دلیل سقط جنین مکرر در دوران بارداری

۵,۸۷۲
۴
۰
سه شنبه, ۱۳ شهریور ۱۳۹۷ ۰۳:۰۶


سقط مکرر یکی از تجربه های سخت و دردناک هم برای بیمار هم برای پزشک معالج محسوب می شود، به طور کلی سقط مکرر یعنی چه؟ سوال ما از شما والدین محترم این است که تا چه اندازه در اولین تجربه بارداری نگران سقط مکرر هستید؟


سقط مکرر چیست؟


وقتی که فرد سه بار و یا بیشتر، به طور پیاپی محصول حاملگی و بارداری خود را در سه ماهه اول بارداری از دست دهد به آن سقط مکرر می گویند. سقط مکرر به عنوان یک نوع سندروم تعریف می شود که باعث ناآرامی، ناامیدی و دلسردی بیمار می شود، اما اگر علت سقط مکرر مشخص شد، قطعا قابل درمان است. اگر خانمی یک بار سقط کند، نیاز به بررسی کاملی نیست و به احتمال زیاد این خانم می تواند در حاملگی بعدی موفق باشد. زمانی بررسی های سقط مکرر لازم است که حداقل دو یا سه بار سقط برای خانم اتفاق بیافتد. در این زمان پزشکان توصیه می کنند که حداقل تا زمانی که علت سقط ها مشخص شود از حاملگی دوباره پیشگیری شود.


علت هایی که موجب سقط مکرر می شوند

  1. یکی از علل آن نقایص ساختمانی در رحم است، ممکن است رحم فرم طبیعی نداشته باشد، یک رحم طبیعی فرمی مثلثی شکل دارد و می تواند نه ماه جنین را در خود پرورش دهد. اگر رحم فرم غیر طبیعی داشته باشد مثلا فرم دوشاخ، دیواره دار و تکشاخ باشد.
  2. تشخیص نقایص ساختمانی رحم معمولا با عکس رنگی است که با تزریق به رحم پس از سیکل ماهانه خانم ها انجام می شود. در این روش حفره رحم و لوله های آن مشخص می شود و به این طریق می توان نواقص رحمی را تشخیص داد تا اگر رحم مشکلی داشت تحت درمان قرار بگیرد.
  3. زایمان زودرس، نارسایی دهانه رحم است، که در این حالت دهانه رحم استعداد کافی را برای این ندارد که تا نه ماهگی جنین را در خود رشد بدهد.
  4. اختلالات کروموزمی در والدین باشد. به همین دلیل باید پس از این که دو تا سه بار سقط اتفاق افتاد زن و شوهر آزمایش کروموزومی انجام دهند تا وضعیت کروموزمی شان مشخص شود.
  5. بیماری های خود ایمنی باشد که در آن دستگاه ایمنی بر علیه بدن مادر واکنش نشان می دهند. در این زمان باید آزمایش سندروم های مختلف را بدهد.
  6. نارسایی جسم زرد و کمبود هورمون پروژسترون باشد که وقتی تشخیص داده می شود در طی بارداری با تجویز داروهای پروژسترونی بیمار تحت درمان قرار می گیرد.


علل سقط های مکرر


علاوه بر تغذیه، چاقی، لاغری مفرط و چربی های دور شکم نقش زیادی در سقط مکرر دارند. بانوانی که قصد دارند باردار شوند حتما باید به تغیه و وزن خود اهمیت دهند. ما به شما توصیه می کنیم پیش از بارداری حتما به یک مشاوره پزشکی مراجعه کنید.


هر گونه خونریزی خفیف، شدید و یا دیدن لکه از سوی مادر باید جدی گرفته شود، چرا که این به آن معناست که یک خطر جدی جنین را تهدید می کند. اگر مادر به موقع به پزشک متخصص و معالج خود مراجعه کند این خطر از سر خود و جنینش رفع می شود و می تواند تجربه داشتن یک فرزند سالم را داشته باشد.


۴
۱

برای مطرح کردن سوالات پزشکی خود ، اینجا کلیک کنید

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی
کد جدید