آیا آسپرین باعث سقط جنین میشود؟

آیا آسپرین باعث سقط جنین میشود؟

خوردن آسپرین در بارداری

در هنگام مواجهه با سردرد و حالت تهوع، خانم ها آسان ترین راه یعنی خرید قرص های بدون نسخه را انتخاب می کنند. اما این مسئله باعث آسیب های جدی به مادر و جنین می شود. در طول بارداری، قرص باید با مجوز پزشک مصرف شود.

آیا مصرف آسپرین در دوران بارداری بی خطر است ؟

با این بخش از دلگرم همراه باشید تا با فواید و عوارض مصرف آسپرین در زمان بارداری آشنا شوید.

خوردن آسپرین در بارداری

خطراتی که مصرف آسپرین برای مادر دارد:

یکی از قرص هایی که خانم ها فکر می کنند در طول بارداری مشکل ساز نیست آسپرین است. اما برخلاف تصور عموم، آسپرین عوارض جانبی زیادی دارد. در این مقاله از دلگرم مزایا و معایب خوردن آسپرین در بارداری ذکر شده است:

عوارض جانبی خوردن آسپرین در بارداری

خونریزی

 • خوردن آسپرین باعث اختلال جریان خون و لخته شدن خون می شود.
 • خوردن آسپرین باعث خونریزی داخلی مادر و جنین می شود.
 • اگر آسپرین تا هفته های آخر بارداری مصرف شود، باعث افزایش خونریزی در طول زایمان می شود.

تاخیر در زایمان

 • زایمان طبیعی دشوار می شود.
 • تاخیر در زایمان یکی از عوارض جانبی آسپرین می باشد.
 • در برخی موارد، نیاز به زایمان سزارین می شود.

اختلال برای جفت

 • یکی از مشکلات خوردن آسپرین، جداشدگی جفت می باشد.
 • در این حالت جفت از رحم جدا می شود.
 • این مسئله آسیبی جدی به جنین وارد می کند.

مشکلاتی که برای جنین به وجود می آید:

 1. خوردن آسپرین در بارداری باعث ایجاد مشکلاتی جدی بر روی جنین می شود.
 2. قرص آسپرین باعث مشکلات قلبی در جنین می شود.
 3. این قرص با رگ های ریوی تداخل ایجاد می کند و باعث بسته شدن رگ های قلب می شود.
 4. خوردن قرص آسپرین در سه ماهه دوم و سوم بارداری باعث افزایش فشار خون مادر و جنین می شود.
 5. خوردن قرص آسپرین در ابتدای بارداری باعث سقط جنین می شود زیرا جنین نمی تواند به درستی رشد کند.
 6. خوردن قرص آسپرین باعث کم بودن وزن فرزند شما (کمتر از حالت نرمال) در هنگام تولد می شود.
 7. همچنین خوردن قرص آسپرین باعث نقص در تولد می شود.

 علت کاهش رشد جنین(IUGR)چیست؟

قرص یا شیاف سقط جنین چیست؟

دو داروی معروف سقط جنین میفه پریستون و میزوپروستول برای پایان دادن به بارداری هستند. میفه پریستون با مسدود کردن هورمون پروژسترون مانع ادامه بارداری میشود.میزوپریستول باعث گرفتگی عضلات وخونریزی رحمی وخالی شدن رحم ودفع محصولات بارداری میشود .خونریزی و دل درد پس از مصرف قرص اغاز میشود و معمولا چندساعت طول میکشد و شما ممکن است لخته های خونی و یا بافت جنینی را ببینید.

سقط جنین با این قرصها بسیار موثر است گاهی ممکن است مجبور به تکرار دوز دارو شوید. سقط جنین یک فرایند است که بلافاصله پس از مصرف قرص اول آغاز می شود. بیش از نیمی از زنان در چهار یا پنج ساعت پس از مصرف قرص دوم سقط می نماید. اما بسیاری از زنان در عرض چند روز، بینتیجه را میبینند.احساس تهوع واسهال یا تب خفیف بامصرف ایبوپروفن یا اسپیرین کاهش می یابد.

