۶/۰۵/۲۱ - ۱۷:۳۷
  commentsباید بندازیش یه جای تاریک
 • roohollah ۹۶/۰۶/۰۸ - ۱۸:۰۶
  commentsسلام من ی توله هاسکی میخواستم ارزان
 
 
ir
+0
unlike
-0
محمد ۹۶/۰۱/۱۰ - ۱۱:۵۳
پاسخ
comments سلام من میخواهم توله سگ زرمن بخرم از کجا باید بخرم
 
 
ir
+0
unlike
-0
مایک ۹۶/۰۱/۰۷ - ۱۴:۱۳
پاسخ
comments من یه سگ چموش دارم که حتی به خودمم حمله میکنه هرچه قدر به اون میگم پاتو فراتر گذاشتی نمیفه واقعا سگ عوضی هستش چی کارکنم
 
 
nl
+0
unlike
-0
علیرضا ۹۶/۰۱/۰۶ - ۱۴:۳۱
پاسخ
comments سلام من یه اشپیتز دارم خیلی بچه هارو گاز میگیره چکار کنم لطفا راهنماییم کنید
پاسخ ها:
 • ازاده ۹۶/۰۱/۲۳ - ۱۵:۲۵
  commentsمال منم اشپیتز اما گاز نمیگیره
 
 
ir
+0
unlike
-0
مهدی ۹۵/۱۲/۳۰ - ۱۹:۴۰
پاسخ
comments از کجا باید سگ خرید
 
 
ir
+0
unlike
-0
حامد ناظریه ۹۵/۱۲/۲۵ - ۲۱:۰۵
پاسخ
comments سلام من یه سگ دارم هر جا میرم میاد و همیشه هم جلوی خونمون هست ولی اصلا نمیزاره طرفش برم و بهش دست بزنم چکارش کنم؟
لطفا راهنماییم کنین
 
 
ir
+0
unlike
-0
مومر ۹۵/۱۲/۲۱ - ۱۱:۲۶
پاسخ
comments عالی بود
 
 
ir
+0
unlike
-0
shahrzad ۹۵/۱۲/۰۳ - ۲۰:۴۱
پاسخ
comments سلام دوستان من میخوام یک سگ بگیرم بنظرتون مالتیز بگیرم یا شیتزو نر یا ماده خیلیا گفتن ماده بگیر چون اروم تره بعد وقتی روز اول گرفتم سگو کی باید بهش اموزش هارو بدم چجوری بهش یاد بدم که باید تو دستشویی یا هر جایه دیگه دستشویی کنه یا چجوری بهش یاد بدم ک پارس الکی نکنه هزینه تمام وسایل و خوراکی ایناش رو هم چقدر ممیشه لطفا جواب بدین ممنون
 
 
ir
+0
unlike
-0
mojtaba ۹۵/۱۰/۲۴ - ۱۲:۱۴
پاسخ
comments سلام من یه سگ اومد توحیاط خونه منم بهش غذا دادم بهم عادت کرده وخیلی دعوایی هست حتی باسگی که نگهبانه ۲برابر خودش هم هست دعوا کرد واون را فراری داد منو خیلی دوست داره ولی از آدم میترسه میخوام سگ نگهبانش کنم وگیرا بشه فکر کردم با بستنش وحشی میشه براش غلاده قرمز خریدم نمیزاره ببندمش فکر میکردم از رنگشه اما از اون هم نبود رنگ قلاده را عوض کردم ولی کلا از قلاده میترسه اگر هم بزور بندازم وحشی بازی در میاره نمیزاره کلا با قلاده مخالفه حتی تناب هم نمیزاره ببندمش منم خیلی دوستداره هرجا برم دنبالم میاد چکار کنم لطفا کمک کنید چطور ببندمش لطفا کمک کن جواب بده
پاسخ ها:
 • متين غفوري ۹۵/۱۰/۲۶ - ۰۸:۵۲
  commentsسگ خودرادريك محوته ي بسته قراردهيد مثل انباري 5 روز فقط اب ويكم نان بدهيد وفقط خود شماراببيند وهيچ كس جز خودتان رانبيندوازحياط زياد بيرون نياوريد
 
 
ir
+0
unlike
-0
شروین ۹۵/۱۰/۱۳ - ۰۲:۰۹
پاسخ
comments من یه تریر ۶ ماهه دارم این شبا تنهایی نمیخوابه حتما باید یکی کنارش باشه تا بخوابه من چیکارش کنم دارم دیوانه میشم از دستش خییییییلی شلوغ میکنه
تورو خدا کمک کنید کمککککککککک
پاسخ ها:
 • saba ۹۵/۱۱/۱۴ - ۱۲:۱۵
  commentsاون هر وقت خواسته بخوابه سرصدا کرده رفتین پیشش دیگ یاد گرفته هر وقت سرصدا کنه شما میرین پیشش پت منم همین کارو میکرد البته وقتی فقط ابجیم رو میدید منم پارکشو گذاشتم پایه تختم تقریبا یه هفته کم تر زمان برد که عادتشو ترک بدم و هر دفعه اینکارو میکرد محکم میگفتم نه الان دیگ سر و صدا نمیکنه و فقط موقه ای که دست شویی داره غر میزنه
 • محمد ۹۶/۰۱/۱۹ - ۱۴:۱۵
  commentsسگ شب ببر بیرون خسته میشه راحت میخابه
 
