درمان مشکلات جنسی بانوان

۱,۸۱۳
۰
۰
سه شنبه, ۲۱ شهریور ۱۳۹۶ ۰۰:۵۸

مشکلات جنسی زنان چیستند و چگونه درمان می شوند؟

اختلال جنسی در زنان

تعریف اختلالات جنسی:

اختلالات جنسی را می توان به نوعی یک ناتوانی جنسی در مقاربت جنسی موفق با شریک جنسی خود تعریف نمود. که از نظر کیفی یک اختلال با اختلال جنسی دیگر متفاوت است. برای مثال فردی که دارای زود انزالی جنسی است ممکن است قادر به مقاربت جنسی باشد. اما در به رضایت رساندن شریک جنسی خود ناتوان باشد.

ولی کسی که به هر دلیلی در هنگام مقاربت در نعوظ جنسی (مردان) ناتوان است این ناتوانی جنسی با ناتوانی در به اوج لذت جنسی رساندن شریک جنسی خود بسیار متفاوت می باشد. انواع اختلالات جنسی عبارتند از: ناتوانی در نعوظ (erection disability) ، اختلالات انزال، مانند زود انزالی، دیر انزالی، بی میلی جنسی، سرد مزاجی جنسی، درد جنسی (واژینیسم)، فوبی جنسی و یا ترس جنسی (ترس از مقاربت که بیشتر مخصوص خانم ها می باشد) و .... .

مشکلات جنسی زنان چیستند و چگونه درمان می شوند؟

اختلال جنسی

داروی ویاگرا در سال 2004 برای درمان اختلال نعوظ در مردان پا به بازار دارو گذاشت و چندان طولی نکشید که طرفداران بسیار زیادی هم بین مردانی که از اختلال نعوظ و ناتوانی جنسی ناشی از آن رنج می بردند، پیدا کرد.حدود 8 سال بعد از تولید ویاگرای مردانه، داروی جدیدی با نام مصطلح ویاگرای زنانه که فرمولی تقریبا مشابه با داروی قبلی داشت، وارد بازار شد که اما و اگرهای فراوانی هم با خود به همراه آورد.

خیلی از افراد دوست دارند بدانند که ویاگرا به چه صورت و با چه عملکردی باعث پیشگیری اختلال نعوظ و ناتوانی جنسی ناشی از آن در مردان می شود.واقعیت این است که ویاگرا با بلوک کردن نوعی آنزیم خاص که باعث پیشگیری از جریان مناسب خون می شود، می تواند مشکل اختلال نعوظ در آقایان را برطرف کند.ب عبارت ساده تر، مصرف ویاگرا با افزایش گردش خون و خونرسانی به اندام های جنسی باعث ایجاد و حفظ مطلوب نعوظ خواهد شد. این در حالی است که مشکلات جنسی خانم ها چیزی ورای ابتلا به اختلال های اینچنینی مردانه است.دارویی که با نام مصطلح ویاگرای زنانه در بازار به فروش می رسد، در واقع چیزی جز داروی «فلیبانسرین» نیست. فلیبانسرین دارویی با مجوز سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) است که البته هنوز هم اجازه تبلیغات گسترده برای آن در کشورهای اروپایی و آمریکایی وجود ندارد.

این دارو تنها در برخی از کشورهای جهان سوم که منع تبلیغات دارویی چندانی در آنها وجود ندارد به صورت گسترده و اغراق آمیز تبلیغ می شود و توقع زیادی در اذهان عمومی ایجاد می کند. این در حالی است که نوع اختلال های جنسی در خانم ها به گونه ای نیست که تنها بتوان با مصرف یک داروی خاص از پس آن برآمد.به عبارت ساده تر، این داروی زنانه تنها زمانی موثر است که خانم ها از هیچ گونه مشکل جسمی خاص، روانی و عاطفی در زندگی زناشویی خود رنج نبرند و اختلال های جنسی آنها تنها محدود به خونرسانی به اندام های جنسی آنها، مخصوصا کلیتوریس شان شود.فلیبانسرین گاهی می تواند با افزایش خونرسانی به کلیتوریس خانم ها، افزایش ترشحات واژن و شل کردن عضلات آن، تحریک آنها و رسیدن به ارگاسم شان را ساده تر کند.