---------------------------------------------------------------------------

چه زمانی خوردن آسپرین توصیه می شود؟

خوردن آسپرین در شرایطی خاص موردی ندارد.
در نظر داشته باشید شرایط زیر فقط باید توسط پزشک تشخیص داده شود و قرص آسپرین باید توسط پزشک تجویز شود.

شرایط خاص شامل:

فشار خون بارداری

در هنگامی که مادر فشار خون بالا در بارداری دارد، پزشک قرص آسپرین را برای جلوگیری از زایمان پرخطر تجویز می کند.

سندروم هیوز

پزشک برای خانم هایی که از سندروم هیوز رنج می برند، قرص آسپرین تجویز می کند. در این حالت از سقط جنین و زایمان زودرس جلوگیری می شود.در این شرایط تمایل زیادی برای لخته شدن خون وجود دارد.
این مسئله باعث مسدود شدن جریان خون و نرسیدن مواد مغذی به جنین و جلوگیری از رشد جنین می شود.
در برخی موارد، مقدار مناسبی از قرص برای جلوگیری از خطرات جدی تر و بزرگتر تجویز می شود.

پره اکلامپسی

 1. پره اکلامپسی مشکل دیگری است که پزشک برای رفع آن قرص آسپرین تجویز می کند.
 2. این بیماری باعث افزایش فشار خون می شود.همچنین باعث افزایش ناگهانی وزن و مقدار پروتئین در ادرار مادر می شود.
 3. این مشکل باعث عملکرد نادرست جفت می شود بنابراین اکسیژن و خون به درستی به جنین نمی رسد.
 4. اگر مشکل جدی شود باعث مرگ جنین در هنگام زایمان می شود.
 5. این مشکل در خانم هایی که اضافه وزن دارند، سابقه فشار خون بالا دارند یا از دیابت رنج می برند، بیشتر دیده می شود.این مشکل در سه ماهه سوم بارداری افزایش می یابد.
 6. خوردن آسپرین به مقدار کم، در حد ۶۰ تا ۸۰ میلیگرم باعث کاهش احتمال پره اکلامپسی می شود.
 7. اگر این بیماری در ابتدای بارداری تشخیص داده شود، این مقدار آسپرین بعد از هفته دوازدهم بارداری تجویز می شود.
 8. ممکن است در دوران بارداری لحظات سختی داشته باشید، اما بدون مجوز پزشک قرص آسپرین مصرف نکنید.

---------------------------------------------------------------------------

پیگیری بعد از سقط جنین

شما نیاز به پیگیری در عرض ۱-۲ هفته پس از سقط دارید. پیگیری مهم است که مطمئن شوید سقط جنین کامل بوده یا خیر چون در ۸۰درصد موارد بقایای جفتی باقی میماند .شما باید سونوگرافی انجام دهید.هرچند بعید است هنوز باردار باشید اما ممکن است نیاز به دوز دیگری از دارو یا کورتاژ در بیمارستان داشته باشید.

---------------------------------------------------------------------------

تا چه حد قرص سقط جنین بی خطر وایمن است؟

بیشتر زنان می توانند با خیال راحت سقط جنین با قرص داشته باشند. اما هیچ روش پزشکی بی خطرنیست، خطرات نادر است، در موارد بسیار نادر، عوارض بسیار جدی ممکن است کشنده باشد اما ممکن است شامل:

 • یک واکنش آلرژیک به خونریزی
 • خونریزی شدید رحمی
 • درد شکمی شدید
 • تب بالا

شما روز بعد از سقط جنین احساس بهتری خواهید داشت.اگر احساس درد شکم، اسهال، تهوع، استفراغ، یا ضعف – بیش از ۲۴ ساعت پس از مصرف میزوپروستول داشته باشید، نشانه ای از عفونت جدی است.

