چگونه باردار شویم؟

همه می دانند چگونه می توان باردار شد. در اکثر خانم ها با یک آمیزش ساده بارداری صورت می گیرد.اما بعضی از خانم ها با استفاده از روش های درمانی باروی ،چون لقاح مصنوعی(IUI) و یا لقاح آزمایشگاهی (IVF) باردار می شوند. در مورد لقاح مصنوعی و یا لقاح آزمایشگاهی در دو مورد آخر این مقاله توضیحات بیشتری آورده شده است.

گذشته ازبحث طریقه بارور شدن، خانم ها ممکن است همواره نگران این مسئله باشند که از نظر زیست شناسی چه تغییراتی باید در بدنشان صورت بگیرد تا بارداری صورت بگیرد. اگر جز آن دسته افرادی هستید که تمایل دارید به زودی باردار شوید با مجله دلگرم همراه باشید تا نکات سودمندی را به شما آموزش دهیم.

آمادگی برای بارداری

چگونه حامله شویم؟


1. برای انجام لقاح، می بایست مرد و زن هر دو قدرت باروری داشته باشند.اسپرم مرد می بایست بادوام ، قابل رشد ، قوی و متحرک باشد تا لقاح امکان پذیر گردد. اسپرم حاوی کدهای ژنتیکی می باشد که برای لقاح ضروریند.اسپرم ها معمولا بیضی های ریز و باریکی هستند که دُمی متحرک دارند و همین دُم به اسپرم کمک می کند تا بتواند جهش داشته باشد و شنا کند.


2. در خانم ها، می بایست تخمک گذاری صورت بگیرد.بهترین زمان برای باردار شدن طبیعی موقع تخمک گذاریست. تخمک گذاری زمانی صورت می گیرد که تخمدان ها درون لوله های رحم تخم آزاد می کنند که این تخم شامل کدهای ژنتیکی خانم می باشد.این تخم ها درون لوله ها هستند و اگر اسپرمی به آن ها برخورد کند لقاح صورت خواهد گرفت.طول عمر یک تخم پس از تخمک گذاری فقط 24 ساعت است بنابراین اسپرم زمان زیادی برای رسیدن به تخم ندارد.تخمک گذاری بسته به سیکل خانم ها فقط یکبار در ماه صورت می گیرد.

اگر سیکل قاعدگی تان را به صورت منظم دنبال کنید می توانید به راحتی زمان تخمک گذاریتان را متوجه شوید. زمان دقیق رها شدن تخمک در خانمها، مشخص نیست و به طول دوره قاعدگی آنها بستگی دارد. تخمک گذاری در خانمها معمولا 14 روز پیش از آغاز پریود بعدی انجام می شود. دقت کنید که این زمان، بر خلاف باور عموم، دقیقا در وسط دوره ماهیانه قرار ندارد. اگر دوره شما 28 روزه باشد (که متوسط سیکل قاعدگی در خانمها همین مدت است)، آنگاه می توان گفت که تخمک گذاری تقریبا در وسط دوره انجام می شود. اما اگر مثلا دوره شما 35 روزه باشد، تخمک گذاری در روز بیست و یکم انجام خواهد شد، نه روز هفدهم که وسط دوره است. دیگر علائم تخمک گذاری عبارتند از، افزایش دمای بدن، تغییر ترشحات رحم(شبیه سفیده تخم مرغ)، درد خفیف در ناحیه زیر شکم.

همچنین برای تشخیص زمان تخمک گذاری می توانید تست های پیش بینی کننده تخمک گذاری را از داروخانه تهیه کنید که این تست ها افزایش هورمون LH را، که دقیقا قبل از تخمک گذاری رخ می دهد، در ادرار شما تشخیص می دهند.

چگونه باردار شویم؟


3. زمانیکه رابطه جنسی برقرار می کنید، منی با فشار به داخل واژن ریخته می شود. آب منی شامل اسپرم می باشد.اسپرم در طول واژن شنا می کند تا به گردن رحم برسد و از آنجا وارد رحم می شود.