اختلالات جنسی زنان به 6 گروه تقسیم بندی می شود

دکتر محمدرضا صفری نژاد رییس انجمن علمی سلامت خانواده و درمانگر اختلالات جنسی در گفتگویی درباره اختلال های جنسی زنانه و راه های درمان دارویی آنها گفت: «اختلال های جنسی در خانم ها به 6 گروه تقسیم بندی می شوند؛ اختلال برانگیختگی، اختلال در میل جنسی، اختلال در رسیدن به ارگاسم، اختلال در لوبریکیشن (مرطوب شدن واژن)، اختلال جنسی درد و اختلال در ارضای جنسی. ما برای درمان اختلال های جنسی در خانم ها، باید بدانیم که آنها از کدام نوع اختلال جنسی رنج می برند تا با رفع ریشه مشکل، درمان بهتری داشته باشیم.»

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران ضمن اشاره به اینکه خانم ها، برخلاف آقایان، تنها نیاز به تحریک جسمانی و فیزیکی برای برقراری رابطه زناشویی و رسیدن به اوج لذت جنسی ندارند، تاکید کرد: «مسائل روانی و عاطفی در برقراری یک رابطه زناشویی برای خانم ها، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. یعنی اگر خانمی نتواند از نظر روانی و عاطفی، رابطه مناسبی با همسرش برقرار کند یا همسر او نتواند نیازهای روانی و عاطفی خانم را تامین کند، به طور حتم استفاده از هیچ دارویی برای بهبود رابطه زناشویی او، مفید و موثر نخواهد بود.»

این جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری خاطرنشان کرد که بیش از 80 درصد آقایان، حدود 2 دقیقه پس از دخول به انزال می رسند و برای رسیدن به این انزال به هیچ گونه تحریک شدید قبلی یا تامین آرامش روانی و عاطفی، نیاز ندارند. این در حالی است که انزال خانم ها به این آسانی ها صورت نمی گیرد.

وی صحبت های خود را اینطور ادامه داد: «خانم ها برای رسیدن به انزال، علاوه بر آرامش روانی و عاطفی به حداقل 10 تا 20 دقیقه تحریک کافی و مناسب هم نیاز دارند. از این رو، ما نمی توانیم صرفا با تجویز یک داروی خاص، چرخه اختلال جنسی را در آنها درمان کنیم.»

بر اساس اعلام هلث دی نیوز هم اگر دلیل اولیه ابتلا به اختلال جنسی در خانمی تشخیص داده و درمان نشود، اگر زن و مرد نسبت به فیزیولوژی بدن و اندام های جنسی یکدیگر آگاهی کافی نداشته باشند یا اگر منشأ درد و به ارگاسم نرسیدن در خانم ها شناسایی نشود، زن ها میل جنسی خود را به مرور زمان و با احساس اینکه تنها تبدیل به وسیله ای برای ارضای میل جنسی همسرشان شده اند، از دست می دهند.»

چه کسانی به اختلال جنسی مبتلا می‌شوند؟

هم مردان و هم زنان به اختلال جنسی مبتلا می‌شوند. مشکلات جنسی در بزرگسالانی در تمام سنین رخ می‌دهد. افراد مسن بیش از دیگران به اختلالات جنسی مبتلا می‌شوند که این مشکل می‌تواند به دلیل کاهش هورمون‌های جنسی در اثر افزایش سن باشد.

اختلالات جنسی در زنان

اختلالات جنسی چه تاثیری بر زنان دارد؟

رایج ترین مشکلات مربوط به اختلال جنسی در زنان عبارتند از:


• کاهش میل جنسی. این مشکل شامل کاهش میل جنسی یا تمایل به رابطه جنسی می‌شود. عوامل بسیاری، از جمله تغییرات هورمونی، بیماری‌ها و داروهای خاص (مثلاً سرطان و شیمی‌درمانی)، افسردگی، بارداری، استرس و خستگی، می‌تواند در کاهش میل جنسی دخیل باشد.خستگی از روند جنسی تکراری، و دیگر عوامل سبک زندگی، مانند مسائل شغلی و مراقبت از فرزندان نیز می‌تواند باعث کاهش میل جنسی شود.


• ناتوانی در تحریک شدن: برای زنان، ناتوانی در تحریک جسمی در حین فعالیت جنسی اغلب شامل عدم روان‌سازی کافی واژن است. این ناتوانی می‌تواند با اضطراب یا عدم تحریک کافی مرتبط باشد. به علاوه، محققان در حال تلاش هستند تا بفهمند مشکلات گردش خون چطور بر واژن و کلیتوریس تاثیر گذاشته و چه نقشی در مشکلات تحریکی دارند.


