مهمترین علت تولک رفتن قناری و سریع ترین راه درمان آن

4 علت مهم تولک رفتن قناری و 6 راه درمان پرریزی قناری
۲۵,۷۸۵
۲۲
۰
دوشنبه, ۲۳ بهمن ۱۳۹۶ ۱۶:۰۴
قناری پرنده ای کوچک وزیبا وفرح بخش است ،قناری برای زندگی در قفس بسیار مناسب می باشد ،آنها پرندگانی مقاوم وقابل تربیت هستند. عمر قناری بین ۱۵ تا ۲۰سال برآورد شده است قناری در دوره های مختلف زندگی نیاز به نوجه خاص وتغذیه متناسب با آن دوره دارد. دوره های جوجه قناری ، بلوغ ومرحله جفت گیری ومرحله حساس زندگی قناری(دوره پرریزی یا تو لک رفتن)تقسیم می شود.
4 علت مهم تولک رفتن قناری و 6 راه درمان پرریزی قناری

علت تولک رفتن قناری

مرحله پرریزی( تو لک رفتن ):

پرریزی قناری در شرایط عادی معمولا باشروع فصل گرما (از اول تیر)آغاز وتا پایان مهرماه ادامه می یابد حدودا پرریزی بین ۶ تا ۱۲ هفته طول می کشد،پرریزی در قناری از نواحی سینه شروع می شود وبه صورت دو طرفه درتمام قسمت های بدن پیشرفت می کند ودر نهایت به ناحیه سر می رسد وکلیه پرهای بدن می ریزد (در جوجه قناری ها که معمولا در محدوده سنی ۱۰تا۱۲ هفتگی وارد مرحله پرریزی می شوند شاه پرهای بال وپرهای اصلی دم نمی ریزند).
ودر پایان پرریزی وکامل شدن تدریجی پرها در مناطق مختلف بدن ،اخرین جایی که پر در می اورد سر قناری است ( وقتی پرهای سوزنی سر بیرون امدند پرریزی تقریبا کامل شده است) با توجه به استرس ها ناشی از پرریزی وتغییرات هورمونی. نیاز قناری به مکمل های ویتامبنه واسیدها ی آمینه وپروتئین ها افزایش می یابد ،بنابراین تغذیه حاوی ویتامین ها ومواد معدنی واسیدهای آمینه نقش مهمی در سلامت قناری دارد.
و این را نباید بعنوان یک بیماری تلقی کرد بلکه بروز ان در اثر عدم رعایت بعضی از شرایط زندگی قناری و یا از آثار و عواقب ابتلا به یک مرض دیگر است.

5 علت در تو لک رفتن قناری دخیل هستند را بررسی می کنیم :

 1. شپش ها میتوانند هر موقع از سال و در اثر عدم نظافت کافی ، ورود قناری تازه و … وارد سالن پرورش ما شوند ، آن ها به صورت شروع به کار میکنند و نشانه های خود را در قناری های ما به جا میگذارند . یکی از این نشانه ها خالی شدن پر های گردن و کمر است ، با دیدن این نشانه باید به سرعت علایم شپش ها چک شوند .
 2. تغذیه در قناری ها بسیار حائز اهمیت می باشد که در جیره های غذایی سرد و گرم نسبت به فصول مختلف سال در دسترس قناری قرار میگیرند.
 3. به طور مثال نباید در پاییز و زمستان که هوا رو به سردی می روند از دان های سرد و یا در تابستان از دان گرم بیش از حد معمول استفاده کرد . رعایت نکردن این موضوع باعث پر ریزی و تولک رفتن قناری می شود.
 4. تغییرات دمای قناری ها باید طی فصل ها انجام شود و اختلاف دما در هر فصل باید بین 2 تا 7 درجه باشد ، مثلا در زمستان اگر دمای محیط نگهداری 12 درجه سانتی گراد باشد نباید دما را ناگهانی تا 22 درجه برسانیم . یا اختلاف دمای شب و روز هم نباید بیش از 7 درجه باشد .
 5. شدت نور ، مدت زمان نور و زمان بیداری نباید نوسان داشته باشد ، برای مثال شدت نور در زمان جفت گیری و آماده سازی %100 خواهد بود و بدون نوسان ، همان طور زمان خواب و بیدار

6 راه درمان تولک بدون بی موقع قناری:

 1. استفاده از غذاهای آماده وبهداشتی وبالانس شده با بهترین برندهای دنیا حاوی ا نواع ویتامینها واسیدهای امینه ضروری ومواد معدنی مورد نیاز قناری که قابل تهیه از فروشگاههای پت شاپ وکالای دامپرشکی می باشد
 2. تخم کتان بصورت دائم+ مخلوطی از تخم کاهو وتخم خرفه وتخم کاسنی،، به نسبت تخم کاهو وتخم خرفه برابر وتخم کاسنی به نسبت ۱ به ۵( ۵گرم تخم کاهو+۵گرم تخم خرفه+۱گرم تخم کاسنی) +استفاده از ویتامینهای ضروری آ ودی۳ وای واسید امینه ها ضروری هفته ای یک بار در اب اشامیدنی + سبزیجات مثل کاهو وکدو سبز هفته ای یک بار

 3. ۱۰قسمت تخم کتان +۱ قسمت ارزن+ یک قسمت تخم شلغم مناسب است مکمل های ویتامین واسید های آمینه هفته ای یک بار + برگ سبزیجات و میوه ها هفته ای ۲بار و هفته تخمه ده روز یک بار به میزان سه گرم به ازای هر قناری / توجه بعداز پرریزی میزان چربی اضافی جیره را کاهش و وبه کتان وارزن شاهدانه اضافه می کنیم تاتشویق به خواندن شود شاهدانه دانه عالی وطلوب برای قناری می باشد که حاوی اسیدهای آمینه واسید چرب امگا۳ می باشد.

