banner

زير شش‌هزار تومان حرف ندارد

۶,۹۸۷
۴
۰
چهارشنبه, ۲۸ فروردين ۱۳۹۲ ۰۸:۰۸

صحبت از افزایش قیمت مرغ و تخم‌مرغ در حالی به میان می‌آید که برخی این سوال را می‌پرسند که پرورش‌دهندگان مرغ با کدام مدرک و دلیل پیشنهاد افزایش قیمت می‌دهند؟

امروزه مرغداران و فعالان در صنعت مرغداری با مشکلات مالی زیادی مواجهند. افزایش هزینه‌های دستمزد، سوخت، هزینه‌های حمل‌و‌نقل و افزایش قیمت نهاده‌های دامی از مهم‌ترین هزینه‌های سربار بر صنعت مرغداری است.

زير شش‌هزار تومان حرف ندارد

در حالی که با مصوبات سالانه دولت دستمزد کارگران و کارمندان افزایش پیدا می‌کنند، اما درآمدهای ما و صنف ما از این طریق افزایش نمی‌یابد. این در حالی است که پرورش‌دهندگان و تولید‌کنندگان مرغ و تخم‌مرغ کارمندان و کارگرانی دارند که باید افزایش هزینه‌های دستمزد آنها را متقبل شوند. در عین حال درآمدها و دستمزد یک مرغدار هم باید با شرایط روز تطبیق داده شود. از طرف دیگر قیمت نهاده‌های دامی هم نسبت به قیمت تمام شده مرغ بسیار بالاست.

افزایش قیمت سوخت نیز موضوع دیگری است که در قیمت تمام شده مرغ اثر افزایشی می‌گذارد. آمار می‌گویند، در سال گذشته قیمت نهاده‌های دامی با افزایش 30درصدی همراه بوده است. هزینه‌های پرسنلی و پرداخت‌های دستمزد در این صنف هم با 25درصد افزایش مواجه شده است. با افزایش تمام پارامترهای تولید مرغ، افزایش قیمت مرغ و تخم‌مرغ اجتناب‌ناپذیر است.

بخش خصوصی نیز پیشنهاد خود را به دولت برای افزایش قیمت ارایه کرده‌اند تا قیمت هر کیلوگرم مرغ زنده به سه‌هزار و900 تا چهار‌هزارتومان افزایش یابد که با احتساب هزینه‌های دیگر قیمت نهایی مرغ به کیلویی پنج هزارو700تومان می‌رسد. با این حال این احتمال وجود دارد دولت با این پیشنهاد موافقت نکند و قیمت‌های پایین‌تری را مصوب کند.

اگر این پیشنهادات مورد تصویب مسوولان دولتی قرار نگیرد و قیمت مرغ در بازار زیر شش‌هزارتومان تعیین شود، تولید مرغ دیگر صرفه اقتصادی ندارد و ممکن است، برخی مرغداران از صنف خارج شوند. قیمت زیر شش‌هزارتومان به معنی ضرر 20 تا 30درصدی مرغدار است.

اگر اینگونه شود در چند ماه آینده دوباره مشکل عرضه در بازار به وجود می‌آید و این به معنی بحران افزایش قیمت مرغ در فصل آتی است. این احتمالات در حالی پیش‌بینی می‌شوند که در ماه‌های آینده ما بازار ماه رمضان با شرایط و خریدهای خاص خود را داریم؛ بازاری که همیشه با افزایش خرید و مصرف مرغ همراه است.

در این زمان دولت باید پیش از بروز این حادثه، با تشویق مرغداران به تولید، جلوی بحران در ماه رمضان را بگیرد.

محمد یوسفی . رییس انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی - روزنامه شرق


زير شش‌هزار تومان حرف ندارد
:
امتیاز : 4 تعداد رای : 4
۴
۱
دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی
کد جدید
statcounter