• عدم ارگاسم (فقدان ارگاسم). این مشکل شامل عدم رسیدن به نقطه اوج جنسی (ارگاسم) است. این مشکل اغلب به دلیل فقدان میل جنسی در زنان، بی‌تجربگی، ناآگاهی، و عوامل روانی مانند احساس گناه، اضطراب یا آسیب‌ها یا سوء استفاده جنسی در گذشته رخ می‌دهد. دیگر عوامل موثر بر عدم ارگاسم شامل تحریک ناکافی، داروهای خاص، و بیماری‌های مزمن می‌شود.


• مقاربت دردناک. درد در هنگام مقاربت می‌تواند به دلیل عوامل مختلف از جمله اندومتروز (افزایش ناهنجار بافت داخل رحم)، توده لگنی، کیست تخمدان، التهاب واژن، روان‌سازی ضعیف، وجود جای زخم ناشی از جراحی، یا بیماری مقاربتی ایجاد شود. مشکلی به نام واژینیسم نیز نوعی اسپاسم غیرارادی و دردناک عضلات اطراف ورودی واژن است. این بیماری در زنانی رخ می‌دهد که از درد دخول می‌ترسند و همچنین می‌تواند از ترس از رابطه جنسی یا تجربیات آسیب‌زا یا دردناک قبلی ناشی شود.

----------------------------------------------------------------------------------------

چگونه می‌توان اختلال جنسی زنان را تشخیص داد؟

برای تشخیص اختلالات جنسی زنان، پزشک کار خود را با معاینه جسمی و ارزیابی نشانه‌ها آغاز می‌کند. پزشک می‌تواند برای ارزیابی سلامت اندام‌های تناسلی از آزمایش لگنی استفاده کرده و برای تعیین تغییرات در سلول‌های دهانه رحم (برای بررسی سرطان یا بیماری‌های قبل از سرطان) از آزمایش پاپ‌اسمیر استفاده کند. ممکن است پزشک برای اطمینان از عدم وجود هرگونه اختلال جنسی دیگر، آزمایشات دیگری را نیز تجویز کند.
ارزیابی نگرش شما نسبت به رابطه جنسی و عوامل موثر احتمالی دیگر (مانند ترس، اضطراب، آسیب‌ها/سوء استفاده‌های جنسی قبلی، مشکلات ارتباطی، یا اعتیاد به الکل یا مواد مخدر) به پزشک کمک می‌کند که دلیل اصلی مشکل را دریافته و درمان لازم را تجویز کند.

----------------------------------------------------------------------------------------

عوامل روانی و جسمانی موثر بر اختلالات جنسی

حدود 43 درصد از خانم ها از اختلال های جنسی ناشی از تحریک نشدن برانگیخته نشدن و نرسیدن به ارگاسم رنج می برند. متخصصان سلامت جنسی بر این باورند که گروهی از مشکلات جسمانی و روانی، بیشترین تاثیر را بر ایجاد اختلال های جنسی در خانم ها می گذارند و اگر زن و شوهرها نسبت به این مشکلات و راه های درمان آنها آگاهی کافی داشته باشند، می توانند با رفع این مشکلات اولیه، درمان اختلال های جنسی زنانه را هم ساده تر کنند.

----------------------------------------------------------------------------------------

موارد منع مصرف فلیبانسرین

اگر به هر دلیلی در حال مصرف ویاگرای زنانه هستید و دچار علائم زیر شدید، بلافاصله استفاده از این دارو را قطع و سریعا به یک مرکز درمانی مراجعه کنید:

* علائم سکته قلبی مانند فشار شدید قفسه سینه، تهوع، تعریق و درد شدید کتف و شانه و تغییرهای ناگهانی در بینایی یا از دست دادن ناگهانی قدرت دید

* تحریک دردناک یا باقی ماندن بیش از 4 ساعت در حالت تحریک

* وزوز گوش

* اختلال در ضربان قلب

* درد دست، زانو و پاها

* تنگی نفس

* گُر گرفتگی

* سردرد

* دردهای عضلانی

----------------------------------------------------------------------------------------

8 عامل روانی که می توانند بر ایجاد اختلال جنسی در خانم ها نقش داشته باشند

1) مشکلات خانوادگی

2) مشکلات زناشویی

3) غم ناشی از بیماری یا از دست دادن عزیزان

4) استرس های شغلی و مالی

5) خستگی روانی ناشی از مراقبت از کودکان

6) داشتن سابقه سوءاستفاده جنسی

7) خستگی

8) افسردگی

----------------------------------------------------------------------------------------

8 عامل جسمانی که می توانند بر ایجاد اختلال جنسی در خانم ها نقش داشته باشند

1) فشار خون بالا

2) بیماری های قلبی

3) سرطان

4) دیابت نوع 1 و 2

5) اختلال های تیرویید

6) اختلال های عصبی

7) بیماری های خودایمنی مانند لوپوس

8) مصرف داروهای ضد افسردگی

----------------------------------------------------------------------------------------

آیا اختلالات جنسی زنان قابل درمان است؟

موفقیت درمان اختلالات جنسی زنان به عامل اصلی اختلال بستگی دارد. احتمال درمان اختلالات جنسی ناشی از بیماری‌های قابل درمان یا برگشت‌پذیر جسمی بسیار زیاد است. اختلالات خفیف ناشی از استرس، ترس، یا اضطراب اغلب با مشاوره، آموزش، و بهبود ارتباط بین زن و شوهر درمان می‌شود.