تغذیه با شیر مادر در طول سقط جنین

اگر دردوران شیردهی هستید سقط جنین با قرص ،کمی از میزوپروستول ها در شیر مادرخواهد ماند و ممکن است نوزاد کمی اسهال بگیرد.پس ازسقط جنین یک چرخه قاعدگی جدید آغاز می شود. دوره پریود جدید به طورمنظم ۶تا۸هفته پس از سقط شروع میشود شما می توانید خیلی زود پس از سقط جنین باردار شوید، بنابراین، کنترل بارداری یک نگرانی مهم و شایع برای بسیاری از زنان بعداز سقط است.

سقط جنین با متوترکسات

داروی دیگری است که می توان به جای میزوپروستول یا سایتوتک استفاده کرد. این داروغلب در ایالات متحده استفاده نمی شود زیرا میزوپروستول تا حدودی موثر تر و سریعتروایمن تر است.

سقط جنین طبیعی

ویتامین C : با تحریک تولید استروژن و جلوگیری از تولید پروژسترون باعث سقط جنین در هفته ۲تا۶بارداری میشود. برای به دست آوردن مزایای ویتامین C برای سقط جنین طبیعی، مصرف میوه ها و سبزیجات که حاوی ویتامین C هستند مانند پرتقال، فلفل، سبزیجات برگ سبز تیره، میوه کیوی، کلم بروکلی، گوجه فرنگی، نخود فرنگی، و غیره. اگر شما از بیماری سنگ کلیه رنج می برید غذاهای ویتامین C ممکن است بیماری را بدتر کند.شما فقط باید ۱۰ تا ۱۲ گرم از ویتامین C روزانه مصرف کنید. خونریزی به طور کلی در ۳ تا ۶ روز مصرف ویتامین C شروع می شود اگردر ۶ روزاول شروع نشد، شما باید روش های دیگر سقط جنین طبیعی را امتحان کنید.

استفاده از ملین ها

استفاده از مسهل ممکن است باعث القای سقط جنین شود .

قرص آسپرین

مصرف ۵ تا ۶ قرص در روز با آب برای سقط جنین طبیعی همراه با سایر روش های سقط جنین طبیعی لازم است. برای موفقیت، شما نیاز به آووکادو، میخک، جعفری، قهوه، زنجبیل، و انجیر در رژیم غذایی روزانه خود دارید.

ارتباط جنسی

رابطه جنسی چندبار در روزمی تواند به سقط جنین کمک کند.

ورزش شدید

ورزش شدید اغلب به سقط جنین منجر می شود. در واقع تمریناتی مانند بلند کردن وزنه و بالا رفتن از پله میتواند سقط جنین طبیعی را انجام دهد.
۱۵ سوپرماده گیاهی که باعث سقط جنین در اوایل بارداری می شود15 سوپرماده گیاهی که باعث سقط جنینهنگامی که شما حامله هستید، مهم است که اطمینان حاصل شود که شما در حال خوردن مواد غذایی مناسب و اجتناب از آنهایی هستید که به طور بالقوه برای شما و کودک شما خطرناک است. در حالی که اکثرموادغذایی حاوی ویتامین ها و مواد معدنی لازم برای یک بارداری سالم است برخی به طور بالقوه می تواند باعث سقط جنین شود .

---------------------------------------------------------------------------

غذایی که باعث سقط جنین در اوایل بارداری می شود .

آناناس

آب آناناس می تواندباعث سقط جنین در چند ماه اول بارداری شود. میوه های گرمسیری شامل بروملین، می تواند پوشش داخلی رحم را نرم کرده و در نتیجه سقط جنین شود. متخصصان مراقبت های بهداشتی توصیه میکنندکه آناناس حاوی مواد مغذی مفید بوده و باید در سه ماهه اول بارداری اجتناب شود.

پاپایا

پاپایا از مواد مغذی بسیار بالا است، و این میوه نیز برای زنان باردار در سه ماهه اول خطرناک است. ویتامین ها و مواد معدنی همان قدر که به طور معمول برای سلامت شما مفید است همچنین می تواندسبب سقط جنین در برخی از زنان شود.

