کال جنی، منطقه ای جن زده و ترسناک!!

کال جنی، منطقه ای جن زده و ترسناک!!

ترسناک ترین دره محل زندگی ارواج و جن ها + تصاویر

شاید تاکنون نام کال جنی طبس را شنیده باشید و با خود بگویید اصلاً یک منطقه‌ی جن‌زده چطور می‌تواند به یک جاذبه‌ی گردشگری بدل شود؟ یا شاید از خودتان بپرسید اصلاً کال به چه معنا است؟ کال در واقع مسیری است که به دلیل عبور آب یا سیلاب ایجادشده باشد اما کال جنی چیست؟

کال جنی طبس | این دره که در وسط بیابان کویر قرار گرفته به دلیل عبور آب و سیلاب دیواره هایش فرسیایش یافته و در قدیم به منطقه ی جن زده و ترسناک معروف بوده است

کال جنی طبس | این دره که در وسط بیابان کویر قرار گرفته به دلیل عبور آب و سیلاب

دیواره هایش فرسیایش یافته و در قدیم به منطقه ی جن زده و ترسناک معروف بوده است.

کال جنی طبس | این دره که در وسط بیابان کویر قرار گرفته به دلیل عبور آب و سیلاب دیواره هایش فرسیایش یافته و در قدیم به منطقه ی جن زده و ترسناک معروف بوده است

کال جنی منطقه‌ای تفریحی در شمال شهرستان طبس است که هرسال پذیرای گردشگران کنجکاو زیادی از سرتاسر کشور است. این کال که در واقع دره‌ای بی‌نظیر و پر آب در وسط بیابان داغ طبس است به خاطر شکل عجیب‌وغریب فرسایش در دیواره‌ها و تونل‌های متعددش در بین قدیمیان به منطقه‌ای جن‌زده و ترسناک شهرت داشت. مردم روستاهای اطراف قصه‌های زیادی از این دره برای هم تعریف می‌کردند و تمام این قصه‌ها نامِ جنی را برای این دره خرید.

وارد کال که شوید تعداد زیادی تونل، حفره، دخمه‌های خانه مانند، فرم بی‌نظیر دیواره‌ها و تعداد زیادی آبشار شما را شوکه می‌کند. در میانه‌ی مسیر تعداد زیادی حوضچه با عمق نیم تا 2 متر وجود دارد که برای آب‌تنی در فصل تابستان بی‌نظیرند. چیزی که در این دره شما را بیشتر از پیش مات و مبهوت خود می‌کند این است که با کمی دقت در تونل‌ها و حفرات ایجادشده در کال به این موضوع پی می‌برید که تمامی این حفرات ساخته‌ی دست بشر هستند و در زمانی بسیار دور در این دره‌ی به ظاهر جنی زندگی جریان داشته است.

این دره مجموعه‌ای از یک کال اصلی و کال‌های فرعی است که از نخلستان شروع می‌شوند و در آن‌ سو به روستای ازمیغان طبس می‌رسند. در این مسیر وجود آبراهه‌های متعدد باعث رویش گیاهان زیادی شده است و همین امر باعث می‌شود که دره در فصل بهار و تابستان سرسبزی و با طراوت خیره‌کننده‌ای پیدا کند.کال جنی یا دره جن ها دره ای است که در شمال طبس و در اطراف روستای ازمیغان و در امتداد خروجی قناتی که در نزدیکی آن قرار دارد واقع شده و 35 کیلومتر با شهرستان طبس فاصله دارد. دره ای زیبا و حیرت انگیز که بومیان قدیمی آن را دره جن ها نامیده اند و آن را خوف انگیز و محل زندگی ارواح و جن ها میدانستند.

برای دست یابی به کف دره نیازمند آشنایی به منطقه است. دره دارای دیواره های بلند و پرشیب است که وارد شدن به آن میتواند خطراتی به همراه داشته باشد. وجود تونل ها و خانه هایی بنام خانه گبرها در دل دیواره ها که برای سکنای زرتشتیان زمان خود ساخته شده از دیگر جدابیتهای این دره است. ساخت این تونلها و حفرها احتمالا به زمان ساسانیان برمیگرده. این حفره ها و تونلها در دامنه جداره های این دره قرار گرفته اند. مسیر دسترسی به این حفره ها خیلی سخته. در مسیر این حفره ها تونل هایی دیده می شه که احتمالا راه های ارتباطی آنها با هم بوده.

کال جنی دره محل زندگی جن ها

کال جنی دره محل زندگی جن ها


کال جنی دره محل زندگی جن ها

از آنجا که رسیدن به کف دره برای برخی دشوار است حرفه ای ها 2مسیر را پیشنهاد می کنند. راه نخست این است که پس از جدا شدن از جاده آسفالت و دوراهی استخر شاعر و طی حدود 5کیلومتر جاده خاکی به دره می رسیم، از آن پس می توان از انتهای جاده خاکی که به نوعی ابتدای دره و در مجاورت کوه است پیش رفت.

راه دیگر این است که از شکافی که در میانه راه خاکی است وارد دره شد. هر چند راه نخست بهتر است و در کنار آن چشمه آبی نیز مشاهده می شود. بلد ها به همراه گردشگر ها مسیر آب را دنبال می کنند و در مسیر، درخت های نخل و نیزار ها همچنین حالت U و گاهی V شکل شدن دره برای آنها چشم نواز خواهد بود.چشمه های کوچک میان راه را محلی ها شلن می نامند و در تابستان و اوایل پاییز می توان در آنها آبتنی و خستگی راه را از تن به در کرد.

در مورد حفره های داخل دیواره ها برخی بر این باورند که ساخته دست انسان است و مشاهده برخی نشانه ها نیز این دیدگاه را تأیید می کند. برای نمونه در بخشی از کال جنی و در ارتفاع 2 متری از سطح زمین یک چاه ورودی وجود دارد که می توان به درون آن رفت. در چاه که 7 تا 8 متر بلندی دارد جای دست ها و حفره هایی وجود دارد که می توان از آنها برای بالا رفتن بهره برد.

در بالای آن به تالاری بر می خوریم که 2 دالان دارد و هر کدام شامل چندین اتاق است. آنجا می توان مطمئن شد که همه اینها به وسیله بشر و در دل دیواره این دره شگفت، پدید آمده است؛ تا جایی که هنوز رد تیشه معمار های منسوب به دوره ساسانیان بر در و دیوار اتاقک ها باقی مانده است.

کال جنی دره محل زندگی جن ها


خواهشمنديم اگر سوال يا نکته‌اي براي مطلب ترسناک ترین دره محل زندگی ارواج و جن ها

در ذهن شما باقي مانده است، آن‌را در قسمت نظرات با ما و ساير کاربران به اشتراک بگذاريد.

منبع:کانال جنی

-------------------------------------------------------------------------

مجله اینترنتی دلگرم

مرجان امینی

کال جنی، منطقه ای جن زده و ترسناک!!
:
امتیاز : 3.8 تعداد رای : 3
۳
۱
۱ دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی
کد جدید
 
pt
زهرا | ۸ ماه پیش
وووووووووای چه منطقه ترسناکی
۰
۰
 
Scroll to Top