 4. در دوران گذراندن دوره تولك بايد قناري در قفس مخصوص پرواز باشد . اين قفس بايد داراي كمترين چوب نشيمن بوده تا پرنده بتواند به راحتي در آن پرواز نمايد. در اين قفس ، قناري نبايد تنها بوده و يا اينكه تعداد آنها آنقدر زياد باشد كه نتوانند به راحتي در آن پرواز كنند زيرا در هر دو حالت قناري آسيب خواهد ديد و به خوبي رشد نخواهد كرد.

 5. وجود هواي تازه و نور كافي از ضروريات اين دوره براي قناريها است. تغيير مكان براي قناريهايي كه در حال گذران دوره تولك خود مي باشند مضر مي باشد. زيرا قناري در اين دوره بسيار آسيب پذير مي باشد.

 6. به طور معمول دوره تولك براي قناري بين 8 تا 10 هفته و به ندرت تا 12 هفته مي باشد

6راه درمان تولک رفتن قناری

نکاتی که هنگام پرریزان قناری باید رعایت کرد:

۱)در زمان پرریزان یا تولک بهتر است پرنده را در محیطی گرم در حدود ۳۰ الی ۳۵ درجه سانتیگراد نگهداری کرد
۲)قناری ها را بهتر است از یکدیکر جدا کرده و در قفس در جای ساکت و ارام قرار داد و از جابجایی قفس خوداری کرد
۳)ابتنی روزانه برای پرنده ضروری است بنابراین ظروف استحمام به طور روزانه در اختیار پرنده قرار گیرد
۴)استفاده از رژیم خاص تغذیه ای در این زمان ضرورریست تغذیه دوران

غذای رنگی قناری چه کمکی به تو لک (پرریزان) می کند؟

براي تغذيه قناري با مواد رنگي ابتدا غذاي تخم مرغي يا همطراز آن را تهيه كرده و به ازاي يك قاشق چايخوري غذاي تخم مرغي ، دو قاشق چايخوري غذاي رنگي اضافه نماييد و آنرا بخوبي مخلوط كنيد. در صورتي كه از غذاي رنگي تجاري استفاده مي كنيد طبق بروشور آن عمل نماييد.
در دوره تولك ، غذاي رنگي بايد روزانه به قناري داده شود. در موقع پرريزي قناري ، ميزان غذاي رنگي اضافه شده به غذاي تخم مرغي بايد سه قاشق چايخوري باشد. با شدت يافتن پر ريزي قناري ميزان غذاي رنگي به چهار تا پنج قاشق غذا خوري مي رسد. البته اين ميزان به مدت كمي ادامه مي يابد و با گذشت دوره بحران پرريزي قناري ، ميزان آن به مرور كم مي شود. بهترين طريق استفاده از مواد رنگي رعايت نظم و ترتيب در زياد و كم كردن ميزان آن در تغذيه قناري مي باشد.
براي با دوام و ثابت كردن رنگ پرهاي قناري بعد از دوره تولك ، بايد يك حبه كوچك از (( كريستال سولفات دوفر )) كه بزرگتر از يك شاهدانه نباشد در هفته ، دو يا سه مرتبه در آب آشاميدني پرنده حل نموده و براي جلوگيري از ابتلا پرنده به يبوست ، يكروز پس از دادن سولفات دوفر ، 12 قطره گلسيرين به آب آشاميدني قناري اضافه نمود.

درمان تولک رفتن قناری

بیشتر بخوانید:

نگهداری از قناری،نکات نگهداری از قناری را حتما فرابگیرید

آموزش نگهداری وپرورش قناری

علت و درمان نیوکاسل گوارشی کبوتر(باد کردن چینه دان کبوتر)

طرز تهيه غذاي رنگي برای قناری :

يك قاشق چايخوري فلفل قرمز شيرين را با ده قاشق چايخوري بيسكويت و تخم مرغ آب پز ،مخلوط نماييد و قدري عسل يا شكر به آن اضافه كنيد. براي تحريك قناري به خوردن اين غذا ميتوانيد چند دانه خشخاش بر روي آن بپاشيد.

براي بهبود شرايط در دوران تولك قناری از این راهها استفاده كنيد:

 1. خارج ساختن تمامي غذاهاي گرم از رژيم غذايي پرنده.
 2. خوراندن هفته اي 3 بار و هر بار 5 قطره مولتي ويتامين از طريق آب آشاميدني پرنده.
 3. استفاده از سبزيجاتي چون برگ اسفناج ، برگ كلم و مخلوطي از دانه هاي كاهو و بلغور جو ، تريد شير و نان تست.
 4. قرار دادن ظرف آب جهت حمام كردن قناريها.

نکات جیره غذایی قناری در دوران تولک:

جیره غذایی این دوران باید فاقد هرگونه دانه گرم البته بجز کتان باشد,هفته ای یکبارالی ۲بار مولتی ویتامین باید استفاده شود وجود سبزیجات و میوه جات در این فصل مناسب است.استفاده هفته ای ۳ مرتبه هفت تخم در این فصل لازم است در این دوران می توان از جوانه ها هم استفاده کرد.


مهمترین علت تولک رفتن قناری و سریع ترین راه درمان آن
امتیاز : 3.3 تعداد رای : 33
۲۲
۱۱

برای مطرح کردن سوالات پزشکی خود ، اینجا کلیک کنید

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی
کد جدید

آخرین مطالب دلگرم