----------------------------------------------------------------------------------------

تاثیر هورمون‌ها بر اختلال جنسی زنان چیست؟

هورمون‌ها در تنظیم عملکرد جنسی زنان تاثیر بسزایی دارند. با کاهش هورمون زنانه استروژن به دلیل افزایش سن و یائسگی، بسیاری از زنان دچار تغییراتی در عملکرد جنسی خود، از جمله کاهش روان‌سازی واژن و کاهش حساسیت تناسلی می‌شوند. تحقیقات نشان می‌دهد که کاهش سطح هورمون مردانه تستوسترون نیز می‌تواند باعث کاهش تحریک جنسی، حساسیت تناسلی و ارگاسم شود. محققان هنوز در حال بررسی مزایای هورمون‌ها و داروهای دیگر، از جمله داروهایی مانند ویاگرا، برای درمان مشکلات جنسی زنان هستند.

----------------------------------------------------------------------------------------

جراحی برداشتن رحم چه تاثیری بر اختلالات جنسی زنان دارد؟

بسیاری از زنان پس از برداشتن رحم تغییراتی را در کارایی جنسی خود مشاهده می‌کنند. این تغییرات می‌تواند شامل کاهش میل جنسی و کاهش روانسازی واژن و حساسیت تناسلی باشد. این مشکلات می‌تواند نتیجه تغییرات هورمونی باشد که با حذف رحم رخ می‌دهد. به علاوه، ممکن است اعصاب و رگ‌های خونی اصلی برای عملکرد جنسی نیز طی جراحی آسیب ببیند.

----------------------------------------------------------------------------------------

یائسگی چه تاثیری بر اختلال جنسی زنان دارد؟

فقدان استروژن در اثر یائسگی می‌تواند موجب تغییراتی در کارایی جنسی زنان شود. تغییرات احساسی که اغلب در پی یائسگی رخ می‌دهند می‌توانند موجب کاهش میل جنسی زنان و/یا توانایی تحریک جنسی شوند. درمان به روش جایگزینی هورمون (HRT) یا استفاده از روانسازهای واژن می‌تواند موجب بهبود بیماری‌های خاصی، مثل کاهش روانسازی واژن یا کاهش حساسیت تناسلی شود که خود موجب مشکلات جنسی در زنان هستند. همچنین، داروی خوراکی «اوسفنا» که یک بار در روز مصرف می‌شود موجب می‌شود ضخیم‌تر شدن و کاهش آسیب‌پذیری بافت واژن می‌شود.
باید متذکر شد که برخی زنان در دوره بعد از یائسگی معمولاً رضایت جنسی بیشتری دارند. این رضایت می‌تواند نتیجه کاهش نگرانی در مورد بارداری ناخواسته باشد. به علاوه، زنان یائسه اغلب مسئولیت‌های بچه‌داری کمتری دارند که به آنها امکان استراحت و لذت بردن از لحظات صمیمی با همسرشان را می‌دهد.

----------------------------------------------------------------------------------------

چه موقع باید برای درمان اختلال جنسی به پزشک مراجعه کنم؟

بسیاری از زنان به صورت گاه به گاه به مشکلاتی در عملکرد جنسی دچار می‌شوند. به هرحال، وقتی مشکلی دائمی باشد، می‌تواند باعث پریشانی زن یا شوهرش شده و بر رابطه آنها تاثیر منفی بگذارد. اگر شما به طور مداوم از اینگونه مشکلات رنج می‌برید، برای معاینه و درمان به پزشک مراجعه کنید.

خواهشمنديم اگر سوال يا نکته‌اي براي مطلب مشکلات جنسی زنان

در ذهن شما باقي مانده است، آن‌را در قسمت نظرات با ما و ساير کاربران به اشتراک بگذاريد.

----------------------------------------------------------------------------------------

مجله اینترنتی دلگرم

مرجان امینی


۰
۱
دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی
کد جدید
statcounter