 
ir
+0
unlike
-0
داود ۹۵/۰۹/۲۶ - ۱۱:۰۸
پاسخ
comments سلام
برای تشویق کردن سگ بعد از انجام یه کار بهترین جایزه چیه ؟ بجز آفرین گفتن یا نوازش کردن توی فیلمهای آموزشی دیدم که یه چیزی تو دستشونه که میدن به حیون و اونم میخوره یه چیز مثل شکلات یا ... که رنگشم تیرست اما نمی دونم چیه کسی میدونه؟
 
 
ir
+0
unlike
-0
دوستدار سگ ها ۹۵/۰۹/۱۵ - ۲۰:۰۳
پاسخ
comments سلام
من یک سگ اشپیتز دارم که خودش از قبل بلد بود وقتی سوت می زنم بیاد ولی هر کاری می کنم نمی توانم اورا با خانه اش آشنا کنم. به نظر شما چه کای باید بکنم؟
پاسخ ها:
 • BAHAR ۹۵/۱۰/۱۷ - ۱۷:۳۲
  commentsتشویقی سگ هست میتونین از فروشگاه هایی که وسابل سگ میفروشن بخرین.
 • متين غفوري ۹۵/۱۰/۲۶ - ۰۸:۵۵
  commentsبزاريدخوب گرسنه شود بعد گوشت رافقط درخانه اش بدهيد
 
 
ir
+0
unlike
-0
ابوالفضل ۹۵/۰۸/۰۷ - ۲۲:۵۸
پاسخ
comments سلام کجاباید سگ بگیریم جه سگی خوبه لطفن راهنما ییم کنید
پاسخ ها:
 • قاسم ۹۵/۱۱/۱۱ - ۰۸:۵۲
  commentsهر سگی تعلیم داده میشود بایددید جه سگی میپسندی؟
 
 
ir
+0
unlike
-0
بهنام ۹۵/۰۸/۰۲ - ۱۳:۳۴
پاسخ
comments عاااااااااااااا اااالللللللی
دمتون گرم
 
 
ir
+0
unlike
-0
اس7 ۹۵/۰۷/۱۱ - ۱۸:۱۲
پاسخ
comments خیلی ممنون تشکر
 
 
ir
+0
unlike
-0
اس7 ۹۵/۰۷/۱۱ - ۱۸:۱۱
پاسخ
comments خیلی ممنون
 
 
ir
+0
unlike
-0
ailn ۹۵/۰۶/۲۹ - ۱۷:۳۷
پاسخ
comments عالی بود من یک مینی داگ دارم که راحت تونستم بهش اموذش بدم البته سنشم کمه دو ماهشه
 
 
ir
+0
unlike
-0
سجاد ۹۵/۰۵/۳۱ - ۱۹:۳۸
پاسخ
comments میشه جواب بدین خواهش می کنم
 
 
ir
+0
unlike
-0
سجاد ۹۵/۰۵/۳۱ - ۱۹:۳۷
پاسخ
comments سلام سگ من وقتی میرم سمتش یا باهت=اش بازی می کنم سی می کنه مب دندو ناش بام رو بگیره و یک صدای شبیه به خورناس در میاره باید چب کار کنم
پاسخ ها:
 • آذین مهر ۹۵/۰۸/۰۱ - ۱۸:۵۰
  commentsی مقدار توجه تو تایپ کردن هم گاهی اوقات بد نیستخودت ی بار دیگه بخون ببین چی نوشتی
 • kkk ۹۵/۰۸/۱۴ - ۰۰:۵۵
  commentsهر وقت این کار رو کرد یک نه بگین مثلا نه رکس سریع بازی رو قطع میکنین و روتون روبرمی گردونین هر بار این کار رو کرد این برخورد رو داشته باشین یاد میگیره گاز بگیره بازی تمومه
 • saba ۹۵/۱۱/۱۴ - ۱۲:۰۹
  commentsهر وقت موقع بازی سعی داره شمارو گاز بگیره عقب نشینی نکنین و محکم با اراده نه با جیغو داد چون سگو به هیجان میاره محکم بگو نه و روتو برگردون اینجوری یاد میگیره هر وقت خواست شمارو گاز بگیره با این کارش میهمه که بازی تکوم میشه
 