4. اسپرم همچنان شنا می کند تا به لوله های رحم برسد. از رحم دو لوله منشعب شده است. زمانیکه اسپرم به لوله های رحم رسید، نصف اسپرم ها به یکی از لوله ها وبقیه به لوله دیگر وارد می شوند. اگر تخمک گذاری صورت گرفته باشد در لوله رحم، یک تخم منتظر است تا بارور شود. اگر تخمگ گذاری صورت نگرفته باشد، اسپرم 3 تا 5 روز زنده می ماند و منتظر تخمک گذاری می ماند. برای همین بهتر است زمان تخمک گذاریتان را بدانید.


5. تخم که بارور شود، نطفه بسته می شود. در این لحظه تخم تبدیل به سلولی شده که هر لحظه بزرگتر می شود. تخم بارور شده به لوله های رحم بر می گردد و از آنجا وارد رحم می شود و خود را به دیواره رحم می چسباند.جفت که در مرحله آغازین قرار دارد شروع به تولید هورمون بارداری و یا HCG می کند. این همان هورمونی است که تست های بارداری خانگی به آن واکنش نشان می دهد.

6. حالا که تخم بارور شده به دیواره رحم چسبیده است، چرخه پیچیده تشکیل کودک آغاز می شود. در این مرحله شاید اصلا خبر نداشته باشید که باردار هستید اما بدنتان خودش را برای تغییرات اساسی آماده کرده است.

sep43

7. اگر یکسال مداوم برای باردار شدن تلاش کردید و به نتیجه نرسیدید با پزشک خود این مسئله را در میان بگذارید. شاید لازم شود پزشکتان از گزینه های بارداری به روش های دیگر استفاده کند. مثلا قرص های باروری که تخمک گذاری را افزایش می دهند. یا لقاح آزمایشگاهی یا IVF (تخم بارور شده داخل رحم مادر می شود)را امتحان کند.روش های مختلف بارداری به روش غیر طبیعی وجود دارد که حتما پزشکتان در این باره با شما صحبت خواهد کرد.


8. لقاح مصنوعی یا IUI یکی دیگر از روش های بارداری به روش غیرطبیعی می باشد.در این حالت اسپرم از طریق رابطه جنسی وارد رحم نمی شود بلکه با استفاده از وسایلی دیگر این کار صورت می گیرد. بعضی از خانم ها به دلیل داشتن حساسیت به اسپرم همسرشان و یا کم بودن و کم تحرکی اسپرم مجبور به انجام این نوع لقاح می شوند. موفقیت لقاح مصنوعی گرو تلاش زیاد است. چرخه تخمک گذاری خانم می بایست به طور دقیق مشخص شود و داروهای باروری هم مصرف شود. اسپرم ها شستشو می شوند و قوی ترین و بهترین اسپرم انتخاب می شود. و سپس یک میل(کاتتر) وارد گردن رحم می کنند و از آنجا به لوله های رحم، و دراینجاست که اسپرم می تواند در کنار تخمک قرار گیرد و تخمک را بارور کند.


9. لقاح آزمایشگاهی(IVF) یکی از روش های غیر طبیعی باروری می باشد که بسیار هم در زمینه بارور کردن زوج ها موفق عمل کرده است.در این روش تخمک از بدن زن خارج می شود و توسط اسپرم همسرش در محیط آزمایشگاه بارور می شود و سپس تخم بارور شده در درون رحم زن کاشته می شود.


اگر قصد باردار شدن دارید، صبور باشید و ناامید نشوید.چرا که ممکن است چند ماه تا یکسال زمان احتیاج داشته باشد.


گرداوری وترجمه:

بخش زناشویی مجله دلگرم


چگونه باردار شویم؟
:
امتیاز : 3.9 تعداد رای : 118
۱۱۸
۳۵
۶ دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی
کد جدید
 
gb
ahmad | ۱ سال پیش
سلام می خواستم بپرسه زن از کجا ها حامله میشه؟
۰
۰
 
 
ir
مریم | ۳ سال پیش
آیا عفونت ادرار مانع بارداری میشود؟
۰
۰
 
 
ir
دنیا | ۳ سال پیش
سلام سوال داشتم تازه ازدواج کردم ولی نمیدونم چه جوری همسرم باید باردار بشه ؟
۱
۱
 
 
ir
حمید ناظمی | ۴ سال پیش
درمان قطعي بيماريهاي لاعلاج
با روزه درماني و خوراک خام
۰
۰
 
Scroll to Top