لیچی

به علت گرفتگی عضلات شکم و خونریزی، می تواند به سقط جنین در اوایل بارداری منجر شود.

سیب زمینی جوانه زده

جوانه سبزسیب زمینی به طور بالقوه برای جنین شما خطرناک است. این جوانه حاوی سولانین، یک سم است که می تواند به رشد منفی و منجر به سقط جنین شود.

سیب وحشی

تصور غلط رایج این است که خوردن سیب وحشی می تواند نشانه های مرتبط با ویار صبحگاهی را تسهیل کند،اما این میوه حاوی آنزیمهایی است که به طور بالقوه به نوزاد متولد نشده ضررمیرساند.خوردن سیب وحشی می تواند باعث انقباضات اولیه رحمی شودو نه تنها می تواند باعث سقط جنین در اوایل، همچنین می توانید به تولد زودرس بعد از آن در دوران بارداری منجر شود.

هلو

این میوه می تواند باعث درد و خونریزی، همراه با سقط جنین در اوایل بارداری میشود.

تخم مرغ خام و گوشت

خوردن گوشت خام خطرناک است،و می تواند باعث ناراحتی معده و همچنین اثرات منفی برجنین شما شود.

پنیر نرم

برای برخی از زنان بارداراجتناب از این مواد غذایی فوق العاده می تواند مشکل باشد ، اما آنزیم موجود در شیر غیر پاستوریزه می تواند به طور بالقوه برای جنین شما خطرناک است.

مواد غذایی کنسروی واب میوه

مواد غذایی کنسروی وآب میوه صنعتی ممکن است مناسب و راحت تر از فشردن خود میوه باشد، اما همچنین می تواندباعث سقط جنین در دوران بارداری شود. مواد غذایی کنسروی معمولا حاوی مقادیر کم از E.coli است که می تواند به طور بالقوه برای جنین خطرناک باشد.

آلوئه ورا

می تواندباعث خونریزی لگنی و سقط زودرس شود.

جو

مشخص شده است که زنان بارداری که جومصرف کرده اند اغلب دچارانقباضات عضلانی در رحم می شود.

جگر

جگر حیوانات یک غذای محبوب در بسیاری از مناطق جهان است، وبه علت مقادیر بالایی از پروتئین و ویتامین A ونیز کلسترول بالا می تواند در زنان باردار خطرناک باشد،جگرهمچنین دارای سموم طبیعی است که می تواند برای جنین خطرناک باشد، و در نتیجه سقط جنین در سه ماهه اول بارداری شود.

خربزه تلخ

این میوه سرشاراز ویتامین B، آهن، منیزیم، روی، پتاسیم، و دیگر مواد معدنی ضروری بسیار بالا است. قادر به بهبود سیستم ایمنی بدن و سلامت عمومی وهمچنین می تواند باعث انقباضات و خونریزی شود.

غذاهای دریایی

این مواد غذایی فوق العاده است به طور کلی متخصصان مراقبت های بهداشتی برای کودکان و بزرگسالان توصیه می کنند، و غنی از اسیدهای چرب امگا ۳ سالم است. در حالی که ماهی تازه و غذاهای دریایی می تواند باعث بهبود سلامت قلب و عروق شود، حاوی جیوه است که می تواند برای نوزاد متولد نشده مضرباشد. جیوه می تواند منجر به سقط جنین در اوایل بارداری شود.

خواهشمنديم اگر سوال يا نکته‌اي براي مطلب خوردن آسپرین در بارداری

در ذهن شما باقي مانده است، آن‌را در قسمت نظرات با ما و ساير کاربران به اشتراک بگذاريد.

منبع:ایران سلامت

---------------------------------------------------------------------------

مجله اینترنتی دلگرم

مرجان امینی

آیا آسپرین باعث سقط جنین میشود؟
:
امتیاز : 4.5 تعداد رای : 9
۹
۱
دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی
کد جدید
Scroll to Top