 
ir
+0
unlike
-0
الیاس ۹۵/۰۵/۲۶ - ۰۰:۴۵
پاسخ
comments با سلام من یدونه شیانلو دارم هیچی تو کلش نمیره همش کار خودشو میکنه به خصوص توی راه رفتن آدم به حد جنون میرسونه.
میدونم کاریش نمیشه کرد فقط خواستم یکم دردودل کنم :-)
پاسخ ها:
 • yaser ۹۵/۰۸/۲۳ - ۱۳:۱۹
  commentsدوست عزیز سگ شما الفا هست و یاد گرفته که سر دسته باشه و در واقع اون صاحب شما هست نه شما صاحب اون با تربیت و پشتکار میشه درستش کرد و متوجه ساخت که شما صاحب اون هستید نه اون و فقط باید حرف شما رو گوش بده
 
 
ir
+0
unlike
-0
رضا ۹۵/۰۴/۲۲ - ۲۰:۳۵
پاسخ
comments پگونه باید به سگ آموزش داد که ساکت باشد و وقت و بی وقت پارس نکند؟
 
 
ir
+0
unlike
-0
اصغر ۹۵/۰۴/۰۷ - ۱۵:۱۵
پاسخ
comments آفتابه بود اين روش ها خيلي آسونه بدرد سگ خونگي ميخوره من ميخوام سگ وحشي بشه نه رام
پاسخ ها:
 • tv ۹۵/۰۶/۰۷ - ۱۷:۰۰
  commentsدوست من اگه میخوای سگت به خودت حمله نکنه این روش ها عالین ... بعد اگه به سگت فرمان پارس کنو یاد بدی به ارحتی میتونی کاری کنی هروقتی خواستی وحشی بشه و به ملت پارس کنه...انتظارم نداشته باش یه شبه سگت وحشی بشه و هیوقتم نزنش ...
 
 
ir
+0
unlike
-0
بنیامین ۹۵/۰۳/۲۸ - ۱۴:۲۶
پاسخ
comments سلام من یه سگ گریت دین و دو سگ دوبرمن بالغ دارم به نظر شما این سگ ها رو میتونم آموزش بدم یا نه؟ چون الان یه چند روزه با دوبرمن کار میکنم که 1سال و4 ماهشه اما چیزی متوجه نمیشه با این که من کلی وقت میذارم فرقی نکرده به نظرتون سنش بالاس و متوجه نمیشه یا مشکل از جای دیگه اس؟
پاسخ ها:
 • yaser ۹۵/۰۸/۲۳ - ۱۳:۲۱
  commentsدوست عزیز سگها همیشه مشتاق یاد گرفتن هستن شما اول باید متوجه بشی که سگ شما چطور فکر میکنه ؟ و رفتارش رو بشناسی و بعد طبق اون رفتار باش رفتار کنی
 
 
cn
+0
unlike
-0
رضا ۹۵/۰۳/۰۶ - ۱۹:۲۷
پاسخ
comments من خیلی راهت به سگم تونستم به سگم آموزش بدم ممنون از شما
 
 
ir
+0
unlike
-0
محمد ۹۴/۰۶/۲۱ - ۱۵:۵۷
پاسخ
comments سلام داش ممنونم از بابت اموزش هات خخخخخخخخییییییی یلللللللییی خوب بود من یه سگ هاسکی 1ساله دارم تمرین ها همه رو جواب داد بجز پرش درست نفهمیدم باید چیکار کنم ممنونم
 
 
ir
+0
unlike
-0
سهیل ۹۴/۰۶/۱۶ - ۱۳:۵۱
پاسخ
comments سلام سگ من اصلا عمل نمی کنه چکار کنم توجه هم نمی کنه با تشکر
 
 
ir
+0
unlike
-0
مسعود ۹۴/۰۴/۲۴ - ۱۹:۲۴
پاسخ
comments مرسی خوب بود اما هدایت سگ به لونش و چجوری بهش یاد بدیم کمتر واق واق کنه یا الکی واق واق نکنه
 
 
ir
+0
unlike
-0
شهاب ۹۴/۰۴/۱۱ - ۱۲:۱۶
پاسخ
comments عاااااااااااااا لی بود!!!
 
 
ir
+0
unlike
-0
سارا ۹۴/۰۳/۲۷ - ۱۴:۰۵
پاسخ
comments ممنون منم تا چند وقت دیگه میخوام دوبرمن بخرم امیدوارم خودم بتونم بهش آموزش بدم
پاسخ ها:
 • fazlahmadnoori ۹۵/۱۱/۰۹ - ۰۸:۵۵
  commentsسلام
 
 
ir
+0
unlike
-0
طناز ۹۴/۰۲/۰۹ - ۱۳:۲۱
پاسخ
comments خیلی خوب بود...این تمرین هارو روی سگی که میخوام بگیرم امتحان میکنم
 
 
ir
+0
unlike
-0
غزل ۹۴/۰۲/۰۴ - ۱۸:۰۷
پاسخ
comments عالی بود
پاسخ ها:
 • ارش ۹۴/۰۵/۲۱ - ۲۰:۰۵
  commentsکسی امتحان کرده
 

کد امنیتی
کد جدید